Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAS do sieci domowej do max 500zł

18 Mar 2015 01:45 2286 14
  • Poziom 10  
    Postanowiłem zakupić NASa, ale nie za bardzo wiem co kupić, nie mam doświadczenia w tym temacie.

Potrzebuję:
    -2 dyski, obsługa RAID1
    -Gigabit
    -AFP, SMB, FTP
    -jak najkrótszy czas dostępu i przesyłania plików
    -wygodny dostęp do dysków
    -współpraca z iTunes (nie wiem, czy NAS faktycznie musi wspierać iTunes, czy to po prostu "chłyt materkingowy", nie zagłębiałem się w temat)
    -współpraca z Time Machine (backup od jabłka, nie wiem czy to przypadkiem też nie chwyt marketingowy)
    -miło, gdyby był serwer www (http/https), a jeszcze fajniej MySQL

Moją uwagę przykuło kilka sprzętów, ale ciągle nie mogę się zdecydować. Nie chciałbym zapłacić za to więcej niż 500zł.

NETGEAR ReadyNAS 102
    ZyXEL NSA325 v2
    QNAP TS-221

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, sugestie i pomoc!
  • Switche POE
  • Poziom 37  
    djiwan_pl napisał:
    Postanowiłem zakupić NASa, ale nie za bardzo wiem co kupić, nie mam doświadczenia w tym temacie.

Potrzebuję:
    -2 dyski, obsługa RAID1
    -Gigabit
    -AFP, SMB, FTP
    -jak najkrótszy czas dostępu i przesyłania plików
    -wygodny dostęp do dysków
    -współpraca z iTunes (nie wiem, czy NAS faktycznie musi wspierać iTunes, czy to po prostu "chłyt materkingowy", nie zagłębiałem się w temat)
    -współpraca z Time Machine (backup od jabłka, nie wiem czy to przypadkiem też nie chwyt marketingowy)
    -miło, gdyby był serwer www (http/https), a jeszcze fajniej MySQL

Moją uwagę przykuło kilka sprzętów, ale ciągle nie mogę się zdecydować. Nie chciałbym zapłacić za to więcej niż 500zł.

NETGEAR ReadyNAS 102
    ZyXEL NSA325 v2
    QNAP TS-221

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, sugestie i pomoc!

Nie wiem co to dla Ciebie znaczy "jak najkrótszy czas dostępu i przesyłania plików" ale cos mi sie widzi ze masz wysokie wymagania a dosyc skromny budzet.

NAS za 500PLN to bedzie raczej najslabszy model u kazdego z wiodacych producentow. I to raczej 1-dyskowy. A juz na pewnoe nie z kieszeniami na dyski (łatwy dostep do syków).
    TS-221 to kwota 2x wieksza niz Twoj budzet.
    Podobnie bedzie u synology. Netgear i Zyxel sie nie wypowiem bo nie znam.
  • Poziom 15  
    Budżet zbyt skromy. Mam Synology DS209 z dwoma dyskami 1TB w RAID1. Sprawdza się znakomicie. Czas przesyłu plików zależy od tego jaki będzie do niego dostęp - ja póki co łączę się po wi-fi i daje radę. Jak pójdzie po skrętce na 1GBit to z pewnością będzie jeszcze lepiej. NETGEAR ReadyNAS 102 - odradzam. Miałem go przed Synology i raz wywalił mi całą macierz. Utracił ustawienia i w żaden sposób nie mogłem go wskrzesić - mimo porad z suport'u Netgear. Pamiętaj, że każdy producent ma swoją listę dysków, które poleca do NAS'ów. Byle czego nie ma co wsadzać.
  • Poziom 37  
    voyytas napisał:
    Budżet zbyt skromy. Mam Synology DS209 z dwoma dyskami 1TB w RAID1. Sprawdza się znakomicie. Czas przesyłu plików zależy od tego jaki będzie do niego dostęp - ja póki co łączę się po wi-fi i daje radę. Jak pójdzie po skrętce na 1GBit to z pewnością będzie jeszcze lepiej. NETGEAR ReadyNAS 102 - odradzam. Miałem go przed Synology i raz wywalił mi całą macierz. Utracił ustawienia i w żaden sposób nie mogłem go wskrzesić - mimo porad z suport'u Netgear. Pamiętaj, że każdy producent ma swoją listę dysków, które poleca do NAS'ów. Byle czego nie ma co wsadzać.

Zeby nie bylo, ja znam przypadek ze Synology psulo fizycznie dyski twarde jakims cudem. Po 3 wymianie dysku, synology wymienilo NASa na nowego.

Synology na Atomie, z dyskami w RAID5 potrafi dochodzic do 100MB/s po kablu. Z dyskami NASowymi wiec nie najszybszymi.
  • Poziom 10  
    m.jastrzebski napisał:

Nie wiem co to dla Ciebie znaczy "jak najkrótszy czas dostępu i przesyłania plików" ale cos mi sie widzi ze masz wysokie wymagania a dosyc skromny budzet.

