Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ scalony realizujący full-duplexową transmisję na jednej częstotliwości

jacu007 18 Mar 2015 19:46 2169 0
Altium Designer Computer Controls
 • Układ scalony realizujący full-duplexową transmisję na jednej częstotliwościNaukowcy z Uniwersytetu Columbia (CU) w USA opracowali sposób realizacji full-duplexowego scalonego układu radiowego wykonanego w technologii CMOS. Nowy IC daje możliwość jednoczesnej transmisji i odbierania danych na tej samej częstotliwości. Wyniki prac zostaną zaprezentowane na ISSCC w San Francisco.

  Aby osiągnąć możliwość pełnej transmisji full-duplex, zespół potrzebował najpierw wyciąć echo nadajnika na wykorzystywanej częstotliwości tak, aby móc zdekodować bardzo słaby "szept" sygnału odbieranego. Zespół przyrównuje tę technikę do próby słuchania kogoś szepcącego z drugiej części wielkiego holu w hotelu, podczas gdy ktoś inny krzyczy obok nas. Aby usłyszeć takie szepty, musimy najpierw pozbyć się krzyków.

  "Realizacja transmitera echo lub układu wycinającego interferujący sygnał jest podstawowym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli wszystko odbywa się w nanoskali układu scalonego. Jesteśmy tym bardziej dumni, że udało nam się tego dokonać" - mówi jeden z twórców - "Dzięki wykorzystaniu nowej technologii możliwe będzie podwojenie zasobów częstotliwości dostępnych dla takich urządzeń jak smartfony czy tablety".

  Naukowcy nie są w rzeczywistości pierwszymi, którzy wykonali w pełni duplexowy system radiowy i nie są pierwszymi, którzy wykorzystali do tego zasadę szeptu/krzyku. Już jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykonali podobne urządzenie definiując je podobnymi złożeniami.

  Tym, co wyróżnia osiągniecie zespołu naukowców z Uniwersytetu Columbia jest fakt, że udało im się to osiągnąć w miniaturowym układzie scalonym. Budowane dotąd systemy były znacznie większe, zawierały masywne elementy i wiele płytek drukowanych. Osiągnięcie CU sprowadza to wszystko do jednego małego scalaka, którego będzie można wygodnie zamontować w tablecie czy smartfonie.

  Źródło:
  http://www.gizmag.com/full-duplex-wireless-radio-integrated-circuit/36580/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 77, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls