Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostęp do routera przez sieć LAN, statyczne IP

17 Mar 2015 20:21 1947 13
  • Poziom 16  
    Witam mam pytanko odnośnie dostępu do ustawień routera przez sieć lan. A mianowicie układ sieci jest taki, że komputery mają przydzielone statyczne IP. Zamiast jednego z komputerów (PC 3) wpięty został router WiFi i parę urządzeń łączy się z siecią przez WiFi, a komputer PC 3 przez kabel LAN. Na routerze zostało ustawione dynamiczne IP. Mam pytanko jak wchodzić i konfigurować z np PC1 lub PC 2 router WiFi bo nie chce mi się latać do drugiego budynku za każdym razem jak coś chcę przestawić. Z PC3 który jest bezpośrednio podpięty do routera w ustawienia wchodzę przez standardowy IP routera i podanie hasła oraz loginu?
    Poglądowe zdj sieci
  • Poziom 23  

Jeśli dobrze rozumiem to pomiędzy Routerem(u ciebie switch) a routerem WIFI jest poprowadzony przewód cat5e tak??
    u mnie na schemacie zaznaczony na zielono.
    Czy ten przewód jest wpięty w port LAN routera wifi czy WAN??
    PC3 piszesz że jest podłączone kablem, ale do routera wifi czy głównego??
    Napisałeś że na routerze zostało włączone DHCP, ale na którym??
    Czy na routerze wifi włączyłeś serwer DHCP, czy tylko dynamicznie pobierasz jego adres??
  • Poziom 16  
    zuczek1987 napisał:

Jeśli dobrze rozumiem to pomiędzy Routerem(u ciebie switch) a routerem WIFI jest poprowadzony przewód cat5e tak??
    u mnie na schemacie zaznaczony na zielono.
    Tak

zuczek1987 napisał:

Czy ten przewód jest wpięty w port LAN routera wifi czy WAN??
    WAN

zuczek1987 napisał:

PC3 piszesz że jest podłączone kablem, ale do routera wifi czy głównego??
    Wcześniej był podpięty do switcha głównego teraz został przepięty do routera WiFi kabelkiem.

zuczek1987 napisał:

Napisałeś że na routerze zostało włączone DHCP, ale na którym??
    Czy na routerze wifi włączyłeś serwer DHCP, czy tylko dynamicznie pobierasz jego adres??
    DHCP jest włączone tylko na routerze WiFi, reszta ma przydzielone adresy statyczne.
  • Poziom 23  
    Przy takiej konfiguracji router wifi również musiał zostać wcześniej skonfigurowany na statyczny adres, tak więc w jego opcjach wyszukujemy opcje do połączeń z zewnątrz, załączamy ją i wpisujemy statyczny adres tego routera. Powinno działać połączenie. oczywiście wszystkie kompy podpięte bezpośrednio pod ten router wystarczy wpisać adres bramy.
    Natomiast chyba lepszym rozwiązaniem było by:
    Na routerze głównym ustawić ograniczoną pule DHCP.
    Router główny z routerem WIFI połączyć przy pomocy:
    LAN> Cat5e >LAN czyli od LAN do LAN
    Na routerze wifi wyłączamy serwer DHCP
    W zakładce LAN na routerze WIFI ustawiamy te same zakresy sieci co na routerze głównym, tylko wybieramy inny adres routera czyli nie 192.168.1.1(pewnie taki domyślny) tylko na przykład 192.168.1.2
    Na routerze głównym serwer DHCP ustawiamy od 192.168.1.3 do 192.168.1.30 (przykład)
    Komputery z statycznym adresem przypisujemy od:
    192.168.1.31 do 192.168.1.254
    W routerze wifi ustawiamy normalnie nazwę SSID
    Ustawiamy zabezpieczenia.

Od teraz każdy komputer w sieci jest równo widoczny.
    Z każdego komputera w sieci można konfigurować zarówno główny router jak i wifi.
    Aby skonfigurować router główny wpisujemy:
    192.168.1.1
    Aby skonfigurować router wifi wpisujemy:
    192.168.1.2

Sam przyznasz że to chyba lepsze połączenie, no chyba że istnieją przesłanki za tym aby drugi router nie był AP a routerem z funkcją NAT.
    --------------------------------
    Ciesze się jeśli pomogłem, pomóż i ty zachowaj się zgodnie z regulaminem :D
  • Poziom 16  
    zuczek1987 napisał:
    Przy takiej konfiguracji router wifi również musiał zostać wcześniej skonfigurowany na statyczny adres, tak więc w jego opcjach wyszukujemy opcje do połączeń z zewnątrz, załączamy ją i wpisujemy statyczny adres tego routera.
    to wiem że można ustawić połączenie zdalne i można logować się także przez internet, ale nie o to mi chodzi. Chyba że nie ma innej możliwości łączyć się z nim po sieci?

zuczek1987 napisał:

Sam przyznasz że to chyba lepsze połączenie, no chyba że istnieją przesłanki za tym aby drugi router nie był AP a routerem z funkcją NAT.
    istnieją, jest to dosyć spora sieć w firmie i wiązało by to się ze zmianą całej struktury sieci. Wolałbym zostawić to tak jak jest.
  • Poziom 23  
    fad napisał:
    zuczek1987 napisał:
    Przy takiej konfiguracji router wifi również musiał zostać wcześniej skonfigurowany na statyczny adres, tak więc w jego opcjach wyszukujemy opcje do połączeń z zewnątrz, załączamy ją i wpisujemy statyczny adres tego routera.
    to wiem że można ustawić połączenie zdalne i można logować się także przez internet, ale nie o to mi chodzi. Chyba że nie ma innej możliwości łączyć się z nim po sieci?

