Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio 2.1 na TDA1554Q

21 Mar 2015 22:05 1440 3
  • Poziom 8  
    Witam,
    mam pytanie odnośnie układu. Schemat nieróżni się zbytnio o tego z dokumentacji (korzystałem również z tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic712837.html )
    Czy taki układ będzie odpowiedni do satelit 8oHm i subwoofer'a 6 oHm? Są to głośniki z kina domowego Philips MCD139B 30W. W dokumentacji układu TDA na schematach są głośniki 4oHm. Czy należy zmienić wartości jakichś elementów?

Drugie pytanie odnośnie wyjścia 14 z TDA1554Q (Mute/SS). Tryb mute nie odcina zasilania z całego układu? Trzeba stosować to wyjście, czy mogę sterować włączeniem/wyłączeniem całego układu za pomocą wyłącznika odcinającego zasilanie całkowicie?

Sterowanie głośnością satelit odbywa się za pomocą potencjometru dwukanałowego (nie wiem czy tak się nazywa). Lepiej dawać liniowe czy logarytmiczne w tym zastosowaniu? Myślę że liniowe, ale może o czymś zapominam.

Schemat z EAGLA poniżej jak i w załączniku (.sch).

Czy może jakiś inny układ do tego zestawu?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Potencjometry do regulacji głośności powinien być logarytmiczny ( z literką B) , wyjścia mute nie trzeba stosować, należy wtedy nóżkę 14 podłączyć do zasilania.
    a co do głośników, to można stosować 4, 6 i 8 ohm jednak przy większej impedancji spadnie moc wzmacniacza
  • Poziom 8  
    Dziękuje bardzo.

EDIT:

Zmontowałem i działało... do czasu... Problem to szum głośników. Słyszalny przy zerowej głośności. Zauważyłem w dokumentacji TDA że signal i power mają oddzielne masy. Oddzieliłem je, dźwięk igła, nic nie szumi, jednak gdy odłączę kabel audio od komputera, układ grzeje się niesamowicie, na mierniku wskazuje że pobiera 6A (pewnie tyle daje max mój zasilacz). Jedynym rozwiązaniem jest ponowne połączenie mas, jednak wtedy słychać szum. Jak sobie z tym poradzić? GNDA to masa sygnału wejściowego.
    Zmieniłem też trochę filtr na subwoofer ponieważ grał bardzo cicho.
    Zasilanie z zasilacza komputerowego ATX gdyż tylko taki aktualnie mam, domyślnie chcę go zmienić, może być przyczyną?

• Poziom 8  
    Jakieś pomysły?