Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

telewizor Neptun OT 1401 - brak odbioru

nykw 21 Mar 2015 22:54 2241 25
    nykw
    Level 9  
    Posiadam zabytkowy telewizor Neptun OT 1401 z 1962r.
    Jest w bardzo dobrym stanie. Odbierał jeszcze 5 lat temu na antenie dachowej świetnie kilka kanałów. Potem go zapakowałem w pudło i zaniosłem na strych.
    Dzisiaj tzn 21.03.2015r jeszcze raz go przejrzałem. Jest dobrze, ale mam problem ze złapaniem jakiegokolwiek kanału telewizyjnego. Podłączyłem na jego wejście antenowe kabel koncentryk z końcówki wyjściowej RF OUT tunera cyfrowego DBV-T typ URZ0083. Antenę naziemną (dachową) mam podłączoną do wejścia tunera RF OF. Kręcę kanałami w telewizorze, przełączam kanały na tunerze cyfrowym i nie mogę złapać żadnego kanału na Neptunie. Nadmieniam, że jednocześnie mam podłączony telewizor JVC poprzez gniazdo euro. JVC odbiera kanały.
    Tak chciałem ujrzeć ,,czarno biały" obraz w moim zabytkowym telewizorku. A jak się uda podarować na nowe domowe osiedliny mojej kuzynce, która sympatyzuje w starociach. Proszę serdecznie o podpowiedzi w tej mojej nietypowej sprawie.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam. Waldemar.
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Telewizja naziemna nie jest już analogowa, a cyfrowa. Wyjście RF OUT z Twojego tunera to po prostu sygnał antenowy, który do niego trafia, czyli sygnał telewizji cyfrowej.
    Musisz dodać zewnętrzny modulator, który podłączysz do wyjścia EURO w tunerze.
    kris8888
    Level 34  
    Dodam tylko, że musisz szukać modulatora, który ma wyjście RF na jednym z kanałów od 1 do 3, lub od 6 do 12, bo tylko takie kanały odbiera Twój zabytkowy telewizor.
    W ofercie jest dużo w miarę tanich modulatorów, ale niestety w większości na kanały 21-69. Szukaj takiego, który ma możliwość wyboru kanału z pełnego pasma: 1-69.
    No chyba, że masz już tzw. "przystawkę UHF" do Twojego telewizora, swego czasu bardzo popularne urządzenie kupowane dodatkowo do odbiorników lampowych nie wyposażonych fabryczne w głowicę odbierającą kanały z zakresu UHF 21-69.
    nykw
    Level 9  
    Witaj.
    Jestem bardzo wdzięczny za korespondencje. Mam trzy możliwości:
    - pierwsza to kupienie i zamontowanie modulatora o którym piszesz (bardzo dobrze że nadmieniłeś aby wybrać ten z możliwością kanałów 1-69). Podłączył bym go do gniazda eurostart do tunera cyfrowego DVB-T typ URZ0083. Zaś z gniazda kablowego TV/VCR modulatora dołączył na wejście antenowe mojego staruszka. Kanały bym wybierał normalnie pokrętłem kanałów Neptunika. I to powinno zadziałać - prawda?
    - drugie to mam starszego typu, którego ściągnąłem ze strychu dekoder Echostar DSB-717.
    I mógłbym wykorzystać jego modulator. Na wyjściu jego mam gniazda TV(SCART) i VCR(SCART). Oraz kablowe gniazda IF OUT i gniazdo LNB IN(Typ F) oraz gniazdo S/PDIF. Podłączył bym tak. Z tunera DVB gniazdo eurostar z gniazdem VCR(SCART) dekodera DSB 717, a z gniazda IF OUT dał na wejście antenowe neptunka. Ten dekoder ma chyba modulator na całą gamę kanałów. Nie wiem czy kartę z dekodera wyjąc?. Co sądzisz o tym zamierzeniu? Powinno chyba wypalić.
    - trzecie rozwiązanie. Mam także, stary nie używany magnetowid LV3768. Ma dwa gniazda eurostar Euro dekoder AV1 i Euro wideo-audio AV2 oraz dwa gniazda kablowe 1/ (opis chyba po francusku) ENTREE ANTENNE (wejście antenowe) i 2/ SORTIE ANTENNE (wyjście antenowe). Myślę żeby połączyć - gniazdo eurostar z tunera DVB-T z gniazdem Euro AV1 (audio-wideo) a z gniazda kablowego SORTEE ANTENNE (wyjście antenowe) dać na gniazdo antenowe neptunka.
    Co i o tym zamierzeniu myślisz? Bardzo potrzebuje Twojej porady bo wiem, że są one bardo fachowe i cenne. Za dotychczasowe bardzo dziękuję. Pozdrawia Waldemar.
    Javoreczek
    Level 22  
    nykw wrote:

