Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus WPS10-1 Logano 221A - Schemat instalacja PC biwalentny alternatywny

15 Mar 2015 16:40 5349 7
  • Level 10  
    Niedawno odebrałem schemat instalacji ogrzewania dla mojego domu. Schemat budzi dla mnie pewne zastrzeżenia dlatego proszę o opinie.

Głównym źródłem ciepła w instalacji będzie PC Buderus WPS 10-1 praca kotła na paliwo stałe Logano 221automatic odbywać się będzie w trybie biwalentnym alternatywnym. Prace grzewczą w danym momencie wykonuje tylko jedno źródło ciepła. W całym domu jest ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogówka) dodatkowo grzejniki w łazienkach i pomieszczeniu kotłowni. Układ posiada osobny zasobnik na CWU i 200 litrowy bufor.

Powyższy schemat ukazuje przewody z bufora do układu pompowo mieszającego na piętrze oraz do kombinacji połączenia grzejnikowego oraz podłogowego poprzez rozdzielacze oraz układ pompowo-mieszający na parterze. (przewód zasilający grzejniki ścienne DN14)
    1. W jakim celu przed belkami umieszczany jest zawór równoważący AB-QM?. Zasada jego działania nie jest dla mnie zrozumiała.

Rzut i schemat kotłowni zawiera dwa zawory 3D ręczne umożliwiające wybór pracy pompy lub pieca na paliwo stałe, oraz jeden automatyczny odpowiadający za wybór zasobnika lub buforu.
    2. Moje zastrzeżenie budzi umiejscowienie pompy P1. Projektant zaproponował w tym miejscu pompę obiegową Wilo Yanos PICO 25/1-7.5_180 z podnoszeniem wody na wysokość 8m. Nie jestem hydraulikiem, ale zdaje mi się że pompa ta będzie wywoływać tylko przepływ pomiędzy wymiennikiem ciepła a zbiornikiem buforowym. Nie spowoduje przepływu ciepłej wody do grzejników ściennych.
    Czy dobrze rozumuje że moc (wysokość podnoszenia tej pompy) jest błędnie dobrana bo i tak pompa nie spowoduje przepływu ciepłej wody np. na piętro przez bufor?

3. W materiałach projektowych buderusa wyczytałem że sterownik pompy HMC 10-1 i moduł obsługowy HRC2 umożliwia sterowanie pracą pompy i temperatury w układzie mieszającym całego obiegu grzewczego. Czy system buderusa umożliwi mi też automatyczne sterowanie poszczególną pętlą przypisana do konkretnego pomieszczenia za pomocą siłowników elektrycznych? Czy do tego celu będę musiał zastosować dodatkowo rozwiązanie innego producenta np. KAN-therm SMART
    4. Na schemacie rozrysowany jest tylko jeden obieg podłogowy myślę że docelowo powinny być 3 (2 dla ogrzewania podłogowego i jeden dla grzejników wiszących) Każdy z nich powinien zawierać oddzielnie pompę.
    Rozdzielacz do grzejników według pierwszego rysunku nie posiada oddzielnej pompy. Czy to będzie działać? Czy przepływ ciepłej wody do grzejników wiszących nie będzie odbywał się tylko w sposób grawitacyjny (DN14)

5. Czy cyrkulacja na rzucie jest poprawna? Odbiega trochę od tej ze schematu.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • Level 25  
    Ad1. Zawory AB-QM ustalają maksymalny przepływ niezależnie od ciśnienia w instalacji.
    Odnośnie schematu instalacji-radzę się nie przejmować. Projektanci zwykle robią adaptację sprawdzonych rozwiązań-nie projektują od zera. Ostatnie słowo ma wykonawca instalacji i od niego będzie zależało poprawne działanie systemu. Nie wykluczone, że zmieni to i owo.
  • OxomiOxomi
  • Level 10  
    Dzięki za info o AB-QM. Nie kupuję "projektu wykonawczego" po to by potem był niezgodny ze stanem realnym. Co do sprawdzonych rozwiązań buderus w przykładowych instalacjach zawsze daje dodatkowa pompę przy obiegu grzejników ściennych. Moim zdaniem w tym projekcie jest błąd ale chce się jeszcze upewnić przed zgłoszeniem wszelkich uwag.
    6. Czy ktoś dokonywał podłączenia pompy obiegu podłogowego do sterowników z dwóch źródeł ciepła np tak jak u mnie z pompy ciepła i kotła na paliwo stałe. pompa ma sterownik HMC-10 i sterownik pit z TECHa
  • Level 25  
    gellwart wrote:
    Co do sprawdzonych rozwiązań buderus w przykładowych instalacjach zawsze daje dodatkowa pompę przy obiegu grzejników ściennych. Moim zdaniem w tym projekcie jest błąd

