Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie włącznika dwuprzyciskowego do żyrandola na 5 lamp

emsi1981 17 Mar 2015 19:07 3801 21
  • #1 17 Mar 2015 19:07
    emsi1981
    Poziom 9  

Witam.
    Posiadam żyrandol na 3 lampy i włącznik ścienny jedno przyciskowy, potrzeba jest taka aby wymienić żyrandol na 5 lamp(mają świecić osobna 2 i 3 lub wszystkie 5 naraz) i włącznik na dwu przyciskowy. Dodam, że mieszkanie kupione po kimś i nie wiem czy podłączenie robił fachowy elektryk.

Sytuacja z okablowaniem wygląda tak, że do włącznika wchodzą dwie żyły niebieska i czarna(czarna faza, niebieski zero) następnie do żyrandola wychodzą tak samo dwie żyły niebieska i czarna(czarna faza, niebieski zero). Wewnątrz puszki niebieskie kable są zmostkowane razem. Natomiast do włącznika wchodzi czarny i wychodzi czarny oraz na przycisku jest niebieskim kablem są zmostkowane dwa otwory przycisku górny i dolny.

Tak myślałem że na tych kablach nie podłącze mojego wymarzonego żyrandola więc proszę o pomoc.

Mój pomysł jest taki, że od włącznika do żyrandola zmieniam kabel na trzy żyłowy. Po wymianie niebieskie kable mostkuje(łącze ze sobą) jak były, kabel czarny z fazą umieszczam w przełączniku dwu przyciskowym a kable od żyrandola(czarny i brązowy - nowo wstawione) umieszczam w pozostałych otworach włącznika. Następnie w żyrandolu niebieski wiadomo zero a pozostałe czarny i brązowy podłączam do kostki w żyrandolu gdzie przydzielone są ilości lamp.

Czy takie zestawienia da mi gwarancję bezpieczeństwa i i działania żyrandola tak jak chce czy może powiniem zrobić to inaczej proszę o poradę

• #2 17 Mar 2015 19:33
    enpietras
    Poziom 9  

Witam,

proponuję zastosowanie włącznika radiowego do sterowania Twojego żyrandola.
    Podaję typ : Bezprzewodowy 3-kanałowy sterownik oświetlenia OR-GB-406.
    Zyskujesz sterowanie pilotem przy zachowaniu sterowania za pomocą istniejącego w Twojej instalacji włącznika pojedyńczego.

• #3 17 Mar 2015 19:36
    ziomus90210
    Poziom 35  

Do łącznika 2-biegunowego też musisz użyć 3 kabli. Podłączenie włącznika dwuprzyciskowego do żyrandola na 5 lamp
    Ale jak masz problem z takim połączeniem to przepraszam ale żaden z Kolegi elektryk i może zawołać kogoś kto wie co w trawie piszczy.

• #4 17 Mar 2015 19:46
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Kolego. To nie jest takie proste. Nie wiemy jaki system ochrony masz w mieszkaniu!. Jakiego stopnia ochrony masz ten żyrandol.Odkręć jakieś (gniazdo z bolcem) w pokoju i zobacz ile przewodów jest podłączone do tego gniazda. Czy do tego żyrandola można podłączyć lub nie przewód ochronny. Wtedy możemy coś doradzić.

• #5 17 Mar 2015 19:50
    jann111
    Poziom 31  

zubel napisał:
    Odkręć jakieś (gniazdo z bolcem) w pokoju i zobacz ile przewodów jest podłączone do tego gniazda. Wtedy możemy coś doradzić.

Kaszpirowski?
    zubel napisał:
    Kolego. To nie jest takie proste

• #6 17 Mar 2015 20:04
    zubel
    Warunkowo odblokowany

jann111 napisał:
    zubel napisał:
    Odkręć jakieś (gniazdo z bolcem) w pokoju i zobacz ile przewodów jest podłączone do tego gniazda. Wtedy możemy coś doradzić.

Kaszpirowski?
    zubel napisał:
    Kolego. To nie jest takie proste

Kolego cytuj całość a nie zdania wyrwane z całości i to jeszcze w odwrotnej kolejności.
    Chyba to ty jesteś tym Kaszpirowskim . Wiesz jaka ochrona jest w tym mieszkaniu?. To co napisałem, jest najprostrzym sposobem na sprawdzenie tego.

• Pomocny post
    #7 17 Mar 2015 20:15
    jann111
    Poziom 31  

zubel napisał:
    To co napisałem, jest najprostrzym sposobem na sprawdzenie tego.

Czyli co, wkrętak wystarczy aby sprawdzić system ochrony?. Nie!
    zubel napisał:
    To nie jest takie proste.
    , ale trudne też nie jest. :wink:

Dodano po 3 [minuty]:

emsi1981 napisał:
    mój pomysł jest taki, że od włącznika do żyrandola zmieniam kabel na trzy żyłowy.

Przewód należy położyć 4-żyłowy.

