Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa obiegowa w roli hydroforu na niskiej głębokości

20 Mar 2015 19:18 1494 7
 • Poziom 12  
  witam wszystkich

  Mam mały problem w pompowaniem wody gruntowej do wykorzystania ogrodowego. W rurze pcv 110 dostałem się do płytkiej warstwy wód gruntowych, przydatnej w okresie wiosennym. Jednak jest problem z jej wydobywaniem.

  Pompy zanurzeniowe niestety nie spełniają roli (m.in. zbyt duże ryzyko utknięcia w instalacji itp).

  Zastanawiam się czy zwykła pompa obiegowa nie dałaby wypompować chociaż przez krótki czas wodę z głębokości 3 - 3,5 metra?

  Wiadomo, że nie taka jest rola pomp obiegowych, zwłaszcza w układzie otwartym, ale chyba nie ma alternatywy..

  Standardowy hydrofor trudno umieścić w terenie oraz zabezpieczyć.

  Z drugiej strony pompy obiegowe są także wykorzystywane w podobnych instalacjach typu baseny, jakieś zbiorniki itp.

  Tylko czy w ogóle może dać radę pompa obiegowa zassać z takiej głębokości oraz czy nie ulegnie od razy awarii?

  Na wykresach powinno się udać, ale w praktyce różnie bywa

  pozdrawiam
  Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
 • Poziom 27  
  Pompka to 50 watowa pompa wirowa, musi być zalana. Lepszym rozwiązaniem będzie 30cm rura wkopana do warstwy wodonośnej i mała pompa głębinowa np. niezniszczalna "ruska" membranowa. Do tego kawałek węża. Prosto i tanio, a jak się zabrudzi/wciągnie muł, to wyciagasz na górę za sznurek i czyscisz.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  tak właśnie wcześniej zrobiłem z pompą mebranową. Niestety te małe pompy membranowe, raczej nie spełniają się przy wąskich średnicach wgłębień.

  Bardzo łatwo blokują się. Jeżeli na dnie jest warstwa mułu m.in. pod wpływem drgań i dość dużego ciężaru, mogą szybko zmienić położenie na poprzeczne (najgorszy wypadek). Wtedy blokują całą rurę pcv z zagłębieniem w ziemi i nie ma prawie sposobu żeby to wyciągnąć czy obrócić..

  Są jeszcze pompy ogrodowe - jak do hydroforu (w mniej wydajnej wersji), ale znowu cena robi swoje i łatwo ulegają awarii w takich nietypowych warunkach

  Obiegówka wychodzi, że jest za słaba, ale też niekiedy sprawdza się w podobnych warunkach (np. we wspomnianych basenach, gdzie krąży woda)

  Warunek to żeby w ogóle dała radę zassać z tych kilku metrów oraz chodziła przed odpowiednio krótki czas..
 • Poziom 33  
  qr napisał:
  Bardzo łatwo blokują się. Jeżeli na dnie jest warstwa mułu m.in. pod wpływem drgań i dość dużego ciężaru, mogą szybko zmienić położenie na poprzeczne (najgorszy wypadek). Wtedy blokują całą rurę pcv z zagłębieniem w ziemi i nie ma prawie sposobu żeby to wyciągnąć czy obrócić..

  Rurę masz 110mm, są pompy o średnicy 100mm (mam takową, 300W), to jak się ona ustawi w poprzek?.
 • Poziom 20  
  Z pompą obiegowa daj sobie spokój. Kup za grosze używaną pompę przenośną tak zwany przenośny hydrofor bez zbiornikowy, ja taki kupiłem za sto złotych, do wody potrzebujesz filtra, a sam filtr możesz zrobić bezpośrednio z rury niebieskiej zatykając koniec a sama rurę dziurkujesz i owijasz siatką studniarską i wpuszczasz do swojego ujęcia, samo połączenie pod pompę możesz zrobić skręcane złączkami do rur niebieskich 90°. Ma to i wydajność wystarczająca na działkę i samego piachu nie naciągniesz, a jak nawet wąż podłączysz to hydrofor ma automat, i podejrzewam że cenowo wyszło by podobnie, a sam hydrofor jak nie potrzebny zabierasz za rączkę.
 • Poziom 12  
  zimny8 jeżeli rura nie jest za głęboko wkopana i jest osadzona w mule, wystarczy że pompa obsunie się trochę.. wtedy pod wpływem ciężaru i drgań osiądzie w mule i problem gotowy

  z hydroforem ciekawa rzecz, ale trzeba to dostać
 • Poziom 20  
  qr napisał:
  z hydroforem ciekawa rzecz, ale trzeba to dostać

  Z dostaniem to jak ze wszystkim trzeba szukać pytać zawsze się coś trafi :wink:
  Przykładowe oferty przesłałem na PW Przykładowe bo jak poszukasz może znajdziesz coś w dobrej cenie.