NAS za 500PLN to bedzie raczej najslabszy model u kazdego z wiodacych producentow. I to raczej 1-dyskowy. A juz na pewnoe nie z kieszeniami na dyski (łatwy dostep do syków).

Nie chciałbym czekać 3 minut na przesłanie 100MB

Rozmawiałem z osobą, która zajmuje się NASami i ich montażem/konfiguracją i obsługą. Polecono mi Synology DS215j. Testowali równolegle Netgear'a 201 i Synology ds215j. Synology był po prostu szybszy i miał krótszy czas dostępu. Testowane na tych samych łączach.

Cena trochę wyższa, ale jeżeli jakość ma być lepsza nić Netgear 102, to jestem w stanie zapłacić.

Niestety DS215j nie ma hot swapa, dyski nie są w kieszonkach tylko do przykręcania

Ktoś jest w stanie wyrazić mi swoją opinię n/t powyższego Synology 215j?

Co myślicie n/t WD My Cloud EX2? Ktoś miał styczność?
  • Switche POE
  • Poziom 37  
    djiwan_pl napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Nie chciałbym czekać 3 minut na przesłanie 100MB

Spokojnie. Nawet budzetowy NAS od Synology "wysyci" Ci podłaczenie skretka 100mbit. Spokojnie pojdzie kopiowanie w okolicach 30-50 MB (mega bajtow) na sekunde. Tu juz sporo zalezy od tego co na NASie chodzi i jakie ma dyski twarde.
  • Poziom 43  
    djiwan_pl napisał:
    Gigabit

djiwan_pl napisał:
    jak najkrótszy czas dostępu i przesyłania plików

djiwan_pl napisał:
    Nie chciałbym zapłacić za to więcej niż 500zł.

Odpowiem w ten sposób - gdyby w tej cenie Synology, Qnap oferował serwery z Twoimi wymaganiami - to bym sam nie wydawał 2 tyś zł na Synology DS 713+, które posiadam.

Jak myślisz, dlaczego mój serwer kosztuje tyle kasy....
    Nie oczekuj wydajności z serwera za 500 zł - ma na to wpływ rodzaj procesora, jego taktowanie, ilość pamięci RAM.
    W moim Synology wymieniłem pamięć z 1 GB na 4 GB - wydajność, po kablu na switchach zarządzalnych (Cisco SG 200 - 8 portów - 2 sztuki połączone w stos) - wynosi 110 MB (megabajtów).
    m.jastrzebski napisał:
    sporo zalezy od tego co na NASie chodzi i jakie ma dyski twarde

Dokładnie.
    @djiwan_pl
    Chcesz wydajności, to dysk z 64 RAM co najmniej, 7200 obrotów.
  • Poziom 14  
    Mam dwa budgetowe dyski sieciowe:
    - DLink DNS-320L
    - Zyxela NSA-325
    Oba pracowały w sieci 1Gbit opartej na routerze Netgear WNR3500 (wersja softu 1 albo 1.1 - generalnie nie polecam samego routera, miałem z nim problemy z wifi).
    W obu siedziały dyski spięte jako RAID 1 (lustrzany).

Wrażenia:
    Dlink'a używałem krótko. Był wolny, transfery trwały "wieki". Teraz służy jako backup danych leżący w sejfie.
    Zyxel to inna bajka. Po początkowych kłopotach - dostarczono mi uszkodzony NAS który nie był rozpoznawany w sieci - wszystko ruszyło w miarę sensownie.
    Początkowo lata używałem go z jednym dyskiem, potem dodałem drugi by mieć zabezpieczenie danych. Kopiowanie ~1.7TB trwało jakoś z pół dnia i nie sprawiło kłopotów.
    Soft nie jest najwyższych lotów, ale spełnia swoje zadania, aplikacje które testowałem jak np. DLNA, pobieranie plików bezpośrednio na serwer - działały. Dyski mapują się bez problemów (win7), dostęp z pod linuxów działa. Nie używałem www/sql/iTunes etc - więc nie powiem nic na ten temat. Z problemów jakie zauważyłem - NAS miewa kłopoty z wyłączeniem fizycznym przyciskiem, lepiej go wyłączać programowo. Także printserwer z podpiętym samsungiem (ML1910?) jest nieco kapryśny - nie zawsze chce zacząć drukowanie i czasem muszę puścić jakąś stronę tekstową z notepada by ruszył. W samym NAS żadnych zwiech lub innych krytycznych problemów na razie od tych kilku lat nie odnotowałem.
    No i najważniejsze dla mnie zostawiłem na koniec. Prędkość dostępu do plików i transfery są zbliżone do deklarowanych w testach poziomów. W praktyce - niemal nie odczuwa się, ze jest to dysk "zewnętrzny" a nie w kompie. Kopiowanie pliku z filmem 716MB avi z dysku NAS na SSD w kompie to ZMIERZONE ~10s, a pasek postępu pokazuje transfer rzędu 80Mb/s. Test na dyskach 2T zapełnionych w 86%. Po zamontowaniu drugiego dysku nie stwierdziłem odczuwalnej różnicy w dostępie/zapisie- ale nie próbowałem tego mierzyć.
    Generalnie - jeżeli nie musisz go wyłączać co chwilę - to polecam :) No i sieć 1Gbit obowiązkowa - w wypadku przełączenia na 100MBit od razu się to odczuwa - raz wysunał mi się leciutko kabel i od razu to było widać :)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Z tanich modeli dorzucę swoją propozycję - Lenovo IOmega IX2. Kosztuje około 350zł. Posiada dwa sloty na dyski SATA 3.5", ma możliwość pracy z jednym dyskiem bądź dwoma. Posiada interfejs GbE. Dobre jest, że sama włącza się po zaniku zasilania (w najtańszych Zyxelach, z którymi się zetknąłem, po zaniku i powrocie zasilania trzeba było kieszeń ręcznie włączać). Kieszeń umożliwia dostęp przez multum protokołów (między innymi SMB - czyli Windowsowe udostępnianie plików, NFS, FTP, HTTP, HTTPS). Ma dość przyjemny w obsłudze interfejs i moim zdaniem w swojej cenie zupełnie spore możliwości. Do sieci domowej czy małej firmy powinna w zupełności starczyć.
  • Poziom 10  
    Kupiłem Synology DS215j (poprawiłem z 216, omsknął mi się klawisz)

