Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik a 400Hz na wejściu

Andrzej Molicki 15 Mar 2015 20:08 885 2
  • #1 15 Mar 2015 20:08
    Andrzej Molicki
    Poziom 13  

Witam .
    Mam pytanie do praktyków odnośnie zasilania dowolnego falownika o mocy ok 5kW prądem 3x220V ale z częstotliwością 400Hz
    Dostałem od kogoś agregat wojskowy 4kW jednak jest on na 400Hz
    Szkoda to rozbierać bo sprawne a wymiana prądnicy i AVR nie opłacalna wiec stąd pomysł na zastosowanie falownika na wyjściu .
    Jeżeli falownik posiada na wejściu mostek to 400Hz nie powinno mieć dla niego żadnego znaczenia ? Czy mam rację

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 15 Mar 2015 22:17
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Agregat ma 220V międzyfazowe?
    Falownik 4 kW tanio nie wyjdzie.
    Zazwyczaj falowniki są przeznaczone do zasilania z sieci 50 lub 60 Hz. Z zasilaniem 400 Hz może mieć problem mostek prostowniczy znajdujący się w falowniku. Bezpieczniej będzie zastosować zewnętrzny prostownik przeznaczony do pracy przy wyższych częstotliwościach i zasilać falownik z szyny DC.
    Falownik w klasie 200V stwarzałby kłopoty z odbiornikami, odbiorniki jednofazowe zasilane z napięcia międzyfazowego (co wtedy z ochroną przeciwporażeniową), żadnego odbiornika trójfazowego 400V nie mógłbyś użyć.
    No i jakby nie patrzeć, nawet przy falowniku klasy 400V gdzie miałbyś przewód neutralny? Odbiorników 230V nie mógłbyś podłączyć. Także tutaj komplikuje się sprawa ochrony przeciwporażeniowej.
    Na wyjściu falownika musiałbyś obowiązkowo użyć filtra sinus, gdyż bez niego napięcie to sieczka. Taki filtr dodatkowo zwiększa koszty.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Mar 2015 23:23
    Andrzej Molicki
    Poziom 13  

A jak wyglądała by sprawa gdyby falownik chodził na trafo wyjściowe z uzwojeniami trójkąt gwiazda .Na wtórnym w tym wypadku miałbym sztuczne 0 i było by 220 i 380 przy czym trafo samo w sobie powinno zadziałać jako filtr dla sieczki .
    Jak wspominałem szkoda mi ten agregat rozbroić bo nowy i ma bodaj 30h przepracowane rozrusznik i układ do zasilania LPG
    Silnik ma standardowe 3k obrotów więc można by wymienić prądnicę ale zostaje mechanika i jej dopasowanie wyjdzie z tego zrób se sam które nigdy nie będzie pewne podobnie jak chińskie wynalazki .Myślałem nad prądnicą na magnesach stałych ale nie dosyć że brak regulacji napięcia to w razie rozbiegania się silnika wyjdzie destruktor do topienia kabli :D
    Jak nie urok to przemarsz wojsk :D

0