Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry przetwornika Tonsil GDN 13/50/9/1 12 Ohm

Adi01 19 Mar 2015 08:30 1584 23
  • #1 19 Mar 2015 08:30
    Adi01
    Poziom 18  

Witam Wszystkich serdecznie.
    Nigdzie nie mogę znaleźć karty katalogowej tytułowego przetwornika - montowane w Premium Front. Znalazłem tylko dane podane na jakimś forum audio pochodzące rzekomo z karty katalogowej ale bez skanu tej karty.
    Znalazłem za to kartę GDN 13/50/9 12Ω montowanych w Excellence Front.
    Po porównaniu tych danych nie rozumiem różnic. Ekranowane przetworniki z Excellence mają np.:
    Moc nominalna 40W
    Fs 46 Hz
    Vas 8 l
    Bl 8,3 Tm
    Qts 0,48
    Nieekranowane z Premium mają np.:
    Moc nominalna 50W
    Fs 56 Hz
    Vas 15 l
    Bl 7,5 Tm
    Qts 0,47
    Czy to możliwe, aby usunięcie ekranowania (zmniejszenie natężenia pola magnetycznego w szczelinie) tak bardzo zmieniało te parametry :?: Podobno to ten sam przetwornik, tylko w wersji z ekranowaniem i bez ekranowania.
    Wykresy w WinISD dla tych przetworników różnią się znacznie przy tej samej objętości obudowy i tym samym strojeniu.
    Będę wdzięczny za miarodajne dane wersji nieekranowanej - najlepiej kartę katalogową :D

0 23
  • Katalog Megger
  • #2 19 Mar 2015 09:31
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Pole magnetyczne ma wpływ przede wszystkim na efektywność głośnika (im silniejsze tym efektywność większa) oraz na jego dobroć przy zwartych zaciskach (Qts): im silniejsze pole tym Qts mniejsze, tak więc korzyść z silniejszego pola jest co najmniej dwojaka. Tu jednak Qts mamy niemal identyczne, mimo że różnica natężenia pola (Bl) jest wyraźniejsza, i to akurat w przeciwną stronę niż należało się spodziewać. Może powodem tego stanu rzeczy są inne charakterystyki zawieszeń.
    Jeszcze wyraźniejszą sprzeczność widzę przy porównaniu częstotliwości rezonansu swobodnego (Fs) oraz objętości równoważnej (Vas). Wszak mniejsze Vas oznacza że zawieszenie jest mniej podatne, tym samym częstotliwość rezonansu powinna wypaść większa, tymczasem jest mniejsza dla głośnika o mniejszym Vas. Zakładając że parametry nie zostały wzięte z sufitu - jedynym wytłumaczeniem jakie przychodzi mi do głowy jest drastyczna różnica w masie układu drgającego. Ten sztywniej zawieszony ma na tyle większą masę, że częstotliwość rezonansowa okazuje się niższa. Oznaczałoby to że różnice konstrukcyjne są o wiele większe, niż tylko ekranowanie lub jego brak. BTW: ekranowanie nie zwiększa lecz zmniejsza natężenie pola w szczelinie: część linii pola po zewnętrznej stronie magnesu znajduje sobie łatwiejszą drogę przez ekran, i następuje jakby zwarcie magnesu. Zatem również i magnesy pewnie się różnią, skoro te ekranowane dają silniejsze pole.
    A wracając ściśle do tematu - skoro brak danych tytułowego głośnika - pozostaje zmierzyć je samemu. Procedura była opisana w "Radioelektroniku" (są w archiwum Elektrody: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11400600#11400600 ). Trzeba przejrzeć roczne spisy treści zawarte w grudniowych numerach z lat 1985-92; w dziale "Elektroakustyka" pisano o metodyce pomiaru parametrów T-S. Wieczorem postaram się znaleźć rocznik i numer.

