Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus transformer T100/Eizo1901 - DLNA/WIDI => DVI czy możliwe i praktyczne

rayden 18 Mar 2015 00:44 1077 13
  • #1 18 Mar 2015 00:44
    rayden
    Poziom 14  

Witam, kupiłem niedawno żonie netbooka tzw 2 w 1. Netbooka a nie laptopa
    bo 90% czasu będzie używany do przeglądania internetu, zdjęć filmów.
    Niemniej jednak sporadycznie zdarza się potrzeba edycji dokumentu czy rysunku CAD. Na ekraniku 10" trochę trudno a mam nieużywany monitor 19". Chciałem podłączyć to z netbookiem. Netbook niestety ma tylko złącze Micro HDMI. Kupiłem kabelek, udało mi się przez chwilę cieszyć obrazem na 2 monitorach. Niestety nie długo bo po kolejnym podłączeniu obraz pojawił się po wielokrotnym podłączaniu/ odłączaniu a po kolejnym odłączeniu już w ogóle. Kupiłem kabel lepszej jakości ale nie pomogło. W sklepach internetowych oraz popularnym portalu aukcyjnym znalazłem
    coś takiego jak konwerter DLNA do HDMI (koszt 70-160 zł) z wyglądu jak modem 3G
    zakończony męskim wtykiem HDMI + wejście na zasilanie mini USB.
    Myślałem dołożyć do tego przejscie DVI<->HDMI żeński.

Mam pytanie czy ktoś robił coś podobnego? Ja z uwagi że nie posiadam telewizora nie mam żadnych doświadczeń z DLNA/WIDI. Czy można za pomocą DLNA zrobić z PC na TV (w moim wypadku monitorze) rozszerzony pulpit?

Na popularnym portalu aukcyjnym jest min coś takiego:
    "DONGLE TV MIRACAST DLNA EZAir WIFI 2GB DDR3 HDMI"

Nie chcę kupować kolejnych adapterów by potem zalegały na półkach
    do kabli z dziesiątkami styków w mikrowtyczce się zraziłem więc albo w WIDI/DLNA/Miracast?? albo w ogóle.

Proszę o radę czy mój pomysł ma sens i jeśli nawet tak to jakie z tego wynikają ograniczenia?

Pozdrawiam,

Robert

0 13
  • #2 18 Mar 2015 01:30
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

To o czym piszesz, ma sens, kiedy i komputer i TELWZIZOR mają taką funkcjonalność (DLNA, Miracas, WIDI).
    To o czym piszesz dalej, to dongle do telewizorów, które NIE mają funkcji Smart TV, lub właśnie do monitorów - ALE to tylko do funkcji internetowych - do twoich założeń, tylko połączenie kablowe zostaje.

I teraz, bez wiedzy, co w BIOS komputera przełączone, bez wiedzy, czy port w monitorze i komputerze sprawny, nic więcej nie podpowiem.

Trzeba sprawdzić monitor na innym komputerze, i komputer żony na innym monitorze (trzeba gdzieś winowajcę poszukać).

rayden napisał:
    po kolejnym podłączeniu obraz pojawił się po wielokrotnym podłączaniu/ odłączaniu a po kolejnym odłączeniu już w ogóle

Jeśli robiłeś podłączenia na włączonym komputerze, to może wyjście z karty graficznej w komputerze "padło".

0
  • #3 18 Mar 2015 10:24
    rayden
    Poziom 14  

Monitor jest sprawny, mam w domu kilka komputerów z kartami z wyjściem DVI wiec miałem na czym sprawdzić.

Podłączałem też tego netbooka do mojego monitora do DVI (zresztą kablem lepszym i gorszym) i też nie działało.

Wtedy gdy to przez chwilę działało sytuacja wyglądała +/- tak.
    Podłączam kabelek panel <-> monitor i nic odpinam wtyczkę od strony monitora podpinam na nowo ... Pojawia się monit że znaleziono monitor i zaczyna mi wyświetlać obraz. Ruszyłem kablem obraz znika potem pojawia się ponownie.
    Więc pewnie stykologia...
    Tyle że obecnie nie działa w ogóle... ani na kablu z allegro ani tym droższym.

