Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LM3400 - Podłączanie urządzeń przez HDMI.

manfred86 19 Mar 2015 17:41 786 2
  • #1 19 Mar 2015 17:41
    manfred86
    Poziom 10  

Witam serdecznie.

Od dwóch lat jestem posiadaczem telewizora marki LG model 42LM3400.

Od początku w urządzeniu były wykorzystywane 2 porty HDMI (z 3 dostępnych - 1 do podłączenia PC, drugi do dekodera Cyfrowego Polsatu). Jakiś miesiąc temu do zestawu dołączył XBOX.

W dniu wczorajszym spierniczył mi się stary dekoder Cyfrowego Polsatu (HD2000 - swoją drogą dziwne, że stało się to kilka dni po zakończeniu umowy terminowej). Przedłużyłem umowę i dostałem nowiutki dekoder HD5500s. Wszystko byłoby pięknie i idealnie gdyby nie fakt, że dekoder nie pamięta moich ustawień. Tzn tak myślałem jeszcze 15 minut temu ale coś mnie tknęło żeby sprawdzić różne połączenia HDMI.
    1. Komputer na stałe wpięty w port HDMI1 (nie ruszałem tego)
    2. Dekoder domyślnie był wpięty w port HDMI2, konsola w HDMI3 (boczne) - w tym ustawieniu wyłączenie i włączenie telewizora powoduje, że dekoder obrazem wraca do ustawienia 576p, konsola działa bez zarzutu (obraz i dźwięk)
    3. Podmieniłem konsolę z dekoderem. Dekoder na złączu HDMI3 zachowuje moje ustawienia obrazu, obraz na konsoli wydaje mi się brzydszy (bardziej pikselowaty) ponadto wędrowaniu po menu nie towarzyszą żadne dźwięki. W ustawieniach niby widnieje aktualna rozdzielczość 1920x1080 i niby ustawienia dźwiękowe też są ok.
    4. Podmieniłem kable konsola-dekoder. Konsola wpięta w HDMI2 "swoim" kablem (czyli tym co na stałe była wpięta ale inne gniazdo). Objaw jak w punkcie 3. Dekoder podpięty swoim kablem do gniazda HDMI3 - uzyskuję obraz 1080i, który po wyłączeniu i włączeniu telewizora nie wraca do brzydkich ustawień.
    5. Wypiąłem PC z telewizora. Zamiast tego na gnieździe HDMI1 jest wpięta konsola a na gnieździe HDMI3 (bocznym) dekoder. Konsola działa normalnie (ładny obraz, odtwarza dźwięk) tak samo dekoder (tzn będę wiedział na pewno jak w końcu mi aktywują kartę ale zapamiętuje moje ustawienia)
    6. W międzyczasie wyszła inna sytuacja. Przeglądając różne konfiguracje i ustawienia zauważyłem, że konsola (na gnieździe HDMI2 - czyli starym dekoderowym) ma bardzo dużo opcji jeśli chodzi o rozdzielczość (wartości zaczynały się od 640x480) i rozdzielczość 1080i (chyba "i", nie nadążam za tymi oznaczeniami) miała dopisek DVI a obraz był po prostu paskudny. Na gnieździe HDMI1 (dotychczasowym PC'towym) opcji jest mniej, ale obie opcje 1080 (zarówno i jak i p mają już dopisek "Panoramiczny HDMI" i obraz wygląda naprawdę przyzwoicie. (to chyba najważniejszy punkt)

Wg powyższych danych wygląda na to, że problem jest ze złączem HDMI2. Nie mam pojęcia co mogło się spierniczyć, do wczoraj było z nim wszystko ok, dopiero przy próbach podłączenia nowego dekodera zaczęły się cyrki - stara HD2000 normalnie pamiętała obraz i odtwarzała dźwięki. Wygląda to obecnie tak, jakby HDMI2 nie dawało sobie rady z wyświetleniem obrazu cyfrowego (i chyba nadaniem dźwięku bo jak wspomniałem nie było słychać nic z konsoli) i telewizor sam ustawiał sobie dla gniazda HDMI2 rozdzielczość SD.

Czy ktoś może mi pomóc? Nie wiem czy przyczyny szukać w uszkodzeniu złącza. Czy można wykonać samemu jakąś diagnostykę? W sensie czy telewizor posiada takie narzędzie. Czy od razu wzywać serwis? Telewizor jest jeszcze na gwarancji.

0 2
  • Mitronik
  • Mitronik
  • #3 19 Mar 2015 19:41
    manfred86
    Poziom 10  

ale w jakim celu? Akurat PC pod HDMI jest najmniej używane. Nie wiem co miałoby zmienić podłączenie go pod HDMI2.

Dodano po 7 [minuty]:

ok już rozumiem. Podłączyłem PC pod HDMI2 i PC nie wykrywa połączenia. Telewizor łapie, że do portu jest coś podłączone (podświetla się ikona HDMI2) ale w PC nie mam opcji przełączenia ekranów. Podpięcie PC pod HDMI1 pozwala na zmianę ekranów. Czyli wychodzi na to że złącze jest walnięte. Dobrze rozumuję?

0