- pierwsza to kupienie i zamontowanie modulatora o którym piszesz (bardzo dobrze że nadmieniłeś aby wybrać ten z możliwością kanałów 1-69). Podłączył bym go do gniazda eurostart do tunera cyfrowego DVB-T typ URZ0083. Zaś z gniazda kablowego TV/VCR modulatora dołączył na wejście antenowe mojego staruszka. Kanały bym wybierał normalnie pokrętłem kanałów Neptunika. I to powinno zadziałać - prawda?

Powinno, przy czym w telewizorze na stałe ustawiasz ten sam kanał co na modulatorze, a programy zmieniasz w tunerze cyfrowym

nykw wrote:
    - drugie to mam starszego typu, którego ściągnąłem ze strychu dekoder Echostar DSB-717.
    I mógłbym wykorzystać jego modulator. Na wyjściu jego mam gniazda TV(SCART) i VCR(SCART). Oraz kablowe gniazda IF OUT i gniazdo LNB IN(Typ F) oraz gniazdo S/PDIF. Podłączył bym tak. Z tunera DVB gniazdo eurostar z gniazdem VCR(SCART) dekodera DSB 717, a z gniazda IF OUT dał na wejście antenowe neptunka. Ten dekoder ma chyba modulator na całą gamę kanałów. Nie wiem czy kartę z dekodera wyjąc?. Co sądzisz o tym zamierzeniu? Powinno chyba wypalić.

Nie wypali. Ten tuner nie ma modulatora

nykw wrote:
    - trzecie rozwiązanie. Mam także, stary nie używany magnetowid LV3768. Ma dwa gniazda eurostar Euro dekoder AV1 i Euro wideo-audio AV2 oraz dwa gniazda kablowe 1/ (opis chyba po francusku) ENTREE ANTENNE (wejście antenowe) i 2/ SORTIE ANTENNE (wyjście antenowe). Myślę żeby połączyć - gniazdo eurostar z tunera DVB-T z gniazdem Euro AV1 (audio-wideo) a z gniazda kablowego SORTEE ANTENNE (wyjście antenowe) dać na gniazdo antenowe neptunka.