Nie koniecznie. Przy małej ilości grzejników zastosowanie pompy może być zbędne. Trudno wyrokować-nie przedstawiasz pełnego projektu.
  • Level 10  
    markmd wrote:
    gellwart wrote:
    Co do sprawdzonych rozwiązań buderus w przykładowych instalacjach zawsze daje dodatkowa pompę przy obiegu grzejników ściennych. Moim zdaniem w tym projekcie jest błąd

Nie koniecznie. Przy małej ilości grzejników zastosowanie pompy może być zbędne. Trudno wyrokować-nie przedstawiasz pełnego projektu.

W pierwszym poście na pierwszym screenie to widać (na piętrze jest układ pompowo mieszający na 5 pętli podłogówki)
    na parterze układ pompowo mieszający na 7 pętli a przed nim projektant wpina rozdzielacz na 4 grzejniki wiszące z czego jeden znajduje się na pietrze a 3 na parterze. Według projektu są one zasilane przewodem DN 14 który jest stanowczo za mały dla układy grawitacyjnego

w przykładowym schemacie (układu zamkniętego) poniżej nie ma pompy bo jest wbudowana w PC
    Jak bym dodał bufor zaraz za PC myślę że grzejniki wiszące zaczną w tym przypadku działać tylko w sposób grawitacyjnym niezależnie od mocy pompy jaka będzie wbudowana w PC.
    Jak już pisałem hydraulikiem nie jestem ale moim zdaniem to będzie wynikało z praw fizyki że pompa wywoła obieg tylko między PC a buforem. Przepływ wyżej może odbywać się tylko w sposób grawitacyjny

W przykładowym schemacie buderusa z buforem jest oddzielna pompa na grzejniki wiszące sterowana przez sterownik pompy HMC-10

• Level 25  
    gellwart wrote:
    Według projektu są one zasilane przewodem DN 14 który jest stanowczo za mały dla układy grawitacyjnego

To nie jest instalacja grawitacyjna i moim zdaniem projekt jest poprawny.
  • Level 16  
    Za buforem pompa powinna być. Grawitacyjnie to nie zadziała.
  • Level 10  
    3. Wracając do schematu kotłowni
    Jak prawidłowo dobrac pompy i wymiennik ciepła między układem zamkniętym i otwartym.
    Widziałem wpis na http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13404-jak-dobrać-wielkość-wymiennika-płytowego-do-instalacji-czy-do-pieca/
    Projektant zaproponował mi wymiennik SONDEX SL23-BR50-10-TL-LIQUID Wymiennik ciepła SL23TL-10_8kW i pompy obiegowe o wydajności 0,2l/s Hp=1,2mH2O w układzie otwartym i 0,14l/s Hp=3,2mH20 w układzie zamkniętym.
    Po co tak wysokie podnoszenie bo moim zdaniem pompa i tak nie wygeneruje przepływu do grzejnika na piętrze poprzez bufor (według mnie projektant zmienia prawa fizyki). Czy nie lepiej zastosować obie pompy o tej samej mocy przy wymienniku. Czy wpłyneło by to pozytywnie na sprawność układu? Jak zaproponowane pompy mają się do wytycznych producenta gdzie dla tego wymiennika podaje przepływ na poziomie 0,1l/s.
    Jak dobrać prawidłowa moc wymiennika dodam tylko że obciżenie cieplne budynku wynosi 9,7 [kW] a Logano G221A ma moc do 25kW. Czy wymiennik lepiej dopasować do mocy kotła czy do zapotrzebowania cieplnego budynku?
    Czy zgodzicie się ze mną że coś tutaj jest "spartolone"?