Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Curtis zmiana jaskrawości RGB

17 Mar 2015 16:58 1170 5
  • Poziom 24  
    Błache pytanie, do którego trochę głupio zakładać nowy wątek, a mniej więcej w temacie.

Stary telewizor Curtis z pierwszej połowy lat 90. Taki:

TV Curtis zmiana jaskrawości RGB

To normalne, że na sygnale RGB (doprowadzonym po Scarcie) nie da się regulować parametrów obrazu (jasność, kontrast, nasycenie kolorów)? Te regulacje są dostępne w OSD, ale ich zmiana nic nie daje. Przy zwykłym kompozycie (też po Scarcie, innych wejść poza antenowym ten odbiornik nie ma) regulacja działa, przy sygnale RGB nie.

W ogóle z tego RGB on ma naprawdę ładny obraz - można powiedzieć krystaliczny, bez żadnych ech, odbić, przesłuchów (co występowało w dużo nowszym, choć jeszcze kineskopowym Philipsie), z tym jednym mankamentem, że jest on trochę za ciemny. I wyregulować nie idzie.

Teraz nie wiem. To jest normalne przy tych telewizorach, czy to jest usterka i można to naprawić?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Administator HydePark
    W niektórych telewizorach faktycznie nie da się regulować parametrów obrazu na złączu SCART.
    Jasność często można podkręcić potencjometrem na trafopowielaczu.

Pozdrawiam.
    CMS
  • Poziom 24  
    W tym przypadku regulacja nie jest możliwa tylko przy sygnale RGB, natomiast przy composite video działa. Jedno i drugie wprowadzone po Scarcie.
  • Administator HydePark
    Kpc21 napisał:
    W tym przypadku regulacja nie jest możliwa tylko przy sygnale RGB, natomiast przy composite video działa. Jedno i drugie wprowadzone po Scarcie.

I tak ma być.
  • Poziom 24  
    Dzięki za pomoc.
  • Poziom 24  
    Podregulowałem tą jasność potencjometrem wewnątrz obudowy, i o ile pomogło to na sam obraz RGB, to okazuje się, że regulacja jasności na RGB jednak działa, tyle że w dużo mniejszym stopniu niż na CVBS. I nastawa jasności w OSD jest jedna globalna na wszystkie tryby wyświetlania obrazu.

W trybie RGB nastawię odpowiednią jasność przy transformatorze, to w trybie CVBS jest za jasno. Wyreguluję sobie jasność, już z poziomu OSD, w trybie CVBS - to na RGB okazuje się być za ciemno.

Na razie ustawiłem tuner DVB-T w tryb CVBS, ale obraz jest, jak wiadomo, nieco gorszy niż w RGB. Dlaczego? Bo mam do tego telewizora podłączony jeszcze odtwarzacz DVD - i tam możliwe jest tylko CVBS.

Da się w tym odbiorniku jakoś zsynchronizować poziom jasności w trybach CVBS i RGB, czy jest to nie do zrobienia?

Miała być błacha sprawa, a wyszła dyskusja na ponad 5 postów. Gdzie mamy do czynienia wprawdzie z irytującą wadą sprzętu RTV, ale sprzętem współczesnym bym go nie nazwał - we współczesnym sprzęcie ona akurat nie występuje (choć są inne, często bardziej irytujące).

Dziękuję za wydzielenie wątku.