Również raczej nie wypali. Jego modulator najprawdopodobniej pracuje w okolicy 36 kanału, którego Twój telewizor nie odbirze.
    nykw
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli tak, to będę się przymierzał do pierwszego wariantu.
    Musze kupić modulator na kanały od (1-69).
    Teraz po zamontowaniu. Należy np: ustawić w tunerze cyfrowym DVB-T kanał TV1 a potem jak ustawić ten sam kanał na modulatorze?. Cy tam jest jakieś pokrętło kanałów lub do dostrajania kanałów?. Potem kręcić przełącznikiem kanałów w neptunku aż do złapania kanału ustawionego na dwóch poprzednich wymienionych urządzeniach. Pytam bo jeszcze mało wiem o regulacji na modulatorze - prosto go nie widziałem - musiał bym poczytać.
    Dlatego też, ze względu za małe doświadczenie w tym kierunku i jeśli masz trochę cierpliwości dla mnie to prosił bym o punkt po punkcie co należało by robić żeby neptunek mi zagrał i pokazał mi na przykład wiadomości sportowe w programie TV1. Z tego co piszesz wynika że, mogę odbierać jeden ustawiony kanał i podstrojony na modulatorze. Aby złapać inne kanały np: Polsat lub TV2 - trzeba wszystko od początku przestrajać?. Przy okazji jeszcze jedno. Czy dekoder cyfry + (mam taki starszy) z gniazdami eurostar - jedno do telewizora drugie do magnetofonu ma modulator. Jeśli tak to czy z tego magnetofonowego można by skorzystać. Waldemar.
    Javoreczek
    Level 22  
    Modulatory zazwyczaj (te z popularnego portalu aukcyjnego) to pudełeczko z wyświetlaczem i przyciskami + i -. Tymi przyciskami wybiera się kanał, w Twoim przypadku musi to być jeden z przedziału 1-12. Przełącznikiem w telewizorze należy ustawić ten sam kanał i to wszystko.
    Do modulatora podłączasz źródło sygnału kablem Euro. Może to być tuner DVB-T, odtwarzacz DVD itp. W przypadku tunera cyfrowego zmiana programów oczywiście nie wymaga już żadnych zabiegów przy samym modulatorze, ani przy telewizorze.
    Dekodery cyfry+ i w ogóle większość satelitarnych nie ma modulatorów.
    nykw
    Level 9  
    Serdecznie dziękuję. Wszystko zrozumiałem. Teraz skupię się na wybraniu i kupnie modulatora obejmującego kanały (1-69). Może masz jakiś na oku. Ciekawie ile kosztują?. Zaczynam szukanie na Allegro. Ale pomimo wszystko jestem Ci bardzo wdzięczny. Jeśli pozwolisz będę powiadamiał Cię o moich działaniach i szukał pomocy w niepowodzeniach. Jak się uda to takie samo podejście będę próbował zrobić do zabytkowego rosyjskiego kolorowego telewizora Goryzont (Horyzont po polsku) z kapitalnym japońskim kineskopem. Telewizor z roku 1979-80. Waldemar
    cirrostrato
    Level 37  
    Kup RF-9000, na Allegro 34zł plus przesyłka, kanały 1-69.
  • Helpful post
    Javoreczek
    Level 22  
    nykw wrote:
    Może masz jakiś na oku. Ciekawie ile kosztują?.

Widzę, że dość popularny na aukcjach jest model RF9000. Nie to, żebym go polecał, bo nie mam żadnych doświadczeń z tym modelem, więc nie wiem jak z jakością, ale z opisu wygląda, że robi wszystko co potrzeba za niewygórowaną kwotę trzydziestu kilku PLN.

nykw wrote:
    Jeśli pozwolisz będę powiadamiał Cię o moich działaniach i szukał pomocy w niepowodzeniach. Jak się uda to takie samo podejście będę próbował zrobić do zabytkowego rosyjskiego kolorowego telewizora Goryzont (Horyzont po polsku) z kapitalnym japońskim kineskopem. Telewizor z roku 1979-80. Waldemar

Chętnie poczytam, również o tym Gorizoncie :D
    nykw
    Level 9  
    Dzięki. Sprawdzałem na Allegro i zaraz jadę e do sklepów w Koluszkach - ten RF9000 jest najtańszy (większy gabarytowo od innych) ale to nie problem, zawsze się gdzieś zamaskuje.
    Mam jeszcze małe pytanko?. W domu mam, antenę do odbioru sygnału naziemnego. I tu odbieram programy poprzez tuner DVB-T URZ0083 ze względu na kodowanie sygnału naziemnego w formacie MPEG-4. Z tego tunera poprzez modulator RF9000 bym odbierał program telewizyjny na Neptunku. Ale mam w innych pokojach sygnał odbierany przez telewizję satelitarną polsat poprzez dekoder polsatu. Pytanko - czy można dołączyć do dekodera polsatu modulator RF9000 i z niego dać sygnał na neptunka . Czy będę miał na neptunku obraz?. Waldemar.
  • Helpful post
    Javoreczek
    Level 22  
    nykw wrote:
    Pytanko - czy można dołączyć do dekodera polsatu modulator RF9000 i z niego dać sygnał na neptunka . Czy będę miał na neptunku obraz?. Waldemar.

