Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odbiornik UKF FM nie łapie stacji

ił-2 17 Mar 2015 17:04 2844 35
 • #1
  ił-2
  Level 8  
  Witam!
  Poniżej zamieszczam schemat odbiornika UKF FM. Mam z nim problem. Nic nie odbieram. Jako anteny używam anteny teleskopowej od zepsutego radia. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  Ps. Jeżeli źle trafiłem proszę nie wyrzucać mojej prośby do kosza.
 • #2
  rekinisko
  Level 22  
  Troszkę biedny ten odbiornik. Wpisz w google frazę "transistor fm receiver". Poszukaj czegoś na kilku tranzystorach i do dzieła.
 • #3
  ił-2
  Level 8  
  No wiesz wzmacniacza nie uwzględniałem. To najmniejszy problem. Na YouTubie Lechosłowianin zrobił podobny i działało od razu, a ja zamiast BC107 dałem BFy i nic. I wiesz z tymi superreakcyjniakami z sieci też próbuje i nic. Czy mieszkam aż w takiej dziurze?
 • Helpful post
  #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Spróbuj zrealizować ten schemat. odbiornik UKF FM nie łapie stacji
 • #5
  ił-2
  Level 8  
  Dzięki, a jak wykonać dławik 2.2uh? Czy może być 10uh albo 1uh osiowe ,w kształcie opornika, bo takie akurat mam? A gdzie antena?

  Dodano po 9 [minuty]:

  I jeszcze coś. Chciałbym wiedzieć jak to naprawdę jest. Niektórzy mówią, że dławik na UKF musi być z drutu o długości 1/4 środka zakresu. Jednak inni dają
  zwykły osiowy ze sklepu i jest dobrze(zwłaszcza jak patrzyłem na angielskie i amerykańskie strony). Co możecie mi poradzić ze swoich doświadczeń?
 • Helpful post
  #6
  aksakal
  Tube devices specialist
  Parametry dławika są nie krytyczne. On może mieć indukcyjność od 1mH do 10mH. Antena jest rozsuwana od radioodbiornika czy drut do 1 metr włącza się do cewki L1.
 • #7
  ił-2
  Level 8  
  Aksakal, chciałbym spytać nie miałeś z uruchomieniem większych problemów? Mam antenę teleskopową od starego radia ok 0.5m (końcówka sie złamała) na da się?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Mam dużo BF240. Chyba tranzystor też nie jest krytyczny? BF199 i BF240 niezbyt sie różnią.
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Oba typy tranzystorów można wykorzystać. Antenę też można wykorzystać, lecz należy pamiętać - od długości anteny zależy poziom wejściowego sygnału. Długość anteny wydostaje się tak - 300 dzielimy na częstość nadajnika i otrzymaną liczbę dzielimy na 2.Średnia częstość FM diapazonu 100Mhz. 300: 100: 2=1,5 metra. Długość można zmniejszyć do 0,75 metra. Na pierwszy rzut oka schemat radioodbiornika jest bardzo prosty, lecz jego uruchomienie przedstawia trudność nawet dla doświadczonych, zwłaszcza nastrajanie 1 kaskady . Rekomenduję ci przeczytać odpowiednie rekomendacje, których w Internecie dużo.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Dla przykładu rekomenduję kilka stron internetowych. http://grzesiek21.republika.pl/nasluch_det.htm

  Dodano po 20 [sekundy]:

  http://www.mt.com.pl/archiwum/84-Nw-06-Superreakcyjny_odbiornik.pdf
 • #9
  ił-2
  Level 8  
  Aksakal jak sądzisz. Mieszkam na granicy łódzkie/wielkopolskie. Najbliższy nadajnik jest w Łodzi. Czy mogę mieszkać za daleko i dlatego nic nie odbieram?

  Dodano po 5 [minuty]:

  A propos, ile czasu zajęło ci uruchomienie twojego odbiornika?
 • #10
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, ił - 2 ! Radioodbiorniki podobnego typu konstruowałem w już dalekiej swojej młodości. Obecnie takimi schematami nie interesuję się, dla mnie oni dawno przejdzony etap . Nastrajanie takiego radioodbiornika dla mnie trudności nie przedstawia. Odległość przyjęcia nadajnika, zwłaszcza FM diapazonu, zależy od wielu czynników. 1 - moc nadajnika . 2 - czułość radioodbiornika. 3 - relief miejscowości. 4 - długość anteny. 5 - materiał, z którego jest zbudowany twój dom.6 - obecność wysokich budowl między nadajnikiem i radioodbiornikiem. 7 - obecność elektro magnetycznych przeszkód w miejscu zamieszkiwania . I to jeszcze nie pełny spis negatywnych czynnikow.
 • #11
  _jta_
  Electronics specialist
  Ten układ podany na początku wygląda raczej na nadajnik - w każdym razie niedawno widziałem na forum taki schemat nadajnika.

