Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w altanie - Jakie elementy instalacji są mi potrzebne do wymiany?

Moras01 19 Mar 2015 17:06 2469 10
Wago
    Moras01
    Level 8  
    Witam wszystkich jako nowy użytkownik elektrody.

Niedawno uzykałem uprawnienia i na początek, by zapoznać się sam na sam z praktyczną stroną elektryki mam za zadanie wymienić starą instalację w altance na ogrodku dzialkowym na nową. Jutro chciałbym wybrać się na zakupy i wiedzieć, czego potrzebuje. Musze znienić kabel YKY - czy warto puscic go w peszlu? Jaki przekrój dla niego? 2,5mm?
    Czy 3x1,5mm bedzie okej?
    Jaka skrzynkę wystarczy założyć i co w srodku? Ile esów? Czy warto wrzucać też różnicówkę?
    Fajnie by było, gdyby ktoś z doświadczonych elektryków wypisał mi, co mam zakupić.
    W altanie są 3 gniazdka, 2 wyłączniki, 1 żyrandol w środku i lampa na zewnątrz. Nie chce niczego nowego dorzucać do instalacji. Używane są: lodówka, radio, kosiarka.
    Najbardziej interesuje mnie skrzynka. Co wystarczy włożyć i jaką kupić.
    Chciałbym aby ktoś wypisał mi wszystkie elementy od przewodów, ilości puszek aż po zastosowane esy, licząc na to, że ktoś już robił coś podobnego i pomoże mi.
    Dziękuję z góry.
  • Wago
    User removed account
    User removed account  
  • Wago
    Moras01
    Level 8  
    Bede to robil pod "opieka" doswiadczonego elektryka, wiec bez obaw. Balbym sie robic to samemu bez niczyjego wsparcia, jestem swiezo po kursie SEP z technikum i moja wiedza to wiecej teorii niz praktyki.
    Pomijajac to, mam TN C.
    vodiczka
    Level 43  
    Moras01 wrote:
    Bede to robil pod "opieka" doswiadczonego elektryka, wiec bez obaw. Balbym sie robic to samemu bez niczyjego wsparcia, jestem swiezo po kursie SEP z technikum i moja wiedza to wiecej teorii niz praktyki.
    Pomijajac to, mam TN C.

Chodzisz do technikum elektrycznego czy kurs robiłeś w technikum? Sorry ale pytanie o przekrój przewodu powala na kolana, skąd mamy wiedzieć jakie odbiorniki podłączysz do gniazdek w altance :?: :cry:
    Kosiarka może mieć moc 800W, 1200W lub 1800W.
    User removed account
    User removed account  
    fighter
    Level 21  
    Więc na początek kolego na wszystkie twoje pytania powinien odpowiedzieć elektryk który będzie cię niby sprawdzał i kontrolował...
    Moras01
    Level 8  
    Rozumiem. Dziękuję za pomoc.

Czepialstwo pominę, gdyż jak napisałem, będę to robił pod opieką, bo moja wiedza to więcej teorii niż praktyki, dlatego starszych elektryków pytania mogą i śmieszyć.

Jaką skrzynkę mam dać?
    slawekx
    Level 29  
    Moras01 wrote:

Jaką skrzynkę mam dać?

Na jabłka ja używam drewnianej.
    Moras01
    Level 8  
    Ehh...
    Okej. O przewody dopytam "opiekuna".
    Licznik jest mi nie potrzebny. Czy prosta obudowa, 2 esy dla każdego z obwodów i różnicówka wystarczą?
    User removed account
    User removed account  
    Moras01
    Level 8  
    Okej. Dziękuję za pomoc.