Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T43 - Włącza się, czarny ekran, brak sygnałów BIOS

18 Mar 2015 00:33 1539 3
  • Poziom 9  
    Witam! Dostałem ostatnio takowego IBM'a, historii laptopa nie znam. Podobno pewnego dnia przestał reagować i tak leżał w szafie kilka lat. Dzisiaj podłączyłem go do oryginalnego, sprawnego zasilacza, włączył się zupełnie jak gdyby nigdy nic, ekran IBM, potem odczytanie linii papilarnych lub hasło na BIOS. Oczywiście nie znam go, więc chciałem go zbootować z płytki(jest bez dysku), może pójdzie tak, aby sprawdzić co w nim w ogóle działa. Wyłączyłem i po włączeniu 5 pików - wg strony ThinkWiki oznacza to "low baterry". Naładowałem baterię, póki nie zapaliła się zielona kontrolka baterii, tą od biosa również sprawdziłem - równe 2,97V, a patrząc, że miernik marketowy,to można założyć, że napięcie na niej prawie doskonałe. Wszystko fajnie, wszystko super, ale teraz gdy włączam tego laptopa to rusza wentylator, stacja CD, kontrolki działają, ale ekran pozostaje ciemny, do tego płyta nie wydaje już żadnych dźwiękowych komunikatów. Kombinacja Fn+F# (bodajże F7) nie działa, na zewnętrznym monitorze wygląda to tak, jakby nie był podawany żaden sygnał. Patrząc na to, że za pierwszym razem doszedł do odczytania linii papilarnych lub podania hasła BIOS nie ruszałem RAM'u ani procka. Również raczej nic się nie grzeje, a przynajmniej nie tak znacznie, aby to wyczuć. Czy to może być chipset z grafiką i laptopa sobie odpuszczam, czy może gdzieś prąd szedł i nagle przestał (bo w sumie nie wiem jaka inna magia mogłaby to być)? Biorąc pod uwagę to pierwsze włączenie laptopa, na co powinienem zwrócić uwagę? Dodam, że chciałem go "zrobić" raczej w ramach ciekawostki, niż "na poważnie", wydając dużo kasy go naprawiać. Z góry dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Podgrzej chipset z grafiką i zobaczysz. Obstawiałbym grafikę. Jeżeli wersja 18xx to na bank.
    Po podgrzaniu jeżeli obraz się pojawi to masz odpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zapomniałem o temacie. Dociskanie, a potem podgrzanie grafy nic nie dało, a chipa nie opłacało się wymieniać. Także laptop poszedł na złom. Takie oto rozwiązanie. Dzięki za Wasze odpowiedzi.