Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TERMET GCO-DP-21-23 - Bład 02

Tomcio7 18 Mar 2015 09:07 3177 11
    Tomcio7
    Level 17  
    Witam,

Posiadam kocioł termet, jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania. Średnio raz na miesiąc pojawia się bład 02 "Temperatura wody w wymienniku ciepła spaliny-woda osiągnie wartość ponad 95 stopni Następuje - wyłączenie kotła z blokadą - wyświetlany jest symbol „02”, - miga czerwona dioda D4".

Dzisiaj, udało mi się zaobserwować jakie czynności wykonał kocioł zanim ten błąd się pojawił:
    - kocioł pracuje w funkcji cwu/co (oczywiście jest obieg, grzejniki otwarte)
    - kocioł rozpoczął podgrzewanie wody CO (palniki się włączyły, ale z minimalną mocą aż do wyłączenia kotła, na wyświetlaczu cały czas temp 40C.)
    - pompa wody NIE DZIAŁAŁA!!
    - woda w wymienniku osiągnęła 95 stopni (słychać było stuki, odgłos tak jakby woda się "przelewała")
    - wyskoczył błąd 02.
    - w tym momencie pompa się włączyła - (chwilowo na rurach było czuć temp. 95C, aż do wychłodzenia wymiennika)
    Z powyższego jest wniosek taki - brak przepływu wody w wymienniku podgrzał ją do 95 stopni i nastąpiło wyłączenie kotła.

Czy to może być problem z pompą, sterownikiem czy czymś innym? A może czujnik do wykrywania włączenia CWU "zawiesił się", a piecyk ciągle podgrzewał wodę sądząc że CWU płynie?

Jeżeli włączyłem cwu, to po jej zakręceniu pompa normalnie działa przez (20 sekund lub do 3min jak T>55C)
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    Tomcio7
    Level 17  
    Filtry czyszczone systematycznie.
    Błąd można wyłączyć - to nie problem.

Istotne jest to z jakich powodów on występuje - a w tej chwili NIE potrafię podać logicznego wytłumaczenia (czy to pompa, sterownik itd.). Lepiej rozwiązać przyczynę niż mieć za chwilę niedziałający piecyk.
    bc_107
    Level 17  
    Przeglądałeś instrukcję instalacji kotła i wszystko u Ciebie jest tak jak w dokumentacji?
    min. takie drobiazgi:
    TERMET GCO-DP-21-23 - Bład 02
    Tomcio7
    Level 17  
    Tak, jest filtr gazu i zawór odcinający.

Nie widzę związku tego pytania z moim problemem.
    bc_107
    Level 17  
    Jeżeli kocioł jest poprawnie zainstalowany i wykonałeś wszystkie czynności obsługowe jakie może wykonać użytkownik, może czas skorzystać z serwisu.
    Tomcio7
    Level 17  
    @bc_107 - widzę że kolega lubi wypowiadać się w tematach kotłów Termetu...

Nadal czekam na osobę która naprowadzi mnie na źródło problemu.
    Serwis Kotłów
    Level 18  
    Witam,

nie mam do czynienie z Termetami aleeee masz możliwość diagnozy:

- sprawdź czy pracuje pompa obiegowa pomijając regulator
    - jeżeli pompka jest ok to prawdopodobnie przekaźnik na płycie głównej

Na cele c.w.u. pompa pracuje normalnie za każdy razem?

Pozdrawiam
    bro2004
    Level 28  
    Quote:
    Na cele c.w.u. pompa pracuje normalnie za każdy razem?

W MiniTermie czyli 21-23, do CWU pompa się nie włącza. Dopiero załącza się po zamknięciu kranu, by wygonić z wymiennika bitermicznego ciepła wodę.
    Tomcio7
    Level 17  
    W tym modelu mam "jeden" wspólny obieg tzn. rura w rurze. Obieg cwu jest zamknięty w obiegu co.

Po zakręceniu kranu cwu włącza się pompa żeby ochłodzić wymiennik.
    Podczas działania cwu pompa NIE pracuje
    Podczas działania CO i po wyłączeniu pompa pracuje (do 3 min).

Ale czasami (rzadko-opisywany przypadek) włącza się CO a pompa nie chodzi - na piecu wyświetlane 40C cały czas, woda gotuje się w 3 sekundy, bulcze, temp szybko dochodzi do 95C, wtedy działa zabezpieczenie i w tym momencie pompa WŁĄCZA się.
    Raz NIE włączyła się do ochłodzenia wymiennika po wyłączeniu CWU i cała sekwencja powtórzyła się.
    Zdarza to się dość rzadko - raz na 2-3 miesiące, ale regularnie.

Czy wirnik pompy może ustawić się w takim położeniu że NIE ruszy przy podaniu zasilania? Wydaje mi się że pompa może mieć 2 biegi - 1 wolniejszy do CO a 2 szybszy do ochłodzenia wymiennika. To by tłumaczyło częściowo powyższe przypadki.
    Tomcio7
    Level 17  
    NIE działa czujnik wykrywania przepływu cwu - wczoraj się zepsuł. Cały czas podaje sygnał na sterownik że woda płynie = jego wyjście jest zwarte.
    Prosta symulacja upewniła mnie że to jego wina. Zastanawia mnie dlaczego producent TERMET nie 'przewidział' takiej sytuacji w swoich produktach. Po zepsuciu tego czujnika, po zakręceniu cwu piecyk dalej grzeje!!!

Można zregenerować ten czujnik?
    Tomcio7
    Level 17  
    Czujnik przepływu CWU został wymieniony już kilka miesięcy temu na nowy egzemplarz. Działa bez zarzutu.
    W poprzednim 'kulka z magnesu', która przemieszcza się wraz z przepływem wody czasami nie wracała do pozycji pierwotnej po zakręceniu kranu - 'przyklejała się'... Myślę, że wyczyszczenie tego czujnika również rozwiązałoby problem na 2-3lata...