Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie TV z dekoderem CP - Pierwsze podłączenie - konfiguracja

artur_r0 19 Mar 2015 19:51 14103 14
  • #1 19 Mar 2015 19:51
    artur_r0
    Poziom 10  

Witam serdecznie,
    Mam następujący problem. Posiadam telewizor Panasonic TX-48AS640 oraz dekoder Cyfrowego Polsatu HD 5500s. Podczas pierwszego podłączenia dekodera telewizor w ogóle nie wykrywał sygnału z HDMI. Próbowałem różnymi portami, próbowałem w ustawieniach i nic - ciągle "Brak sygnału". Wtedy poszedłem podłączyć dekoder pod telewizor rodziców i okazało się że działa. Na moim telewizorze działał bez problemu ich dekoder- HD mini 2000. Po ponownej zamianie dekoderów zgłupiałem - mój dekoder został od razu wykryty przez mój telewizor. Zdziwiłem się trochę i myślałem, że to dzieło przypadku.
    Po kilku tygodniach gdy była awaria dostawy prądu, telewizor i dekoder nie miały zasilania i zresetowały się. Wtedy problem powstał od nowa - telewizor nie wykrywał dekodera. Poszedłem więc po dekoder rodziców, podłączyłem go do swojego tv i działał. Podłączyłem więc z powrotem swój dekoder i też od razu za działał.
    Za każdym razem, gdy jest problem z dostawą prądu, żeby uruchomić swój dekoder, muszę iść po sprzęt rodziców żeby "przetrzeć ścieżkę" (nie wiem jak to nazwać) i dopiero wtedy podłączyć swój dekoder.

Co może powodować taki problem? I jak można się go pozbyć? Na ten moment problem nie jest bardzo uciążliwy, jednak jeżeli nie będę miał dostępu do innego dekodera, po pierwszej przerwie w dostawie prądu zostanę bez telewizji. Słyszałem o problemach z połączeniami nowych telewizorów do dekoderów CP, jednak z takim się nie spotkałem.
    Z góry dziękuję za pomoc.

1 14
  • Pomocny post
    #4 19 Mar 2015 20:51
    Trabi
    Poziom 36  

Ja mam z HD5500S ten sam problem. Jako że wyłączam zasilanie na noc, codziennie rano mam problem z obrazem; wystarczy odpiąć zasilanie od dekodera i nie mam obrazu przez HDMI. Co prawda znalazłem jako-takie rozwiązanie - póki co działa:

1. Dekoder HD5500S podłączony musi być do TV przez HDMI a także przez SCART.
    2. Po włączeniu zasilania, TV i włączeniu dekodera, obraz pojawia się na ekranie ale przez SCART (dekoder nie wysyła sygnału na HDMI ale na SCART zawsze jest); dzięki temu wiemy co robić dalej, bez SCART nic nie zdziałasz bo nie widzisz obrazu; dlatego SCART wymagany jako awaryjny ;)
    3. Widząc już obraz na ekranie, wchodzisz w MENU>Ustawienia>Obraz i dźwięk>Rozdzielczość HDMI. Będzie wybrane 1080i.
    4a. Wciskasz klawisz w pilocie W PRAWO i rozdzielczość zmieni się na 576p - ekran mignie i obraz idzie już przez HDMI tyle że w jakości SD.
    4b. Możesz też wcisnąć klawisz na pilocie W LEWO a rozdzielczość zmieni się na 720p i od razu wskoczy na HD (już po HDMI!); tyle że nie w Full-HD a w HD.
    5. Wciskasz klawisz w pilocie z powrotem żeby wrócić do rozdzielczości 1080i - TV przełączy się na Full-HD 1080i.
    6. Wychodzisz z menu klawiszem "x". Gotowe.

Trochę to upierdliwe, ale nie musisz latać do rodziców :)

Gdybyś nie miał kabla SCART, podaję "opis" działania pilotem "na ślepo" :

1. Włączasz dekoder czerwonym przyciskiem na pilocie POWER - obrazu nie ma ale zapali się nr kanału zamiast zegarka.
    2. Wciskasz (Powoli! Bez pośpiechu bo dekoder wolno reaguje!) pilotem sekwencję:

• 1x MENU
    • 4x w dół
    • 1x OK
    • 1x w dół
    • 1x OK
    • 3x w górę
    • 1x w lewo

I czekasz - nic nie wciskaj więcej!
    Po chwili powinien pojawić Ci się obraz w HD (720p). Wróć do 1080i i masz Full-HD przez HDMI.
    Lepiej mieć jednak SCART, bo jak coś źle zrobisz, to drugi raz ten układ wciskania nie zadziała - dekoder pamieta gdzie był w pozycjach menu i menu pojawia się na innych pozycjach niż po resecie. Jedynym wyjściem będzie odpięcie zasilania od dekodera, podpięcie i całą sekwencja od nowa. Żeby tego uniknąć - podłącz SCART.

4
  • #5 19 Mar 2015 23:07
    mihal2002
    Poziom 43  

Podłączałeś pod inne gniazdo HD w TV? Jeżeli nadal występuje objaw to musisz czekać na zmianę oprogramowania w dekoderze. Posiadam ten dekoder i na dwóch różnych TV (LG i Thomson) nie ma problemu żadnego.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Mar 2015 07:30
    Trabi
    Poziom 36  

Tak, ja podłączałem u siebie do wszystkich gniazd HDMI. TV to także - jak kol. @artur_r0 - Panasonic.