0
  • Katalog Megger
  • #3 19 Mar 2015 10:06
    Adi01
    Poziom 18  

Parametry wersji ekranowanej pochodzą z Tonsil'owskiej karty katalogowej, więc raczej są prawdziwe. Natomiast dane wersji nieekranowanej mogą być "wzięte z sufitu" (takie odniosłem wrażenie czytając dane), dlatego szukam miarodajnych danych.
    Pomiar głośnika był pierwszą rzeczą jak przyszła mi do głowy, ale nie wiem jak się za to zabrać i jaki sprzęt muszę mieć. Nigdy tego nie robiłem.
    Ekranowanie to drugi magnes + stalowy kubek. Przyklejenie drugiego magnesu tymi samymi biegunami do siebie raczej zwiększa natężenie pola w szczelinie. Na pewno po takim zabiegu dźwięk danego przetwornika jest precyzyjniejszy - sprawdziłem to na posiadanych kolumnach.
    Skoro dźwięk jest precyzyjniejszy to by sugerowało właśnie silniejsze pole w szczelinie, ale to tylko moje przypuszczenie.

0
  • #4 19 Mar 2015 10:16
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Do pomiaru parametrów T-S potrzebny jest przestrajany generator akustyczny (lub odpowiednia karta dźwiękowa) oraz miliwoltomierz AC, przy czym mierzone pasmo nie musi sięgać wysoko, kilkaset Hz to góra. Wystarczyć powinien uniwersalny miernik cyfrowy z zakresem np. 2V AC. Dobrze jest też dysponować próbną obudową o znanej objętości na potrzeby parametru VAS (alternatywą jest naklejanie na membranę obciążnika o znanej masie) chyba że się zamierza wbudować głośnik do posiadanej obudowy, zamiast projektować ją od podstaw - wtedy można wykorzystać do pomiaru VAS obudowę w której głośnik ma grać.
    Co do tego ekranowania - to miałem na myśli co innego, mianowicie zwykły kubek stalowy osłaniający magnes (zwykle kobaltowy), taki jaki występował w telewizyjnych głośnikach GD10-16/4, w przeciwieństwie do identycznych wymiarowo ale przeznaczonych do samochodów GD10-16/5 które miały ferrytowy, niczym nie osłonięty magnes. To o czym piszesz należałoby uznać raczej za kompensację pola rozproszonego, i wówczas rzeczywiście można spodziewać się pewnego wzrostu natężenia pola w szczelinie.

0
  • #5 19 Mar 2015 10:31
    Adi01
    Poziom 18  

Na Tonsil'owskiej karcie katalogowej są rysunki przetwornika i wyraźnie widać na przekroju drugi magnes + metalowy "kubek" osłaniający obydwa magnesy. Wszędzie to rozwiązanie nazywane jest ekranowaniem dlatego użyłem tego określenia.

0
  • #6 19 Mar 2015 12:08
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Tym razem miałem na myśli głośniki wyposażone w doklejony do jarzma dodatkowy magnes, ale bez rzucającego się w oczy ekranu.
    A tutaj zaglądałeś?
    http://polskieaudio.pl/viewtopic.php?f=12&t=2091

Cytat:
    Głośnik niskotonowy GDN 13/50/9/1 [12 Ω]
    Moc nominalna rms 50 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 100 W
    Efektywność SPLref 88 dB
    Pasmo przenoszenia 90 - 5000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 56 Hz
    Impedancja nominalna 12 Ω
    Rezystancja cewki 11 Ω
    Powierzchnia czynna membrany Sd 79 cm²
    Dobroć mechaniczna Qms 3,59
    Dobroć elektryczna Qes 0.54
    Dobroć całkowita Qts 0.47
    Objętość równoważna Vas 15 l
    Masa układu drgającego Mms 7 g
    Stała transformacji Bl 7,5 Tm
    Średnica cewki 25 mm
    Wysokość cewki 13,4 mm
    Indukcyjność cewki 0,75 mH
    Wysokość szczeliny magnetycznej 6 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,125 mm
    Waga 2,75 kg
    Wymiary 150,4 x 80 mm
    Magnes 110 x 18 mm

0
  • #7 19 Mar 2015 13:24
    Adi01
    Poziom 18  

Wiem, że chodziło Ci drugi magnes widoczny gołym okiem, GDWK 10/80/26 właśnie jest tak zrobiony. Dołożony drugi magnes bez puszki.
    Czytałem ten wątek wcześniej. Właśnie te dane wyglądają na wzięte z sufitu. Np. dla 13/50/9 autor wpisu podaje pasmo przenoszenia 90Hz-5kHz podczas gdy fabryka podaje 150Hz-10kHz. Skoro co najmniej jeden parametr (chociaż karta katalogowa jest dostępna) jest błędny, to trudno wierzyć w podane tam parametry 13/50/9/1.

