Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

noname - szlifierka kątowa dziwna praca

23 Mar 2015 13:43 2238 9
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mam problem z moją szlifierką kątową co prawda szlifierka nie jest jakaś markowa raczej chińczyk (niestety nie mam na niej oznaczeń) zaczęła mi dziwnie pracować nagle. Dokładniej, przy cięciu nagle mi zwolniły obroty i zaczęła wydawać z siebie dźwięk, nie wiem jak go określić w każdym bądź razie zamiast dźwięku normalnej pracy zaczęła wydawać dźwięk jakby skrobania (na filmiku nie najlepiej ale można usłyszeć). Do tego komutator mocno się zabrudza (chyba grafitem ze szczotek, lub osmala) a na samych szczotkach pojawia się osmolenie. Do tego zauważyłem że dość mocno iskrzy. Co do tej pory zrobiłem to było wyczyszczenie komutatora drobnym papierem ściernym (oraz oczyszczenie później przestrzeni między płytkami komutatora) oraz zmiana szczotek nic to nie dało dalej działa tak samo. Do tego nagrzewa się dość mocno wpierw okolice komutatora a później cały wirnik i stojan. Do tego dźwięki są jakby się coś paliło (skwierczenie) i dymi. Nie umiem sobie poradzić.
    P.S.
    Proszę o niedodawanie odpowiedzi w stylu nie opłaca się naprawiać chińczyka kup nową, po prostu nie stać mnie na zakup nawet chińskiej.
  • Poziom 32  
    Komutator nie wygląda tragicznie.
    Jeżeli wydaje dziwne odgłosy sprawdź łożyska w pierwszej kolejności przy tarczy. Pomimo że w ręku da się obracać może na obrotach dawać spory opór. Pracując tak można spalić całkiem silnik.
  • Poziom 14  
    Hmmm, łożysko przy komutatorze wydaje się pracować nieco ciężej niż powinno.
  • Poziom 32  
    Ono w jednej z moich szlifierek zużyło się jako drugie, ale to nie jest wyznacznik. U mnie jak to łożysko się zepsuło to bieżnia zewn. obracała się w gumie, którą widać na zdjęciu.
  • Poziom 14  
    Wirnik w łożysku które się znajduje w główce kręci się bez problemu, natomiast łożysko o którym pisałem przy komutatorze powoduje nieco szybsze wyhamowanie wirnika. Nie wiem jeszcze tylko co z łożyskiem na wałku na którym się mocuje tarcze tutaj już w ogóle właściwie nie ma swobody kręcenia.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kacper96 napisał:
    Proszę o niedodawanie odpowiedzi w stylu nie opłaca się naprawiać chińczyka kup nową

Przykro mi ale tak właśnie jest. Spalony wirnik, słychać to po pracy silnika i widać po objawach i wyglądzie szczotek. Ponadto objaw zwolnienia obrotów i iskrzenie jest tak charakterystyczny dla zwarcia między-zwojowego w wirniku, że dalsza zabawa nie ma sensu (chyba, że w ramach nauki). Naprawa wirnika będzie droższa jak szlifierka.
  • Poziom 14  
    Okej dzi_dziuś chodziło mi przez to że ludzie widząc napis "chińczyk" bez zastanowienia najczęściej piszą kup nową nie uzasadniając a ty uzasadniłeś więc to nieco co innego. Spróbuję jeszcze z tymi łożyskami bo to nie jest drogie w wykonaniu. I jeśli nie pomoże no to nic innego mi nie zostanie jak zakup nowej.
  • Specjalista AGD
    Kwotę zakupu łożysk dołóż lepiej do nowej szlifierki :)
    Naprawa nic nie da, jak łożyska nie są rozsypane lub zatarte nie ma sensu ich wymieniać.
  • Poziom 10  
    Aby być pewnym uszkodzenia-zwarcia uzwojenia wirnika trzeba sprawdzić na elektromagnesie, ewentualnie przerwę w uzwojeniu za pomocą układu do sprawdzania ciągłości czyli omomierz, lub podobne ustrojstwa.
  • Poziom 14  
    Więc, dostałem od znajomego wirnik z chińskiej szlifierki wstawiłem do mojej i działa jak nowa (no może trochę przesadziłem) ale działa teraz jak powinna więc najwidoczniej problemem było zwarcie w wirniku, ale cały czas mnie zastanawia jak mogło do niego dojść.