Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co autor tego artykułu miał na myśli?

norbert.s. 19 Mar 2015 20:31 1389 12
  • #1 19 Mar 2015 20:31
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

Artykuł:
    http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=65
    Porównanie GPRS-T2 i GPRS-T4

Cytat:
    Coś dla automatyków - wejścia analogowe.

Każde z 8 wejść modułu może być zaprogramowane, jako cyfrowe lub analogowe. Wejście zaprogramowane jako analogowe akceptuje napięcia na wejściu w zakresie od 0 do 16,56 V. Można podłączyć np. analogowe czujki ciśnienia, wilgotności, temperatury itp. Instalator modułu dla każdego z wejść może ustawić 2 progi napięciowe, po przekroczeniu których będzie realizowane powiadomienie.

Przecież GPRST-2 ma i zawsze miał również tak samo konfigurowalne wejścia i w tym kontekście kolejną zagadką jest treść następnej porady:
    Artykuł:
    http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=45
    Cytat:
    Moduł będzie działał z każdą centralą alarmową, która posiada wyjście, na którym pojawia się 0V "masa"

Pomijam już fakt, że ta nasza umowna "masa" nie musi pochodzić bezpośrednio z centrali alarmowej. Od czego w końcu mamy przekaźniki, rezystory itp.

Jakieś dziwne opowieści, bo ten moduł będzie współpracował z każdą centralą jaką wyprodukowano na świecie właśnie dzięki możliwości konfiguracji wejść jako analogowych z możliwością ustawiania progów L i H i nie ma wtedy potrzeby stosowania żadnych przekaźników, czy inwerterów sygnału. Można podebrać sterowanie powiadamianiem z wyjść wysokoprądowych, zaniku napięcia, spadku napięcia itp.

Artykuł o konfiguracji GSM LT-1 również pozostawia wiele do życzenia:
    http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=24
    GSM-LT1 jest modułem symulującym analogową linię telefoniczną i z założenia może pracować jako powiadomienie głosowe realizowane przy pomocy SM-2.
    Ta funkcja jest tam kompletnie pominięta (centrale CA-6, CA-10, CA-64, INTEGRA).

0 12
  • #2 19 Mar 2015 20:59
    zuczek1987
    Poziom 23  

Autor miał zapłacone za napisanie tekstu o długości strony A4. Wysłał tekst składający się z 10 zdań, redakcja stwierdziła że nie zapłaci bo za krótki i za bardzo szczegółowy. Odesłali do poprawy, to bidulek wklepuje jakieś głupoty dla fachowców oczywiste, jedyny cel to wydłużenie tekstu aby uzyskać wynagrodzenie. Znajomy często pisze tego typu artykuły z poradami, i broszurki reklamowe zarówno związane z SSWIN jak i inteligentnymi budynkami czy GSM i za każdym razem mówi że jest to samo, w wymaganiach podane jedynie temat i długość tekstu wymagana do uzyskania wynagrodzenia. Zero informacji o tym jak skomplikowany tekst ma być, jak szczegółowy ma to być artykuł, czy kto jest dedykowanym odbiorcą(amator, profesjonalista). Z reguły tekst wraca na jedną dwie poprawki redakcyjne zanim dostanie zapłatę.

-2
  • #3 19 Mar 2015 21:22
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

zuczek1987 napisał:
    Autor miał zapłacone za napisanie tekstu o długości strony A4. Wysłał tekst składający się z 10 zdań (...).

Przede wszystkim autor tego artykułu nie pisał tego na niczyje zlecenie. Wiem, bo ja jestem autorem tego artykułu.
    Zuczek1987 - szkoda, że w tak jednoznaczny sposób oceniasz pracę innych. Bardzo szybko Ci to poszło. Powodem napisania artykułu była chęć uświadomienia, że jest już nowszy moduł GPRS-T4. Niby oczywiste, ale wciąż (nawet tutaj na forum) ludzie skupiają się na module GPRS-T2. Uwierz czy nie, ale spora część instalatorów sięga po GPRS-T2, bo nie wiedzą nawet o tym, że GPRS-T4 jest tylko 35zł. droższy. Do tego dochodzą przyzwyczajenia.
    norbert.s. napisał:
    Przecież GPRST-2 ma i zawsze miał również tak samo konfigurowalne wejścia i w tym kontekście kolejną zagadką jest treść następnej porady:

Oczywiste jest, że GPRS-T2 od samego początku miał również możliwość konfiguracji wejść jako wejścia analogowe. Nigdzie tego nie zanegowałem. Fakt, mogłem o tym napisać (i może dopiszę).
    norbert.s. napisał:
    Jakieś dziwne opowieści, bo ten moduł będzie współpracował z każdą centralą jaką wyprodukowano na świecie właśnie dzięki możliwości konfiguracji wejść jako analogowych z możliwością ustawiania progów L i H i nie ma wtedy potrzeby stosowania żadnych przekaźników, czy inwerterów sygnału. Można podebrać sterowanie powiadamianiem z wyjść wysokoprądowych, zaniku napięcia, spadku napięcia itp.