1
  • #7 20 Mar 2015 20:10
    artur_r0
    Poziom 10  

Dzięki wielkie @Trabi - to mi bardzo pomoże.
    Zastanowię się nad SCARTem bo to byłoby najłatwiejsze rozwiązanie, tylko że TV mam na ścianie, a wszystkie kable poprowadzone w korytkach żeby było estetycznie. Niestety nie przewidziałem, że SCART może się w dzisiejszych czasach jeszcze przydać i nie mam niczego pod to przygotowanego.;)

Nie ma znaczenie w które HDMI się podepnie, na wszystkich występuje ten sam problem.

Wygląda na to, że problem leży po stronie oprogramowania TV. Jednak nie rozumiem, jak podłączenie innego dekodera naprawia ten problem. Jak dla mnie sprawa wygląda dość dziwnie.

Co do metody "na ślepo", w moim przypadku wymaga to małej aktualizacji:
    1. Włączasz dekoder czerwonym przyciskiem na pilocie POWER - obrazu nie ma ale zapali się nr kanału zamiast zegarka.
    2. Wciskasz (Powoli! Bez pośpiechu bo dekoder wolno reaguje!) pilotem sekwencję:

1x MENU
    4x w dół
    1x OK
    0000 (fabryczny PIN - po jego wpisaniu NIE klikać OK!)
    1x w dół
    1x OK
    3x w górę
    1x w lewo

I czekasz - nic nie wciskaj więcej!
    Po chwili powinien pojawić Ci się obraz w HD (720p). Wróć do 1080i i masz Full-HD przez HDMI.

3
  • #8 03 Kwi 2015 18:12
    evar
    Poziom 10  

Witam podobny problem był sygnalizowany w modelach HD 5000, ale chyba nikt z tym nic nie zrobił.
    W moim przypadku sytuacja wygląda podobnie. Posiadam nowiutki HD 5500s i po jego włączeniu nie jest puszczany obraz do telewizora (Panasonic TX-P42G30) po HDMI. Po euro z kolei nie ma problemu. Co więcej po zmianie rozdzielczości, czy to na wyższą, czy to na niższą lub po uruchomieniu przywrócenia ustawień fabrycznych sygnał jest przesyłany. Ale jest to wszystko ładnie i pięknie do czasu. Po wyłączeniu dekodera sytuacja z brakiem obrazu po HDMI znowu się powtarza.

Dodam, że u mnie także zmiana kabla HDMI, portów w TV nie pomaga.

Z dekoderami takimi jak: HD 2000 Mini, Echostar DSR-7200 HD nie było problemu.

Serwis CP zalecił wymianę dekodera. Po wymianie jest to samo co sugeruje delikatnie problem w sofcie dekodera, ale chyba CP nie chce się do tego przyznać
    :(

1
  • #9 17 Lis 2015 19:31
    Raff66
    Poziom 1  

Na stronie 4 instrukcji obsługi dekodera wyczytałem, że rozwiązaniem może być przyciśnięcie i przytrzymanie na 2 sek. klawisza "Obraz". U mnie zadziałało. Obraz po HDMI się pojawił (co prawda tylko 576p, ale wystarczy aby się pojawiło menu i możliwość ustawienia żądanej rozdzielczości). Nie ma konieczności podłączania dodatkowego EURO ani wciskania "w ciemno" sekwencji klawiszy.

2
  • #10 17 Lis 2015 22:06
    Trabi
    Poziom 36  

U mnie to nie działało. W efekcie wkurzyłem się, poszedłem do CP i zażądałem wymiany dekodera na sprawny w 100%. Gość sam coś napomknął że CP zrobił shit a oprogramowanie wewnątrz HD5500 jest niedopracowane bo nie jestem pierwszym który z HD5500 przyszedł (wskazując palcem wielki karton gdzie była cała kupa zwróconych dekoderów.... HD5500). Dostałem od ręki nowy HD5000 z nową kartą i po problemie :)

3
  • #11 30 Mar 2016 08:37
    maru71
    Poziom 8  

Witam, u mnie jest ten Sam problem od pewnego czasu. Posiadam tv sharp lc32ld165e I za kazdym razem po wyłączeniu tv muszę naciskać przycisk OBRAZ.
    Nie wiem czy to wina dekodera bo mam 3 dekodery i na każdym jest to samo. Proszę o jakąś rade...

1
  • #12 03 Maj 2016 00:36
    artur_r0
    Poziom 10  

Masz 3 te same dekodery (HD 5500) czy różne? Kolega wyżej pisał - dekodery HD 5500 prawdopodobnie mają jakąś wadę i ten problem występuje na szerszą skalę.

0
  • #13 06 Maj 2016 20:35
    Trabi
    Poziom 36  

@maru71, odnieś HD5500 do punktu i od ręki wymienią Ci na sprawny egzemplarz innego typu. I problem z głowy.

0
  • #14 27 Maj 2016 23:28
    RAGA75
    Poziom 1  

Sposób TRABI pomógł. Dekoder HD5500S zaczął nadawać sygnał przez HDMI, wcześniej tylko przez SCART. Wydaje się, że przycisk OBRAZ, przy dłuższym wciśnięciu, jest skrótem do zmiany rozdzielczości.

0
  • #15 28 Maj 2016 14:28
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

artur_r0 napisał:
    Jednak nie rozumiem, jak podłączenie innego dekodera naprawia ten problem. Jak dla mnie sprawa wygląda dość dziwnie.

Nie ma tu nic nadzwyczajnego - inna wersja protokołu HDCP i inne układy elektroniczne za to odpowiedzialne w każdym modelu (sam CP to produkuje, więc to też zmieniają).

Układy wifi Bradcoma też niekiedy mają problemy z siecią wifi - kupisz Atherosa - zero problemów - tu podobna analogia.

0