Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiplikacja mocy lasera.

saskia 21 Mar 2015 17:08 3003 12
  • #1 21 Mar 2015 17:08
    saskia
    Poziom 38  

Czy koncentracja wielu małych laserów (małej mocy) na stożku kryształu, odwrotnie jak wytwarzane jest rozdzielenie wiązki dające strumienie światła lasera 360° w płaszczyźnie w poziomicach laserowych? Czy da to min. 80% mocy użytych laserów i czy kryształ nie będzie się przegrzewał?

0 12
  • Pomocny post
    #2 22 Mar 2015 15:13
    c4r0
    Poziom 36  

We wskaźnikach dających linię najczęściej jest szklana lub plastikowa soczewka cylindryczna, a nie kryształ. W poziomicach które tworzą linię 360° raczej jest to rozwiązane poprzez wirujące zwierciadło a nie rozpraszanie wiązki.

Wracając do pytania: tak, można w ten sposób łączyć wiązki ale otrzymywane światło nie będzie już spójne i dodatkowo będzie w większości przypadków bezużyteczne ze względu na swoje parametry geometryczne. Np. wiązki będą się rozchodzić po niewielkiej odległości albo przy próbie skupienia światła na jakiejś powierzchni uzyskasz oddzielne punkty dla każdego składowego lasera a nie jeden wspólny - po prostu nie sposób tego ustawić tak, żeby zawsze było dobrze. W związku z tym to, czy takie rozwiązanie ma sens zależy od zastosowania.

Co do grzania się optyki to zależy jakie materiały zastosujesz i jakie będą gęstości mocy, a nie od tego ile laserów i w jakiej konfiguracji ;)

0
  • Pomocny post
    #3 22 Mar 2015 17:01
    nasty_photon
    Poziom 22  

saskia napisał:
    Czy koncentracja wielu małych laserów (małej mocy) na stożku kryształu, odwrotnie jak wytwarzane jest rozdzielenie wiazki dające strumienie swiatła lasera 360° w płaszczyźnie w poziomicach laserowych? Czy da to min. 80% mocy użytych laserów i czy kryształ nie będzie się przegrzewał?

Napisz, do czego chcesz to używać. Poza tym, o jakim mówisz krysztale? Czy może masz na myśli zwykłe szkło?
    Poza tym, nie uzyskasz w ten sposób spójnej/ładnej wiązki laserowej, tylko wiele brzydkich, szybko rozbieżnych wiązek laserowych, które pokrywają się tylko przez kilka pierwszych cm.

0
  • #4 22 Mar 2015 20:46
    saskia
    Poziom 38  

W poziomicy której używam laser jest skierowany na czubek 45° stożka kryształu,(nie wim jaki to kryształ) i od tej powierzchni jest rozbity na promienie 360° w jednej płaszczyźnie.

0
  • Pomocny post
    #5 22 Mar 2015 20:47
    nasty_photon
    Poziom 22  

saskia napisał:
    W poziomicy której używam laser jest skierowany na czubek 45° stożka kryształu,(nie wim jaki to kryształ) i od tej powierzchni jest rozbity na promienie 360° w jednej płaszczyźnie.

Ale to nie jest odpowiedź na pytanie. Pytanie jest takie, co chcesz osiągnąć i jakie ma być zastosowanie. I skąd przypuszczenie, że to jest kryształ a nie kawałek pleksi czy szkła?

0
  • #6 22 Mar 2015 20:55
    saskia
    Poziom 38  

nasty_photon napisał:
    saskia napisał:

Ale to nie jest odpowiedź na pytanie. Pytanie jest takie, co chcesz osiągnąć i jakie ma być zastosowanie. I skąd przypuszczenie, że to jest kryształ a nie kawałek pleksi czy szkła?

Jest to poziomica z linku.
    http://www.coastaltool.com/a/dewalt/dw089k.htm
    Samopoziomująca i jak pisałem wcześniej, laser swieci prosto w precyzyjnie wyszlifowany i wypolerowany stożek który odbijajac promienie daje precyzyjną płaszczyzne.
    Nie może to być jakaś pleksi, bo precyzja polerowania nie ta, a i przejżystość lepsza od soczewekk fotograficznych.

Pomysł z multiplikacją mocy przyszedł mii do głowy, bo ciężko dostać mocne lasery i są cholernie drogie.
    Potrzebny mi dużo większy zasięg-widoczność.
    Mam odpowiednie "różowe" okulary dla lepszej widoczności, ale za słabe są ogólnie dostępne lasery.

