Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy QSC 3800 - kłopoty

johnki 19 Maj 2005 15:06 641 3
  • #1 19 Maj 2005 15:06
    johnki
    Poziom 9  

Używam tej końcówki od trzech lat. Posiada pasywne chłodzenie, z tymże pracowała w racku w wentylatorem, który był uruchamiany przy pracy końcówki przy 2Ohm (jak zaleca producent). Robię małą konserwację sprzętu i przy okazji trochę ją "odkurzyłem". Po zamontowaniu w racku nie działa drugi kanał. Każdy kanał ma osobne zasilanie 230V. Po włączeniu końcówki powinna się zapalić czerwona dioda POWER/PROTECT i po paru sekundach przełączyć się na zielono. Na drugim kanale istnieje taka sytuacja ale równocześnie z sygnalizacją POWER błyska chwilowo dioda CLIP. Wskażnik "głośności" kanału ustawiony jest w tym czasie na min. Po odkręcaniu go do 0dB zaczyna świecić się dioda Signal -30dB i równocześnie dioda CLIP. Przewody od końcówki są odłączone. Gdzie szukać przyczyny niesprawności?

0 3
  • #2 19 Maj 2005 15:44
    .Wiśnia
    Poziom 28  

na poczatek zły dział.....do audio go przeniesc trzeba
    ja jakos wydmuchuje kurz.. a nie go wyciagam mozliwe ze cos wyssałes :).... a jak sie zachowuje wzmacniacz pod obciazeniem ? stan jałowy niewiele mi (zapewne nam ) nie mowi zbyt wiele

0
  • #3 19 Maj 2005 16:40
    johnki
    Poziom 9  

Pod obciążeniem początkowo były jakieś niskotonowe impulsowe "drżenia "dźwięku, ale obecnie nic nie gra.

0
  • #4 20 Maj 2005 15:49
    johnki
    Poziom 9  

NAPRAWIONE!!

Zdjęliśmy (z kolegą) obudowę i sprawdzaliśmy:
    1 najpierw blok zasilania. Sprawa prosta bo końcówka ma budowę modułową więc tylko zamieniliśmy moduł kanału 1 z drugim. To nie było to.

2 wykryliśmy początkowo, że moduł działa poza obudową wzmacniacza a po wsunięciu go pojawiała się usterka. Ustaliliśmy że przyczyną kłopotów nie jest też zwarcie czegokolwiek z obudową

3 Szybko okazało się że ten moduł przestaje działać również poza obudową. Szukaliśmy dalej. Ruchy wiązką przewodów zasilających modułu powodowały zanikanie usterki. Szukaliśmy zimnego lutu. Prawie naprawiliśmy (tak się nam zdawało).

4 Wiązka zasilająca okazała się złym tropem. Proble ujawniał się przy delikatnym dotknięciu wielożyłowej taśmy sygnałowej. Pierwsza myśl - ZIMNY lut. Niestety to nie pomogło. Po demontażu małej płytki drukowanej z taśmą wielożyłową wykryłem ZŁAMANĄ ŚCIEŻKĘ. To była przyczyna naszych kłopotów. Ku mojemu zdumieniu taśma była wyjątkowo sztywna, co prawdopodobnie przyśpieszyło jej uszkodzenie w czasie montażu bądź też naprawie, czy konserwacji u pierwszego właściciela.

5 Taśmę wielożyłową wylutowałem i zastąpiłem kawałkiem wielożyłowej taśmy komputerowej do podłączenia HDD.

WNIOSKI: Myślę sobie, że w takiej sytuacji kiedy nie ma podejrzenia o eksploatacyjne uszkodzenie jak było w moim przypadku (wydmuchiwanie prochu) usterki należy dopatrywać się w mechanicznym uszkodzeniu.

0