Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Microsoft ujawnia obsługiwane urządzenia i minimalne wymagania Windows 10

pseven 22 Mar 2015 12:51 6312 31
  • Microsoft ujawnia obsługiwane urządzenia i minimalne wymagania Windows 10Przedstawiciele Microsoft podczas konferencji WinHEC 2015 ujawnili obsługiwane urządzenia i minimalne wymagania systemu Windows 10.

Po pierwsze Windows 10 wspierać ma m.in. urządzenia oparte o układy:
    Qualcomm Snapdragon 208, 210, 615, 808 i 810;
    Intel Cherry Trail, Skylake i Atom x3;
    AMD Carrizo 0 Carrizo-L.

Niezależnie od architektury Windows 10 wymagać będzie wsparcia dla UEFI 2.3.1 z Secure Boot oraz procesora graficznego zgodnego z DirectX w wersji 9 lub nowszej.

Najmniejsza obsługiwana rozdzielczość ekranowa w przypadku wersji dla urządzeń mobilnych, takich jak komputery typu tablet i telefony typu smartphone wynosić ma 800 x 480 pikseli. W przypadku wersji dla komputerów stacjonarnych i komputerów przenośnych typu notebook/tablet minimalna rozdzielczość ekranu to 800 x 600 pikseli.

W zależności od pożądanej rozdzielczości ekranowej wymagana będzie inna wielkość pamięci RAM:
    -dla rozdzielczości 800 x 480 lub 854 x 480 pikseli - 512MB;
    -dla rozdzielczości od 960 x 540 do 1366 x 768 pikseli - 1GB;
    -od 1440 x 900 do 1920 x 1200 - 2GB;
    -od 2048 x 1152 do 2560 x 1660 - 3GB;
    -dla rozdzielczości 2560 x 2048 i wyższych - 4GB.

Źródło:
    http://liliputing.com/2015/03/microsoft-outlines-system-requirements-for-windows-10.html
    http://www.tomshardware.com/news/windows-10-system-requirements,28798.html
    http://www.winbeta.org/news/microsoft-outline...m-requirements-windows-10-desktops-and-phones

Cool! Ranking DIY
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
    About Author
    pseven
    Translator, editor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
    pseven wrote 8754 posts with rating 1834, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
    mamakapcia
    Level 17  
    Brawo Microsoft! Windows na 512 MB RAM... Ciekawe, jak szybko to będzie działać...
    Krzysiek16
    Level 24  
    Ciekawe dlaczego do uruchomienia systemu wymagają UEFI. Czyżby chodziło o wymuszenie wsparcia dla DRM?
    GarrutoSan
    Level 29  
    Wymaganie UEFI ma się przyczynić do większego bezpieczeństwa systemów operacyjnych firmy Microsoft. oficjalnie. Nieoficjalnie wiadomo już, że ma to zapobiec instalacji systemów innych niż Microsoft.

Jak wiadomo, Microsoft życzy sobie UEFI. Jednak do decyzji producentów komputerów i podzespołów pozostawia możliwość ewentualnej dezaktywacji bądź modyfikacji ustawień tego zabezpieczenia.

Kupując budżetowe rozwiązania może nie być możliwości dezaktywacji bądź instalacji własnych kluczy, co skutecznie uniemożliwi instalację systemów innych niż Microsoft Windows.
    zackass1
    Level 16  
    Sprawdzałem na 1366x768, mam dokładnie 1GB RAM i system działa skokami, bardzo niestabilnie, często się wysypuje, a to wszystko jeszcze przed włączeniem jakiejkolwiek aplikacji. Te minimalne wymagania to bajka.
    Podają do wiadomości podkolorowane informacje żeby zachęcić ludzi, którym sprawnie działa xp i nic wyżej do przesiadki na 10.
    GarrutoSan
    Level 29  
    Bardzo ciekaw co piszesz, bo u mnie na takich parametrach (pamięć i rozdzielczość) system działa normalnie. I to już od wczesnych faz testowych.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    mamakapcia wrote:
    Brawo Microsoft! Windows na 512 MB RAM... Ciekawe, jak szybko to będzie działać...
    Widział dla jakiej rozdzielczości? Chodzi o Lumię. Na przykład 635, która ma dokładnie 0,5GB RAMu. Podejrzewam że Windows będzie dobrze dostosowany do urządzeń spod znaku MS.
    @zackass1 Na starym kompie, mając 1 GB pamięci, nie miałem problemu z uruchomieniem. Działał stabilnie. Dużo bardziej stabilnie jak Vista.
    Nie masz może problemów z samym komputerem?
    REVISOR
    Level 25  
    Co za czasy 10 lat temu odpalałem xp na 32MB ram i 2 giga twardzielu. Jasne jest że to teoretyczne minimalne wymagania systemu, producenci laptopów dorzucą jeszcze sporo śmieci do systemu i nawet przy 8 giga ta dziesiątka będzie się mullić.
    Macosmail
    Level 34  
    Nie wiem tylko co ma rozdzielczość ekranu do takiego zróżnicowania w zapotrzebowaniu na pamięć operacyjną. Kolejny jakiś sztuczny podział. Tak jak było z obsługa maksymalnej ilości RAM w Windows 7 64 bit. A było to tak dla przypomnienia:
    Windows 7 Starter - 2 GB
    Windows 7 Home Basic - 8 GB
    Windows 7 Home Premium - 16 GB
    Dopiero "Professional" i wyżej obsługiwały 192GB...

Mój "Windows" po prawie całym dniu pracy zużywa 365MB RAM i jest to praktycznie niezależne od wybranej rozdzielczości ekranu.

Microsoft ujawnia obsługiwane urządzenia i minimalne wymagania Windows 10
    mkpl
    Level 37  
    Odpaliłem W10 na Acer D270 z 4GB ram. Procesor to Atom 2x 1.6 dwu-wątkowiec.

Pierwsze wrażenia:
    - Okrutnie mozolna instalacja. Trwała około 2 godzin. Później po łaskawym odpaleniu sytemu komputer zamulał kolejne 2 godziny (jakby coś z internetu pobierał i instalował w tle).
    - Zarządzanie systemem dla osoby przesiadającej się z W7 jest nieintuicyjne i trudne. Dotarcie do menadżera urządzeń zajęło mi około 20 min...

System chodzi jakby poklatkowo... mimo, zużycia procesora na poziomie kilkunastu procent. Chodzi wolniej jak W7, brakuje mi uśpienia, po instalacji zajmuje około 24gb na dysku....

Czasem mam wrażenie, że największym ograniczeniem sprzętowym dla tego systemu jest mój dysk 5400obr/min i chyba W10 będzie wymagał instalacji na jakimś SSD dla sensownej pracy.

Śmieszne są te wymagania ilości RAM vs. rozdzielczość. Takie coś to ja rozumiem w przypadku zintegrowanych kart graficznych... ale jak ktoś ma osobną to na diabła to ma siedzieć w pamięci ram? przecież tym się karta graficzna zajmuje.
    hiv_sick
    Level 22  
    mkpl wrote:

System chodzi jakby poklatkowo... mimo, zużycia procesora na poziomie kilkunastu procent. Chodzi wolniej jak W7, brakuje mi uśpienia, po instalacji zajmuje około 24gb na dysku....

Zainstalowałeś wszystkie sterowniki?
    mkpl
    Level 37  
    Wszystkie poza sterownikiem grafiki GMA3600, przy instalacji wysypuje się system.
    Pod win7 x64 te sterowniki działają "GFX_Vista_Win7_64_8.15.8.1050_Beta5"
    zackass1
    Level 16  
    telecaster1951 wrote:
    mamakapcia wrote:
    Widział dla jakiej rozdzielczości? Chodzi o Lumię. Na przykład 635, która ma dokładnie 0,5GB RAMu. Podejrzewam że Windows będzie dobrze dostosowany do urządzeń spod znaku MS.
    @zackass1 Na starym kompie, mając 1 GB pamięci, nie miałem problemu z uruchomieniem. Działał stabilnie. Dużo bardziej stabilnie jak Vista.
    Nie masz może problemów z samym komputerem?

Odpalałem 10 na eeepc 1201HA. Pewnie to wina układu graficznego Intel GMA500, najgorsza zintegrowana grafika z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia. A i procek 1,33GHz to też nie demon wydajności.
    Sam netbook działa dobrze tylko na xp black edition i nieoficjalnych sterownikach z linuxów dobrze chodzi tylko gentoo ale wymaga zbyt wiele uwagi od użytkownika.
    jr_ches
    Level 14  
    mkpl wrote:

Śmieszne są te wymagania ilości RAM vs. rozdzielczość. Takie coś to ja rozumiem w przypadku zintegrowanych kart graficznych... ale jak ktoś ma osobną to na diabła to ma siedzieć w pamięci ram? przecież tym się karta graficzna zajmuje.

Autor artykułu zapomniał dopisać, iż wymagania co do RAM'u podane są tylko i wyłącznie dla urządzeń mobilnych.

Dla desktopów są to odpowiednio:
    1GB RAM'u dla wersji 32-bit
    2GB RAM'u dla wersji 64-bit

Tak przynajmniej piszą na stronach źródłowych.
    pc majster
    Level 15  
    Z 512mb ram dla 800x480 pikseli :p
    Brawo microschicie !!!
    Nawet Gnome w 4k tyle nie żre :D
    Pewnie do tego karta graficzna z 256mb ram na taką pracę będzie wymagana :D
    Cs 1.6 na ultra tyle nie żre a leci więcej detali :p
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    @pc majster A kto mówi że tyle system będzie potrzebował do pracy? To są wymagania sprzętowe dla systemu operacyjnego. To znaczy że tyle jest konieczne aby urządzenie działało sprawnie i aplikacje działały bez problemów. Z tymi 512 MB pamięci chodzi, przede wszystkim, o Lumię 630, w której jest Windows 8.1 i MS zapowiedział że będzie aktualizacja do W10. Nie oznacza to, że całą pamięć pochłonie system! Zapewniam Cię, jak się postarasz, to zainstalujesz ten system na 256 MB RAMu. Pytanie tylko po co?
    pc majster
    Level 15  
    Youtube na tym będzie działać maksymalnie w 480p I na tym będzie paskowało :D
    żadna lekka przeglądarka nie pomoże ani html5 player XD
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    A skąd Kolega tak wszystko wie? System jeszcze nie powstał a Ty już węszysz że nie będzie działać...
    pc majster
    Level 15  
    Pulpit jest za ciężki, jak sobie zainstaluję na 256mb ram to odpalić sobie mogę w trybie tekstowym żeby z csem i przeglądarką było płynnie.
    proponuję powrót do klasyki z lat 90, proste i intuicyjne :)
    mkpl
    Level 37  
    Powrót i rozwij WM6.5 który był najlepszym systemem mobilnym tego koncernu.. Po wejściu WP7 cofnęli się w funkcjonalności 100 lat do tyłu...

Wspomnę tylo o:
    -Bluetooth którym się nie da wysyłać i odbierać
    -Brak trybu pamięci masowej
    -Brak możliwości pracy kilku aplikacji
    - więcej to mi sie już nawet pisać nie chce...

Wspomnę tylko, że os mobilny z 2000r miał wszystkie te funkcje i działały i do pracy miał 32mb mało kiedy 128mb. Działało wszystko, net, filmy youtube, a aplikacje miały po 2mb.

Mam teraz WP7.8, po modyfikacjach wysyła przez bluetooth odbierać się nie da, wszystkie aplikacje po parenaście mb, brak sensownej nawigacji... Jedyne co mnie trzyma przy tym telefonie to rewelacyjny aparat z lampą błyskową (Mozart 7).

Dlatego aż się boję o W10 na telefony to może być tragedia...
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    @mkpl @mkpl Na Lumii 635 bez problemy przesyłam pliki pomiędzy komputerem a telefonem przez bluetooth. W obie strony.
    mkpl wrote:
    -Brak trybu pamięci masowej
    Jak najbardziej działa.
    mkpl wrote:

Jak najbardziej jest.
    mkpl wrote:
    brak sensownej nawigacji..
    W Win 8.1 nawigacja jest według mnie znacznie lepsza od nawigacji w Androidzie.
    Montrres
    Level 21  
    telecaster1951 wrote:
    brak sensownej nawigacji..
    W Win 8.1 nawigacja jest według mnie znacznie lepsza od nawigacji w Androidzie.

Zależy co kto lubi i do czego jest przyzwyczaojony.
    Ja miałem kilka Androidów i teraz mam pierwszego WM7 na lumii 625. Początkowo myślałem że ją szybko sprzedam bo nie miałem nerwów do tego systemu.
    Jednak po aktualizacji do WM8.1 telefon jest znacznie chętniejszy do współpracy.
    Mimo wszystko wolę androida. Mam Neo V i za nic jej nie zmienię. Zrootowana jest naprawdę fajna i dobrze się sprawuje.
    Pozdrawiam!
    SQLmaster
    Level 24  
    Macosmail wrote:
    Nie wiem tylko co ma rozdzielczość ekranu do takiego zróżnicowania w zapotrzebowaniu na pamięć operacyjną.

Chodzi o sprzęt mobilny gdzie pamięć RAM i grafiki jest wspólna.
    Macosmail
    Level 34  
    Tutaj chodzi raczej o to, że te wersje będą indywidualnie przygotowane pod te urządzenia i stąd inne wymagania. Inaczej mówiąc będą okrojone mniej lub bardziej. Bo jeżeli chodzi o samo wyświetlanie obrazu 2D (pulpitu) to nawet w najwyższej rozdzielczości 2560 x 2048 i 32 bitowym kolorze potrzeba tylko trochę ponad 20MB pamięci graficznej.
    zackass1
    Level 16  
    Milek79 wrote:
    telecaster1951 wrote:
    mkpl napisał:

Jak najbardziej jest.

Bzdura. W Windows Phone nie ma możliwości jednoczesnej pracy kilku aplikacji naraz.

Na lumii 520 z wp 8.1 słucham muzyki z systemowego playera, w tym samym czasie korzystam z endomondo albo nawigacji, czasem zdarza mi się zrobić zdjęcie, a w tle nadal działa nawigacja i muzyka. Czy to nie jest jednoczesna praca?
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Milek79 wrote:

Bzdura. W Windows Phone nie ma możliwości jednoczesnej pracy kilku aplikacji naraz.
    Nie wiem co rozumiesz przez jednoczesną pracę. Oczywiście, nie możesz sobie jak w systemie dla komputera, otworzyć dwóch aplikacji obok siebie i na części ekranu oglądać film a na drugiej edytować dokument. Ja mam niejednokrotnie otwartą nawigację, odtwarzacz muzyki a w tle otwarty jakiś notatnik itp. Zatem jest taka możliwość.
    Daniel.W85
    Level 7  
    Wy tu mieszacie z systemami. Jedni piszą że na win phone 7.8 nie działa bluetooth, pamięć masowa, i aplikacje w tle. Drugi zaś pisze że u niego działa.
    Windows phone 7.8 to całkowicie co innego niż 8.1. Co fakt że 7.8 jest i już będzie niedopracowany.