Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana tworzyw sztucznych z powrotem w ropę naftową

ghost666 19 Mar 2015 14:13 12498 18
  • Filmik poniżej został umieszczony na YouTube przez Ichiniego Shichi. Pokazany na filmie prosty proces, pokazuje jak można zamienić plastikowe śmieci z powrotem w ropę naftową, z której zostały wykonane. W filmiku Japończyk pokazuje, jak z plastikowych opakowań, woreczków foliowych i butelek przygotować można ciecz, którą rozdzielić da się na benzynę, ropę naftową i naftę. Proces wygląda na tak prosty, że aż człowiek zaczyna się zastanawiać, dlaczego nie robimy tak ze wszystkimi śmieciami z tworzyw sztucznych.





    Jest oczywiście powód, dlaczego tak nie robimy. Proces bezwodnej pirolizy, jakkolwiek wygląda na bardzo prosty, niestety jest też wysoce nieefektywny. Podczas procesu zamiany plastiku w paliwo zużywa się dużo więcej energii niż można z wytworzonej ropy odzyskać. Ale nie oznacza to, że proces ten jest zupełnie bezcelowy(!). Z punktu widzenia środowiska naturalnego, recycling odpadów plastikowych jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem (od którego lepszym jest tylko zarzucenie produkowania tworzyw sztucznych z ropy w ogóle), ale nietrudno zdać sobie sprawę, że mimo wszystko ogromna ilość odpadów pozostaje nieprzetworzona. Poddanie ich pirolizie jest znacznie lepsze niż pozwolenie na zaleganie im na wysypiskach śmieci albo w oceanach. Pozwoli to także zmniejszyć w jakimś stopniu wydobycie ropy naftowej.

    Proces pirolizy polega na termicznym rozkładnie materiałów w temperaturze powyżej 350 stopnii Celsjusza. Istotny jest brak obecności wody w otoczeniu materiału. Powoduje to nie tylko stopienie plastiku, ale zmianę jego struktury chemicznej, co powoduje że plastikowe przedmioty topią się i parują.

    Gaz powstały w wyniku odparowania roztopionego plastiku trafia następnie do kolejnej komory. Jest ona wypełniona najzwyklejszą wodą z kranu. Pozwala ona na ochłodzenie gazu i zamianę go w ropę. Uzyskane w ten sposób paliwo charakteryzuje się wyższą liczbą cetanową i niższą zawartością siarki niż konwencjonalne pochodne ropy naftowej. Mona następnie przetwarzać uzyskane paliwo, aby uzyskać ropę naftową, benzynę i naftę. Od razu można wykorzystać uzyskane paliwa w samochodzie, motocyklu czy palnikach naftowych.

    Dzięki temu procesowi wreszcie cykl życia plastikowych opakowań staje się kompletny. Może nie jest to najbardziej efektywny proces przemysłowy, jednakże pozwala na produkcję jednego litra ropy z jednego kilograma plastiku. Spalenie tej ilości tworzyw sztucznych spowodowałoby emisję 3 kilogramów dwutlenku węgla do atmosfery.

    Źródło:

    http://www.sciencealert.com/holy-crap-watch-this-guy-turn-plastic-back-into-oil

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11589 posts with rating 9793, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • #2
    Alfax
    Level 28  
    ghost666 wrote:
    Spalenie tej ilości (1 kg) tworzyw sztucznych spowodowałoby emisję 3 kilogramów dwutlenku węgla do atmosfery.

    Tak na marginesie: przy całkowitym i zupełnym spaleniu 1 kg ropy naftowej wydziela się do atmosfery 3,11 kg dwutlenku węgla.
  • #3
    submariner
    Level 32  
    Nie tylko tworzywa ale praktycznie każdy organiczny związek można zamienić w ropę tzn produkty ropy naftowej np metan czy tlenek węgla także, sama ropa naftowa w przyrodzie powstała w bardzo podobny sposób. Nie jak kiedyś nas uczono, że to bakterie ja zsyntetyzowały ale związki organiczne w tym także ciała bakterii, drzewa dawnych lasów...praktycznie cała materia zawierająca celulozę na pewnej głębokości pod wpływem temp rzędu kilkuset st C w obecności minerałów jako katalizatorów została zamieniona w różne frakcje ropy naftowej, tyle że ta ropa zazwyczaj została uwięziona w łupkach , jak w piaskach to tam są złoża obecnie eksploatowane. Praktycznie całe kontynenty pokryte są uwięzioną ropą naftową tyle, że nie wszędzie jest ona dostatecznie płytko i eksploatacja nie zawsze jest opłacalna. Sam byłem świadkiem jak w mojej obecności zsyntetyzowano kerozynę - to chyba odpowiednik nafty z wodoru i tlenku węgla i to bardzo szybko przy odpowiednio dobranych katalizatorach niewielkie instalacje (wielkości kontenera) mogą to produkować w ilości 1000l/h.
  • #4
    timo66
    Level 23  
    To żadna nowość, w biednych krajach gdzie nie ma żadnych norm czy prawnych zakazów ludzie na potęgę "palą" stare opony i różne tworzywa by znów zrobić z tego paliwo. Trzeba nadmienić że nie zwraca się tam na jakiekolwiek trujące gazy i substancje które się przy tym wydzielają - akord i masa.
  • #5
    deus.ex.machina
    Level 32  
    Odnoszę wrażenie ze coraz częściej newsy dotyczą ponownego odkrycia koła (np prąd z warzyw/owoców itp) - piroliza na skalę przemysłową jest prowadzona od wieków - z użyciem materiałów organicznych w tym tworzyw sztucznych...