• Pomocny post
    #8 17 Mar 2015 20:15
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

emsi1981 napisał:

mój pomysł jest taki, że od włącznika do żyrandola zmieniam kabel na trzy żyłowy. po wymianie niebieskie kable mostkuje(łącze ze sobą) jak były, kabel czarny z fazą umieszczam w przełączniku dwu przyciskowym a kable od żyrandola(czarny i brązowy - nowo wstawione) umieszczam w pozostałych otworach włącznika. następnie w żyrandolu niebieski wiadomo zero a pozostałe czarny i brązowy podłączam do kostki w żyrandolu gdzie przydzielone są ilości lamp.

czy takie zestawienia da mi gwarancję bezpieczeństwa i i działania żyrandola tak jak chce czy może powiniem zrobić to inaczej proszę o poradę

To zły pomysł i nie daje żadnego bezpieczeństwa.
    Musisz wymienić przewody od puszki łączeniowej do żyrandola jak i do wyłącznika. Zastosować YDY 4x1,5mm².
    Wersja dla instalacji zasilającej trzy przewodowej:

Wersja dla instalacji zasilającej dwuprzewodowej w TN:
    Jeszcze musisz określić rodzaj sieci zasilającej budynek. Jeśli występuje stare TT, bez przewodu PE, podłączenie żyrandola w I klasie ochronności jest zabronione.

• #9 17 Mar 2015 20:32
    emsi1981
    Poziom 9  

A więc w gniazdkach są tylko dwa kable czarny i niebieski, także myślę że przewód czterożyłowy odpada

• Pomocny post
    #10 17 Mar 2015 20:39
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

To źle myślisz! Zapoznaj się z moimi rysunkami. Poza tym dwa przewody nic nam jeszcze nie mówią. Instalacja może pracować w TN jak i w TT, a to jest zasadnicza różnica.

• Pomocny post
    #11 17 Mar 2015 20:47
    slawekx
    Poziom 28  

Nic nie zrozumiałeś. Wezwij elektryka. (to do autora tematu oczywiście :D }

• Pomocny post
    #12 17 Mar 2015 20:57
    enpietras
    Poziom 9  

Witam ponownie,

odwołując się do mojej propozycji nadmieniam, że koszt prac i materiałów będzie w proponowanych przez pozostałych Kolegów i w ich zakresach robót niewspółmiernie wysoki. Koszt mojej propozycji to około 50 zł.

• #13 17 Mar 2015 20:59
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

enpietras napisał:
    Witam ponownie,

odwołując się do mojej propozycji nadmieniam, że koszt prac i materiałów będzie w proponowanych przez pozostałych Kolegów i w ich zakresach robót niewspółmiernie wysoki. Koszt mojej propozycji to około 50 zł.

Jak zamierzasz realizować ochronę przeciwporażeniową?

Też radiowo?

• #14 17 Mar 2015 21:13
    zubel
    Warunkowo odblokowany

emsi1981 napisał:
    a więc w gniazdkach są tylko dwa kable czarny i niebieski także myślę że przewód czterożyłowy odpada

Czy (bolec) w gniazdku jest podłączony do niebieskiego?

• #15 17 Mar 2015 21:15
    enpietras
    Poziom 9  

Tak , też radiowo z Twoją pomocą.
    Dziękuję "Kolego" za ten żart, ale jest on nie na miejscu.
    Wybierz inne miejsce. Elektroda jest dla poważnych i roztropnych forumowiczów.
    Montaż tego urządzenia odbywa się bez ingerencji w instalację elektryczną mieszkania, budynku etc. Montaż wg istrukcji, która jest załaczona do produktu. Ochrona przeciwporażeniowa uzytkownika dla tego odbiornika energii elektr. (żyrandola) pozostaje taka jaka jest obecnie. Pozdrowienia.

• #16 17 Mar 2015 21:16
    slawekx
    Poziom 28  

zubel napisał:

Kolory o niczym nie świadczą. Tym bardziej dla osoby która nie potrafi podłączyć prostego obwodu.

• #17 17 Mar 2015 21:23
    zubel
    Warunkowo odblokowany

slawekx napisał:
    zubel napisał:

Kolory o niczym nie świadczą. Tym bardziej dla osoby która nie potrafi podłączyć prostego obwodu.

Faktycznie. Nie świadczą ,ale dla mnie tak. Świadczą.

• #18 17 Mar 2015 21:31
    jann111
    Poziom 31  

enpietras napisał:
    Ochrona przeciwporażeniowa uzytkownika dla tego odbiornika energii elektr. (żyrandola) pozostaje taka jaka jest obecnie.

Skąd kolego wiesz jak była zrealizowana ochrona? Mogła być stara lampa w klasie 0, 1 lub 2 a układ sieci TT. To co wtedy???

• #19 17 Mar 2015 21:38
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

enpietras napisał:
    Tak , też radiowo z Twoją pomocą.
    Dziękuję "Kolego" za ten żart, ale jest on nie na miejscu.
    Wybierz inne miejsce. Elektroda jest dla poważnych i roztropnych forumowiczów.

Ja nie żartuję, zadałem poważne pytanie i oczekuje merytorycznej odpowiedzi.

Skąd wiesz jakiej klasy ochronności będzie nowy żyrandol? W jaki sposób będziesz realizował ochronę przeciwporażeniową, nie znając w jakim układzie jest zasilanie budynku?

• #20 18 Mar 2015 13:40
    emsi1981
    Poziom 9  

Bolec jest podłączony do niebieskiego kabla poprzez krótki kabel mostkujący.

• Pomocny post
    #21 18 Mar 2015 13:51
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

W takim razie tu masz przykład jak wykonać nową część instalacji pod żyrandol i sterowanie, według obowiązujących przepisów:

• #22 18 Mar 2015 18:34
    emsi1981
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc. Jak zadziała dam znać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME