Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa oscyloskopu na bazie karty dźwiękowej

20 Mar 2015 22:20 1125 15
 • Poziom 10  
  Witam chcę zbudować oscyloskop na bazie karty dźwiękowej. moje pytanie: Czy taki sprzęt nadaje się do sprawdzania przebiegów przy budowie wykrywacza metali vlf?
 • Poziom 22  
  Może szerzej rozwiń temat ,bo trochę niejasno piszesz.
 • Poziom 10  
  Chcę zbudować wykrywacz metali vlf Tesro Eldorado do budowy jest potrzebny oscyloskop
  znalazłem taki oscyloskop w sieci który działa na bazie karty muzycznej. Teraz czy taki oscyloskop nadaje się?
 • Poziom 10  
  Hmm wydaje się, że to zależy w jakim zakresie częstotliwości pracuje dana karta Muzyczna zastanawia mnie to jakie to by miało odchyły? i czy by się nadawało do tego celu co powyżej napisałem?
 • Admin grupy audio
  A jakie pasmo występować w karcie dźwiękowej, co? Jaka jest najwyższa słyszalna częstotliwość? Myślisz, że ktoś robi karty dźwiękowe o szerszym paśmie niż potrzeba, którego nikt nigdy nie wykorzysta do celu do którego karta jest przeznaczona?
 • Poziom 33  
  Zakładam, że Twoja karta ma częstotliwość próbkowania 44,1kHz (standard AudioCD). Tak więc częstotliwość Nyquista wynosi 22,05kHz.
 • Specjalista elektronik
  Można sprawdzić, jaką częstotliwość próbkowania można ustawić na karcie dźwiękowej - jest do niej jakieś oprogramowanie, ono potrafi rozpoznać, do ilu można. Osobna sprawa, że karta może przenosić mniej, niż częstotliwość Nyquista odpowiadająca maksymalnej częstotliwości próbkowania.

  Ale w Dynamiczny wykrywacz metali VLF na bazie Tesoro Eldorado napisano, że to działa na częstotliwości 10kHz, więc może częstotliwość próbkowania około 40kHz wystarczy?

  Można - jeśli trzeba obejrzeć przebieg z większą rozdzielczością - zastosować układ stroboskopowy, wykorzystując układ Sample and Hold, strobowany np. z częstotliwością 11kHz (ciut poniżej 1/4 częstotliwości próbkowania, choć można by i ciut poniżej 1/3, ale wtedy obróbka sygnału będzie trudniejsza).

  Tylko... ponoć do używania oscyloskopu stroboskopowego jest potrzebny iloraz inteligencji powyżej 120 (tak napisano w instrukcji); podejrzewam, że do samodzielnego zbudowania takiego oscyloskopu będzie potrzebny znacznie większy. Ale może teraz w sieci da się znaleźć instrukcję dla mniej inteligentnych?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  A jakie pasmo występować w karcie dźwiękowej, co? Jaka jest najwyższa słyszalna częstotliwość? Myślisz, że ktoś robi karty dźwiękowe o szerszym paśmie niż potrzeba, którego nikt nigdy nie wykorzysta do celu do którego karta jest przeznaczona?
  Logika nie zawsze się sprawdza ;) większość kart obsługuje częstotliwość próbkowania 48kHz ale wszyscy chcą więcej, lepiej, szybciej, toteż na rynku pojawiły sie karty 96kHz a później 192kHz i oczywiście 24bity (ale ENOB daleko do tej wartości)

  Jakie pasmo ma karta z fs=192kHz? znalazłem strone na której ktoś to sprawdził i bywa róznie:
  Link
 • Admin grupy audio
  Nawet jakby miała 192kHz to i tak nic z tego, bo pasmo nie będzie szersze. Charakterystyka przenoszenia jest zoptymalizowana do pasma audio i koniec. Większa częstotliwość próbkowania po prostu wierniej odwzoruje przebieg oryginalny.

  W praktyce taki oscyloskop działa względnie poprawnie do ok. 8-10kHz, powyżej przebiegi przestają mieć cokolwiek wspólnego z rzeczywistością.
  Tu masz przykładowy przebieg sin 10kHz zdjęty programem Zelscope:
  Budowa oscyloskopu na bazie karty dźwiękowej

  Częstotliwość próbkowania była 4x wyższa niż mierzona a i tak nic mądrego z tego nie wyszło.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Nawet jakby miała 192kHz to i tak nic z tego, bo pasmo nie będzie szersze.
  No właśnie powyżej podałem link do testu z którego wynika że niektóre mają szersze pasmo.
 • Admin grupy audio
  Niektóre może, ale to nadal niewiele daje bo trzeba mieć jedną tych niektórych to po pierwsze, a po drugie i tak oscyloskop z tego marny bo za mała ilość próbek żeby cokolwiek sensownego wyświetlić.
  Natomiast kupować kartę specjalnie po to by mieć z niej oscyloskop (na dodatek kiepski) to nie ma sensu, bo w podobnej cenie kupimy używany oscyloskop i będziemy mieli prawdziwy przyrząd, a nie jego kiepską imitację.

  Też kiedyś kombinowałem jak tu mieć tanio oscyloskop do celów audio - niestety skończyło się na tym że poszedłem do sklepu i kupiłem, bo wszystkie te wynalazki z kart dźwiękowych, czy nawet jakieś przystawki (wówczas chyba na LPT były) się do niczego nie nadawały.