Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Monitoring w sieci 5GHz z rout - Jak poprawnie skonfigurowa urządzenia?

Morpher 17 Mar 2015 15:43 2679 4
Optex
 • #1
  Morpher
  Level 10  
  Czy ktoś z Was potrafi nam pomóc?

  (Sprzęt i konfiguracja na końcu).

  Historia problemu.

  Pewnego dnia doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby wiedzieć czemu i kiedy następuje zatrzymanie się jakiegoś procesu produkcyjnego. Taki proces nie chce się zatrzymać jeśli ktoś go obserwuje. A człowiek zamiast zjeść śniadanie, kwitnie jak idiota wpatrując się w maszynę, która tylko czeka, żeby się odwrócił. Pomyśleliśmy, że można by użyć jakiejś kamerki IP mającej WiFi. Dodatkowo może przyda się router, dla zwiększenia możliwości i jakiś komp żeby rejestrował obraz z kamerki. Co dość ciekawe i zaskakujące, samo instalowanie kamerki (nie podłączonej) w wielu przypadkach wystarczało żeby ustały awarie. Zakupiliśmy dwa routery N750 WRD4900, obrotowe internetowe kamerki IP Foscam i połączyliśmy wszystko po WiFi (tworząc nawet bridge między routerami) na początku na 2,4GHz. Zadziałało i długo sobie śmigało. Nasze wymagania (i naszych przełożonych przede wszystkim) urosły trochę (tak jak dzieje się to z apetytem). Żeby nie przenosić routera dokupiliśmy kolejne TP-Linki i kamerki, bo można by obserwować też, co dzieje się na warsztacie, czemu giną narzędzia i skąd bierze się bałagan. Pomyśleliśmy też, że jak już mamy własne WiFi na hali, to może własny Internet dałoby się udostępnić. To się bardzo przydaje, gdy do biura daleko, a potrzeba szybko ściągnąć manuala, czy sterowniki z netu. Uruchomiliśmy sobie Internet na 5GHz, bo routerki są dwuzakresowe i to wszystko (o dziwo nam hulało). To pomyśleliśmy, że backupy warto mieć „pod ręką”. Zakupiliśmy duży dysk i podpięliśmy do routerka w biurze (żeby nie dostał nóg). Teraz każdy (uprawniony) mógł mieć Internet oraz pracować z aktualnymi programami i je backupować w jednym miejscu niezależnie, gdzie się znajdował.
  Wszystko nam śmigało do czasu gdy IT zaczęło (jawnie) podejrzewać nas o zakłócanie ich sieci. Ponieważ nasz IT Department używa 2,4GHz doszliśmy do porozumienia i postanowiliśmy w całości „przenieść” się na 5GHz. Jak się okazało później, nie jest to tak proste, jak nam się wydawało. Kamerki oryginalnie pracują tylko na 2,4GHz. Pomyśleliśmy, że wyłączymy im WiFi i użyjemy gniazd Ethernetowych, do których podłączymy dwuzakresowe adaptery TP Link N600 – WA890EA i w ten sposób wejdziemy na 5GHz. Kamerki owszem działają. Gdy podłączamy się do adapterów kabelkiem to obraz jest płynny. Gdy podłączamy się przez jakiś router również nie ma problemów. Problem pojawia się w dziwny sposób gdy uruchamiamy całość z bridgem do kompa rejestrującego. Zaczynają się pojawiać olbrzymie lagi. Przy 4 kamerkach klatkują one obraz z częstotliwością nawet poniżej 1Hz. Sygnał z kamer jest często zrywany i już nie wraca. Próbowaliśmy rozmaitych ustawień, ale bez pozytywnych skutków. Nie potrafimy wskazać przyczyn, ani wyleczyć tego problemu.
  Z dziwniejszych zachowań: czasem (przez WiFi) nie można wlogować się na któreś z routerów z jednego komputera, a z innego komputera można, ale on ma problemy z innymi routerami. Podobnie z adapterami.
  Doszliśmy do wniosku, że musimy zacząć od początku. Możemy powyłączać wszystko i włączać krok po kroku, ale nie wiemy, jak zacząć, żeby nie wtopić przy uruchamianiu kolejnych funkcjonalności.
  Czy ktoś z Was potrafi nam pomóc?

  Poniżej zebrane założenia, urządzenia i poglądowy schemat struktury sieci.