Nie są to dziwne opowieści, tylko upraszczanie tematu. Założeniem było, aby jak największej liczbie osób pomóc takim sposobem przedstawienia informacji. To, że moduł współpracuje z praktycznie każdą centralą nie oznacza, że początkujący instalator zacznie korzystać z wejść analogowych. Nie pisałem teorii o całym wszechświecie, tylko o wybranym fragmencie naszej branży, szczególnie kładąc nacisk na urządzenia SATEL. Tutaj nie ma potrzeby wchodzenia w szczegóły, co to są i jak działają wejścia analogowe.

norbert.s. napisał:
    GSM-LT1 jest modułem symulującym analogową linię telefoniczną i i z założenia może pracować jako powiadomienie głosowe realizowane przy pomocy SM-2.
    Ta funkcja jest tam kompletnie pominięta (centrale CA-6, CA-10, CA-64, INTEGRA).

Artykuł o LT-1 został napisany kilka lat temu (nie sugerować się datą publikacji). Nie sposób pisać o wszystkim właściwościach i możliwościach modułu, bo nie taki był cel.

0
  • #4 19 Mar 2015 21:30
    norbert.s.

Montowałem LT1 jako powiadomienie głosowe z SM-2 już kilkanaście lat temu programując zwykłym aparatem telefonicznym. To jest chyba najstarszy moduł GSM Satela.
    Co do uproszczeń, to najzwyczajniej mogą wprowadzać w błąd.
    Z treści pochwał GPRS-T4 i z treści artykułu dotyczącego wsparcia konfiguracji GPRS-T2 można wywnioskować, że T2 nie ma możliwości konfiguracji wejść na uniwersalne analogowe i tym ma wygrywać z nim T4:

Cytat:
    Okno programu GPRS-SOFT
    Typ wejścia - sposób reakcji wejścia modułu GSM (NO - zwarcie do masy, NC - odcięcie od masy).
    AC - wejście do kontroli napięcia przemiennego zasilającego centralę.
    Tutaj możemy podłączyć jedno ze złącz "AC" płyty centrali (napięcie rzędu kilkunastu V AC).

dariusz.bembenek napisał:
    Nie pisałem teorii o całym wszechświecie, tylko o wybranym fragmencie naszej branży, szczególnie kładąc nacisk na urządzenia SATEL. Tutaj nie ma potrzeby wchodzenia w szczegóły, co to są i jak działają wejścia analogowe.
    GPRS-T2 jest często stosowane jako powiadomienie w połączeniu z prostymi centralami różnych producentów mającymi tylko wyjścia wysokoprądowe (sygnalizator).

0
  • #5 19 Mar 2015 22:01
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

W dniu jutrzejszym dopiszę brakującą informację do artykułu, że GPRS-T2 również ma możliwość ustawienia wejść jako analogowych. Informacja słuszna, chociaż dobrze wiemy, że w przypadku współpracy z centralami SATEL (tutaj VERSA) - zastosowanie wejść jako analogowych jest zbędne.

W mojej opinii, moduł T4 wygrywa poprzez ilość 4 wyjść, a nie jednego (jak w T2).

0
  • #6 19 Mar 2015 22:08
    norbert.s.

Informacja słuszna, chociaż dobrze wiemy, że w przypadku współpracy z centralami SATEL (tutaj VERSA) - zastosowanie wejść jako analogowych jest zbędne.

Mam kilkanaście małych instalacji (sklepiki, garaże, altanki itp) na centralkach PCR-6 RF Ropama (tu akurat nie ma problemu z wysterowaniem) razem z GPRS-T2, a mój dobry kolega namiętnie łączy T2 z JA-63 (osobiście preferuję oryginalny, ale droższy dialer Jablotrona). Generalnie chodzi o to, że może działać jako powiadomienie z każdą dostępną na rynku centralą alarmową. Ograniczeniem podobno jest tylko jej wydajność prądowa. Napisałem "podobno", bo są tu również nieścisłości w samym Satelu.
    Instrukcja ogólna pisze o maksymalnym poborze prądu 400mA, natomiast specyfikacja podaje maksymalny pobór jako 180mA.

