Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC, CAME - współpraca dwóch napędów

jar_glo 18 Mar 2015 20:16 1308 17
  • #1 18 Mar 2015 20:16
    jar_glo
    Poziom 11  

Witam.
    No i mam kolejny dylemat. Są dwie bramy przesuwne. Pierwsza z napędem FAAC 740 a druga z napędem Came. Bramy muszą ze sobą współpracować, ponieważ chodzą w jednej osi. Jak pierwsza brama jest otwarta, to druga nie powinna się włączyć i na odwrót. Nie ma miejsca na przesunięcie osi bram by się mijały. Myślałem o dodatkowych fotokomórkach zamontowanych z tyłu bramy. Myślę, że to by funkcjonowało, ale czy istnieje inny tańszy sposób?

0 17
  • #2 18 Mar 2015 20:34
    azibik
    Poziom 32  

Przekażnik na silniku,podaje sygnał stop do drugiego napędu.

0
  • #3 18 Mar 2015 20:47
    jar_glo
    Poziom 11  

ale przy którym napędzie?

0
  • #4 18 Mar 2015 21:17
    azibik
    Poziom 32  

Jeżeli ma być wzajemna blokada to przy obu, pierwszy pracujący blokuje drugi i odwrotnie, chyba że chcesz inaczej.

0
  • #5 18 Mar 2015 21:34
    jar_glo
    Poziom 11  

Jeżeli brama 1 będzie otwarta to skąd będzie druga brama wiedziała żeby nie ruszyć. Sygnał jest podawany jeżeli brama jest w ruchu a nie jak stoi? Czy coś pokręciłem?

Dodano po 6 [minuty]:

Znalazłem podobny temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2611333.html . Niestety brak rozwiązania a u mnie są dwa różne napędy:-(

0
  • #6 18 Mar 2015 21:57
    azibik
    Poziom 32  

Sprecyzuj warunki pracy.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Mar 2015 06:29
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

W tamtym temacie jest rozwiązanie - podpiąć do obu napędów dodatkowe fotki NC działające na otwieraniu (lub na wejście stop) a umieścić je tak, żeby jakiś podłużny element jednej bramy (np prowadnica) zasłaniał fotki podłączone do drugiej bramy i vice versa.

Stop - w Came (najpopularniejsza centralka ZBX7) wejście 1 i 2, w FAAC 5 i 7
    Fotki na otwieraniu - w Came - wejście 2 i C3, w FAAC wejście 3 i 11
    Zasilanie fotek - Came - 10, 11 - 24V AC; FAAC - 7,8 - (-), 9,10 - (+) 24V DC

Fotki mają przeważnie wbudowane prostowniki więc temat zasilania AC lub DC nie ma raczej znaczenia

0
  • #8 19 Mar 2015 07:02
    azibik
    Poziom 32  

Kiedy druga brama ma stać ?

0
  • #9 19 Mar 2015 20:37
    jar_glo
    Poziom 11  

Witam.
    Praktycznie pomiędzy bramami jest 10 cm luzu jak jedna jest całkowicie otwarta a druga zamknięta. Z mojej strony nie ma problemu jeśli chodzi o dodatkowe fotki. Chodziło mi bardziej o spięcie tego w inny sposób. Jeżeli brama nr 1 wykona ruch wsteczny i stanie to brama nr2 nie może ruszyć dopóki brama nr 1 nie będzie w stanie zamknięcia i vice versa. Czy można to podpiąć bezpośrednio w napędach bez fotek? Myślałem jeszcze o krańcówkach bo trochę taniej.

0
  • #10 19 Mar 2015 20:42
    azibik
    Poziom 32  

Reasumując. Druga brama może wykonać ruch , jeżeli 1 jest w pozycji zamkniętej ? i odwrotnie ?Sprawdzamy stan-brama zamknięta,wtedy zezwolenie na ruch drugiej ?

0
  • #11 19 Mar 2015 20:46
    jar_glo
    Poziom 11  

tak zgadza się. Najlepiej byłoby gdyby druga brama wiedziała że ta się już zamyka i wtedy ma prawo ruszyć nigdy by się nie zderzyły- ale tego już nie wymagam :D

0
  • #12 19 Mar 2015 21:12
    azibik
    Poziom 32  

Czyli, jeżeli 1 brama zjedzie z mikrowyłącznika/ otwarta/, druga może wykonać ruch. Inaczej ,jeżeli 1 brama stoi w pozycjo otwarte następuje blokada 2 bramy.

0
  • #13 19 Mar 2015 21:19
    jar_glo
    Poziom 11  

Jeżeli brama1 zaczyna się otwierać to druga nie ma prawa ruszyć do tyłu i musi znajdować się zawsze w pozycji zamkniętej gdy 1 rusza i vice versa . Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć.

0
  • #14 19 Mar 2015 22:44
    azibik
    Poziom 32  

Czyli stan brama zamknięta zezwala na ruch drugiej ? Naciśnięcie mikrowyłącznika brama zamknięta zezwala na ruch drugiej bramy, w innym stanie mikrowyłącznika mamy sygnał stop dla drugiej. Wystarczy pobrać sygnał z mikrowyłącznka /przekażnik 2 torowy/ i podać sygnał do układu sterującego 1 i do układu sterującego 2 /stop/.

0
  • #15 19 Mar 2015 23:38
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    Czy można to podpiąć bezpośrednio w napędach bez fotek? Myślałem jeszcze o krańcówkach bo trochę taniej.

W Came mógłbyś podpiąć cewkę jednego przekaźnika pod silnik a drugiego (niskoprądową) pod 11 i FC (Came ma możliwość podpięcia do własnych krańcówek lampek sygnalizujących otwarcie i zamknięcie - tylko max 3 waty - stąd cewka niskoprądowa) , styki obu przekaźników równolegle i pod minus i STOP FAACA - w ten sposób miałbyś załatwione blokowanie FAACA zarówno podczas pracy silnika jak i pozycji otwartej Came'a.
    Od strony bramy FAACA albo fotki (j/w) albo dodatkową krańcówkę blokującą Came'a (zwarcie stopu).
    Patrząc na schemat FAACa może można by było podpiąć cewkę (niskoprądową) przekaźnika między FCC i plus zasilania ale głowy nie dam czy to nie będzie powodowało zakłóceń w działaniu krańcówki zamknięcia - bezpieczniej domontować dodatkową krańcówkę powstrzymującą Came.

0
  • #16 20 Mar 2015 07:09
    azibik
    Poziom 32  

W Faacu z krańcówki zasilam przekażnik / 2 tory/, jeden tor podpinam do sterowania , drugi do Came.

0
  • #17 20 Mar 2015 09:36
    jar_glo
    Poziom 11  

Chyba zrobię tak jak pisze kotbury. Zamówiłem już dodatkowe foty dla FAACa. Muszę tylko wyszukać jakieś dobre przekaźniki i do roboty. Nie zamykam jeszcze tematu bo może coś się jeszcze urodzi. :D

0
  • #18 15 Maj 2015 19:27
    jar_glo
    Poziom 11  

Witam.
    Bramę zabezpieczyłem dwoma fotokomórkami od strony FAAC ,a od strony Came też fotokomórki tyle , że podpięte pod wyłącznik. Wszystko działa poprawnie. Dziękuję i pozdrawiam.

0