Tak
    nykw
    Level 9  
    Fajnie, że będę mógł odbierać poprzez dekoder polsat z satelity. Jutro będę miał jaśniejszą sprawę kupna modulatora w sklepie lub z Allegro. Co do magnetowidu miałeś rację znalazłem instrukcję obsługi. W danych technicznych piszą, że modulator RF tego urządzenia pracuje w kanałach UHF 22-68 (regulowanych) w takim razie kicha.
    Próbowałem gdy jeszcze nie znalazłem instrukcji uruchomić neptunka ale mi się nie udało. Zasugerowałem się że po włączeniu magnetowidu na pilocie w miejscu gdzie są przyciski programy góra dół, pośrodku OK a z boku lewy ciszej, prawy głośniej. Tymi programowymi można ustawić AW1, AW2, AW3, PR01. Jeżeli ustawię na PR01 - to przyciskami z klawiatury które są poniżej mogę wybierać programy od PR01 do PR88 - na pozostałych AW1 i ... nie. Ustawiłem program 1 na tunerze DBV-T, PR01 na magnetofonie i 1-szy program na neptunku - NIC! (tylko szumy). Potem znalazłem po godzinie szukania na strychu instrukcję i wyczytałem, że modulator pracuje w kanałach 22-68. Dałem sobie spokój - bo nic z tego nie będzie - Twoja informacja była w dziesiątkę. Chociaż przyznam, że do końca nie rozumie dlaczego na ten magnetowid mogłem dawniej nagrywać filmy i mecze z programów od 1-szego w górę nawet do 80-tego. Czy przy nagrywaniu kanały na jakich pracuje modulator nie mają znaczenia?.
    Waldemar
  • Helpful post
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    nykw wrote:
    Czy przy nagrywaniu kanały na jakich pracuje modulator nie mają znaczenia?.

Nie, ponieważ głowica odbiorcza (odpowiedzialna za odbiór) i modulator (odpowiedzialny za nadawanie) to dwa odrębne bloki. Producentowi najwyraźniej nie chciało się robić modulatora obsługującego również niskie kanały, skoro i tak każdy współczeny mu odbiornik telewizyjny potrafił obsługiwać wysoki zakres pasma.
    nykw
    Level 9  
    Jestem mądrzejszy o te wiadomości. Dziękuję. Odezwę się po kupnie i zamontowaniu modulatora. Pozdrawiam Waldemar.
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    nykw wrote:
    Jestem mądrzejszy o te wiadomości. Dziękuję. Odezwę się po kupnie i zamontowaniu modulatora. Pozdrawiam Waldemar.

Zapoznaj się najpierw z sąsiednim tematem (o Ametyście). Jeżeli Ty lub Twoja kuzynka ma w domu kablówkę - to odbiornik ma szansę zadziałać od razu, bez dekodera i modulatora.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    Jerzykowski wrote:
    Może i ma szanse zadziałać ale odbierze zaledwie kilka kanałów. Chodź w sumie to powinno wystarczyć z racji tego że telewizor zapewne nie będzie służył do codziennego oglądania.