0
  • #8 19 Mar 2015 18:21
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Gdybyś zechciał zmierzyć parametry T-S osobiście - metodyka opisana jest w Radioelektroniku, nr 2/1991. Użyteczne informacje zawarte są też w numerze 6/1988, w szczególności jak wykorzystać te parametry do obliczania obudów zamkniętych (albo jak przeliczyć parametry T-S głośnika umieszczonego w gotowej, istniejącej wcześniej obudowie - Qtc oraz Fc na częstotliwość graniczną zespołu; pozwala to pominąć etap pomiaru Vas), oraz w nrze 1/1990 - wykorzystanie parametrów T-S przy projektowaniu obudów z otworem.

1
  • #9 21 Mar 2015 07:18
    Adi01
    Poziom 18  

Jeśli dobrze zrozumiałem sugerowane materiały, to wszystko sprowadza się do zmierzenia impedancji przetwornika ( i określenia Fs) a reszta to czysta matematyka. Dwa woltomierze + tłumik to nie problem, generatorem będzie stary laptop z programikiem VB Generator + wzmacniacz stereo. W warunkach domowych powinno to wystarczyć.
    Widzę tylko jeden kłopot. Do wyliczenia Vas zabudowanego przetwornika przyjmuje się objętość netto obudowy. Obliczenie objętości przetwornika jest cokolwiek trudne (bardzo nieregularne kształty). Czy tę wartość przyjmuje się "na oko" np. 0,5l, 0,7l :?: Gdzieś w sieci znalazłem informację, że podobno można przetwornik zamontować odwrotnie (magnesem na zewnątrz obudowy) i do obliczeń przyjmować objętość brutto jako netto. Ktoś spotkał się z tym "patentem" lub stosował go :?: Skoro już będę mierzył i liczył to chciałbym to zrobić możliwie porządnie (jak na domowe warunki).
    Skoro już jesteśmy przy pomiarach.
    Rozumiem, że pomiar impedancji zespołu przetworników (gotowej kolumny) jest potrzebny do określenia jej impedancji znamionowej. Jeśli producent kolumny podaje impedancję 8Ω, to jest to podobno jakaś średnia wartość. Jak określane są minima aby kolumnę określać mianem 8Ω, np. -10%, -15%, -30% wartości znamionowej :?:
    Dodano:
    Jedna sprawa już się wyjaśniła - impedancja kolumny nie może być niższa niż 80% impedancji znamionowej.
    Link

0
  • #10 25 Mar 2015 21:46
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Pomiar Vas jest istotnie najbardziej kłopotliwy, trzeba bowiem dysponować obudową próbną (o ile docelowa obudowa ma dopiero powstać, i jej parametry są na razie nieznane), lub dokleić do membrany (i to w nieniszczący sposób) obciążnik o precyzyjnie wyznaczonej masie.
    Pomiar parametrów T-S w obudowie zamkniętej (Fc zamiast Fs, Qtc zamiast Qts) pozwoli określić bezpośrednio dolną częstotliwość graniczną, bez konieczności uprzedniego zmierzenia Vas i późniejszych przeliczeń, przy założeniu że mamy gotową obudowę do której chcemy wmontować któryś z posiadanych głośników. Umożliwia też dobranie odpowiedniego wytłumienia.
    Za impedancję znamionową zespołu przyjmuje się znamionową impedancję GDN, tj lokalne minimum jego impedancji, występujące powyżej maksimum rezonansowego. Obudowa nie ma zauważalnego wpływu na ten parametr, poprawnie skonstruowana zwrotnica również nie powinna tej impedancji obniżać. Najlepiej byłoby aby charakterystyka impedancyjna zespołu była płaska, poza zakresem rezonansu GDN, gdzie impedancja może nawet kilkakrotnie przewyższać znamionową, oraz zakresu częstotliwości bardzo niskich, poniżej rezonansu GDN gdzie impedancja spada asymptotycznie do rezystancji drutu w cewce głośnika, wynoszącej zwykle ok. 80% impedancji znamionowej.

