Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do przedłużenia elektrycznego pastucha w ziemi?

22 Mar 2015 22:40 3003 10
  • Poziom 23  
    Witam, muszę wykonać drugie ogrodzenie z użyciem elektrycznego pastucha, ale elektryzator pastucha jest oddalony od nowego ogrodzenia o około 30 metrów, dlatego chciałem puścić kabel z wysokim napięciem w ziemi, a później już dalej plecionką dookoła ogrodzenia, tylko nie wiem jakiego kabla użyć do tego celu?

Napięcie na wyjściu elektryzatora wynosi około 9000V, także nie wiem czy zwykły kabel jednożyłowy nie będzie miał jakiś przebić?
  • Poziom 38  
    glider33 napisał:
    9000V, także nie wiem czy zwykły kabel

Zwykłe kable są stosowane na napięcia do 1000V, tak że małe szanse, aby takie napięcie wytrzymały. Pozostaje zakupić drugi elektryzator, lub przesłać napięcie górą na 3 słupach z izolatorami.
  • Poziom 23  
    Wcześniej robiłem już obejścia pastucha pod furtkami ( około 1 metra) zwykłym białym kablem YDYP 3 x 1,5 mm2 umieszczonym w peszlu i jakoś od kilku miesięcy wszystko działa, tylko ciekawe jak długo wytrzyma izolacja ?

Znalazłem taki kabelek i myślę, że będzie ok ?
    Link
  • Moderator
    Wcześniej robiłeś, działa, nie rozumiem więc po co pytasz, skoro wiesz lepiej.
  • Poziom 23  
    Jakbym wiedział lepiej to bym nie pytał na forum. Po prostu te obejścia pod furtkami robiłem tak na szybko bo nie miałem innego kabla, a poza tym nie wiem czy napięcie rzędu 9000 V nie jest szkodliwe dla izolacji kabla YDYP, który teoretycznie jest przystosowany do napięcia max 750V. To że teraz jest OK nie znaczy, że po jakimś czasie nie wystąpią przebicia napięcia przez izolację i pastuch przestanie działać.
  • Moderator Elektrycy
    YDYp to nie jest kabel.
    Producent podał jakie napięcie może być stosowane dla tego przewodu.
    Przykładasz napięcie 12-krotnie wyższe i pytasz czy to może działać? weź to na logikę.
    Twój link prowadzi cię do dobrego rozwiązania moim zdaniem.
  • Poziom 23  
    kozi966 napisał:
    Producent podał jakie napięcie może być stosowane dla tego przewodu.
    Przykładasz napięcie 12-krotnie wyższe i pytasz czy to może działać? weź to na logikę.

Logicznie nie, ale praktycznie działa, dlatego pytałem o długotrwałe skutki działania tak wysokiego napięcia na izolację...oczywiście w praktyce.
  • Poziom 33  
    @glider33 - Lepiej przesuń pastucha o te 30 metrów.
    Jeśli kabel (jakikolwiek elektryczny) układany w ziemi to YKY.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Proponuję jeszcze raz zapoznać się z tematem.

• Poziom 23  
    tomiok napisał:
    @glider33 - Lepiej przesuń pastucha o te 30 metrów.
    Jeśli kabel (jakikolwiek elektryczny) układany w ziemi to YKY.

No nie bardzo mogę przesunąć bo on już działa z jednym ogrodzeniem, a teraz muszę zbudować drugie i chcę to zrobić na tym samym elektryzatorze.
  • Poziom 34  
    Trzeba wrócić i wymienić te wadliwe wstawki YDY.Jesli jest kabel bardzo dobry do tego celu, to go natychmiast zastosować . Ten YDY "napije" się wody -izolacja się popsuje i będzie wstyd monterowi .
  • Poziom 23  
    Na szczęście kabel YDY jest w peszlu, także z wymianą nie będzie problemu.
    Dzięki wszystkim za cenne wskazówki :D