Pamiętaj tylko że dla tego Routera WIFI internet to już twoja sieć LAN od Routera głównego, bo podłączyłeś go po WAN, natomiast aby w pełni zarządzać nim przez neta to jeszcze na Routerze głównym musiał byś ustawić przekierowanie portów.

A więc włączając funkcje zarządzania z neta tak na prawdę włączasz zarządzanie z nadrzędnej sieci lan poprzez jego(routera wifi) statyczny adres, natomiast z sieci za routerem wifi będziesz go konfigurował poprzez adres z bramy(czyli wewnętrzny adres routera wifi)

Czyli de fakto również z całej sieci konfigurujesz oba routery.
    Bo jeden ma adresacje 192.168.1.1(główny)
    Ten wi fi ma statyczny adres z sieci WAN, czyli lan głównego 192.168.1.xx
    natomiast po stronie lan ten wifi ma zapewne inną adresacje czyli np 10.0.0.1

Przy takim założeniu łącząc się z hostów wpiętych w router główny wpisujesz adres:
    192.168.1.1 aby konfigurować główny router
    192.168.1.xx aby konfigurować router wifi

łącząc się z hostów wpiętych w router wifi wpisujesz adres:
    192.168.1.1 aby konfigurować główny router
    10.0.0.1 aby konfigurować router wifi
  • Poziom 12  
    A nie prościej ruter wifi podpiąć tylko do gniazd LAN? Cała sieć będzie w jednej klasie adresowej i będzie bezpośredni dostęp do obu ruterów z całej sieci. No chyba że zależało Ci na oddzieleniu tych segmentów? W takim wypadku nawet DHCP może dalej działać.
  • Poziom 16  
    W routerze wifi jest tak ustawione ja na poniższych zdjęciach. Lecz nadal nie mogę się połączyć z innego komputera z routerem, nawet nie pinguje mi adresu routera 192.168.2.137.

pytacz napisał:
    A nie prościej ruter wifi podpiąć tylko do gniazd LAN? Cała sieć będzie w jednej klasie adresowej i będzie bezpośredni dostęp do obu ruterów z całej sieci. No chyba że zależało Ci na oddzieleniu tych segmentów? W takim wypadku nawet DHCP może dalej działać.
    rl]i takie ustawienia zostawić na routerze jak powyżej i przepiąć wystarczy z WLAN na LAN i będzie działać?
  • Poziom 12  
    Jeśli wszystkie urządzenia w sieci maja adresację 192.168.1.x to ruterowi wifi tez daj ip z tej klasy np końcówkę 2 albo 254. Z twojego obrazka ciężko wywnioskować czy 192.168.1.1 to adres WAN czy LAN. Przepnij wszystko pod LAN w ruterze wifi, ustaw ip ale na interfejsie LAN i powinieneś mieć dostęp. Zrzuty ekranu rób z zakładki status.
  • Poziom 16  
    pytacz napisał:
    Jeśli wszystkie urządzenia w sieci maja adresację 192.168.1.x to ruterowi wifi tez daj ip z tej klasy np końcówkę 2 albo 254. Z twojego obrazka ciężko wywnioskować czy 192.168.1.1 to adres WAN czy LAN. Przepnij wszystko pod LAN w ruterze wifi, ustaw ip ale na interfejsie LAN i powinieneś mieć dostęp. Zrzuty ekranu rób z zakładki status.
    wszyscy mają adresy z puli 192.168.2.x a nie 192.168.1.x Na drugim screenie jest pokazane ustawienia WLAN na których wcześniej pracował komputer PC 3. A te komputery które się łączą do routera wifi mają IP 192.168.0.x.
  • Poziom 23  
    fad napisał:
    W routerze wifi jest tak ustawione ja na poniższych zdjęciach. Lecz nadal nie mogę się połączyć z innego komputera z routerem, nawet nie pinguje mi adresu routera 192.168.2.137.

i prawidłowo. Ustawiłeś router jako adres 192.168.2.137, a następnie dałeś możliwość połączenia się z zewnątrz tylko z adresu 192.168.2.137 czyli do routera możesz podłączyć się tylko z jego adresu, a to przecież oczewista głupota:)
    Zamiast wpisywać w tym miejscu Dostęp do routera przez sieć LAN, statyczne IP adres: wpisz 0.0.0.0 czyli dasz pozwolenie na podłączenie z każdego adresu z sieci 192.168.2.xxx czyli z tej nad tym routerem WIFI
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    zuczek1987 napisał:
    wpisz 0.0.0.0 czyli dasz pozwolenie na podłączenie z każdego adresu
    Wystarczy zostawić niewypełnione. Tam jest napisane "leave it blanc to allow access to any computer ..."
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    kl
    jprzedworski napisał:
    Wystarczy zostawić niewypełnione. Tam jest napisane "leave it blanc to allow access to any computer ..."

Masz racje, nawet nie spojrzałem na podpowiedz, tylko z rutyny na klikałem już standardową odpowiedz:)

----------------------------
    Jeśli pomogłem to zachowaj się zgodnie z regulaminem :D
  • Poziom 16  
    Temat rozwiązany...w pole trzeba wpisać 0.0.0.0, pustego pola nie da się zostawić i działa zarządzanie routerem przez nadrzędną sieć.

Dziękuję!