  Antena UKF, jeśli jest to pręt jednym końcem podłączony do wejścia odbiornika, powinna mieć długość λ/4 (czyli 0.75m); może też być dipol (dwa takie pręty - razem 1.5m), albo pętla (3m pręta wygiętego tak, jak kiedyś w antenach TV); każda z tych wersji ma inną impedancję, odpowiednio 75Ω, 150Ω, 300Ω.

  Odbiornik powinien być dostrojony do nadajnika - jak układ nie ma przestrajania, to mała szansa, że trafisz akurat na jakąś audycję. Można przestrajać kondensatorem zmiennym, albo zmieniać indukcyjność cewki.

  Te wzmacniacze scalone, o których pisano w MT, obecnie są raczej nie do kupienia - ale jest wiele innych, trzeba coś wybrać (tylko uwaga: większość nie jest odpowiednia do zasilania z baterii), albo robić na tranzystorach, jak w #4.

  Czy w waszej okolicy ktoś odbiera UKF? Jeśli "fabryczny" odbiornik ma z tym zauważalne problemy, to taki prosty prawdopodobnie nie będzie odbierał wcale - układ na jednym tranzystorze nie dorówna zaawansowanej konstrukcji.
 • #12
  ił-2
  Level 8  
  _jta_ no właśnie wiesz szczerze nie wiem na jakiej zasadzie miałby działać ten układ z początku.
  Nie przypomina mi superreakcji ani фапч.
  Przecież malutki sygnał z anteny zginie w "morzu" sygnału z generatora z ujemną rezystancją.
  Kolego aksakal ja nie miałem najmniejszego zamiaru cię obrażać ani podważać twoich umiejętności jako elektronika. Pytałem tylko o twoje doświadczenia z tego mtypu odbiornikami.

  Dodano po 2 [minuty]:

  W weekend znajdę czas i zajmę się odbiornikiem
 • #13
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, ił - 2 ! Mnie nie poprawnie zrozumiałeś! Nie masz przyczyny przepraszać u mnie , a u mnie nie ma przyczyny obrażać się na ciebie.
 • #14
  ił-2
  Level 8  
  Aha to dobrze.
  Wracając do tematu jeżeli w ciągu najbliższych zbuduje superreakcyjniaki o efektach napiszę. A jeżeli się nie uda-może ten rosyjski wynalazek z pętlą fazową i kiepskim generatorem na połowie częstotliwości nie jest

  Dodano po 58 [sekundy]:

  ...taki zły
 • #15
  _jta_
  Electronics specialist
  Nie widzę w tym temacie układu z pętlą fazową - schemat z #4 to jest superreakcyjny, oba linki z #8 też. Co do schematu z #4, to uwaga: w jednym ze skrajnych położeń VR1 baza TR1 zostanie zwarta z +zasilania, a to uszkodzi ten tranzystor; i w ogóle, żeby to działało, trzeba bardzo dokładnie trafić z ustawieniem VR1, a nawet niewielka zmiana temperatury spowoduje, że trzeba będzie ustawiać na nowo. Za to ładnym pomysłem jest generator wykorzystujący pojemności tranzystora - to może dać dobrą detekcję FM, aczkolwiek zależną od egzemplarza tranzystora (przynajmniej jak miałem tranzystory CEMI z około 1974r., to na każdym egzemplarzu działało inaczej, na niektórych czysty odbiór, na innych zakłócenia i zniekształcenia).
 • #16
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega,_ jta _. Chcę ciebie spytać, dobrze patrzyłeś schemat #4?.Gdzie tam widzisz łączenie bazy TR1 z + zasilania przy skrajnym położeniu potencjometra? Między suwakem i bazą jest włączony rezystor 470К. Ty coś naplątał!
 • #17
  ił-2
  Level 8  
  _jta_ ja nie powiedziałem że ten układ z początku wykorzystuje pętlę fazową tylko o pętli wspomniałem. Jak masz cyrylicę to wklep фапч albo na elektrodzie znajdź.
  Nie kapuje jak ten układ z początku to superreakcja. Gdzie tu wygaszanie? Mówiłeś o generatorze wykorzystującym pojemności tranzystora. Wrzucisz schemat? Co trzeba zmienić aby poszło na BF240?
 • #18
  _jta_
  Electronics specialist
  :arrow: aksakal #16 - Rzeczywiście, jest - przegapiłem go. To i na temperaturę ten układ nie jest tak wrażliwy, jak myślałem, bo współczynnik wzmocnienia tranzystorów krzemowych mało od niej zależy (swoją drogą ciekawe, czy przy wzroście temperatury bardziej wzrośnie wzmocnienie na skutek zwiększania się wzmocnienia prądowego, czy zmaleje na skutek zmniejszania się napięciowego).

  Generator wykorzystujący pojemności tranzystora jest właśnie w #4 - TR1 i wszystko w okolicy to układ superreakcyjny z takim generatorem, od C3 zaczyna się układ małej częstotliwości.

