Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TV

19 Maj 2005 13:17 1646 6
  • Poziom 11  
    Mam pewien problem w związku z odbieraniem programów telewizyjnych w dobrej jakosci....
    Mieszkam w Ząbkach...(niedaleko od warszawy......czyli niedaleko od nadajnika...)...mam antenę zewnętrzną.....do niej podłączone są 2 telewizory.....telewizor......który jest na pierwszym piętrze...wszystkie programy (tzn. TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4....) bardzo dobrze w nim odbierają......natomiast w telewizorze na parterze.....te same programy odbierają duzo gorzej.......aha......i jestem pewnien ze to nie jest wina telewizora.......
    Co więcej.....mam tez w domu jedną antenę wewnętrzną....do niej tez podłączony jest telewizor.......i w nim te programy tez zle odbierają.......Wiec jedno z moich pytań: Co mam zrobić zeby mozna było odbierac te programy w dobrej jakosci......i drugie pytanie.....czy jezeli podłączyłbym wzmacniacz do tej anteny wewnętrznej......to czy by to coś pomogło??

Pozdrawiam.....
  • Poziom 15  
    Witam. Podłączenie wzmacniacza i wzmocnienie kiepskiego sygnału nie zrobi z niego sygnału prawidłowego. Obraz co prawda będzie lepszy ale na pewno nie czysty i bez zakłuceń. O wiele lepsze byłoby wzmocnienie sygnału anteny zewnętrznej i to zaraz za anteną a nie na parterze budynku w pobliżu telewizora. A tak właściwie to nie napisałeś jak ta Twoja antena wygląda, tzn. jaki kabel użyłeś, jakiej długości, jaki jest rozgałęźnik (one najczęsciej psują sygnał), czy antena jest na dachu, czy może na strychu itd. Napisz coś bliższego.
  • Poziom 21  
    Nie napisałeś jak rozdzieliłeś sygnał z anteny zewn.. Gorszy odbiór na drugim TV może być spowodowany mniejszą czułością głowicy (zakładając, że sygnał nie jest zbyt silny) lub dużą tłumiennością kabla antenowego do drugiego telewizora (kiepski kabel, uszkodzenie, kabel "sztukowany"). Najlepiej sygnał rozdzielić z anteny za pomocą rozdzielacza aktywnego (posiadają możliwość regulacji poziomu sygnału). Dobrze by było wymienić kable antenowe na nowe, dobrej jakości. Jeżeli chodzi o antenę wewnętrzną to bym z niej zrezygnował na rzecz sygnału z rozdzielacza (niestety trzeba poprowadzić kabel). Wzmacniacz wzmocni także wszystkie zakłócenia. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    [quote="amryk"]Obraz co prawda będzie lepszy ale na pewno nie czysty i bez zakłuceń. quote]

Moze mnie źle zrozumieliście......Odbiór nie jest aż tak tragiczny...choć napewno mógłby byc lepszy....i to duzo lepszy....(śnieżą mi niektóre programy....choć da się je oglądać....)...więc jezeli to prawda, ze odbiór będzie lepszy, to myślę, że jakiś wzmacniacz kupię (do tej wewn. anteny...).....a ta antenę zewn. mam na dachu.......a rozdzieliłem sygnał jakimś prostym rozgałęźnikiem...(jedno wejście...2 wyjscia...i nic poza tym).....

Ale jak macie jakieś inne rady....(oprócz wymiany kabli......)...to proszę...podzielcie się wiedzą....
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Chyba nikt Cię źle nie zrozumiał. To co masz zamiar uczynić jest raczej bez sensu: obcinasz sygnał na jakimś badziewnym rozgałęźniku a potem chcesz go wzmacniać (oczywiście razem ze wszystkim śmieciem). Pamiętaj o tym, że poszczególne programy jakie odbierasz mają różne poziomy sygnału. Na swoim rozdzielaczu tracisz ok. 6dB i to daje efekt śniegu. Ja proponowałem rozdzielacz aktywny, który załatwia taki problem nawet dla trzech odb.. Wybór należy do Ciebie ale pamiętaj o starym powiedzeniu: "że z czegoś tam sznurka nie ukręcisz". Na koniec moja osobista prośba: pisz normalnie bo przynajmniej ja dostaję oczopląsu od tych kropek 8O . Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    ad_min napisał:
    Mam pewien problem w związku z odbieraniem programów telewizyjnych w dobrej jakosci....
    Mieszkam w Ząbkach...(niedaleko od warszawy......czyli niedaleko od nadajnika...)...mam antenę zewnętrzną.....do niej podłączone są 2 telewizory.....telewizor......który jest na pierwszym piętrze...wszystkie programy (tzn. TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV4....) bardzo dobrze w nim odbierają......

W takim razie sygnał odbierany jest poprawny i prawdopodobnie o mocnym sygnale (masz wzmcniacz w tej antenie ????)
    usterka musi być na drodze - rozgałęźnik - wtyki - przewód -wtyk do TV nr 2 - sprawdź popraność połączeń na tej drodze - żeby wyeliminować uszkodzone wyjście rozgałeźnika - zamień wyjścia na telewizory - jeżeli nadal ten 2 TV będzie źle odbierał - pozostaje wina przewodu lub wtyków (jaki masz odcinek od rozg do 2 tv?? - napisz! , lub zwróć uwagę, czy przewód róźni się od tego idącego do 1 tv)

ad_min napisał:

Co więcej.....mam tez w domu jedną antenę wewnętrzną....do niej tez podłączony jest telewizor.......i w nim te programy tez zle odbierają.......Wiec jedno z moich pytań: Co mam zrobić zeby mozna było odbierac te programy w dobrej jakosci......i drugie pytanie.....czy jezeli podłączyłbym wzmacniacz do tej anteny wewnętrznej......to czy by to coś pomogło??

Pozdrawiam.....

Skoro masz antenę zewnętrzną - spróbuj ją wykorzystać optymalnie - czyli także do 3-go telewizora - wszystko zalezy czy masz możliwość przeprowdzenia dodatkowego przewodu do 3TV - jeżeli tak, i okaże się, że sygnał jest za słaby - wtedy możesz zastosować kilku decybelowy (wzmacniacz około 15dB w zupełności wystarczy)

pzdr
  • Poziom 17  
    ad_min napisał:
    odbierają......natomiast w telewizorze na parterze.....te same programy odbierają duzo gorzej.......aha......i jestem pewnien ze to nie jest wina telewizora.......

A jak i czym masz to podłaczone ? Może odgałęźnik albo gniazdo przelotowe ? I jaka jest antena zewnętrzna ?
    Cytat:
    Co mam zrobić zeby mozna było odbierac te programy w dobrej jakosci......i drugie pytanie.....czy jezeli podłączyłbym wzmacniacz do tej anteny wewnętrznej......to czy by to coś pomogło?

Zakłądając że sygnał przy jednym TV ma właściwy poziom, zamontować tam wzmacniacz (a jeszcze lepiej przy samej antenie) i z niego przez rozgałęźnik na 3 TV.