Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie masztu - Jak powinno byc prawidłowo wykonane?

GarrutoSan 22 Mar 2015 12:07 2454 5
    GarrutoSan
    Level 29  
    Czołem!

Właśnie kończą u nas ocieplanie bloku.
    W związku z ociepleniem poczyniono kilka modyfikacji dotyczących telewizji satelitarnej i anteny internetu radiowego.

Otóż cały osprzęt przeniesiono z dachu na elewację.
    Maszt (około 1.20 metra wysokości), do którego zamocowany jest talerz telewizji satelitarnej oraz antena internetu, zostały przymocowane obok ściany balkonu.

Uziemienie z tego masztu wkręcono mi w barierkę balkonu.

Ponieważ nie zgodziłem się z takim wyczynem, zdemontowano mi to.

Pytanie brzmi: czy taki montaż był poprawny? Jeżeli nie, to w które miejsce (proszono mnie o wskazanie) ma to być podłączone?

Antena internetu ma wyprowadzony przewód z wewnątrz, reszta od masztu.
    GarrutoSan
    Level 29  
    W kwestii elektryki nie wiele mam do powiedzenia, ale z Twojej odpowiedzi wynika, że niepotrzebnie wywiercili mi dziurę w barierce.

Od mojego balkonu do instalacji odgromowej jest jakieś 12 metrów, więc nikt mi tam żadnego przewodu po elewacji nie podłączy.

Rozumiem zatem, że kwestia uziemiania tego masztu musi pozostać martwa?
    Mieszkam na przedostatnim piętrze. Nade mną sąsiad, który ma okna przez całe poddasze. I wrogie nastawienie.
  • Helpful post
    bagart
    Level 13  
    Pod linkiem kolega "michcio"napisał:
    "Jak jest instalacja odgromowa, to się masztu oddzielnie nie uziemia - bo i po co - tylko podłącza do instalacji odgromowej.
    Ekrany przewodów koncentrycznych powinny być w miejscu wejścia do budynku spięte i podłączone do szyny wyrównawczej."

GarrutoSan wrote:

Rozumiem zatem, że kwestia uziemiania tego masztu musi pozostać martwa?

To kwestia bezpieczeństwa. Nie powinna "pozostać martwa".
    GarrutoSan
    Level 29  
    Zgadzam się, ale jakimś zbiegiem okoliczności (a może wcale nie) zajmuje się tym firma od dociepleń.

Nie dość, że nie mam na to wpływu, to nie mam możliwości samemu tego zrobić.
    Dlatego, że się na tym na tyle nie znam, i dlatego, że administracja zabrania samodzielnego dłubania.

Będę zmuszony wyciągnąć sprawę na forum podczas kolejnej zbiórki członków spółdzielni.
    I jak znam życie, zatrudnić elektryka opłaconego z mojej kieszeni.

Dziękuję za uwagę.
    Otrzymałem odpowiedź na moje pytanie.

Nie montuje się uziemienia do barierki balkonu.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    GarrutoSan wrote:

Otrzymałem odpowiedź na moje pytanie.

Nie montuje się uziemienia do barierki balkonu.

Posługujesz się błędnym nazewnictwem. To nie o samo uziemienie chodzi (barierka może być uziemiona), lecz o element instalacji piorunochronnej. A zwodu pionowego odprowadzającego ładunki do uziemienia nie wolno prowadzić tak jak u Ciebie, z wykorzystaniem elementów architektonicznych mieszkania. I tu masz zupełną rację.