Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel corsa B 1.0/98 - błąd zaworu egr

Zbyszek_64 20 Mar 2015 16:54 2448 12
  • #1 20 Mar 2015 16:54
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Witam
    Jestem posiadaczem tego samochodu . Nabyłem go od znajomego. Znajomy nie ukrywał , że występuje problem podczas uruchamiania auta.
    Polega on na tym , że po uruchomieniu zimnego silnika zapala się lampka check engine. Wtedy silnik zaniża obroty i jazda autem jest niemożliwa. Ale wystarczy odczekać dosłownie pół minuty (podczas mrozów do 2 minut) wyłączyć zapłon i ponownie uruchomić silnik i auto nadaje się do jazdy lampka gaśnie i wszystko jest ok.
    Znajomy jak był posiadaczem w/w próbował go naprawiać u mechaników . Błąd jaki wykryli po podłączeniu do komputera to zawór EGR. Kupił nowy zawór , ale usterka dalej nie ustąpiła.Stwierdzili znowu , że sonda. Więc kupił nową i bez rezultatu.Chcieli mu ten nowy zawór zaślepić. Nie zgodził się. Zniechęcił się i auto sprzedał .
    Sam nie sprawdzałem do tej pory błędów . Podobno dalej komunikuje ten nieszczęsny zawór.
    Teraz mam pytanie odnośnie tej usterki. Co w/g Szanownych kolegów może być przyczyną tej usterki?
    Z pewnością winna temu jest temperatura silnika. Ale co powoduje , że po delikatnym rozgrzaniu wszystko wraca do normy?
    Za wszystkie opinie dotyczące naprawy będę wdzięczny.
    Pozdrawiam

0 12
  • #2 20 Mar 2015 17:52
    blayders
    Poziom 13  

Pachnie mi to wada komputera silnika .
    A jak z przyspieszeniem ?? Może przepływomierz przekłamuje ?? Na podstawie niego silnik tez sprawdza czy jest podtruwany spalinami .

0
  • #3 20 Mar 2015 18:00
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Gdy silnik zagrzeje się to nie ma już żadnego problemu z przyspeszeniem. Można go uruchamiać , gasić i wszystko odbywa się prawidłowo tzn. lampka zapala się i po chwili gaśnie. Problem pojawia się dopiero po całkowitym wystudzeniu silnika.

1
  • #4 20 Mar 2015 20:32
    nioop

Specjalista AGD

Nie ubywa płynu od chłodzenia ?
    Miałem kiedyś troche podobny problem, gdy głowica była pęknięta, po lekkim nagrzaniu najwidoczniej po rozszerzeniu metalu sklepiało się pęknięcie.
    Ale wówczas bardzo dymiło z rury na biało..

Drugi motyw - A czujnik temperatury ? Też doświadczyłem, że puki auto się nie nagrzało świrował mi i dawał ogromne dawki paliwa na "ssaniu" a czasem zbyt małe.. "Check" również się wtedy świecił puki nie osiągnął właściwiej temperatury..

0
  • #5 20 Mar 2015 21:22
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

nioop napisał:

Miałem kiedyś troche podobny problem, gdy głowica była pęknięta, po lekkim nagrzaniu najwidoczniej po rozszerzeniu metalu sklepiało się pęknięcie.
    Ale wówczas bardzo dymiło z rury na biało..

Płynu nie ubywa , ale nie wiem co by to miało wspólnego z rejestracją błędu.
    nioop napisał:

Drugi motyw - A czujnik temperatury ? Też doświadczyłem, że puki auto się nie nagrzało świrował mi i dawał ogromne dawki paliwa na "ssaniu" a czasem zbyt małe.. "Check" również się wtedy świecił puki nie osiągnął właściwiej temperatury..

No , ale jak szybko musiałby reagować czujnik skoro wystarczy pół minuty grzania silnika.
    Nie wiem czy takie samo jest działanie tego czujnika jak np. w astrze. Tam też miałem takie przypadki , ale błędu nie rejestrowało.

0
  • #6 20 Mar 2015 21:30
    nioop

Specjalista AGD

No bo w w/w przypadkach zmienia się odczyt sondy, spala za dużą dawkę - Sonda juz odczytuje inaczej, spala płyn chłodniczy sonda również odczytuje inną dawkę..

To, że sonda odczytuje niewłaściwe spalanie, może skutkować wykazaniem błędu EGR, gdyż ten zawór odpowiada za dawkowanie spalin..

Ogólnie z doświadczenia wiem ze cały ten zawór to kolejne ustrojstwo, z którego wynika więcej kłopotu niż pożytku i warto jest je zaślepić, pamiętając jednocześnie by podpiąć jego emulator..

0
  • #7 20 Mar 2015 21:37
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Podaj dokładny opis błędu.
    Wina może być w instalacji ale bez odczytu błędów ciężko pomóc.
    Najlepiej je wykasować i po pojawieniu się usterki odczytać na nowo.

1
  • #8 20 Mar 2015 22:34
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  

Jaki jest błąd, obieg prądowy elektromagnesu zaworu EGR czy pozycja zaworu EGR? w obu przypadkach jestem w stanie pomóc, w pierwszym taki prosty układ wzmacniacza zaś w drugim prosty układ emulatora potencjometru.
    Ten to pisze o jakichś spalaniach płynów chłodniczych to sam nie spalił jeszcze tych procentowych płynów które sobie zaaplikował. I nie wiem zupełnie jak można zaślepić zawór EGR w X10XE; tam się robi to zupełnie inaczej.

1
  • #9 28 Mar 2015 22:25
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Witam
    Minął jakiś czas od mojego ostatniego wpisu na temat w/w usterki. W tym czasie wykonałem interfejs i podłączyłem corse pod komputer . Testowałem programem ABcom.
    Program zdiagnozował błąd P0505. Znalazłem na forum podobny problem do mojego .Tam autor miał problem z czujnikiem temperatury oraz ostatecznie po wymianie monowtrysku wszystko wróciło do normy.
    Czujnik sprawdzę w przyszłym tygodniu. Jeśli chodzi o monowtrysk moje podejrzenia skupiają się na efekcie dużego przyspieszenia zaraz po zgaszeniu i uruchomieniu silnika. Auto wtedy gdy nie pali się już lampka check znacznie przyspiesza nawet bez dodania gazu.
    Nie wiem czy moje podejrzenia są słuszne i proszę o ewentualną poradę .
    Mam jeszcze pytanie odnośnie wyświetlanych parametrów . Podałem screen ekranu. Czy parametry zaworu EGR są prawidłowe? Nie wiem dlaczego nie ma też wskazań temperatury chłodziwa.
    Pozdrawiam Opel corsa B 1.0/98 - błąd zaworu egr

1
  • #10 28 Mar 2015 22:46
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  

Pozycja poniżej 1V to zawór zamknięty.

0
  • #11 28 Mar 2015 22:56
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Czyli egr jest w porządku?

0
  • #12 29 Mar 2015 08:13
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  

A skąd to kto może wiedzieć? Tech2->silnik->kontrola modułu sterującego->kontrola zaworu EGR

0
  • #13 01 Kwi 2015 16:43
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Usterka usunięta . Po usunięciu usterki dzisiaj rano auto odpaliło , lampka zgasła i można było odrazu ruszyć bez odczekania i ponownego rozruchu. Po kilku godzinach postoju to samo .Czyli mogę stwierdzić , że wszystko ok.
    Swoją uwagę skupiłem na silniczku regulatora biegu jałowego. Silniczek okazał się sprawny po sprawdzeniu na zasilaczu . Styki po naciśnięciu grzybka również.
    Podczas montażu zauważyłem , że klapka przepustnicy jest minimalnie uchylona.
    Wystarczyły dosłownie dwa obroty śrubką regulacyjną , klapka nieco się uchyliła i po usterce. Któryś z "mechaniorów" być może grzebał przy tej regulacji , ale tego teraz nie ustalę.
    Sumując auto sprawne , nie poniosłem żadnych kosztów pomijając czas potrzebny na budowę interfejsu . W przeciwieństwie do byłego posiadacza - nowy zawór EGR , nowa sonda i koszty robocizny.
    A wracając do robocizny owych "mechaniorów" to też ich musiałem poprawiać . Nie wiem czemu miało służyć pocięcie nowych przewodów od sondy i skręcenie ich z powrotem "na barana" i użyciu dużej ilości taśmy izolacyjnej. Przewody były przymocowane taśmą do korpusu silnika bez dodatkowej izolacji termicznej i peszla ochronnego.
    Pozostanie jeszcze sprawdzenie spalin . Temat do zamknięcia

0