Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż zdalnego włącznika światła - problem ze zrozumieniem schematu

18 Mar 2015 01:40 1863 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    chciałbym zamontować u siebie zdalny włącznik światła (kontakt jest w trudno dostępnym miejscu). Znalazłem na Allegro kilka rzeczy, które wydają się być tym, czego szukam, ale za każdym razem nie mogę się połapać w schemacie podłączenia.

Przykładowy schemat (dla Orno OR-GB-406):

W puszcze mam standardowo trzy kable: fazowy, neutralny i ten ochronny (żółtozielony). O ile dobrze rozumiem schemat wyżej, wynika z niego, że potrzebuję większej ilości kabli. Z innymi schematami, które oglądałem, jest podobnie. Czy można je jakoś odnieść do tego, co mam u siebie?

Ogólnie, szukam w miarę taniego włącznika, którym można sterować z odległości i który będzie można u mnie w miarę prosto zamontować. Jeśli ktoś jest w stanie polecić takie urządzenie, byłbym wdzięczny. Googlanie i przeszukiwanie forów na niewiele się zdało.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    W załączonym przez Ciebie schemacie, wykorzystane są 2 z 3 wymienionych przez Ciebie przewodów. Nawet przy pojedynczym włączniku z 1 żarówką możesz w miejscu podłączenia żyrandola podpiąć pod wystające z sufitu przewody (łącząc odpowiednio przewód fazowy (L) i neutralny(N) ) podłączyć 3 niezależnie sterowane pilotem żarówki (na schemacie opisane jako kanał ... A,B,C)

Warunek jest 1.
    Sterownik będzie działał przy pozycji włącznika ściennego w pozycji: włączone.
    (wtedy możesz włączać i wyłączać każdą z 3 żarówek pilotem)

W pozycji włącznika ściennego: wyłączone za pomocą pilota nie włączysz/wyłączysz oświetlenia.
  • Poziom 2  
    Znalazłem też trochę inne urządzenie, montowane do puszki:

Dobrze rozumiem, że potrzebuję tutaj dwóch par kabli L/N w puszce? Jeśli tak, czy istnieją w ogóle urządzenia tego typu, które można podłączyć używając jednej pary?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Teraz ja się pogubiłem :-)
    Na jakim efekcie Ci zależy?
    (ilość źródeł światła, jak włączane?)
    Jak wygląda Twoja instalacja ?
    (co wystaje z sufitu, co jest w puszce włącznika?)
    Dlaczego szukasz kolejnego urządzenia?
    Jakiś odnośnik do bardziej szczegółowego opisu?
  • Poziom 2  
    Mam włącznik i jedną żarówkę, za którą on odpowiada. Chcę móc zapalać i gasić tę żarówkę zdalnie (pilotem, albo czymś podobnym).

Szukam kolejnego urządzenia, bo chciałbym je zamontować w puszce, z rozbieraniem lampy byłoby za dużo zachodu (przynajmniej mi się tak wydaje).

W puszcze mam jeden kabel fazowy, jeden neutralny i jeden ochronny, który obecnie sterczy luzem.

Nie wiem, jak dokładnie wygląda instalacja, bo mieszkanie jest wynajmowane.

Odnośnik do urządzenia: Link
    Instrukcja montażu: Link
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeżeli w puszce z włącznikiem wystają tylko 3 opisane przez Ciebie przewody, to nie uda się podłączyć w/w urządzenia, tak by spełniało swoje zadanie. Mógłbyś podłączyć je w opisany powyżej przeze mnie sposób w miejscu włączenia żyrandola (oprawy oświetleniowej) lub puszce rozgałęźnej, gdzie schodzą się przewody prowadzące do oprawy sufitowej i włącznika ściennego.
  • Poziom 2  
    Dobra, to już trudno w takim razie. Dzięki za pomoc :)