    Czy naprawdę poziom edukacji uległ takiemu obniżeniu?
  • #6
    submariner
    Level 32  
    Nie masz racji to jest zdecydowanie nowość , nie chodzi o spalanie opon czy tworzyw ale i ich konwersję na paliwa , którymi można zatankować samochód czy samolot...
  • #7
    deus.ex.machina
    Level 32  
    submariner wrote:
    Nie masz racji to jest zdecydowanie nowość , nie chodzi o spalanie opon czy tworzyw ale i ih konwersję na paliwa , którymi można zatankować samochód czy samolot...


    Piroliza - słowo klucz - tu nikt nie mówi o spalaniu - takich pomysłów było już sporo, mówi się ogrzewaniu wsadu ciepłem pozyskiwanym z reaktorów jądrowych - to nie jest żadna nowość, sama piroliza jest podstawą współczesnego przemysłu syntezy ciężkiej... co do paliwa - poszukaj sobie silników na tzw holzgas http://pl.wikipedia.org/wiki/Gaz_drzewny http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazogenerator_%28czadnica%29 - do komory wkładano drzewo, w komorze zachodziła piroliza drewna i powstawało paliwo - gazowe...

    Reszta przetwórstwo surowców wtórnych (recycling) nie służy do otrzymywania paliw ale monomerów w wyniku termicznej depolimeryzacji - sam możesz np otrzyma monomer metakrylanu metylu robiąc pirolizę polimetakrylanu metylu i z powrotem możesz otrzymać polimetakrylan metylu dodając katalizator np nadtlenek benzoilu - stosowny proces opisał w 'Z tworzywami sztucznymi na ty' Stefan Sękowski .

    Tak wiec serio - odkrywanie kola na nowo - nic nowego - to już było.
  • #8
    ghost666
    Translator, editor
    timo66 wrote:
    To żadna nowość, w biednych krajach gdzie nie ma żadnych norm czy prawnych zakazów ludzie na potęgę "palą" stare opony i różne tworzywa by znów zrobić z tego paliwo. Trzeba nadmienić że nie zwraca się tam na jakiekolwiek trujące gazy i substancje które się przy tym wydzielają - akord i masa.


    Palenie a piroliza to są dwa różne procesy...
  • #9
    ShakeAll
    Level 20  
    To ja wspomnę, że na przełomie lat 80/90 niedaleko mnie (dawne częstochowskie) prywatny przedsiębiorca opracował technologię produkcji syntetycznej ropy naftowej ze śmieci (opakowania z tworzyw sztucznych).
    Było o tym dość głośno bo technologia podobno była nowatorska na skalę światową, ale jak wszystko w naszym kraju, zostało "udupione" w zarodku tak jak pierwszy mikrokomputer czy samochód Beskid vel Twingo.
  • #10
    droidek43
    Level 2  
    Wszystko fajnie ale jak wiadomo plastiki nie składają się wyłącznie z ropy co się dzieje z trującą toksyczną resztą ? Czy tą rurką część ucieka do atmosfery i co pozostaje w tej komorze "reakcyjnej"
  • #11
    timo66
    Level 23  
    @ghost666 pisałem o 'paleniu' bo do podgrzewania w takiej Somalii biorą opony. Inną część ładują w komorę i interes się kręci.
  • #12
    encore
    Level 19  
    Ten news to jest niestety tylko "news".

    Nie ma w tym nic nowego. takie procesy są znane od dawna i istnieja instalacje, działające.
    W Polsce są opracowane przynajmniej 2 oryginalne polskie technologie które takie "cuda" umozlwiają.
  • #13
    submariner
    Level 32  
    deus.ex.machina , encore
    Zauważcie w jakiej temperaturze tutaj przebiega konwersja tj ok 350 st C a nie 600 st C jak w przypadku pirolizy drewna w " tzw holzgas" (nawiasem mówiąc obecnie to nazywa się GEK http://www.allpowerlabs.com/ ).
    Kluczem są tu katalizatory bo w przeciwnym razie proces jest wysoce nieopłacalny i to jest zdecydowanie nowość , oczywiście sama piroliza jest znana od bardzo dawna .
  • #14
    deus.ex.machina
    Level 32  
    submariner wrote:
    deus.ex.machina , encore
    Zauważcie w jakiej temperaturze tutaj przebiega konwersja tj ok 350 st C a nie 600 st C jak w przypadku pirolizy drewna w " tzw holzgas" (nawiasem mówiąc obecnie to nazywa się GEK http://www.allpowerlabs.com/ ).
    Kluczem są tu katalizatory bo w przeciwnym razie proces jest wysoce nieopłacalny i to jest zdecydowanie nowość , oczywiście sama piroliza jest znana od bardzo dawna .


    Piroliza to proces a temperatury w których się ja przeprowadza zależą od tego co się chce uzyskać i co jest wsadem w pirolizie - drzewo ma mocniej związane cząstki organiczne niż np plastik - potrzeba więcej energii by rozerwać wiązania - to jak rafinacja ropy naftowej - niektóre produkty rafinacji ropy naftowej są z ściśle zdefiniowanych temperatur, często w przedziałach z dokładnością rzędu 0.5C deg (i w przedziale kilku C deg).
    Koledzy już tu wspomnieli - podobne procesy opracowano już dawno nawet w PRL do np przetwórstwa odpadów gumowych (czyli np starych opon)...

    Ogólnie zresztą moim zdaniem to marnotrawstwo zważywszy na to ile energii trzeba wsadzić by wyprodukować monomery tworzyw sztucznych ale nie potępiam tego bo może być to wartościowe w wypadku nieposortowanych odpadów tworzyw sztucznych.

    Tak czy siak nic odkrywczego, nic nowego, wiadomo o tym od początku ubiegłego wieku.

    No i trzeba wsadzić energie i tu zaczyna się kłopot o którym nie chcą pamiętać miłośnicy eko technologi bo te energie na choćby wyprodukowanie ogniw fotowoltaicznych czy wiatraków trzeba skądś wziąć...
  • #15
    User removed account
    User removed account  
  • #16
    submariner
    Level 32  
    Przetwórstwo opon na paliwa to nieporozumienie opona to głównie sadza - mieszanka gumowa opony to ok 15-20% kauczuku głównie naturalnego, który można łatwo konwertować na paliwa i reszta to praktycznie nie podlegająca konwersji sadza glinka, krzemionka...
    Opona jest idealna do palenia jako całość bo bardzo energetyczna ulega niemal całkowitemu spaleniu no oprócz stalowego zbrojenia.
  • #17
    encore
    Level 19  
    submariner wrote:
    Przetwórstwo opon na paliwa to nieporozumienie opona to głównie sadza - mieszanka gumowa opony to ok 15-20% kauczuku głównie naturalnego, który można łatwo konwertować na paliwa i reszta to praktycznie nie podlegająca konwersji sadza glinka, krzemionka...
    Opona jest idealna do palenia jako całość bo bardzo energetyczna ulega niemal całkowitemu spaleniu no oprócz stalowego zbrojenia.


    Sadza techniczna to bardzo cenny produkt, kupuja ją choćby firmy produkujące farby i lakiery.
    Odzyskany drut zbrojeniowy z opon to czysty zysk, sprzedajesz to do huty i masz łatwy pieniądz.

    Piroliza i kilka innych rozwiązań ma jedną podstawową wadę. Instalacja na skale przemysłową kosztuje przeciętnie 8-12 milionów złotych.
  • #18
    tomek122
    Level 22  
    Też mi nowość. O zmianie tworzyw z powrotem na ropę, było już z 10 lat temu jeśli nie więcej.
  • #19
    submariner
    Level 32  
    "
    Sadza techniczna to bardzo cenny produkt, kupuja ją choćby firmy produkujące farby i lakiery.
    Odzyskany drut zbrojeniowy z opon to czysty zysk, sprzedajesz to do huty i masz łatwy pieniądz. "

    Ha ha no widzę niezły biznes , zwłaszcza że ostatnio wyprodukowano sadzę przewodzącą prąd elektryczny i jest wykorzystywana do promienników podczerwieni. Takie kompozyty w dodatku same stabilizują temperaturę na poziomie max 80st C wiec od razu są termostatem ale to chyba nie ten temat ...