Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie BGA Hotem- problem

19 Maj 2005 18:43 6111 15

• Poziom 16  
    Mam pytanie do zaawansowanych serwisantów tel komórkowych. Jakiś czas temu kupiłem sita do układów BGA i nie mogę się nauczyć przez nie lutować. Sita podnoszą się do góry od temperatury i nici z lutowania. kilka razy udało mi się postawić kulki ale rzadko i co chwilę muszę sę z tym mordować. Pomóżcie Panowie (Panie oczywiście też :))
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 33  
    w trakcie grzanie dociskaj penseta sito tuz przy scalaku.

pewnie masz te chinskie. kazdy z nimi mial na poczatku problem ale potem zobaczysz z to nie jest takie trudne
  • Poziom 17  
    Ja to robie tak. Kuade sobie uklad na tekturce na uklad sito i przytrzmujac palcami nakladam szpachelka paste uwazajac zeby nic sie nie przesunełło. Puzniej przyciskam sito penseta wygieta pod katem 45 stopni i plaska powieszchnia okolo 2 cm jak najblizej ukladu (dziurek) Oczywiscie penseta przyciska sito tak ze uklad jest w srodku. Nastepnie w druga reke biore koncowke hota i z okolo 5 cm grzeje paste z sitem z wyczyciem tak zeby sito sie nie wyginalo. Temperatura 320 wydmuch piata krecha na poteciometrze i tyle. Powodzenia. :-)
  • TermoPasty.pl

• Poziom 16  
    hmmm problem polega na tym że już ten sposób wypróbowałem i pojawił się inny problem- póki sito się nie wygnie to pasta się nie stopi. Prawa fizyki mnie cos chyba nie lubią :] Nie wiem czemu się tak dzieje ale wystarczy że lekko popuszczę sito i cała pasta topi się w mgnieniu oka. Ja chyba zgłupieję. Może pastę mam nie taką jak trzeba?? Starą albo coś?? Kolejny problem to to, że nie mam wskaźnika temp na Hocie :( i daję tak na oko, albo muszę mierzyć miernikiem temp jaka jet przy wylocie
  • Poziom 33  
    temp na wylocie to podstawa. czyzbys mial palnik????????

• Poziom 16  
    Mom oryginalnego Hota ale bez wskaźnika temperatury. Ale temp mogę sobie ustawić przy pomocy miernika. to nie problem. Muszę się gtylko dowiedzieć co z tymi sitami. Dlaczego dopóki nie puszczę ich i nie zaczną się podnosić to nie robią się kulki?? Pasta nawet sie nie chce przytopić!!
  • Poziom 2  
    Panowie, ja już przez to wszystko przechodziłem. I napisze Wam coś - żeby spokojnie pracować i naprawiać więcej niż psuć to trzeba mieć dobry sprzęt. Chińskie sita, chińskie hot-air i najtańsze pasty to się nadają do dłubania w domu i jeszcze się trzeba przy każdej robocie pomodlić, żeby się udało.
    Jak się chce mieć pewność, że będzie się szybko naprawiało to trzeba parę zł wydać i duuuuuużo trenować.
    Hot-air musi mieć dokładną regulację temperatury i moc wydmuchu – tylko tak można wszystkie kulki tak samo rozgrzać. Sita muszą być z dobrego materiału i zrobione pod układ. Pasta musi być naprawdę dobra a najlepiej to kupić kulki. A w ogóle to bardzo dużo od stacji zależy – korzystając z chińskiego badziewu najczyściej naprawi się BGA na 2-3 miesiące. Kilka kulek będzie kiepsko zrobionych i pod wpływem temperatury pracy zrobią się zwarcia.

