Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile obrotów ma ten silnik?

18 Mar 2015 15:43 1413 11
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Chciałbym prosić o pomoc w określeniu jak szybko kreci się silnik (3f) z poniższego zdjęcia .
    Niestety nie ma na nim tabliczki. Ze zdjęć w Internecie i wagi silnika (18.5kg), wywnioskowałem że jest to silnik Tamel 1,1 kw. Wiem że były dwa silniki o zbliżonej wadze. Jeden ma 1390 obr/min, a drugi około 2800obr/min.
    Chciałbym ten silnik wykorzystać we frezarce do stali i muszę wiedzieć ile ma on obrotów żeby odpowiednio dobrać przełożenie.
    Wiem że obroty można określić na podstawie ilości par biegunów, ale ja tego nie potrafię (obstawiam że jest jedna para, czyli 2800obr/min)
  • Poziom 11  
    Cześć można prosić o zdjęcie bardzie prosto na czoło a nie z profilu. Zdaje mi sie że jest to 2800, ale mogę się mylić poproszę o wyraźniejsze zdjęcie. Może jest jakaś tabliczka na silniku, to też by się przydało.
  • Warunkowo odblokowany
    Co za bzdury piszecie. Silnik 2 biegunowy 1480/min. A od kiedy silniki 2 biegunowe mają 2800 obrotów? W sieci elektroenergetycznej w Polsce prąd elektryczny ma częstotliwość 50 Hz co odpowiada prędkości synchronicznej 3000 obrotów na minutę, a obroty znamionowe silnika asynchronicznego 2800 - 2900/min.
  • Poziom 34  
    cooltygrysek napisał:
    Co za bzdury piszecie. Silnik 2 biegunowy 1480 obr/min. A od kiedy silniki 2 biegunowe maja 2800 obrotów ?

Silniki 2 biegunowe mają 2800 obrotów od chwili kiedy powstały. Kolega myli ilość biegunów z ilością par biegunów.
  • Warunkowo odblokowany
    Wychodzi na to że jednak kolega ma rację pomyliłem bieguny z ilością par biegunów. Przepraszam za pomyłkę.
  • Poziom 6  
    Przepraszam za jakość poprzedniego zdjęcia, może z tych będzie można coś więcej wywnioskować.

Lampą stroboskopową nie próbowałem.
    Po tabliczce nie ma śladu.
  • Poziom 34  
    Uzwojenie jest na 2800 obr/min. Czy średnica rdzenia wynosi 75 mm, a jego długość 68 mm?
  • Poziom 6  
    Wymiary zgadzają się.
  • Poziom 34  
    Więc jest to silnik SZJe 12b, 1,1kW, 2870/min.
  • Poziom 6  
    Dziękuję bardzo wszystkim za zainteresowanie i pomoc.