0
  • #7 19 Mar 2015 23:00
    zuczek1987
    Poziom 23  

zuczek1987 napisał:
    Autor miał zapłacone za napisanie tekstu o długości strony A4. Wysłał tekst składający się z 10 zdań (...).

Przede wszystkim autor tego artykułu nie pisał tego na niczyje zlecenie. Wiem, bo ja jestem autorem tego artykułu.
    Zuczek1987 - szkoda, że w tak jednoznaczny sposób oceniasz pracę innych. Bardzo szybko Ci to poszło.

Nie nazwał bym tego oceną, a usprawiedliwieniem zastosowanych uproszczeń, skrótów myślowych, czy rozciągania tekstu w niektórych miejscach. Po prostu życie nauczyło mnie że nie wszystkie teksty autor pisze tak jak by chciał, niektóre pisze się tak jak ci karzą. Ale jeśli kolega robił to pro publico bono to tym większy szacunek za chęci propagowania wiedzy.

0
  • #8 20 Mar 2015 06:53
    norbert.s.

Kolega nie robi tego pro publico bono. Tak zwane wsparcie jest ścisłym zapleczem sklepu, biznesu. W pewnym sensie jest "dupochronem" sprzedawcy, bo kupuje tam każdy z ulicy.
    Laicy i dyletanci czytają potem takie nieścisłości i wybiórczo przedstawiane możliwości, pouczając instalatora o tym, co i jak ma zrobić. Tak się składa, że akurat instalatorzy takiego wsparcia nie potrzebują, więc dla kogo ono jest? Za dużo informacji które powinny być zachowane dla osób kompetentnych wycieka niepotrzebnie na zewnątrz.

1
  • #9 20 Mar 2015 10:11
    Mati
    Poziom 12  

norbert.s. oraz zuczek1987, nie mogę się nadziwić Waszej nonszalancji. Nie zamierzam z Wami dyskutować, ale uważam, że mam prawo do wypowiedzi jako osoba bezpośrednio związana z tym tematem. Zatem:

1. Równie dobrze ktoś mógłby napisać, że jako konkurencja stosujecie czarny PR i z pewnością ktoś mógłby się przyczepić do Waszych porad. Sam nie wiem, ktoś z Was nie jesteś pracownikiem konkurencyjnej firmy...

2. zuczek1987 sprawdź w słowniku co oznacza wyraz "pomówienie" oraz wyraz "usprawiedliwienie". Mam wrażenie, że mylisz znaczenia tych dwóch słów. Nie znasz Darka i nie znasz zasobu jego wiedzy. Nie znasz także sposobu wynagradzania i wielu innych aspektów. Zatem w żaden sposób nie jesteś uprawniony do takich komentarzy. Nawet jeśli akurat masz trochę czasu i chcesz zabłysnąć przed światem.

3. Jeśli zuczek1987 i norbert.s. chcesz poznać prawdę o poziomie wiedzy Dariusza, to zapraszam do nas. Za bilet do Wolbromia płacę ja. Pogadacie sobie i poznacie się bliżej. Może wówczas nie będzie zbędnych ocen i komentarzy.

4. "Kolega nie robi tego pro publico bono." No jasne że nie! Natomiast dziwi mnie norbert.s. reszta Twojej wypowiedzi.
    Nie masz pojęcia do kogo kierowana jest nasza oferta, nie wiesz, jaka jest struktura naszych klientów i w końcu nie wiesz czy instalatorzy potrzebują porad czy nie.

5. Odnosząc się do pkt.4, chyba jednak potrzebują porad i wolą dystrybutorów, którzy mają wiedzę o sprzęcie, skoro startując od zera w 2003 roku zdobyliśmy ważną pozycję na rynku nie handlując na Allegro i nie wystawiając się na Ceneo, dając za to prawdziwe wsparcie w trudnych sytuacjach.

6. zuczek1987 pisząc o ilości słów, znaków po prostu nas obrażasz! Więc przestań!

7. Ostatnie: łatwo jest oceniać i potępiać, o wiele trudniej dać coś z siebie. Mimo wszystko polecam spróbować!

0
  • #10 20 Mar 2015 10:32
    norbert.s.