Jak na razie same problemy, tj. pierwsze urządzenie przyszło z porysowaną obudową (chyba taka metoda produkcji, bo drugie - wymienione, przyszło porysowane w podobny sposób). W obu nie działają diody LED przy porcie ethernet. Czas dostępu do danych bez rewelacji. Żeby działały mi wszystkie funkcje opisane w specyfikacji, musiałem zainstalować na nim kilka aplikacji producenta (jakby nie mogły być fabrycznie preinstalowane, nie mogę instalować więcej niż dwóch aplikacji jednocześnie, więc kolejna godzina dodatkowo do czasu konfiguracji urządzenia)

Drugie urządzenie, wymienione na nowe, nawet nie chciało mi się uruchomić, tj. dyski pracują, ale miga dioda zasilania, co sygnalizuje uruchamianie urządzenia. Zanim się uruchomił minęło kilka godzin, ale nie mam do niego dostępu przez sieć, miga dioda statusu, co sygnalizuje błąd z dyskami lub brak dysków - dyski działały poprawnie pod pierwszym urządzeniem - przed wymianą, działają normalnie na innych urządzeniach, więc z mojego punktu widzenia jest to totalna wada macierzy od Synology.

Chyba muszę zmniejszyć swoje wymagania

-serwer iTunes - już nie potrzebuję, lepiej to działa jak się zmapuje dysk sieciowy pod iTunes, po prostu jako dysk zewnętrzny
    -obsługa Time Machine - sytuacja podobna jak wyżej

Chyba skłonię się ku firmie, której do chwili obecnej nie miałem nic do zarzucenia. Co powiecie na temat WD EX2?
  • Poziom 43  
    djiwan_pl napisał:
    Kupiłem Synology DS216j

Gdzie, od kogo, za ile?.
    Tego serwera NIE MA w obecnej ofercie oficjalnego sklepu na Polskę...
  • Poziom 10  
    Wybacz, mój błąd, klawisz mi się omsknął. DS215j
  • Poziom 43  
    djiwan_pl napisał:
    mój błąd, klawisz mi się omsknął. DS215j

Kupione:
    KOCUREK1970 napisał:
    Gdzie, od kogo, za ile?.

?.
  • Poziom 43  
    Synology, to nie jest jakiś tam ZyXel - by takie problemy były.

Po prostu stawiam na błędną z Twojej strony konfigurację - a, że coś trzeba samemu doinstalować - wybacz, ale nie każdy wszystko potrzebuje, i skąd firma ma wiedzieć, co dany user potrzebuje.
    Są pakiety, więc można zainstalować co potrzeba, są też dodatki, których Synology nie wspiera, ale tworzą je zapaleńcy, i też działają.
    Są też uwarunkowania - które choć w minimalnym stopniu też trzeba spełnić.

W mojej subiektywnej ocenie (a trochę serwerów już przez moje ręce przeszło), stwierdzam, że prym wiedzie Synology, potem QNAP, i Netgear i dalej dłuuuugo nie ma nic, a potem cała reszta.
    Jak w każdym segmencie - cena za produkt decyduje o jego walorach, a w tym przypadku, to szczególnie.
    I nie ma co się czarować, że do 1 tyś zł kupimy coś sensownego - mając wymagania jak Ty.