Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik/ regulator PWM pytanie.

20 Mar 2015 20:25 765 9
  • Level 9  
    Witam. Czy gdy silnik elektryczny zasilany prądem przemiennym podłącze poprzez regulator PWM to uzyskam taki sam efekt jak przy prądzie stałym czyli regulacje obrotów silnika?
  • Level 31  
    Prawdopodobnie nie uzyskasz takiego efektu.
    Do regulacji obrotów potrzeba ci sterownika.
    Chyba jest taki w ofercie avt.
  • Level 43  
    Pytanie nieprecyzyjne, są różne silniki prądu przemiennego i różnie będą reagować na raką regulację.
  • Level 9  
    No chodzi mi o silniki indukcyjne, nie wiem czy dobrze określilem .
  • Helpful post
    Level 43  
    PWM'em mozesz "posiekać" napiecie sieciowe, ale mozesz też zrobić falownik który PWM'em wygeneruje sinys o zmiennej częstotliwości.
    W pierwszym przypadku silnik indukcyjny zareaguje jak na zmianę napięcia, czyli bardzo spadnie moment a obroty będą zależały od obciążenia (mechanicznego), w drugim przypadku robisz zmianę częstotliwośći i napiecia zachowująć stałe u/f i masz normalną regulację prędkości czyli bez pogorszania parametrów silnika.
  • Level 9  
    Ale czy taki falownik można w warunkach domowych zrobić?
  • Helpful post
    Level 43  
    Quote:
    No chodzi mi o silniki indukcyjne, nie wiem czy dobrze określilem .
    Nie napisałeś czy jedno czy trzyfazowe.

Zakładając że jedno:
    Link

W niektórych mniej wymagajacych zastosowaniach (wentylatory) sprawdza sie nawet sterowanie fazowe (ale nie z każdym silnikiem), jest to namiastka regulacji napiecia więc PWM użyty w takim zastosowaniu mógł by być nawet odrobinę lepszy, ale kiepska charakterystyka momentu pozostanie, przykładowo taka regulacja zupełnie nie nada sie do szlifierki stołowej.
  • Level 9  
    A czy trójfazowy falownik też tak można zbudować?
  • Helpful post
    Level 43  
    Quote:
    A czy trójfazowy falownik też tak można zbudować?
    Mozna tylko będzie sześć tranzystorów, ale może warto rozważyć zakup gotowego, może używany trafi sie w dobrej cenie zbudować coś takiego to naprawdę sporo roboty.
  • Level 9  
    Moje pytania są raczej czysto teoretyczne ale dziękuje za wszystko.