Nie sprawdzałem w biosie ale nie sadze ze jeśli jest nawet opcja włączenia/wyłączenia HDMI out to nie sądzę by się sama wyłączyła.
    Zobaczę jeszcze dziś wieczorem by mieć pewność

Co do podłączenia na włączonym komputerze to chyba normalne... w firmie tysiące
    razy podłączano monitory do rzutnika, telewizora w salkach konf. i nic się nie działo
    zarówno w przypadku VGA jak i HDMI.
    Nie znam specyfikacj HDMI ale z tego co widze na pinoucie jest pin hotplug detection.
    Poza tym 3 różnicowe sygnały danych oraz jeden różnicowy zegara, magistrala I2C,
    oraz CEC które nie jest raczej obligatoryjnie supportowane. W sumie niewiele do psucia jedynie rozmiar tego micro mnie przeraża... nie wygląda o za solidnie

Z tego co piszesz to ten dongle to mini komputer Linuxem jakimś web GUI dającym funkcjonalność przeglądarki + dostęp do popularnych serwisów internetowych a nie bridge do przesyłu obrazu.

0
  • #4 18 Mar 2015 11:06
    anmedia
    Poziom 39  

Jaka jest karta grafiki w tym tablecie?

Kolejna sprawa jedyna mozliwosc polaczenia to microHDMI do HDMI lub microHDMI do DVI-D. Wszystko zalezy od monitora. Nie podales zadnych danych.

Inne kombinacje nie przyniosa zadnego efektu. Wykonaj probe. Podlacz netbooka albo jak kto woli tablet - bo to co kuples jest tablet, za pomoca kabla microHDMI - HDMI do telewizora nie do monitora - chyba ze bedziesz mial monitor z wejsciem HDMI. Powinno zadzialac.

rayden napisał:
    Co do podłączenia na włączonym komputerze to chyba normalne... w firmie tysiące razy podłączano monitory do rzutnika, telewizora w salkach konf. i nic się nie działo zarówno w przypadku VGA jak i HDMI.

Jestes w wielkim bledzie. HDMI to gniazdo cyfrowe, bardzo podatne na wszelkiego rodzaju wyladowania elektrostatyczne. W kazdej instrukcji masz podane ze podlaczenia do gniazda HDMI, nalezy bezwzglednie wylaczyc urzadzenie.

KOCUREK1970 napisał:
    co w BIOS komputera przełączone,

W tablecie? ;)

0
  • #5 18 Mar 2015 13:35
    rayden
    Poziom 14  

Eizo S1901 ma złącza DVI-D oraz D-SUB. Wiec mogłem podłączyć przez DVI-D. Niestety nie mam żadnego telewizora. Spróbuję się podeprzeć kimś ze znajomych mam przejściówkę micro HDMI -> HDMI. Sugerujesz że HDMI nie jest do końca zgodne z DVI-D?

Co do dyskusji o możliwości uszkodzenia wyjścia układu elektrycznością statyczną to
    nie brnijmy w ten temat jest taka możliwość niemniej myślę że niewielka a dyskusja
    zwolenników i przeciwników jest bezsensowna nie prowadzi do nikąd.

Co do karty to jest to układ Intel HD Grafics zintegrowany w procesorze
    http://ark.intel.com/pl/products/80268/Intel-Atom-Processor-Z3775-2M-Cache-up-to-2_39-GHz

0
  • #6 18 Mar 2015 13:46
    anmedia
    Poziom 39  

rayden napisał:
    Co do dyskusji o możliwości uszkodzenia wyjścia układu elektrycznością statyczną

Poczytaj sobie na tym forum ile zostalo uszkodzonych telewizorow (zlacza HDMI) wlasnie przez takie podlaczenia. Ale to twoj komputer i twoj problem nie musisz sie do tego stosowac.