  Zadanie:
  1. Pokrycie siecią bezprzewodową 5GHz obszaru 4 hal produkcyjnych W oparciu o tę sieć:
  2. Uruchomienie monitoringu z kilku kamer IP, część kamer montowana na stałe, dwie w zależności od potrzeb do diagnostyki problemów z procesem produkcji – obraz z kamer archiwizowany na dedykowanym komputerze
  3. Udostępnienie Internetu z routera T-Mobile
  4. Udostępnienie dysku podpiętego do jednego z routerów

  Urządzenia:
  1. Dwuzakresowe routery TP Link N750 – WDR4900 oraz WDR4300
  2. Dwuzakresowe adaptery TP Link N600 – WA890EA
  3. Kamery IP Foscam – wyłączone WiFi (bo obsługują jedynie 2,4GHz) i podłączone po Ethernecie z adapterami TL-WA890EA
  4. Internet od T-Motile przez router Huawei B593
  5. Dysk zewnętrzny 1TB
  Monitoring w sieci 5GHz z rout - Jak poprawnie skonfigurowa urządzenia?
 • Optex
 • #2
  mikan4
  Level 26  
  ile routeróww łacznie, ile AP ogólnie i na hali :)
  Wydaje mi się, ze trochę za dużo urządzeń rozgłaszających w jednym miejscu... :)
 • Optex
 • #3
  Morpher
  Level 10  
  Sytuacja dotyczy 1 dużego budynku podzielonego na 4 duże hale produkcyjne.
  Kamery są montowane tymczasowo i w różnych miejscach w zależności od potrzeb.
  Na początku mieliśmy jeden router i 2 kamerki.
  Jednak odległość kamery od routera była czasem za duża i nie mogliśmy obserwować danego procesu (nagrywać dla dalszej diagnostyki).
  Zakupiliśmy kolejny router i "zestawiliśmy" most.
  Później okazało się, że przenoszenie routera między halami jest niepraktyczne i czasem potrzebujemy mieć podgląd w kilku miejscach jednocześnie. Do tego doszło rozgłaszanie Internetu i dostęp do jednego dysku z dowolnego miejsca w halach.
  Wszystko działało na 2,4GHz. By przejść na 5GHz zakupiliśmy adaptery TP Link N600 – WA890EA. Wyłączyliśmy WiFi w kamerkach i podpięliśmy je do tych adapterków ethernetem.
  Mam niejasne przeczucie, że problem tkwi w tym, że adaptery wchodzą automatycznie na ten sam kanał, a nie mam możliwości wyboru kanału dla tych urządzeń (nie ma takiej opcji w ustawieniach - kanał mogę jedynie podejrzeć). Zmostowane routery muszą być na tym samym porcie.
  Planuję zostawić włączony tylko jeden komplet kamera-adapter i poobserwować płynność obrazu. Później chcę załączać kolejne, ale będę je "wpinał" w różne routery.
  Ostatecznie rozważam zakup kamer w standardzie 802.11a....

  I jedna uwaga - obecnie wszystkie routery to TL-WDR4300 (5 sztuk)
 • #4
  korek1
  Level 15  
  Trochę dużo tego sprzętu i amatorskiego. Z jednej kamerki system urósł wam do dość bardzo rozbudowanego i ma prawo już coś nie działać jak powinno. Dlatego stosuje się profesjonalne rozwiązania żeby zrobić i zapomnieć. Zapytaj się szefa albo sam policz ile czasu w pracy przeznaczyłeś na tworzenie i konserwację tego systemu. Ile to pieniędzy kosztowało firmę i czy za tą kwotę można było kupić system profesjonalny. W wielu firmach nikt tego nie spostrzega. Problemu jak sam zauważyłeś trzeba szukać w adaptorach. Odpalają po jednej kamerze i zobacz co się będzie działo.
 • #5
  uzdzik
  Level 17  
  Czy nie pojawiły się w firmie czasami 2 serwery dhcp w jednej sieci?
  Czy transmisja gdzieś się nie zapętla?
  Do kamer proponuję zbudować osobny VLAN.
  Sprzęt sieciowy warto by było zestandaryzować ( same punkty dostępowe i przezroczyste mosty) zarządzane z jednego urządzenia dzielącego ruch w sieci.
  Poustawiać przydziały pasma w kamerach, wykorzystać unicast i mulitcast.