Ale z telefonami to sobie jeszcze można dość łatwo poradzić (już sobie dobrałem sobie dobry sprzęt i bez większych problemów pracuję), ja mam problem z wylutowywaniem i montażem BGA w laptopach – dochodzi pozycjonowanie i kurczę jeszcze trzeba strefowo montować. Może mi ktoś poradzi jak sprzęt dobrać do lutowania BGA w laptopach??
  • Warunkowo odblokowany
    @mojserwis, człowieku zastanów się nad tym, co piszesz. W jednym temacie tak, a w drugim tak ....
    Nie zgodzę się z Tobą !!! Sam używam "chińckiego badziewia", i nie narzekam ! W czym ono jest gorsze ? Kulki stawiam za każdym razem bez problemu, nic się po 2-3 miesiącach nie sypie. Wyobraź sobie sytuację, robisz telefon i klient przychodzi do Ciebie po 2 miesiacach bo kulki mu się rozsypały ?? A co przez te 2 miesiące może się dziać - WSZYSTKO ! Więc nie krytykuj, każdy ma to na co go stać, a tańsze nie zawsze znaczy gorsze. Co do gotowych kulek, jak nie radzisz sobie z pastą, to owszem możesz kupić.
  • Poziom 15  
    Ja mam taki sam problem z robieniem kulek na chinskich sitach. Wszyscy mowia ze trzeba to dopoweidnio robic i uzywac odpowednich narzedzi ale nikt nie napisal jakich. Prosze o podanie temp grzania oraz sily wydmuchu oraz jakie sita kupic zeby byly dobre i gdzie je mozna kupic bo z tego co aptrzylem na allegro to sa tam tylko chinskie.
  • Poziom 13  
    Mi też się wyginały, ale teraz robie to tak: przykładam układ do sita, następnie dopasowuje do otworków i przyklejam np izolacją. Potem wkładam to w podstawkę, zaciskam i nakładam pastę. Potem grzeje w temp. 340-350 stopni z odległości 1cm. Trwa to chwile a kulki ładnie się robią i sito zabardzo też nie jest wygięte. :) potem lekko odklejam i czyszcze spirytem...

Dodano po 5 [minuty]:

Acha mam Aoyue 968 i chińskie sita za 23zł :)
  • Poziom 33  
    ja mam chinskie pasty, chinskie sita i chinskieg hota. i nikt nie wmowi mi ze tym sprzetem nie zrobie kulek.

nie liczac czasu jaki strace na podejscie i wyciagnieci sit i pasty to swoim chinskim sprzetem kulki postawie w ok 1m niezalzenie czy to jest cobba, upp, flash czy malutki filtr SIM.

na paczatku mialem problemy jak kazdy ale po kilkudziesiecu razach zaczyna wychodzic.

moja rada: wyrzucic aluminiowy blat i robic dokladnia jak jacek 3210 napisal.

a co do laptopow i plyt glownych to polecam opalarke boscha z cyfrowym wyswietlacem i gotowe kulki. przy tej wielkosci kulek jakie tam sa nie wiem w czym masz problem z pozycjonowaniem.
  • Warunkowo odblokowany
    Ja śmigam na tym aluminiowym blacie i nie mam problemów. Jedyne co zrobiłem, to okleiłem go taśmą lakierniczą (papierową).
  • Poziom 29  
    Ja też pracuje na chińskich sitach i jak narazie bez problemów, sita na samym początku też sie wyginały, ale wtedy przytrzymuje je pincetą .
    Według mnie te wszystkie "zwalania winy na badziewne sita " są spowodowane zbyt małym doświadczeniem w lutowaniu BGA.
    Przy dobrej wprawie nie bedzie problemu w stawianiu kulek nawet na chińszczyźnie :)

Ja zawsze przed całym "procesem" nakładania kulek dokładnie czyszcze układ BGA dopiero jak mam odpowiednio przygotowany to podkładam go pod sito.

PS a tak na marginesie to ten topic nie powinien być napisany do przyklejonego tematu "lutowanie BGA" ??

• Poziom 26  
    Też jestem początkujący w lutowaniu BGA, oczywiście chińskie sita, chińska pasta i HA Aoyue 968. I miałem podobny problem, ponieważ pasta się topiła ładnie juz przy 320st, a w sicie - nic. Kombinowałem, podkładałem tekturkę i nic. Różni forumowicze piszą że powinno się grzać temperaturą 320-380st. A tymczasem u mnie kulki powstają dopiero przy... 450st. Albo pasta lewa, albo wskaźnik źle pokazuje (hm.. cyfrowy jest). Kulki powstają dosyć szybko, mam nadzieję że taka temperatura przez kilkanaście sekund nie zaszkodzi układowi, bo póki co tylko trenowałem na szrocie i wymieniałem PA.
  • Poziom 13  
    zauważyłem że pastę leżąco np. na drewnie jest ciężko stopić temperaturą 350 stopni, ale jak tylko dotkniesz jej powiedzmy skalpelem to topi się pięknie. Z tąd moje ztwierdzenie że jeśli układ będzie trohe ocynowany i bedzie wystarczająco blisko sita to pasta stopi się nawet w mniejszej temperaturze. Tak przynajmniej jest u mnie ;-)
  • Poziom 22  
    ja tez robie na tych chińskićh sitach ,oczywiście ta aluminiwa podkłdka jest do du.. ,sam wykorzystuje ekranik z 3310 do przytrzymania ,pieknie stawia się wtedy kulki