0
  • #11 26 Mar 2015 07:06
    Adi01
    Poziom 18  

Docelowe obudowy już zrobiłem ale są na 2xGDN + GDWK 10/80/26 i dwa tunele BR.
    Do celów pomiarowych skończyłem wczoraj wieczorem mniejszą zamkniętą obudowę pomiarową na jednego GDN'a. Dziś zacznę pomiary w tej obudowie ale z pomiarami niezabudowanego przetwornika poczekam na lepszą pogodę, aby zrobić je na podwórku. Z pomiarów niezabudowanego przetwornika prowadzonych w pokoju 24m² wyszły bzdury :D pokój działa jak wieeelka obudowa.

0
  • #12 26 Mar 2015 09:22
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Ale co mierzyłeś w tym pokoju? Z pomiarów charakterystyki ciśnieniowej (akustycznej) istotnie wyjdą bzdoory, zwłaszcza jeśli w rezonasns wpadnie szyba w oknie lub regale, ale charakterystyki impedancyjne w pobliżu rezonansu (w obudowie i bez niej) możesz zmierzyć od razu, i na tej podstawie obliczyć fs, Ots. Vas, fc, Otc oraz F3dB. Na podwórku zmierzysz natomiast bezpośrednio charakterystykę ciśnieniową.

0
  • #13 26 Mar 2015 11:49
    Adi01
    Poziom 18  

Z braku mikrofonu pomiarowego mogę mierzyć tylko impedancję i na jej podstawie obliczać podstawowe parametry (Fs, Qts, Vas). Mierząc impedancję kolumn podłogowych otrzymałem normalny wykres - skok impedancji na częstotliwości strojenia BR i drugi skok na częstotliwości Fc. Natomiast mierząc impedancję niezabudowanego GDN 30/50/9/1 wykres rośnie do pewnego poziomu i nie ma spadku przez cały zakres częstotliwości - mierzyłem aż do 10kHz. Myśląc, że coś pomyliłem, powtórzyłem pomiary jeszcze 3 razy i za każdym razem wykres wygląda tak samo. Zobaczę co wyjdzie z pomiaru impedancji na wolnej przestrzeni, ale muszę poczekać na lepszą pogodę. Teraz mogę zmierzyć impedancję tylko w obudowie pomiarowej.

0
  • #14 26 Mar 2015 13:51
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Adi01 napisał:
    Z braku mikrofonu pomiarowego mogę mierzyć tylko impedancję i na jej podstawie obliczać podstawowe parametry (Fs, Qts, Vas). Mierząc impedancję kolumn podłogowych otrzymałem normalny wykres - skok impedancji na częstotliwości strojenia BR i drugi skok na częstotliwości Fc

Wyrażasz się nieprecyzyjnie. Rezonans przy wyższej częstotliwości istotnie odpowiada rezonansowi tego samego głośnika w obudowie zamkniętej o tej samej pojemności (a więc wypada wyżej niż rezonans swobodnego głośnika fs). Natomiast wzrost impedancji przy częstotliwości niższej jest spowodowany rezonansem głośnika dodatkowo obciążonego masą powietrza drgającego w obudowie (powiększoną o czynnik wynikający ze stosunku powierzchni membrany i otworu). Rezonans ten może zatem wypaść na bardzo niskich częstotliwościach, w okolicach 20Hz, podczas gdy fs samego głośnika wypadać może nawet na 70Hz lub więcej, ale nie oznacza to że zespół będzie efektywnie promieniował przy tak niskiej częstotliwości. Jest to bowiem zakres zwarcia akustycznego: przy tej częstotliwości przesunięcie faz fali emitowanych przez membranę i otwór jest bliskie 180°. Zarazem amplituda drgań membrany osiąga wówczas wielkie wartości, grożące nawet uszkodzeniem zawieszenia, o ile nie jest do takich warunków przystosowane (dotyczy to np. głośników przeznaczonych wyłącznie do obudów zamkniętych)
    Właściwy rezonans obudowy występuje przy częstotliwości leżącej pomiędzy obydwiema tymi częstotliwościami rezonansowymi, i przejawia się wystąpieniem minimum a nie maksimum impedancyjnego (w istocie jest to zatem antyrezonas). Przy tej częstotliwości amplituda drgań membrany osiąga lokalne minimum, ale mimo to moc akustyczna jest znaczna, bowiem jednocześnie bardzo znaczna jest amplituda drgań powietrza w otworze, przy czym przesunięcie faz wynosi tutaj 90°, co pozwala już na efektywne sumowanie się tych drgań. Typowo stosuje się takie strojenie obudowy BR, aby ów antyrezonans wypadł przy częstotliwości takiej samej jak rezonans głośnika swobodnego. Oczywiście nie należy mylić tego minimum impedancyjnego (w obudowie BR) z minimum wypadającym powyżej wszelkich częstotliwości rezonansu, przy której określa się znamionową impedancję głośnika, i które to minimum występuje bez względu na to jaką głośnik ma obudowę, i czy w ogóle ma.
    Cytat:
    Natomiast mierząc impedancję niezabudowanego GDN 30/50/9/1 wykres rośnie do pewnego poziomu i nie ma spadku przez cały zakres częstotliwości - mierzyłem aż do 10kHz.

Coś mi tu nie gra: od jakiej częstotliwości mierzyłeś? Powinno wystąpić maksimum rezonansowe przy ok. 30Hz, i to bardzo znaczne, kilkakrotnie większe od impedancji znamionowej, a powyżej rezonansu impedancja powinna szybko spadać, aby gdzieś między 150 a 500Hz osiągnąć lokalne minimum, równe impedancji znamionowej. Potem impedancja powinna rosnąć, szybciej lub wolniej, w zależności od indukcyjności rozproszenia głośnika. Niektóre głośniki mają miedziane nakładki poza szczeliną magnetyczną, zmniejszające indukcyjność wnoszoną przez części uzwojenia znajdujące się poza szczeliną.
    Cytat:
    Myśląc, że coś pomyliłem, powtórzyłem pomiary jeszcze 3 razy i za każdym razem wykres wygląda tak samo.

A czym mierzyłeś? Współczesne mierniki cyfrowe, i to bynajmniej nie tylko te z najniższej półki wykazują nieraz spadek wskazań już przy częstotliwościach kilku kHz. Nadają się one z powodzeniem fo pomiarów parametrów T-S (przy których operuje się częstotliwościami nie przekraczającymi 200Hz) ale przy pomiarach z użyciem sygnałów o większych częstotliwościach (np. przy badaniu zwrotnic) dokładniejsze okazują się archaiczne mierniki wychyłowe, z prostowaniem mierzonego napięcia na diodach germanowych. Mała dokładność tego rodzaju mierników przy niskich napięciach mierzonych nie ma tym przypadku większego znaczenia.

0
  • #15 26 Mar 2015 14:31
    Adi01
    Poziom 18  

Tomek Janiszewski napisał:
    od jakiej częstotliwości mierzyłeś?

Pomiary robię od 10Hz.
    Powinno wystąpić maksimum rezonansowe przy ok. 30Hz, i to bardzo znaczne, kilkakrotnie większe od impedancji znamionowej, a powyżej rezonansu impedancja powinna szybko spadać, aby gdzieś między 150 a 500Hz osiągnąć lokalne minimum, równe impedancji znamionowej.

Właśnie tak wygląda wykres kolumny podłogowej. Użyłem miernika cyfrowego (to nie jest zabawka z marketu) ze względu na łatwość odczytu wskazań, ale mam gdzieś antyczny MUR2A (wielkości mniejszego pustaka :D ) - sprawdzę co on pokaże.

0
  • #16 26 Mar 2015 14:49
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Adi01 napisał:
    Właśnie tak wygląda wykres kolumny podłogowej

Takie rzeczy aby impedancja kolumny drastycznie zależała od tego czy stoi ona na podłodze lub na regale - to tylko u audiofilów. :D W praktyce owszem obserwuje się tego rodzaju zależności, ale dopiero wtedy gdy głośnik położy się magnesem do góry na dywanie.
    I nadal nic nie rozumiem: skoro mierzyłeś od 10Hz wzwyż, to nie ma bata: swobodny sprawny głośnik powinien przy kilkudziesięciu hercach wykazać wydatne maksimum impedancji, zarazem membrana będzie mu latać jak ż...uk po pustym sklepie. I musi (impedancja oraz amplituda drgań) spaść przy większych częstotliwościach, bo inaczej nigdy nie osiągnęłaby wartości znamionowej.

0
  • #17 27 Mar 2015 06:56
    Adi01
    Poziom 18  

Zmierzyłem wczoraj impedancję tego GDN'a w obudowie pomiarowej 13,9 litra (tym samym miernikiem cyfrowym) i wykres wygląda normalnie. Od wartości znamionowej przy 10Hz rośnie do 116,28Ω przy 79Hz (Fc), następnie spada do wartości znamionowej przy 200Hz i utrzymuje się na tym poziomie do 1kHZ, potem zaczyna rosnąć. Czyli to nie jest kwestia miernika cyfrowego.

0
  • #19 27 Mar 2015 09:19
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Adi01 napisał:
    Zmierzyłem wczoraj impedancję tego GDN'a w obudowie pomiarowej 13,9 litra (tym samym miernikiem cyfrowym) i wykres wygląda normalnie. Od wartości znamionowej przy 10Hz rośnie do 116,28Ω przy 79Hz (Fc), następnie spada do wartości znamionowej przy 200Hz i utrzymuje się na tym poziomie do 1kHZ, potem zaczyna rosnąć.

W takim razie co dzieje się z tym głośnikiem pracującym bez obudowy (ale też i nie położontm magnesem do góry na dywanie)?
    Rozumiem że w pobliżu 200Hz wykazuje on również impedancję bliską znamionowej, ale przy zmniejszaniu częstotliwości nie chce ona rosnąć, zaś przy 10Hz jest praktycznie taka jak przy prądzie stałym, zmierzona zwykłym omomierzem, i poniżej 200Hż żaden zauważalny rezonans nie występuje? Mniej więcej tak zachowywał się archaiczny głośnik GDW12,5/1,5 (stosowany m.in. w radiach "Tatry" i "Bolero") ale on ma przecież kosz zamknięty, i wypełniony watą. Czy miałoby to oznaczać że tematyczny głośnik ma tak wysokostratne zawieszenie, że poniżej 200Hz nie zauważasz żadnego, niewielkiego nawet rezonansu objawiającego się lokalnym wzrostem impedancji?

0
  • #20 27 Mar 2015 11:53
    Adi01
    Poziom 18  

Być może coś źle opisałem - dopiero uczę się takich pomiarów.
    Pomiar niezabudowanego przetwornika wyglądał tak: dwa kawałki płyty meblowej zmontowane w L, w pionowej płycie zamontowany przetwornik. Całość postawiona na brzegu stołu i przykręcona dwoma ściskami stolarskimi aby wyeliminować drgania tej konstrukcji.
    Wykres wygląda następująco: przy 10Hz jest impedancja znamionowa i rośnie do ok. 115-120Ω przy ok. 75-80Hz (nie mam teraz przed sobą dokładnych wyników). Od tego momentu impedancja powinna zacząć spadać ale utrzymuje wartość tych 115-120Ω aż do bodajże 8-10kHz. Jest normalny wzrost i potem linia pozioma, dlatego taki wynik uznałem za bzdurny.

0
  • #21 27 Mar 2015 12:32
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Adi01 napisał:
    Pomiar niezabudowanego przetwornika wyglądał tak: dwa kawałki płyty meblowej zmontowane w L, w pionowej płycie zamontowany przetwornik.

Czyli taka symboliczna odgroda, która na wynik pomiarów nie powinna mieć znaczącego wpływu, o ile oczywiście nie będzie o wiele szersza od głośnika
    Cytat:
    Wykres wygląda następująco: przy 10Hz jest impedancja znamionowa i rośnie do ok. 115-120Ω przy ok. 75-80Hz (nie mam teraz przed sobą dokładnych wyników).

I tak być powinno.
    Cytat:
    Od tego momentu impedancja powinna zacząć spadać ale utrzymuje wartość tych 115-120Ω aż do bodajże 8-10kHz. Jest normalny wzrost i potem linia pozioma, dlatego taki wynik uznałem za bzdurny

No to w tym momencie już wymiękam: czyżby miernik wariował powyżej 50Hz, o ile tylko mierzone napięcie jest dostatecznie duże? Sięgnij może po MUR-a (tylko czy aby nie ma on zbyt małej rezystancji wejściowej dla przebiegów zmiennych; sławetne "Multizety" potrafiły mieć zaledwie 333Ω/V i to dla przebiegów stałych) a nawet po zwyczajny woltomierz wychyłowy prądu stałego włączony przez dowolną diodę małej mocy, najlepiej germanową np. OA47, jej polski odpowiednik AAYP37 lub sowiecki ГД507А. Precyzja pomiaru schodzi w tym momencie na drugi plan, istotne jest mieć pewność że w ogóle cokolwiek mierzymy. A jak przy powiedzmy 200Hz unieruchomisz membranę palcami, to wynik grzecznie wraca do oczekiwanej wartości?

0
  • #22 27 Mar 2015 13:24
    Adi01
    Poziom 18  

Miernikami wychyłowymi nie posługiwałem się już z 30 lat, ale przypomnę sobie co i jak :wink: Wg tego Link MUR 2A ma 2kΩ/V dla VAC.

woltomierz wychyłowy prądu stałego włączony przez dowolną diodę małej mocy,

Tego sposobu nigdy nie używałem, ale wypróbuję to w razie potrzeby.
    Czy cyfrowy woltomierz prądu stałego też mogę podłączyć tym sposobem z diodą :?:
    A jak przy powiedzmy 200Hz unieruchomisz membranę palcami, to wynik grzecznie wraca do oczekiwanej wartości?

Czegoś takiego nie próbowałem - sprawdzę to po południu.
    Przez kilka tygodni nie będę miał dostępu do sieci, ale potem zdam relację co udało się "zwojować".

0
  • #23 27 Mar 2015 15:09
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

Adi01 napisał:
    MUR 2A ma 2kΩ/V dla VAC.

Ujdzie w tłoku.
    Cytat:
    Czy cyfrowy woltomierz prądu stałego też mogę podłączyć tym sposobem z diodą :?:

Czemu nie, ale jakiś kondensator o pojemności kilkuset nF a nawet kilku µF (w zależności od impedancji miernika, cyfrowe często mają dość znaczną impedancję i niezależną od zakresu, np. 20MΩ) wypadałoby wówczas dać równolegle z miernikiem, bo bez wygładzenia tętnień także może zgłąbieć. Plus rezystor kilkaset Ω w szereg z diodą, bo nie każda dioda małej mocy wytrzymuje silne impulsy prądu. Oczywiście dokładnośc pomiaru napięć, zwłaszcza niewiele wyższych od napięcia progowego diody i tak pozostawia wówczas wiele do życzenia, ale tu chodzi w pierwszym rzędzie o stwierdzenie kierunku zmian.

0
  • #24 22 Kwi 2015 07:49
    Adi01
    Poziom 18  

Problemem nie był miernik cyfrowy lecz ten "stojak" z płyt - po innym zamocowaniu luzem otrzymałem już normalne wyniki.
    Wyniki pomiarów:
    rezystancja cewki 10,7Ω
    Fs = 65Hz
    Qms = 3,137
    Qes = 0,321
    Qts = 0,291
    Vas = 12,7 litra
    Sd = 89,87 cm²

Przy "jednej robocie" zrobiłem dodatkowe pomiary z drugim magnesem Fe 110/45/18 - komuś może się przydać.
    Po dołożeniu drugiego magnesu (S do S):
    Fs = 69Hz
    Qms = 2,991
    Qes = 0,303
    Qts = 0,275
    Vas - 14,37 litra

Z odwróconym drugim magnesem (N do S):
    Fs = 63Hz
    Qms = 3,384
    Qes = 0,629
    Qts = 0,53
    Vas = 7,57 litra

Z braku mikrofonu pomiarowego nie wyznaczałem pasma przenoszenia, ale do ok. 10kHz słychać normalnie a powyżej tej wartości słychać coraz ciszej - czyli najprawdopodobniej pasmo przenoszenia jest do 10kHz.

0