Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Składanie nowych kolumn z mocnym basem

thebartx8 22 Mar 2015 13:29 1173 18
  • #1 22 Mar 2015 13:29
    thebartx8
    Poziom 2  

Chciał bym żeby ktoś pomógł mi złożyć jakieś potężne kolumny, stawiam na bas.

• #2 22 Mar 2015 14:25
    Sanjose
    Poziom 25  

Jak stawiasz na "bejs" to złóż sobie zeusy. Informacje są łatwo dostępne w sieci.

• #3 22 Mar 2015 14:25
    kula001
    Poziom 19  

Co to znaczy potężne? Ilu drożne? jaka moc? Czym to chcesz napędzać?

• #4 22 Mar 2015 18:17
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Budżet, wzmacniacz, muzyka? Podaj węcej konkretów.

• #5 02 Kwi 2015 01:31
    JasomiT
    Poziom 15  

Witam, nie chce zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum by zadać pytanie więc dopisze się tu, mam nadzieję że autor nie będzie miał mi tego za złe.
    Moje pytanie to czy da się złożyć jakieś kolumny z wyraźnym basem, przy okrutnie okrojonym budżecie sięgającym max. 400zł na przetworniki i ewentualne zwrotnice?
    Jakość dźwięku mało ważna (do tej pory miałem Alphard lw1200 i mi wystarczało, chociaż było zdecydowanie za cicho), miejsce, garaż 7x8m, muzyka komercyjna. Do słuchania przy grillu a potem do poskakania.
    Jeżeli dało by się coś poludzkiego złożyć, to może jakieś propozycje przewoźników, albo jakiś gotowy projekt? chętnie trujdroźnych.
    W gotowcach na forum nie znalazłem nic mnie interesującego-raczej, a mój poprzedni projekt który powstał z praktycznie przypadkowych głośników to pomyłka, więc czekam na wypowiedzi mądrzejszych, którzy mnie nakierują na właściwy tok myślenia, względnie każą dać sobie spokój z głupotami, pozdrawiam.

• #7 02 Kwi 2015 08:50
    kula001
    Poziom 19  

Jak Ci do tej pory Alphardy wystarczały, to bez wahania rób to co kolega wyżej polecił. Będzie grało wiele lepiej. Trójdrożne dały by więcej basu, ale była by to bardziej skomplikowana konstrukcja, niepotrzebnie. Tyle, że nie ma już takich głośników jak autor podaje. Na stronie STX'a są też gotowe zwrotnice.

• #8 02 Kwi 2015 10:19
    JasomiT
    Poziom 15  

Dziękuję za zainteresowanie, mam pewne obawy, garaż ma trochę powierzchni i ok cztery metry wysokości, więc czy te kolumny w miarę głośno zagrają? Jakoś mam przekonanie ze jak ma być głośniej z samej kolumny to musi być 30cm głośnika.
    Z resztą tak jak kolega wspominał chyba już tych przetworników nie robią skoro nawet specyfikacji nie można podejrzeć.
    Moje Alphardy jakoś chodziły, do tego były średnie noname, oraz piezo wysokotonowe i przyznam szczerze przydało by się drugie tyle mocy.
    Napędzane to będzie wzmacniaczem z jakieś 120w na kanał ciągłej, jakieś bo też muszę kupić, niestety mój stary Tehnics przeminą z dymem. Między innymi dla tego taki okrojony budżet jest.

• #9 02 Kwi 2015 10:39
    kula001
    Poziom 19  

STX wśród głośników estradowych ma 2-way od 150W ~30cm.

Coś takiego:

http://www.stx.pl/wm-stx-12-2-300-8-f-s-mc-duplikat-1.html

2x89zł
    plus :

http://www.stx.pl/t-18-250-8-ph.html

2x42zł
    no i jakąś zwrotnicę:

http://www.stx.pl/stx-zwrotnica-2d-12-8-753.html

tylko ta jest na 100W to jest za mało, ale można się nią wzorować. I skrzynia jakaś, ale to nie problem zaprojektować. STX podaje wszystkie niezbędne parametry.

Wzmacniacz to min 2x150W do tego zestawu.

• #10 02 Kwi 2015 14:26
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Jeśli autorowi na jakości nie zależy, a na basie, to może po prostu wymiana piezo na coś normalnego i subwoofer?

• #11 02 Kwi 2015 14:28
    kula001
    Poziom 19  

Może być i tak tylko wtedy albo dwa wzmacniacze, albo coś samemu zmajstrować na szybko.

