Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

C# / HC SR-04 - obsługaa HC SR04 bez mikrokontrolera przez aplikację komputerową

tomi1800 15 Mar 2015 23:44 780 2
    tomi1800
    Level 10  
    Cześć,

mam następujący problem/zapytanie.

Chciałbym stworzyć aplikację komputerową w MS Visual Studio w języku C#, która bezpośrednio będzie obsługiwała czujnik ultradźwiękowy HC SR-04.

Czy jest to możliwe do zrobienia i ma sens? Pytam się ponieważ większość tego typu rozwiązań wykorzystywanych jest przy pomocy mikrokontrolera, a ja chcę bezpośrednio podłączyć czujnik pod port usb i nim sterować.

Chciałbym stworzyć aplikację w C# (mam doświadczenie w C# oraz MS Visual Studio), która będzie generowała sygnały i wysyłała jej programowo na czujnik i odbierała jednocześnie odbite echo.

Czy jest w ogóle taka możliwość generowania impulsów w programie MS Visual Studio? Czy ktoś z Was miał może podobne plany albo zastanawiał się nad czymś takim? Pytam ponieważ ciężko coś takiego znaleźć.
    rufek90
    Level 24  
    Mikrokontroler zapewnia ci prostą drogę do komunikacji - zarówno z czujnikiem (biblioteki), jak i komunikację po usb z pc.

Także ja to widzę raczej tak: aplikacja --> mikrokontroler --> czujnik
    Być może są specjalne wersje czujników wyposażone w usb, wtedy one mają swój procek i potrafią się skomunikować sensowniej.

Doświadczenia w tym nie mam, może ktoś coś wymyśli... ale poste podłączenie pinów czujnika pod usb raczej nie da rady :)
    tomi1800
    Level 10  
    Hmm, cholera.. :P

Po prostu chciałbym uniknąć zabawy z mikrokontrolerem. Ogólnie napisałem aplikację do obsługi modułu GPS. Mam modulik smd GPS, do którego przylutowałem kabelki i poprzez konwerter RS232-> usb łączę się z komputerem. Następnie tworzę połączenie i poprzez port COM odbieram dane wysyłane przez GPS. O tak to widzę. Taki zrobiłem programik i działa bardzo dobrze. Zdjęcie programu w załączniku.

Szczerze mówiąc to czuję, że jest możliwość czytania z tego czujnika, jednak chciałbym żeby ktoś mi napisał coś w stylu: jest taka możliwość, jednak nie jest to wydajny sposób. Jak chcesz się jednak pobawić to jest to do zrobienia.

Jeśli ktoś jest na 100% pewny, że nie da rady albo bez sensu to proszę napisać, bo nie chcę czasu tracić na coś nierealnego albo bez sensu działającego.

Po co mi to? Chciałbym zrobić taki mały radarek, który przy pomocy tego czujniczka będzie wykrywał obiekty na swojej drodze. Tak jak mówię, wiem, że jest to doz robienia na arduino bo od groma przykładów jednak mnie korci i zastanawia czy jest to możliwe do zrealizowania w opisany przeze mnie sposób.