Mati napisał:
    norbert.s. oraz zuczek1987, nie mogę się nadziwić Waszej nonszalancji.
    przeczytaj najpierw znaczenie słowa nonszalancja.
    Mati napisał:
    Równie dobrze ktoś mógłby napisać, że jako konkurencja stosujecie czarny PR i z pewnością ktoś mógłby się przyczepić do Waszych porad. Sam nie wiem, ktoś z Was nie jesteś pracownikiem konkurencyjnej firmy...
    gdybyś raczył zajrzeć do mojej stopki i postów, nie pisałbyś bzdur o konkurencji. Jestem od 24 lat tylko instalatorem (tak się składa, że pamiętam jeszcze czasy, gdy po Ireda jeździło się do Lublina na Mełgiewską, a o Satelu jeszcze nikt wtedy nie słyszał).
    Mati napisał:
    Jeśli zuczek1987 i norbert.s. chcesz poznać prawdę o poziomie wiedzy Dariusza, to zapraszam do nas. Za bilet do Wolbromia płacę ja. Pogadacie sobie i poznacie się bliżej. Może wówczas nie będzie zbędnych ocen i komentarzy.
    nikt nie napisał ani słowa o poziomie wiedzy pana Dariusza i nie naruszył dobrego imienia Waszej firmy.
    Mati napisał:
    . "Kolega nie robi tego pro publico bono." No jasne że nie! Natomiast dziwi mnie norbert.s. reszta Twojej wypowiedzi.
    Nie masz pojęcia do kogo kierowana jest nasza oferta, nie wiesz, jaka jest struktura naszych klientów i w końcu nie wiesz czy instalatorzy potrzebują porad czy nie.
    porady dla instalatorów nie muszą być widoczne dla wszystkich, na to zwróciłem uwagę.
    Mati napisał:
    Ostatnie: łatwo jest oceniać i potępiać, o wiele trudniej dać coś z siebie. Mimo wszystko polecam spróbować!
    z tym jednym pomógł od 2003 roku nie należysz do liderów "dających coś z siebie", więc raczej jesteś ostatnim, który będzie mi na to zwracał uwagę.

A tak konkretnie, to co masz do zarzucenia moim wypowiedziom? To, że uzupełniłem informacje zawarte w artykułach? To, że moim zdaniem część informacji nie powinna być przeznaczona do ogólnodostępnych publikacji?
    To, że moim zdaniem prowadzenie na forach za rączkę jest błędem i ostatecznie uderza w samych instalatorów? Niczego innego nie napisałem.

0
  • #11 20 Mar 2015 10:41
    Mati
    Poziom 12  

No widzisz, tak możemy w nieskończoność...
    Ty swoje, ja swoje :)
    np. To że jesteś instalatorem nie wyklucza, że pracujesz dla konkurencji - prawda? Oczywiście wierzę Ci, że pracujesz tylko na własny rachunek, ale chciałem pokazać, że każdy widzi to co chce widzieć.

Co do reszty Twoich odpowiedzi na mój komentarz muszę znów stwierdzić, że nie znasz tematu do końca, więc znów komentarze nie są trafne...

Z jednym się zgodzę: porady nie muszą i nie powinny być widoczne dla wszystkich. Dlatego dosłownie "wczoraj" uruchomiliśmy www.montersi.pl/wsparcie, gdzie wiedza poważna jest tylko dla specjalistów. Porady na e-alarmy niedługo znikną.

Jak będziesz przejeżdżał w okolicy, zapraszam na kawę :)

0
  • #12 20 Mar 2015 10:44
    norbert.s.

Mati napisał:
    Dlatego dosłownie "wczoraj" uruchomiliśmy www.montersi.pl/wsparcie,, gdzie wiedza poważna jest tylko dla specjalistów.

Wiem i nie ukrywam, że właśnie wczoraj z ciekawości się tam zalogowałem, ale bez opcji aktywnego instalatora. Stąd moje uwagi dotyczące samych porad, akurat tych zamieszczonych na otwartych stronach.
    Rozumiem również, że uzależniliście najbardziej wartościowe wsparcie od ilości kupionego sprzętu i warto o tym wspomnieć. Ja akurat tego wsparcia nie potrzebuję, ale początkujący powinni wiedzieć, że nie ma niczego za darmo. Wiem, że wiedza kosztuje i już dawno przestałem szastać nią po forach.

0