0
  • #7 18 Mar 2015 21:24
    rayden
    Poziom 14  

Witam ponownie. Ten netbook lub tablet jak kto woli ma bardzo okrojony bios.
    Nie ma w nim w ogóle konfiguracji hardware. Jedynie co widziałem tryb kontrolera USB. Wiec załączaniem wyjścia HDMI nie dam rady kontrolować z poziomu BIOS-u.

0
  • #8 19 Mar 2015 09:26
    grubs
    Poziom 32  

Duży elaborat a problem wydaje się oczywisty.
    "Ukiwane" gniazdo mini HDMI na skutek wyjmowania i wkładania kabla.
    Rozkręć laptop i zobaczysz czy to nie to. Jeżeli nie sam to idź do taniego serwisu i od ręki to zrobią.

0
  • #9 24 Mar 2015 22:21
    rayden
    Poziom 14  

Witam ponownie, połączenie kablowe sprawdzone, porządna przejściówka micro->"normal" HDMI TV plazma. Brak reakcji z obu stron.
    Czyli albo naderwane gniazdo, albo styki, albo uszkodzenie elektryczne.
    Bezprzewodowo nie próbowałem bo TV na którym to sprawdzałem nie ma DLNA/itp.
    W wolnej chwili oddam go do serwisu bo jest na gwarancji.

0
  • #10 25 Mar 2015 00:20
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

rayden napisał:
    oddam go do serwisu bo jest na gwarancji.

I kolega myśli, że w takim serwisie, pracują idioci...?.

0
  • #11 25 Mar 2015 10:24
    anmedia
    Poziom 39  

KOCUREK1970 napisał:
    I kolega myśli, że w takim serwisie, pracują idioci...?.

Pomijajac juz ze to jest Asus i generalnie w Polsce sa powazne zastrzezenia do jego dzialalnosci, to nie rozumiem w czym problem. Jesli gniazdo nie jest mechanicznie uszkodzone (np powyginane piny) to dlaczego by nie mieli uwzglednic naprawy. O ile wiem, takie gniazdo posiada piny ktore sa lutowane do plyty, wlasnie w celu zabezpieczenia przed ewentualnym obluzowaniem sie gniazda. Skoro ma go na gwarancji nie moze rozebrac urzadzenia.

0
  • #12 25 Mar 2015 16:34
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

anmedia napisał:
    w czym problem

W niczym - tylko Kolega nie bierze pod uwagę, że nasze oczekiwania, nigdy nie idą w parze z rzeczywistością.

Była tu gdzieś na tym forum sytuacja, że też port HDMI i też w jakimś produkcie Asusa był uszkodzony "nadmierną eksploatacją" (zdaniem serwisu Asusa) przez klienta - na jego pytanie, co znaczy zdaniem firmy ta nadmierna eksploatacja, nie otrzymał odpowiedzi, tylko serwis podtrzymał opinię, że NIE naprawi tego w ramach swojej gwarancji.

0
  • #13 25 Mar 2015 16:39
    anmedia
    Poziom 39  

KOCUREK1970 napisał:
    (zdaniem serwisu Asusa)

Przeciez napisalem wyzej :)
    anmedia napisał:
    generalnie w Polsce sa powazne zastrzezenia do jego dzialalnosci

Co nie oznacza ze nie nalezy probowac.

0
  • #14 25 Mar 2015 16:46
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

anmedia napisał:
    Co nie oznacza ze nie nalezy probowac.

Ale ja tego nigdzie nie napisałem - wskazałem, że w serwisie nie pracują idioci - to wszystko.
    A to znaczy, że nikt w 99% przypadków nie wierzy, w to co mówi klient (bo co niby ma powiedzieć klient - macie rację, ja to zepsułem...), co w tym przypadku jest winą ewidentną klienta, bo nie zachował choćby podstaw ostrożności.

0