Jak się przestroi bezużyteczne wkładki I i II zakresu VHF (kanały 1÷5) na kanały niższego pasma kablowego położonego pomiędzy zakresem radiofonicznym UKF CCIR a zakresem III VHF (kanały 6÷12) to się odbierze odpowiednio więcej programów. W tym cały pakiet podstawowy (m.in. TVP1, TVP2, Polsat, TVN); przynajmniej tak jest w warszawskich kablówkach Aster i Vectra. W Toruniu (Multimedia) jak się okazuje jest podobnie. Z przestrojeniem wkładek Neptuna powinno być nawet łatwiej niż a przypadku Ametysta: tam oryginalnie są wkładki z cewkami nawijanymi drutem a nie drukowanymi.
    nykw
    Level 9  
    Dziękuję Wam serdecznie, że przyłączyliście się do mojego tematu ,,Zabytkowy neptunek OT 1401". Skorzystam z Waszych rad. Jutro będę miał modulator RF9000 (1-69) kanałów i spróbuję uruchomić neptunka. Oczywiście zapoznam się z tematem o Ametyście. Najpierw go uruchomić (chyba to będzie możliwe na kanałach 6-12 neptunka) a potem pomyśleć o przestrojeniu kanałów (1-5). Nie pamiętam (odległy czas) na którym kanale w neptunku były jakie programy?. Wydaje mi się, że TV1 była na 7 kanale - pozostałe nie pamiętam. Może któryś z Was pamięta - byłbym wdzięczny. W Koluszkach w moim jednorodzinnym domku nie mam kablówki ale mam jeden z telewizorów podłączony do naziemnej przez tuner DVB-T i będę z niego przez modulator próbował odbierać na neptunku. Będę kombinował. Jak się uda podzielę się z Wami sukcesem. Pozdrawiam Waldemar.
    nykw
    Level 9  
    Huuura!!!. Udało się mi uruchomić zabytkowego neptunka OT 1401.
    Wasze rady, bardzo mi pomogły. Za zaangażowanie się kolegi Futrzaczka, który pierwszy odpowiedział na mój problem, Krisowi, Tomkowi Janiszewskiemu a szczególnie koledze Javoreczek, bardzo serdecznie dziękuję.
    Podzielę się jak robiłem i jak sprawdzałem bo może komuś może się przydać:
    Z anteną dachową czyli telewizją naziemną mam połączony tuner DVB-T, z tunera gniazdem eurostar połączyłem modulator FR9000. Z niego z gniazda TO TV, poprzez krótki kabelek koncentryczny (na końcu wlutowałem płaską wtyczkę do telewizora, potrzebną do włączenia w gniazdo antenowe) podłączyłem neptunka.
    Ustawiłem początkowo tuner DBV-T na program Polsat kanał 1, modelator na C-01 i kręcąc pokrętłem neptunka, złapałem obraz i głos na kanale 11. Okazuje się, że zmieniając programy pilotem na tunerze DBV-T od 1 do26 - mogę je wszystkie mieć na neptunku. Mam odbiór także gdy na modulatorze ustawiłem C02 to w telewizorze Kanał 12. C03 - K3, C06 - K7, C07 -K4, C08 - K9, C09 - K9, C10 - K10, C11 - K6, C12 - K6. Na C04, C05 nie ma odbioru. Najlepiej odbiera w układzie, na C06 - K7 i C10 - K10. Trzeba także, zwrócić uwagę na ustawienia na modulatorze pasma fonii. Co w moim przypadku wymagało 6,5MHz. Inaczej będzie brak głosu.
    Dokonuje się to na modulatorze przytrzymując jednocześnie przycisk C+ i C- po ustawieniu pasma częstotliwości, wyłączyć modulator na 5 sek. i włączyć dla zapisania ustawienia.
    Jutro podłącze się modulatorem do dekodera polsatu i przekaże Wam moje spostrzeżenia.
    Dalsze plany to zabytkowy kolorowy ruski telewizor ,,Horyzont" z 1979r.
  • Helpful post
    kris8888
    Level 34  
    nykw wrote:
    Mam odbiór także gdy na modulatorze ustawiłem C02 to w telewizorze Kanał 12. C03 - K3, C06 - K7, C07 -K4, C08 - K9, C09 - K9, C10 - K10, C11 - K6, C12 - K6. Na C04, C05 nie ma odbioru. Najlepiej odbiera w układzie, na C06 - K7 i C10 - K10.

Wygląda na to, że głowica "lekko" się rozstroiła, albo są w niej zamienione miejscami wkładki. Ale taki to już urok starych telewizorów.

nykw wrote:

Dalsze plany to zabytkowy kolorowy ruski telewizor ,,Horyzont" z 1979r.