  Aha, jeszcze taka sprawa: czy pojemności C3, C4, C5 nie są za małe? Impedancja wejściowa stopnia na TR2 to około 10k, wyjściowa układu z TR1 poniżej 10k, z C3=10n dają filtr górnoprzepustowy od 1.7kHz; dalsze stopnie podobnie, choć na nieco niższą częstotliwość - wprawdzie w odbiorniku FM powinna być deemfaza, a ja nie pamiętam jej parametrów, ale na pewno nie aż taka.
 • #19
  KaW
  Level 34  
  Trzeba zmienić tranzystor. Mnie przy prostych pomiarach omomierzem wychodziło, że między kolektorem a emiterem tego BF240/BF241 też jest zamontowana dioda. Wewnątrz tego tranzystora.
  Te tranzystory pracowały w oscylatorze głowic UKF.
  Być może chodziło komuś o ograniczenie amplitudy drgań po to, aby ustabilizować amplitudę oscylatora.

  Na BF195 w głowicy UKF sygnał w.cz. jest dość duży, ma znaczną amplitudę.
 • #20
  _jta_
  Electronics specialist
  A ta dioda jest w którą stronę? Jeśli przewodzi od emitera do kolektora, to nie ma znaczenia - normalnie jest spolaryzowana zaporowo. A jakby była w przeciwnym kierunku (tak, by przy normalnym zasilaniu przewodziła), to nie można by było podłączać napięcia 40V...

  Kiedyś sprawdzałem BF194 (NPN w.cz., CEMI) po uderzeniu pioruna parędziesiąt metrów od odbiornika, w którym był zamontowany w stopniu wejściowym - okazało się, że... zmienił się w tranzystor PNP! Prawdopodobnie na skutek przebicia do podłoża. Może w tych BF240 jest coś podobnego, może akurat ten producent robi tak, że podłoże jest podłączone i powstaje pasożytnicza dioda (a może i tranzystor PNP)?
 • #22
  ił-2
  Level 8  
  Aksakal dzięki za schemat. Zbudowałem go. Tylko nie miałem dwóch trymerów, więc dałem dwa kondki 10pF i 5.6pF oraz zamiast 8 zwojów 2 i rdzeń ferrytowy do przestrajania. Łapie Zet, pasmo lotnicze(coś po angielsku "40 50 60 stopni"), jakąś nieznaną stację i coś po rosyjsku(i coś po włosku?). Gra cicho. Rdzeń jest niestety długi i nie gwintowany przez co lekkie poruszenie ręką powoduje stratę stacji i trzeba stroić od nowa.
 • #23
  aksakal
  Tube devices specialist
  Jeśli radioodbiornik łapie pasmo lotnicze, to to wskazuje na niedostateczną ilość zwojów cewki. Zazwyczaj dla odbiornika 88-108MHz należy nawinąć 3-4 zwojów (dobierz eksperymentalnie). W schemacie tylko 1 trymer - VC2. VC1 - to kondensator zmienny. Użycie dla nastrajania do nadajnika rdzenia ferrytowego nie jest lepszym sposobem. Nie otrzymasz stabilności nastrajania. Przenikalność ferrytu na wysokiej częstości jest nie duża i on pogarsza parametry cewki. Postaraj się wykorzystać kondensator.
 • #24
  _jta_
  Electronics specialist
  Do przestrajania w zakresie UKF można wykorzystać rdzeń miedziany wsuwany do cewki, ale: (1) potrzeba więcej zwojów, bo on zmniejsza indukcyjność; (2) nie powinien być za gruby - jego średnica powinna być znacznie mniejsza, niż wewnętrzna średnica zwojów cewki, żeby nie było dużej pojemności cewki do rdzenia; i (3) ze względu na wpływ pojemności powinien być wsuwany od "zimnego" końca cewki.
 • #25
  aksakal
  Tube devices specialist
  Lecz najważniejszy przy użyciu tej rdzeni - to jego fiksowanie, owak nie będzie stabilności w nastrajaniu, sama nie duża wibracja i częstość popłynie.
 • #26
  ił-2
  Level 8  
  Jak skombinuje kondensator strojeniowy to nie będe potrzebował ferrytu. Wiecie jak to możliwe że odebrałem dzisiaj Chiny, Francję i Włochy?

  Dodano po 4 [minuty]:

  I to jeszcze z cewką 2 zwoje-nie zdążyłem dostroić rdzeniem a już ze słuchawek jakieś radio francuskie. W innych krajach jest inny zakres UKF czy jak?
 • #30
  lemu
  Level 19  
  Na pierwszym schemacie tego postu opornik R1 z zasilania do odbiornika 22 kOhm jest za duży, daje max o,2 mA!!
  Układ powinien być zasilany wprost z 4,5V a ten opornik ma zasilać bazę T2.