Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator temperatury. Prosty termostat - modyfikacja schematu

Alonsof15 23 Mar 2015 19:12 5511 18
    Alonsof15
    Level 7  
    Dzień dobry,
    pracuję nad wykonaniem termostatu który będzie odpowiednio włączał grzałkę w zależności od temperatury i wzoruję się na pewnym schemacie (obrazek). Planuję ominąć zasilacz z tego projektu i użyć gotowego zasilacza, i pytanie brzmi jak zmieni się ten schemat, jakie gniazdo powinno być zastosowane, czo to K1 to jest owe gniazdo?
  • Helpful post
    jakubek56
    Level 31  
    Nie K1 to przekaźnik.
    Jedyne gniazdo to Z1 i to co wychodzi od przekaźnika.
    Jeśli chcesz zastosować gotowy zasilacz, to musisz podać na pięcie z tego zasilacza na VCC (to co jest w górnej części schematu) i wszystkie masy (GND).
    Alonsof15
    Level 7  
    To czyli przekaźnik K1 nie jest potrzebny jeśli chcę zastosować zasilacz?
  • Helpful post
    jakubek56
    Level 31  
    Jest potrzebny.
    Jeśli na ten przekaźnik będzie podane napięcie to złączy zacisk nr1 z zaciskiem nr2 lub nr3.
    Alonsof15
    Level 7  
    No właśnie nie rozumiem trochę idei zacisków 1,2,3, czy chodzi o to że na zacisku 2 grzałka grzeje a na zacisku 3 nie grzeje, ale wtedy za co odpowiedzialny jest zacisk 1?
  • Helpful post
    brofran
    Level 39  
    Alonsof15 wrote:
    czyli przekaźnik K1 nie jest potrzebny

Regulator temperatury musi mieć " coś " co będzie właczało i wyłączało grzałke. Tym czymś jest właśnie przekaźnik ze stykami. To on zazwyczaj włacza elementy zasilane z sieci 230 V. A Tobie do czego ten termostat będzie potrzebny? Bo jeżeli np. tylko do sygnalizacji, to przekaźnik może być zbędny.

Dodano po 2 [minuty]:

Grzałka grzeje po załączeniu przekaźnika na zacisku 1-3.
    Alonsof15
    Level 7  
    Ten termostat tylko i wyłącznie służy mi w celach edukacyjnych
  • Helpful post
    brofran
    Level 39  
    Alonsof15 wrote:
    w celach edukacyjnych

No to przekaźnika nie potrzebujesz : daj diodę LED + rezystor .
    Alonsof15
    Level 7  
    Dziękuję za pomoc
    Alonsof15
    Level 7  
    Mam pytanie jeszcze, pracuje w LTSpice i potrzebowałbym modelu przekaźnika RM81 12V i wzmacniacza operacyjnego TL081, z tym przekaźnikiem nie będzie chyba problemu natomiast nie mogę nigdzie doszukać się modelu tego wzmacniacza. Chyba że mogą posłużyć jakieś inne podobne elementy które ma LtSpice
  • Helpful post
    kaka0204
    Level 28  
    Witam.
    Nie mam programu LTSpice, ale jako wzmacniacz możesz użyć LM358, OP07, UA741.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    jacunio66
    Level 11  

LM358 to podwójny wzmacniacz.
  • Helpful post
    kaka0204
    Level 28  
    jacunio66 wrote:

LM358 to podwójny wzmacniacz.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jedną część.
    szymcix
    Level 2  
    Witam. mógłby mi ktoś doradzić co do grzałki do tego układu, jakie powinna mieć parametry ?
    RitterX
    Level 39  
    Parametry grzałki dobiera się do określonego obiektu, który ma być podgrzewany np. akwarium. Zakładasz, że będzie potrzeba maksymalnie np. +6°C względem temperatury otoczenia i dobierasz najprościej ze stosownej tabeli jakiej wielkości powinna być grzałka dla np. akwarium 100L. W tym przypadku należy zastosować grzałkę 50W. Więcej szczegółów znajdziesz w internecie.

Jeżeli to układ edukacyjny to zrezygnuj z 230V~ i całość zasilaj z np. 12V. W miejsce grzałki wstaw żarówkę małej mocy. To w końcu także grzałka.
    szymcix
    Level 2  
    Dziękuje za odpowiedź :D . Pytam gdyż planuję przerobić sterownik który sterował pracą wentylatorów na regulowaną nagrzewnice do wody. Na wyjściu mam zamiar założyć stycznik który będzie załączał grzałkę na 230V. Wody byłoby max 60l. i temperatura jaką bym chciał mieć to od 7*c do 23*c. taka grzałka 100W może być ?
    RitterX
    Level 39  
    W tym zastosowaniu stycznik jest bez sensu z powodu ograniczonej żywotności oraz generowania zakłóceń do sieci w czasie włączania.
    Powinieneś użyć SSR albo triaka sterowanego optotriakiem z detektorem przejścia przez zero np. MOC3063. Na Twoim schemacie wystarczy usunąć przekaźnik i równoległą diodę a w to miejsce wstawić szeregowo połączony rezystor, diodę LED sygnalizującą załączenia i diodę optotriaka.
    Grzałką powinieneś sterować grupowo. To oznacza, że triak jest włączany w momencie przejścia sinusoidy przez zero czyli układ nie generuje zakłóceń do sieci.
    Aby określić moc grzałki powinieneś dokonać analizy najgorszego przypadku czyli o ile stopni ma być podgrzana woda gdy jest najzimniejsza? Dla przykładu grzałka 100W podniesie temperaturę w zbiorniku 60L rzędu +12°C.

p.s.
    Nie prościej zakupić grzałkę z wbudowanym termostatem albo gotowy termostat?
    szymcix
    Level 2  
    Woda miałaby mieć stałą temp. na zadanym poziomie i grzałka działałaby tylko kilka razy w ciągu doby gdyż pojemnik z wodą znajdowałby się w pomieszczeniu zimniejszym. Zapewne łatwiej byłoby kupić termostat ale mam 4 sterowniki i pasowałoby coś z nich wymodzić :D
    Alonsof15
    Level 7  
    Mój prowadzący zasugerował mi zmianę schematu, część już mam w Ltspice i stoję. Mam problem z ustaleniem histerezy aby przekaźnik który będzie w schemacie nie przełączał gdy temperatura będzie się często zmieniała. Dioda D1 jest czujnikiem temperatury i dla niej miałem wymyślić funkcję która będzie miała przebieg trójkątny (domyślam się że chodziło o funkcję wartości bezwzględnej), chyba to miało mi pomóc w ustaleniu histerezy. Mógłby mi to ktoś rozjaśnić?