Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 - Dziwne objawy

18 Mar 2015 01:07 873 9
  • Poziom 8  
    Witam
    Na wstępie bardzo proszę o wybaczenie za tak mylący temat wątku, jednak naprawdę nie wiedziałem jak szukać rozwiązania w google czy jaki temat tutaj wpisać.
    Sprawa jest bowiem intrygująca, od pewnego czasu, po losowym czasie pracy przed komputerem system zaczyna zachowywać się dziwnie. Programy przestają odpowiadać (np. Winamp się odpala ale nie odtwarza muzyki, po wciśnięciu "PLAY" wiesza się), strony - chyba głównie te z flasem - nie działają poprawnie; youtube, mail (gmail)... Po chwili okna takie jak panel sterowania również przestają odpowiadać, nie da się zamknąć procesu w menadżerze zadań i w ostateczności system nie odpowiada podczas restartu - staje na ekranie "trwa zamykanie systemu". Po twardym resecie nie otrzymuję jednak informacji, ze system został źle zamknięty. Czyżby system zdążył wszystko pozamykać i tylko zawiesił się na końcowym ekranie...?

Nie mam bladego pojęcia co może być przyczyną. Jestem tez raczej laikiem. Używam komputera do pracy, ale nie za bardzo wiem gdzie gmerać.

System został przeskanowany na obecność Malware oraz wirusów - nie wykryto infekcji.
    Zrobiłem też skan SFC - wszystko grało.

Podczas tych dziwnych objawów nie pojawia się żaden komunikat o np. nieprawidłowym działaniu exploratora, żaden błąd, nic...

Na chwilę obecną są zainstalowane wszystkie, dostępne łaty systemu. Skończyły mi się pomysły zatem piszę do Was.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Proszę o informację jakie dane są niezbędne - poza poniższymi - aby ułatwić próbę zweryfikowania problemu
    A tu na szybko podstawowe dane komputera:

Windows 7 pro x64
    Procesory: 2x Intel Xeon E5-2697v2
    Płyta: Asus Z9 PE-D8 WS
  • Poziom 17  
    krpysz
    W jakim wieku jest komputer?
    Czy sprawdziłeś w biosie napięcia podawane przez zasilacz i temperatury procesora płyty?
    Czy przy oględzinach wnętrza (płyty głównej) nie widać uszkodzonych fizycznie elementów (wypukłe denka kondensatorów?)
    System preinstalowany, czy zmieniany przez użytkownika?
  • Poziom 18  
    Sprawdź napięcia, temperatury i koniecznie pamięć RAM (memtest uruchamiany z płyty lub pendrive)
  • Poziom 8  
    Witam!

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, niebawem odpalę wszelkie, proponowane testy i zdam relację.

Póki co temperatury są bardzo w normie a chłodzenie działa zawodowo.
    Komputer jest młodziutki, ok 8 miesięcy. System nie był jeszcze reinstalowany z uwagi na dysk SSD czyli brak formatowania plików.

Dodam więcej; dziś - odpukać - nie miałem żadnych problemów. Jako, że przez ostatnie kilka dni miałem je co dziennie, jest to dziwne. Jedyną zmianą jest fakt, iż w międzyczasie, dla testu odłączyłem 2 urządzenia podłączone wcześniej przez USB:

- pada Microsoft X360 podłączonego do przedniego panelu USB
    - słuchawki Razer Megalodon podłączone bezpośrednio z tyłu. Słuchawki nie wymagają żadnych sterowników do działania, posiadają własną kartę dźwiękową.

Myślicie, że jest jakaś szansa, że to właśnie jedno z tych ustrojstw coś mi tam miesza...?
  • Poziom 43  
    Cóż - brakuje podstawowych danych:
    1. Konfiguracja - brakuje marki i modelu dysku, zasilacza i karty graficznej.
    2. Sprawa może wynikać z problemów sprzętowych - do sprawdzenia: czy kondensatory na płycie głównej lub karcie graficznej nie są napuchnięte, napięcia jakie zasilacz podaje na podstawowe linie, pamięć RAM jak to napisano wyżej (program memtest86+) oraz dysk twardy (pobierz parametry SMART i podaj na forum).
    Najpierw te dane potem zastanowimy się co dalej, bo narazie to przyczyną może być cokolwiek.
  • Poziom 8  
    Witam znów

Załączam raport z Aida64 oraz dwa... cóż no zdjęcia z biosu :]

Dodać należy, ze chłodzenie ma 3 poziomy szybkości ustawiane na obudowie, temperatury ze zdjęć mierzone są oczywiście nie w stresie, ale z najniższym poziomem chłodzenia. W stresie (rendering grafiki 3D poprzez CPU) temperatury nie przekraczają 70 stopni na 1 poziomie zatem uważam, że się bestia nie grzeje.

Testu pamięci nie udało mi się wykonać (wspominałem, że jestem laik?) :(
    Miałem problemy aby stworzyć bootowalny USB, kiedy wydawało mi się, że już mi się udało, przy restarcie systemu, mimo wybrania restartu z USB, załadował się windows. Starałem się postępować według kroków na stronie http://www.memtest86.com/technical.htm#usage

Będę wdzięczny za rady.

Pozdrawiam
    Krzyś

P.S. Wspomniany wcześniej sprzęt nadal odłączony od PC i dziś wciąż nie doświadczyłem żądnych przygód. Jutro planuję podłączyć jeden z nich i zobaczyć co się... stanie... się...
  • Poziom 30  
    Sprawdził bym głównie zasilacz, ram i możliwe jeszcze że grafika Ci w slocie dobrze nie dociska o ile ją masz. Miałem kiedyś podobny przypadek.

Kolego memtest... Musiałeś zle poczytać poradnik. Z tym nie ma praktycznie problemu.
  • Poziom 8  
    Dzięki, sprawdzę ram jak tylko rozszyfruję jak to zrobić, grafikę DOCISNĘ :) Ale jak miałbym sprawdzić zasilacz?
    I jeśli byłoby z nim coś nie tak, to czemu od kilku dni jest cicho kiedy odłączyłem słuchawki i pada? Dwa porty USB robiłyby różnicę?

Sugerujecie nawet nie rozważać strony softwaru?
  • Poziom 30  
    Model zasilacza ma na nim samym. Zrób zdjęcie tabliczki.
    Sprawdz w menadżerze czy są jakieś wykrzykniki.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie. Problem wydaje mi się został rozwiązany; chodziło o słuchawki Razer podłączone do komputera. Szlag je trafił, nie pierwszy zresztą raz (były już raz oddawane na gwarancję). Po ich ponownym podłączeniu działał tylko mikrofon ale, system padł niemal natychmiast. Następnie zjarały się chyba do reszty bo windows już ich nie wykrywa... :) Inne urządzenia podłączane do każdego portu działają zawodowo (mam tablet WACOM, kartę dźwiękową, zewnętrzną i kilka innych ustrojstw), zatem nie sądzę że to port zniszczył słuchawki przez np. przepięcie.

No ale lepsze słuchawki niż spalona płyta, ram czy cokolwiek z tych rzeczy :)

Wielkie dzięki za pomoc Panowie!