Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Electrolux EOB53003x - nie działa

ketiv78 17 Mar 2015 15:00 7389 3
 • #1
  ketiv78
  Level 2  
  Witam.
  Piekarnik Electrolux EOB53003x (949712727), pewnego dnia zastrajkował i przestały działać wszystkie opcje pokrętła funkcyjnego. W zasadzie objawy identyczne jak tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2257360.html "Działa jedynie zegar, reszta nie daje oznak życia.Obie kontrolki od łącznika funkcji oraz termostatu nie świecą, żadna grzałka nie działa nawet oświetlenie piekarnika. Przy przekręcaniu termostatu słychać cyknięcie."
  Wezwany serwisant w parę minut stwierdził uszkodzenie zegara- koszt nowego oszacował na 390zł lub naprawę obecnego za 250zł (z tym że na moje ryzyko- ich serwis nie naprawia tylko podzlecają to komuś). Chcąc przyoszczędzić zapłaciłem za diagnozę 50zł i sam wysłałem zegar do serwisanta który ogłaszał się w pewnym^ serwisie aukcyjnym na naprawy zegara-kontrolera. Zegar wrócił z tego co zauważyłem z wymienionym 1 przekaźnikiem (ten żółty) co do którego serwisant miał wątpliwości i zapewnieniem że jest ok (koszt 100zł), po podłączeniu nic się nie zmieniło, piekarnik dalej nie działa. Bazując na w.wym. linku sprawdziłem (godzina oczywiście ustawiona na zegarze):
  - styki, kabelki (przejścia) od pokrętła funkcyjnego gdzie tylko się dało- nic nie znalazłem
  - wspomniany przez użytkownika 1768sm termostat- rozkręciłem i skręciłem ponownie- bez zmian. Jeżeli połączę ze sobą idące do niego zaciski włącza się górny wiatrak (ale nic więcej nie działa)
  co jeszcze mogę zrobić? :(

  Piekarnik Electrolux EOB53003x - nie działa Piekarnik Electrolux EOB53003x - nie działa Piekarnik Electrolux EOB53003x - nie działa
 • #2
  Loker
  Level 39  
  To żółte to nie przekaźnik, tylko kondensator. 100PLN za wymianę - chyba zmienie branżę ;) Zewrzyj przewody idące do przekaźnika (ta biała kostka, przewody czarny i pomarańczowy) - możesz to zrobić bez wypinania z przekaźnika. Jeśli nic się nie zmieni to najprawdopodobniej "zegar" dobry i trzeba szukać gdzie indziej.
 • #3
  ketiv78
  Level 2  
  już próbowałem tego wcześniej - po zwarciu razem przewodów przy przekaźniku nic się nie zmieniło :(
  czy faktycznie uszkodzony termostat może powodować tego rodzaju awarię? można to jakoś obejść i w prosty sposób sprawdzić?
  można gdzieś zobaczyć (schemat/zdjęcie) jak powinny być podłączone kabelki do kontrolera od pokrętła funkcyjnego (jest na nim nadruk 35705 9801)- zastanawiam się czy lokalny serwisant czegoś nie namieszał
 • #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  W prawie wszystkich piekarnikach regułą jest, że za termostatem wszystkie grzałki mają wspólny przewód, przed termostatem jest jedna sekcja przełącznika odączana tylko na pozycji zero i ta sekcja podłaczona bezpośrednio do jednego z przewodów sieciowych. Drugi obwód to po kolei drugi przewód sieciowy, bezpiecznik termiczny widoczny na zdjęciu, potem zegar, za zegarem kolejna pojedyncza sekcja przełacznika o właściwościach jak wyżej, za nią kolejne sekcje dedykowane poszczególnym grzałkom. Wentylatory i żarówka mają odrębne sekcje na przełaczniku. Miernik w rękę, uruchomić logikę i badać od wtyczki aż po wyprowadzenie każdej grzałki gdzie jest przerwa. Piekarnik wyłaczyć z sieci, temostat ustawić n.p. na 150°. Urządzenie proste w budowie, wszystkie przewody jak na dłoni :)