Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R530 BREMEN-UL Rev:1.1 - Szaro-Biały ekran

22 Mar 2015 00:28 1863 4
  • Poziom 10  
    Samsung R530 BREMEN-UL Rev:1.1 - Szaro-Biały ekran Witam serdecznie, trafił do mnie na serwis całkowicie martwy laptop Samsung R530 płyta główna BREMEN-UL Rev:1.1, który był już w innym serwisie.
    Usunąłem zwarcie na linii 3v/5v, wymienilem KBC, AC82GL40, płyta startuje, niestety treść wyświetlana za każdym razem wygląda jak na zdjęciu (szaro - biała treść), na zewnętrznym monitorze brak obrazu, matryca sprawna. Męczyłem tą płytę kilka dni, podmieniałem procesor, ram, robiłem reflow gniazda CPU zmieniałem most północny (z grafiką) czterokrotnie, w końcu się poddaję, może ktoś wie gdzie może tkwić problem, tym bardziej że płytę tą ktoś już naprawiał. Czy jest sens zmieniać jeszcze południe 82801IBM?
    Mam schemat do płyty Bremen-L którym się posiłkuję, niestety nie udało mi się znaleźć bezpośredniego schematu do tej płyty, jeśli ktoś się podzieli, chętnie przyjmę.

Wyniki pomiarów ze złącza LVDS:
    1. 19v
    2. 19v
    3. 3,3v
    4. 0
    5. 3,11v
    6. 0
    7. 0
    8. 0
    9. 0
    10. 0
    11. 0
    12. 0
    13. 3,3v
    14. 3,3v
    Poniższe piny z odpiętą matrycą, jeśli ktoś uzna, że z wpiętą trzeba, wykonam taki pomiar dolutowując taśmę np. od IDE
    15. 3,3v
    16. 0,04v
    17. 3,3v
    18. 3,3v
    19. 0
    20. 0
    21. 0
    22. 0
    23. 0
    24. 0
    25. 0
    26. 5v
    27. 0,02
    28. 0
    29. 3,3v
    30. 19v

Wszelkie podpowiedzi, propozycje pomiarów mile widziane, być może ktoś kiedyś natknął się na podobną usterkę.
    Pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    Kiedyś z jakiegoś forum
    Samsung R530 BREMEN-UL Rev:1.1 - Szaro-Biały ekran

Samsung R530 to matryce 15,6" i 1-channel Lvds
    Samsung R730 to..... 17,3" i 2-chanels Lvds

Link_MB za 135$

Były trzy wer.
    Model: Samsung NP-R730/*530
    Platforma: Bremen-UL rev:1.1 (091224)-3 BA41-01224A NANYA DDR3-only
    Platforma: Bremen-UL rev:1.1 (091224)-2 ?
  • Poziom 10  
    Witam, udało mi się doprowadzić do sytuacji, że na jednej kości ramu komputer odpala, ładuje sie windows i po podpięciu zewnętrznego monitora (dsub) mam obraz pultpitu. Na matrycy lvds nadal szaro biała treść, sprawdzałem na kolejnych następnych matrycach to samo. Do tego skutku doprowadziła mnie kolejna wymiana KBC.
    Czy to możliwe, że w poprzednim serwisie dokonano zwarcia na gnieździe matrycy, co w skutku uszkodziło KBC, NB, i przetwornice 3v/5v? Gdzie w takim razie szukać? Nie chciałbym niepotrzebnie przenosić całej drobnicy, dziś doszła do mnie płyta "dawca" do przeszczepu z tą różnicą, że Rev. 1.2. Niestety ma ona urwane pady, ale z tego co mnie poinformowano układy na niej są ok.
    Czy mój tok myślenia jest ok? Jak sprawdzić nie posiadając testera złącz dlaczego jeden kanał ram jest uszkodzony, rezystancja do masy po kolei pinów ram?
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Rezystancja albo test diody na każdym z pinów i porównanie do drugiego slotu. Lepszym wyjściem jest kupno testera ddr, a to nie jest duży koszt. Jaką masz matrycę ? Jest sprawna ? Taśma sprawna ? Robiąc pomiary stosuj się do numerologii ze schematu/danego elementu mierzonego.
  • Poziom 10  
    Udało się odzyskać działanie drugiego kanału DDR3, przyczyną był układ U5 SLG8SP513, niestety obraz na matrycy nadal szaro- biały, sprawdzałem na innej taśmie, na kilku matrycach, szukam obecnie przyczyny pomiędzy NB a LVDS czy gdzieś po drodze jakaś drobnica się nie posypała. Niestety w weekend głowica od oscyloskopu uległa uszkodzeniu i nie jestem w stanie sprawdzić przebiegów napięciowych lvds. Czy ktoś ma może pomysł jak sprawdzić kanał lvds, nie chciałbym podnosić kolejny raz NB i zmieniać na inny, laminat jest bardzo niskiej jakości i zbyt częste grzanie nie robi mu na dobre.. Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

Udało się odzyskać pełną sprawność. Przyczyną braku treści na ekranie był brak R517 (LCD1_BDATA2#), założyłem zworkę i wszystko działa. Dziękuję za wszelką pomoc temat zamykam.