Jak nie był w nim wstawiony dodatkowy dekoder PAL to niestety możesz zapomnieć o odbiorze w kolorze. Jesli jednak używałeś go jeszcze po roku 1995 i odbierał w kolorze to znaczy, że ma dołożony dekoder PAL.
    nykw
    Level 9  
    Może i tak, że zamienione mam wkładki - kiedyś je chyba przekładałem jak wymieniałem pokrzywione styki przełącznika. Głowicy nikt nie rozstrajał. W każdym razie można ustawić w telewizorze i modulatorze jeden kanał i odbierać wszystkie programy. To jest super bo nie trzeba kręcić tak czułym na mechaniczne uszkodzenia przełącznikiem kanałów w telewizorze. Spróbuje chyba po świętach z tym ,,Horyzontem". Czy dekoder pal jest na oddzielnej płytce?. A jak by nie było to jak w tym przypadku zaradzić. Czy jest możliwość go dokupić?. Dziękuję za przekazanie tej informacji.
    Przy okazji proszę powiedzieć, dlaczego są zbierane punkty tematowe i do czego potrzebne?. Waldemar.
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    nykw wrote:
    Spróbuje chyba po świętach z tym ,,Horyzontem". Czy dekoder pal jest na oddzielnej płytce?. A jak by nie było to jak w tym przypadku zaradzić
    Najpierw go "odpal" a dekoder zostaw na deser. Gdybyś jakieś zdjęcie od tyłu umieścił. Horyzontów było wiele odmian różniących się bardzo zastosowanymi podzespołami. Trafiały się z fabrycznym dekoderem Pal/Secam. Podstawowa wersja to to samo co Elektron 280/380 i Selena i w tych modelach do istniejącego dekodera Secam "podczepiało" się dekoder Pal lub wyrzucało istniejący a w to miejsce wtykało (dosłownie) dekoder dwusystemowy. Szukałem w rupieciach czy jeszcze mi się taki nie uchował ale niestety, jak większość części z tamtego okresu odeszła do.. krainy wiecznych łowów.
    nykw
    Level 9  
    Dobrze ,,Telewizorek" - będę go próbował ,,Horyzonta" odpalić. Mam ich aż dwa (drugi dostałem od szwagierki). W moim jak już mówiłem jest świetny kineskop japoński - odbiór był klasa. U szwagierki kineskop fiński (80% pod względem odbioru japońca)
    Przed chwila przez modulator podłączyłem ,,neptunka" Odbiera z wysoką jakością wszystkie programy polsatu. Sprawię kuzynce fajny prezent do nowo pobudowanego domu. Lubuje się Ona w starociach. Jak będę miał problemy pozwolicie, że się z Wami będę kontaktował.
    Czekam na odpowiedź o tych punktach, które wymieniłem powyżej.

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście podłączyłem ,,neptunka" do dekodera polsatu.

Dodano po 53 [minuty]:

Do Telewizorek52. Mój Horyzont to typ Ц - 355 - И (C - 355 - I). Szukam papierów i schematu do niego , gdzieś miałem. Nie mam jak zrobić zdjęcia ale powiedz co od tylu jest charakterystycznego, żeby poznać czy ma dekoder PAL. Gdzie ona może być?.
    No nic szukam schematów. Waldemar.
    kris8888
    Level 34  
    TELEWIZOREK52 wrote:
    Trafiały się z fabrycznym dekoderem Pal/Secam.

W modelu z 1979 roku? To że trafiały się z importowanymi kineskopami to fakt, ale fabrycznego dekodera PAL w tamtym okresie w żadnym nie widziałem.
    nykw wrote:

W moim jak już mówiłem jest świetny kineskop japoński - odbiór był klasa.

Tak jak pisałem, jeśli używałes go jeszcze po 1995 roku to o dekoder koloru nie masz się co martwić.
    nykw wrote:
    Mój Horyzont to typ Ц - 355 - И (C - 355 - I). .

Jesteś pewien, że tak jak pisałeś wcześniej jest to model z 1979 roku? Stawiam raczej na połowę lat 80-tych. W 1979 roku z tego co znalazłem to robiono jeszcze Horyzonta lampowo-tranzystorowego, model C-250. Twój jest w pełni tranzystorowy. Wrzuć jakieś zdjęcie wnętrza to coś się wyjaśni.
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Wątek o Neptunie został zakończony, więc zamykam.
    O Horyzoncie proszę pisać w odrębnym temacie.