Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fortron model: FSP500-60APN identyfikacja diody SMD D24

19 Mar 2015 12:34 2343 10
  • Poziom 37  
    Witam, dostałem od znajomego zasilacz jak w tyle, który padł z winy przepięcia podczas burzy. Uszkodzenia okazały niewielkie, bo poleciał na pełne zwarcie MOSFET 13N50C3 znajdujący się obok mostka, jak można było przewidzieć bezpiecznik i dioda SMD w obwodzie S MOSFETa oznaczona jako D24, której nijak nie jestem w stanie zidentyfikować. Ponieważ nie ma żadnego oznaczenia na obudowie poza białym, pionowym paskiem oznaczającym zapewne minus. Tutaj jest właśnie prośba o podpowiedzenie co to może być za dioda.
    Oznaczenia na płytce jakie znalazłem to:
    JNDER 450W-T3.15AL/250V
    450~550W-T4AL/250V Rev. 1.03.
    Dla łatwiejszego rozeznania w sytuacji załączam także poglądowe zdjęcie płytki z obu stron: zbliżenie na miejsce uszkodzenia...
    Całość od spodu:
    Góra:
    Aha, zapomniałem jeszcze dodać, że nie jestem pewny co do szybkiej diody, ponieważ miernik w kierunku przewodzenia pokazuje 523mV, zaporowo nic. Wiem, że np. sprawna dioda prostownicza musi mieć min. 600 i problem w tym, że nie mam pojęcia, czy z szybkimi diodami jest tak samo, czy nie? Dlatego prosiłbym o podpowiedzenie czy jest do wymiany, czy nie i czy coś muszę jeszcze wziąć pod uwagę przy doborze zamiennika poza napięciem, prądem i czasem przełączania.
  • Moderator
    Piotr160292 napisał:
    dioda SMD w obwodzie S MOSFETa oznaczona jako D24

Dioda oznaczona jako D24 to raczej będzie po prostu raczej dioda 1N4148 (lub podobna). Jednak dobrze sprawdź diodę Zenera ZD5 oraz Q4 czy są te oba elementy dobre?
  • Poziom 37  
    Aha, czyli dobrze myślałem, że to będzie coś w stylu 1N4148, ale jednak mimo wszystko wolałem dopytać, niż wsadzić nie taką jak trzeba i narobić sajgonu. O widzisz, super, że dopytałeś o tą zenerkę, bo umknęła memu wzrokowi - jest ok. Q3 oczywiście mając na uwadze uszkodzenie diody również sprawdziłem i jego na szczęście już nie zdołało ruszyć. A więc rozumiem, że po wymianie uszkodzonych elementów śmiało mogę podpiąć zasilacz przez żarówkę i obciążyć i powinien już ożyć?
  • Poziom 34  
    Piotr160292 napisał:
    Oznaczenia na płytce jakie znalazłem to:
    JNDER 450W-T3.15AL/250V
    450~550W-T4AL/250V Rev. 1.03.
    To oznaczenie bardziej mi wygląda na bezpiecznik dla mocy 450W i 450-550W odpowiednio 3,15A i 4A. Diody na niższe napięcie mają przeważnie niższe napięcie przewodzenia dioda szybka jaką opisujesz jest sprawna.
  • Poziom 37  
    Yhy, później doszedłem do tego samego wniosku. Z resztą po rozpruciu termokurczu okazało się, że siedzi w nim bezpiecznik zwłoczny, 4A zatem faktycznie T4A/250V.
  • Moderator
    Koledzy w tym dziale o rzeczach oczywistych się nie dyskutuje (co najwyżej pomija się je milczeniem)...
  • Poziom 37  
    Aha, czyli wszystko już wiem. Temat zostawiam otwarty na wypadek jakby były jakieś ceregiele z nim. Jutro doposażę się w potrzebne części i zdam relację, ale nic nie obiecuję, bo to zależy czy dostanę ten MOSFET, czy będę musiał zamawiać przez internet Na szczęście tym razem już mam taką opcję i nie muszę z zamiennikiem kombinować...
  • Moderator
    Piotr160292 napisał:
    czyli wszystko już wiem

Spokojnie daj jeszcze ten pomiar.
  • Poziom 37  
    Brak rezystancji - pokazuje "OL".
  • Moderator
    Piotr160292 napisał:
    Brak rezystancji - pokazuje "OL".

Zatem raczej porządku bo nie mam dokładnie tej wersji układu scalonego by to sprawdzić :D
  • Poziom 37  
    No to ok... Jak pisałem jutro postaram się uruchomić go i dam znać jaka sytuacja. Mam nadzieję, że nic mu nie dolega więcej i po złożeniu wystartuje ładnie bez problemów. Na obecną chwilę dziękuję za poświęcony czas i pomoc.
    Edit: 20 Mar 2015 17:00
    Niestety jak na razie nic z tego nie będzie. Tak jak przewidziałem niestety nie ma w sklepie takiego tranzystora, tak więc jestem zmuszony kupić przez internet i zaczekać na dostawę.