• #12 04 Kwi 2015 19:57
    JasomiT
    Poziom 15  

Szczerze mówiąc to 2+1 było pierwszym o czym pomyślałem, ale pomysł szybko sam skrytykowałem.
    Pierwsze, dwa wzmacniacze, czyli spore koszty, więcej obudowy do zrobienia i głośników, do tego jakiś mikser aby to razem po ludzku napędzać.
    W ogóle, w domu takie coś jest jak najbardziej ok, gdy, satelitki mamy przy tv a za zasłonką pracuje niskotonowy.
    Ale w garażu? średnio mi się to widzi, przypuszczam że przez dużą powierzchnię i gładkie ściany, będzie tak że w jednym miejscu będą się nakładać fale że aż będzie ogłuszać a dwa kroki dalej bass będzie ledwo odczuwalny.
    Za to propozycja kula001 wydaje mi się sensowna, wcześniej patrzyłem na głośniki do domu ale one mają dość niską sprawność a nie chcę ładować kasy w duże końcówki mocy co dla mnie się mija z celem.
    Więc zainteresujmy się przykładem podanym przez kolegę trochę głębiej.
    Główny głośnik wm-stx-12-2-300-8-f-s-mc
    Fajny, mocowo odpowiada ale odmiana 4ohm ma nieco wyższą sprawność 95dB, czy warto wziąć ją?
    Drugi głośnik i tu też pytanie, jakieś dwa lata temu sporo czytałem o firmie STX i o ile chwalono budżetowe głośniki niskotonowe o tyle było dużo złego o pozostałym paśmie, więc te głośniki są dobre czy poszukać innej firmy?
    Zwrotnica, jak dla mnie nie ma większego znaczenia, aby obcięło niskie częstotliwości na wysoko tonowy, ale może się mylę? Którą brać?
    Oraz napęd, wolałbym zwykły wzmacniacz, choćby z tego powodu że na zimę by trafił pod TV
    Kiedyś mi mówiono że wzmacniacz powinien mieć 3/4 mocy co głośnik, to prawda? miałem tehnics SU V660 (już dobrze nie pamiętam) miał 140w na kanał i bardzo mi się podobał, no może środek miał przeciętny, ale w takim miejscu się sprawdzał, czy tu by pasował?
    Nie widzę na STX zwrotnicy z pojedyńczym podziałem ponad 100w nie ma?

• #13 05 Kwi 2015 10:30
    kula001
    Poziom 19  

No właśnie nie ma takich zwrotnic są mocniejsze dedykowane ale drogie. Możesz sobie samemu zmajstrować identyczną tylko cewki i rezystory na większą moc trzeba. Wartości elementów zostają te same. Jak podłączasz do zwrotnicy dwa głośniki 8R równolegle to ich impedancja wypadkowa będzie 4R. Dlatego polecam 8R głośniki. Co do pasma w garażu na prawdę nic innego nie potrzeba będziesz wszystko słyszał. W bardziej wymagających aplikacjach ma to znaczenie ale raczej nie tu. Co do wzmacniacza 140W przy jakiej impedancji? jak przy 4R to byłby w sam raz.
    Jeśli chodzi o moc to słyszałem już tyle różnych teorii i argumentów... Ja z kolei mam takie zdanie, że wzmacniacz i głośniki powinny być dobrane na równi. Dobieranie wzmacniacza słabszego powoduje, że przy jego pełnym wysterowaniu brakuje mu trochę mocy, wiadomo co wtedy się dzieje. Przeciąża się wzmacniacz. Spotkałem się też z teorią, że wzmacniacz taki audiofilski powinien mieć 2x większą moc niż głośniki a głośniki powinny mieć kilkaset watów. Teorii jest tyle chyba co konstruktorów. Do zastosowań garażowych skup się na tym, żeby nie dobrać zbyt małej końcówki do zbyt dużych głośników albo odwrotnie i będzie dobrze. Wzmacniacz jaki podałeś byłby bardzo dobry gdyby miał 140W przy 4R.

• #14 05 Kwi 2015 11:28
    marian133
    Poziom 37  

kula001 napisał:
    Jeśli chodzi o moc to słyszałem już tyle różnych teorii i argumentów...

To widać.
    Ja polecam ten filmik który wszystko wyjaśni: http://www.eis.com.pl/pl/modules.php?op=modload&name=emedia&file=index&do=showpic&pid=163

Jeśli chcemy grać głośno, to wzmacniacz powinien być mocniejszy od kolumn aby nie dopuścić do przesterowania.
    W domowych warunkach jeśli nie gramy głośno to wzmacniacz może być słabszy od kolumn, ponieważ nie grając głośno nie doprowadzamy wzmacniacza do przesterowania.
    Reszta teorii to są jakieś bajki.

Pylony są w miarę tanie, ale czy przypasują to już inna sprawa.
    Zwrotnicę skopiuj z projektu.

• #15 12 Kwi 2015 17:19
    JasomiT
    Poziom 15  

Dziękuję i proszę o nie sprzeczanie się, to nie profesjonalnie wygląda.
    Czytam o tych wzrotnicach i jakoś nie staję się mądrzejszy.
    Kwestia impedacji, jeden twierdzi że do tego podchodzi się matematycznie, czyli dodaje opór, inny że liczy się opór niskotonowego bo nisko tonowy bierze większość obciążenie na siebie, więc jak tu podłączę dwa głośniki po 8ohm to otrzymamy teoretycznie 4?
    Na swoim zestawie mam 4ohm+4ohm+8ohm multimetrem na porcie mamy 3,8ohm, rozumiem że w różnym zakresie częstotliwości mamy różny opór.
    A więc główne pytanie - bo chcę już zamówić głośniki- przy wyborze użytkownika kula001, czyli :
    http://www.stx.pl/wm-stx-12-2-300-8-f-s-mc-duplikat-1.html
    http://www.stx.pl/t-18-250-8-ph.html
    jaki opór uzyskamy przed zwrotnicą?
    jeżeli 8 to może zająć się głośnikiem niskotonowym 4ohm który ma nieco wyższą sprawność?
    Dalej może ktoś podpowie w którym miejscu zrobić podział, są gotowe zwrotnice ale widzę podział tylko na 4100h to patrząc na charakterystykę głośników za wysoko, czyli zostaje samodzielne złożenie z elementów dostępnych na STX ale które na nisko i wysoko tonowy?
    Dalej, chcę wzmacniacz stereo, ale widzę że ciężko coś wyrwać przyzwoitych pieniądzach o stosownej mocy, ale widzę że są jakieś końcówki mocy np sharp odpowiedniej mocy, więc którą drogę wybrać?
    Wiem że może ciągnę ten temat i tylko dopytuję ale chcę coś złożyć i słuchać a nie uczyć się na własnych błędach.

• #16 12 Kwi 2015 18:06
    marian133
    Poziom 37  

thebartx8 napisał:
    stawiam na bas.
    JasomiT napisał:
    Jakoś mam przekonanie ze jak ma być głośniej z samej kolumny to musi być 30cm głośnika.

kula001 napisał:

Te głośniki i bas mają mało ze sobą wspólnego, ale jak widać ktoś Ci tutaj "dobrze" doradza.

JasomiT napisał:
    proszę o nie sprzeczanie się, to nie profesjonalnie wygląda.

Ok, ale żeby potem nie było że nie ma basu.
    Miałem te głośniki, wiem o czym piszę.

Żeby mieć kolumny z dobrym basem trzeba najpierw wybrać głośniki które tym basem grają, a potem jeszcze trzeba dobrać do nich odpowiednią zwrotnicę (mierzoną a nie liczoną na kalkulatorze).

Nie widziałem jeszcze aby ktoś z forumowiczów zaprojektował porządne (tanie i w miarę na poziomie) kolumn do "łupania", a dlaczego? ponieważ dobrych konstruktorów to nie kręci. Altusy to kicha, ten kto nimi się jara nie słyszał dobrych kolumn, bo jak by słyszał to by się tymi starociami nie jarał. Zeusy może i grają basem, ale z jakością jako całość to ma mało wspólnego, po za tym są po prostu za drogie w porównaniu z tym co oferują.

• #17 12 Kwi 2015 18:31
    kula001
    Poziom 19  

JasomiT napisał:

Jakość dźwięku mało ważna (do tej pory miałem Alphard lw1200 i mi wystarczało, chociaż było zdecydowanie za cicho), miejsce, garaż 7x8m, muzyka komercyjna. Do słuchania przy grillu a potem do poskakania.

Kolego marian133 jak widac autor nie ma parcia na jakość dźwięku, a czy ten STX ma mniej basu od Alpharda? To kolega raczej "doradza" nie patrząc na wymagania jakie sobie stawia autor. STX podaje dużo parametrów i charakterystyki, z których można zaprojektować zwrotnicę. Tańszych przy zachowaniu jakiejkolwiek jakości dźwięku głośników nie znam. A droższe owszem tylko pytanie czy jest sens?

• #18 12 Kwi 2015 18:54
    marian133
    Poziom 37  

kula001 napisał:
    a czy ten STX ma mniej basu od Alpharda?

Miałem LW1200, ten alphard ma więcej niskiego basu od tego STX-a którego podałeś.
    Gdybyś rozróżniał głośniki wiedział byś o tym.

kula001 napisał:
    STX podaje dużo parametrów i charakterystyki, z których można zaprojektować zwrotnicę.

Taką z kalkulatora, czyli do kitu.

kula001 napisał:
    Tańszych przy zachowaniu jakiejkolwiek jakości dźwięku głośników nie znam. A droższe owszem tylko pytanie czy jest sens?

Tańszych i lepszych od TSX-ów nie ma, ale trzeba umieć dobierać głośniki do siebie znając wymagania.

kula001 napisał:
    To kolega raczej "doradza" nie patrząc na wymagania jakie sobie stawia autor.

Widzę jakie autor ma wymagania i odradzam głośniki które podałeś.

Chce mieć dużo basu?
    Niech skopiuje Zeusy, a jak nie chce takich dużych to niech kopiuje Pylony.

• #19 12 Kwi 2015 21:00
    JasomiT
    Poziom 15  

Bardzo proszę o nie sprzeczanie się. więc zacznijmy od początku!
    Potrzebne przetworniki na garaż 7x8 i dość wysoki, oraz w miarę wysoka sprawność przy 400zł na głośniki.
    są jakieś propozycje?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME