Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Curtis zmiana jaskrawości RGB

17 Mar 2015 16:58 1170 5
 • Poziom 24  
  Błache pytanie, do którego trochę głupio zakładać nowy wątek, a mniej więcej w temacie.

  Stary telewizor Curtis z pierwszej połowy lat 90. Taki:

  TV Curtis zmiana jaskrawości RGB

  To normalne, że na sygnale RGB (doprowadzonym po Scarcie) nie da się regulować parametrów obrazu (jasność, kontrast, nasycenie kolorów)? Te regulacje są dostępne w OSD, ale ich zmiana nic nie daje. Przy zwykłym kompozycie (też po Scarcie, innych wejść poza antenowym ten odbiornik nie ma) regulacja działa, przy sygnale RGB nie.

  W ogóle z tego RGB on ma naprawdę ładny obraz - można powiedzieć krystaliczny, bez żadnych ech, odbić, przesłuchów (co występowało w dużo nowszym, choć jeszcze kineskopowym Philipsie), z tym jednym mankamentem, że jest on trochę za ciemny. I wyregulować nie idzie.

  Teraz nie wiem. To jest normalne przy tych telewizorach, czy to jest usterka i można to naprawić?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Administator HydePark
  W niektórych telewizorach faktycznie nie da się regulować parametrów obrazu na złączu SCART.
  Jasność często można podkręcić potencjometrem na trafopowielaczu.

  Pozdrawiam.
  CMS
 • Poziom 24  
  W tym przypadku regulacja nie jest możliwa tylko przy sygnale RGB, natomiast przy composite video działa. Jedno i drugie wprowadzone po Scarcie.
 • Administator HydePark
  Kpc21 napisał:
  W tym przypadku regulacja nie jest możliwa tylko przy sygnale RGB, natomiast przy composite video działa. Jedno i drugie wprowadzone po Scarcie.


  I tak ma być.
 • Poziom 24  
  Dzięki za pomoc.
 • Poziom 24  
  Podregulowałem tą jasność potencjometrem wewnątrz obudowy, i o ile pomogło to na sam obraz RGB, to okazuje się, że regulacja jasności na RGB jednak działa, tyle że w dużo mniejszym stopniu niż na CVBS. I nastawa jasności w OSD jest jedna globalna na wszystkie tryby wyświetlania obrazu.

  W trybie RGB nastawię odpowiednią jasność przy transformatorze, to w trybie CVBS jest za jasno. Wyreguluję sobie jasność, już z poziomu OSD, w trybie CVBS - to na RGB okazuje się być za ciemno.

  Na razie ustawiłem tuner DVB-T w tryb CVBS, ale obraz jest, jak wiadomo, nieco gorszy niż w RGB. Dlaczego? Bo mam do tego telewizora podłączony jeszcze odtwarzacz DVD - i tam możliwe jest tylko CVBS.

  Da się w tym odbiorniku jakoś zsynchronizować poziom jasności w trybach CVBS i RGB, czy jest to nie do zrobienia?


  Miała być błacha sprawa, a wyszła dyskusja na ponad 5 postów. Gdzie mamy do czynienia wprawdzie z irytującą wadą sprzętu RTV, ale sprzętem współczesnym bym go nie nazwał - we współczesnym sprzęcie ona akurat nie występuje (choć są inne, często bardziej irytujące).

  Dziękuję za wydzielenie wątku.