0
  • Pomocny post
    #7 22 Mar 2015 21:56
    2186233
    Usunięty  
  • #8 23 Mar 2015 00:00
    saskia
    Poziom 38  

kura13 napisał:
    Myślałeś o zakupie lasera o mocy 2W np. z ebaya? Kosztują dziwnie tanio. Nie proponuje ci tego bo nie wiem co to za lasery, tylko tak pytam. Co do owego kryształu. To że w jedną stronę da radę ( rozbić wiązkę na płaszczyźnie) to nie znaczy że w drugą stronę też się uda. Teoretycznie jest to mozliwe, ale szybciej zarobisz na laser z prawdziwego zdarzenia.

Mnie by raczej interesowała moc do 50W, a to już spora kasa.
    Tych 2W to mam kilka wskaźników, a precyzja jest taka jak w powiedzeniu "hebluj synku hebluj, przyjdzie dziadek i siekierką poprawi". :-(
    Miałem kiedyś porównanie, poziomica laserowa "Stabila" z jednym punktem lasera, bodajze 4W a w "różowych" okularach widać go było na odległość 200m, a gdy przyjżałeś się średnicy "oczka" np. na ścianie, to było identycznej średnicy z 10cm jak i w odległości 200m od poziomicy.

Z tym łączeniem wiązki w drugą strone to chyba masz rację, bo na wypukłej łukowej powierzchni spora część sie rozproszy. Trzeba by zamiast stożka robić układ płaskich, lub wklęsłych luster, a tego nie da śię dokładnie łustawić na jednej linii, aby jedno drugiego nie przysłaniało.

0
  • Pomocny post
    #9 23 Mar 2015 08:22
    c4r0
    Poziom 36  

saskia napisał:
    Mnie by raczej interesowała moc do 50W, a to już spora kasa.
    8-O A ścian tym nie popalisz? Nie mówiąc już o oczach? 2 waty już się wydaje przegięciem.

Próbowałeś laser zielony? Będzie dużo bardziej widoczny przy takiej samej mocy, a takie lasery chińskie o mocy do 100mW są śmiesznie tanie.

saskia napisał:
    a gdy przyjżałeś się średnicy "oczka" np. na ścianie, to było identycznej średnicy z 10cm jak i w odległości 200m od poziomicy.
    To akurat jest fizycznie niemożliwe, chyba że plamka lasera już przy samej poziomicy ma z centymetr średnicy.

0
  • Pomocny post
    #10 23 Mar 2015 10:37
    nasty_photon
    Poziom 22  

c4r0 napisał:

saskia napisał:
    a gdy przyjżałeś się średnicy "oczka" np. na ścianie, to było identycznej średnicy z 10cm jak i w odległości 200m od poziomicy.
    To akurat jest fizycznie niemożliwe, chyba że plamka lasera już przy samej poziomicy ma z centymetr średnicy.

Fizycznie jest to możliwe, na przykład poprzez bezdyfrakcyjne wiązki Bessela, ale w tym wypadku na pewno tak nie było, tylko obserwatorowi się coś pomyliło.

0
  • #11 23 Mar 2015 12:05
    saskia
    Poziom 38  

nasty_photon napisał:
    c4r0 napisał:

saskia napisał:

Fizycznie jest to możliwe, na przykład poprzez bezdyfrakcyjne wiązki Bessela, ale w tym wypadku na pewno tak nie było, tylko obserwatorowi się coś pomyliło.

Raczej nnie pomyliło bo pecjalnie mierzyłem średnice plamki i miała 4mm.
    Była to jedna z pierwszych poziomic Stabila, kupiona pewnie z 10-15 lat temu.
    Mam ją jeszcze w garażu, ale baterie zalały laser i wszystko skorodowane.

0
  • #12 23 Mar 2015 12:15
    c4r0
    Poziom 36  

Tu jest strona gdzie można policzyć rozbieżność idealnej wiązki Gaussowskiej:
    http://www.edmundoptics.com/technical-resources-center/eo-tech-tools/index.cfm?techtoolid=1

Dla czerwonej wiązki o średnicy przy samym laserze równej 4mm średnica w odległości 200m wychodzi około 40mm. To jest idealny przypadek, więc w praktyce będzie gorzej.

0
  • #13 23 Mar 2015 14:37
    saskia
    Poziom 38  

Sprawdzałem srednicę srodkowej kropki o największym natężeniu lasera, a ty pewnie piszesz o tej poświacie którą widać w postaci kilku ledwie widocznych krążków dookoła niej. Zresztą ta poświata była też na małych odległościach lecz bardziej widoczna.
    Mierzenie robiłem podczas sprawdzania dokładności ustawienia lasera do oczka poziomicy i dlatego robiłem to na 200m aby mierząc w przeciwną strone, widzieć powiększony błąd, ale błędu nie było (w sumie na 400m, 200 tam i 200 z powroten.), a oczko takiej samej wielkości.

Chyba pójdę do garażu poszukać tej poziomicy, powinny na niej być dane techniczne lasera.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo