Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór optymalnego komputera dla moich potrzeb

20 Mar 2015 18:16 657 4
  • Poziom 13  
    Witam.

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie zbudowanie nowego zestawu komputerowego. Obecnie pracuję na Amd Athlon 64 x2 5000+ + 4GB pamięci RAM, dysku HDD i zintegrowanej grafice. A w laptopie Intel i3 3217U + 4GB RAM, dysk HDD grafika dedykowana NVIDIA GeForce GT 720.
    Nie narzekam najbardziej na ten sprzęt, ale chciałem kupić coś nowego. Laptopa bardzo mało używam, ale widzę, że na przyszłość trzeba zainwestować w dysk SSD.
    Jestem elektronikiem, programistą bawię się również fotografią i Photoshopem (rzadko) i do tych celów potrzebuję dobrego komputera. Prawie nigdy nie gram w gry, a jak już coś włączę to jakiś klasyk, który ma 15 lat. Od komputera wymagam, aby błyskawicznie się włączał i wyłączam i szybko obsługiwał kilka podstawowych programów (kilka na raz):
    - Photoshop
    - Altium Designer
    - Visual Studio (np. 4 środowiska)
    - środowiska do kilku mikrokontrolerów
    - symulatory do elektroniki (np. Tina)
    - Internet (np. do 20 otwartych kart)
    - jakiś porządny antywirus
    - programy biurowe jakieś podstawy dla programistów i elektroników
    - Windows 7 64 lub Windows 8.1.

Chcę sobie złożyć komputer, który będzie mi służył przez kolejne 10 lat przynajmniej, dlatego nie chcę oszczędzać, ale nie chcę wydawać kasy w błoto, jeśli coś nie jest mi potrzebne.

- dobry monitor 24” o przekątnej minimum 1920x1200 + dekoder DVB-T + pilot
    - jakiś procesor i3 lub i5
    - RAM 16Gb 4x4GB – myślę nad kupnem jakiś używanych w dożywotnią gwarancją
    - dysk SSD na system i te wyżej wspomniane programy + 1TB dla archiwizacji innych rzeczy
    - grafika dedykowana, ale jakaś niezbyt dobra
    - dobra płyta główna mającą sporo wyjść, zintegrowaną kartę sieciową i muzyczną (w miarę przyzwoitą)

Nie wiem, który procesor wybrać a od tego bym wyszedł czy wystarczy mi jakiś i3 czy lepiej kupić prostszy i5? Może macie jakieś pomysły?
    Będę wdzięczny za polecenie dobrego monitora z korzystnej cenie.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Witam,

Monitor z tunerem TV zbędny wydatek. Jednocześnie nie da się oglądać TV i pracować na PC.
    Jeżeli na lata to raczej i7 i z 32 ramu. Najlepiej procek z podstawką 2011,
    Obsadzenie wszystkich slotów ramem daje prockowi większą wydajność podczas pracy.
    Pamięci nie muszą być najszybsze powinny być dobrane do taktowania procesora a nie płyty. Podkręcania nie zalecam.
    Dwa dyski SSD w rajdzie 0 dadzą Ci przepustowość 1G/s.
    Przy tych parametrach winda będzie szalała.

i7, 64GB ram i 480 z 1G/s, słaba karta graficzne i dwie iiYamy 24" fullHD używam od 3 lat czyta rewelacja. Link
    Odpalenie 6 dużych aplikacji i nie powoduje spowolnienia systemu. D2007 duży program kompiluje,
    chowa edytor do paska i odpala program w niecałe 2 sekundy. Aplikacja którą piszę ma już ponda 500 okien.

Nie wiem jakim dysponujesz budżetem ale jak chcesz pc na 10 lat to dołóż kasy a na pewno nie będziesz rozczarowany.
    i3 i 16 ramu to stanowczo za mało.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Zestaw ma być jednocześnie możliwie najbardziej ekonomiczny (nie mam zamiaru przechodzić przez 2000zł), tak jak napisałem wcześniej pracowałem na znacznie słabszym sprzęcie. Z tym tekstem na 10 lat chyba sporo przesadziłem, ale miałem na myśli, aby złożyć komputer w miarę przyzwoity, na którym można wygodnie pracować – tak jak pisałem wcześniej nie jestem najbardziej wymagający.
    Zastanawiałem się nad procesorami (obok cena za ile mogę je kupić):
    - i5 3350P (700zł)
    - i3-3250 (520zł)
    - FX-6300 (410zł)
    Wśród nic najlepiej cenowo wychodzi AMD a jest porównywalny według mnie do Intela (na małej mocy mi nie zależy). Czy te Intele są znacznie lepsze czy porównywalne.
    Najbardziej ciekawi mnie FX-6300 jaką doradzilibyście do niego najtańszą grafikę, która radziłaby sobie z prostymi grami (starymi) i monitorem 25” o dużej rozdzielczości. Ile pamięci RAM ma sens ładować do takiego procesora 8 czy 16GB?
  • Poziom 25  
    Kup lepszą i5 np 4460. Te które podałeś są na starszy socked a 100zł różnicy to chyba nie tak dużo. Po 3-4 latach (a myślę że na tyle ta i5 starczy) możesz kupić jakąś i7 używkę i dodatkowe ramy.
  • Poziom 31  
    K.G. napisał:
    (nie mam zamiaru przechodzić przez 2000zł)

Trochę dziwna odpowiedź. Z jednej strony piszesz oprogramowanie i Zajmujesz się elektroniką,
    a chcesz złożyć komputer nie przekraczając 2000 zł. jeżeli w tej cenie ma być monitor to na jednostę zostaje 1300 zł.

W całym Swoim myśleniu nie bierzesz pod uwagę najcenniejszej rzeczy której nie kupisz za żadne pieniądze, Swojego czasu.

Dysk SSD HyperX 3K 240GB 2.5" SATA3 (555/510) (SH103S3/240G) == 539 zł
    Procesor Intel Core i5-4460 3.2GHz LGA1150 == 808,55 zł
    Płyta główna Asus Z97-P Z97 DualDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, DVI, D-Sub, DP, ATX - (Z97-P) == 409 zł
    Pamięć Kingston HyperX Beast 8GB (2x 4GB) 2400MHz DDR3 CL11 (HX324C11T3K2/8) == 2x 295,01 zł

Grafika na pokładzie płyty. Razem 2641,58
    Trudno będzie złożyć coś dobrego dla programisty za 2000 gdzie tu jest już 2641 i brak obudowy zasilacza oraz dysku na archiwum.