Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemiczny

mipix 19 Mar 2015 09:11 2859 8
 • Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemicznyFirma Carbon 3D opracowała nową metodę wytwarzania przedmiotów 3D - technologię o nazwie CLIP od 25 do 100 razy szybszą niż wiodące sposoby wytwarzania.

  Tradycyjne drukowanie 3D wymaga wieloetapowej obróbki mechanicznej, nieustannie powtarzanej warstwa po warstwie. CLIP natomiast jest procesem chemicznym.

  Nowy sposób drukowania polega na ciągłej produkcji płynnej. Dzięki temu obiekty są znacznie bardziej wytrzymałe. Dodatkowo nowa technika pozwala wykorzystywać mnóstwo rodzajów materiałów.

  Przedmioty kształtowane są w żywicy przy zastosowaniu tlenu i światła ultrafioletowego.
  Odpowiednie proporcje składników sprawiają, że wydruk przybiera jakiś kształt i wychodzi z cieczy. Twórcy twierdzą, że dotychczasowe metody wydruku 3D tworzyły obiekty w dwóch wymiarach i że dopiero teraz można mówić o prawdziwym procesie drukowania 3D.

  Sercem procesu CLIP jest specjalne okno, które jest przezroczyste dla światła i przepuszczalne dla tlenu, podobnie jak soczewki kontaktowe.

  CLIP polega na tym, że kontroluje i zarządza strumieniem tlenu przez okno, tworząc "martwą strefę" w postaci cienkiej warstwy nieutwardzonej żywicy pomiędzy oknem a przedmiotem.

  To sprawia, że obiekt może rozwijać się bez przerwy. Przy użyciu ciągłej sekwencji obrazów UV, obiekt jest "wyciągany" z kąpieli żywicznej. Zaawansowane oprogramowanie zarządza całym procesem, kontrolując zmienne.

  Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemiczny Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemiczny Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemiczny Nowe szybsze metody drukowania 3D - proces chemiczny

  Źródło:
  http://carbon3d.com/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  mipix
  Poziom 31  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika informatyka
  mipix napisał 1856 postów o ocenie 227, pomógł 160 razy. Mieszka w mieście Kluczbork. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  submariner
  Poziom 32  
  Żaden nowy, kilka lat temu pewien amator z Meksyku skonstruował taki system...
 • #3
  koczis_ws
  Poziom 26  
  mipix napisał:
  . . . Twórcy mówią, że dopiero teraz możemy tak naprawdę mówić o drukowaniu w trzech wymiarach, ponieważ tradycyjne metody tworzą obiekty warstwa po warstwie w dwóch wymiarach.

  . . . /


  Nie do końca, bo przy każdej cyfrowej obróbce z założenia mamy podział na dwuwymiarowe warstwy. Kolejne obrazy są zawsze kolejnymi kadrami. Zaletą niewątpliwą jest mała grubość poszczególnych warstw i szybkość tworzenia modelu, która pozwala na tak dużą rozdzielczość pionową.
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  gamer512 napisał:
  koczis_ws napisał:
  (...) przy każdej cyfrowej obróbce z założenia mamy podział na dwuwymiarowe warstwy.


  Idąc tym tokiem rozumowania dojdziemy do tego, że tak naprawdę nie ma druku 3D ani 2D bo wszystko ma jeden wymiar. A w rzeczywistości wszystko mamy w 3D. O ile płaskie wydruki interesują nas w 2D o tyle tak je traktujemy. Autorzy nowego sposobu drukowania 3D chcieli w popularnonaukowy sposób podkreślić, że ich metoda oferuje wyższą rozdzielczość głębi, chęci jak najbardziej szczere ale wyszło średnio. Osobiście podoba mi się nowa metoda głównie dlatego, że sprawia wrażenie jakościowo lepszej no i jeśli dane są obiektywne to jest też zdecydowanie szybsza.


  Zasadniczo wszystko ma zero wymiarów, gdyż z definicji piksel/woksel jest tworem zerowymiarowym :).
 • #6
  timo66
  Poziom 23  
  Taką drukarką bawiłem się w roku 2005. Wydruk w żywicy epoksydowej utwardzanej laserem UV. Jakość wykonanego elementu była bez porównania z tanimi drukarkami 3D z PLA czy ABS
 • #7
  sundayman
  Poziom 24  
  Czyżby ktoś chciał zawłaszczać stare pomysły ?
  Czym się niby różni toto od np. http://www.kudo3d.com ?
  Albo jakiejkolwiek innej drukarki SLA ?

  Bo nie bardzo rozumiem. Ta prędkość "kosmiczna" pokazana na 7 krotnie przyspieszonym filmie też nie jest powalająca. Coś tu brzydko pachnie...
 • #8
  sTERYDZIOCH
  Poziom 12  
  Licząc 7X~1 minutę wydruk trwa ~7 minut. To jak na standardy drukarek 3D jest co najmniej pierwsza prędkość kosmiczna. Oczywiście sporo zależy od wielkości przedmiotu, ale można wnioskować, że to są okolice maksymalnych gabarytów drukarki.

  A od SLA tym się różni, że tam nie ma mowy o laserze. Gdyby to miało byc wykonane w SLA to by trwało kilka, a może i kilkanaście godzin, bo tam plamka (bądź plamki) lasera muszą zamazać każdą warstwę.
 • #9
  sundayman
  Poziom 24  
  Cytat:
  A od SLA tym się różni, że tam nie ma mowy o laserze


  a zajrzałeś do podanego przeze mnie linka ?
  Tam też nie ma lasera. Jest parę drukarek, które stosują projektory do "rzucania" od spodu obrazu warstwy.

  Wystarczy wpisać w google "DLP 3d printer".