Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie subwoofera do pokoju

Euzebiusz23091998 23 Mar 2015 20:17 870 8
  • #1 23 Mar 2015 20:17
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Witam :)

Dziewczyna poprosiła mnie o wykonanie subwoofera do jej pokoju aby wspomóc wierzę stereo.
    Pokój ma lekko ponad 16m2 (4,3 m na 4 m, coś w tych okolicach, może trochę więcej). Wykonałem rysunek poglądowy pokoju aby wyjaśnić dokładnie o co chodzi. 4 kratki to ok 1 metra.

Plan jest taki aby w ten narożnik (prawa góra ) wstawić takowy w trójkątnej obudowie. Aktualnie są tam porobione półki a na dole jest metr pustki po prostu przykryty gipsową płytą (z prawej strony kartki rysunek poglądowy). Płytę gipsową wywalę i mam tam ok 50cm miejsca (co daje maksymalną obudowę myślę ok 65-70 litrów po uwzględnieniu miejsca na płytę budulcową itd. Wysokość pokoju to 215 albo 230 cm (zależy w którym miejscu, na kartce na dole ten prostokąt to takie jakby obniżenie dookoła sufitu właśnie o to 15 cm).

Jako głośnik myślałem o przetwornikach STX. A konkretnie o tym http://stx.pl/w-stx-12-2-500-8-f-s-mc-duplikat-1.html ale czy to jest w ogóle warte czegokolwiek czy lepiej dołożyć trochę pieniędzy i kupić coś lepszego? (co?)

Końcówkę mocy wykonam sam, myślałem o oparciu się na kicie AVT5187
    ewentualnie coś innego z forum, w miarę prostego (w końcu wystarczy jeden kanał, ewentualnie 2 w mostek).

Czy mój projekt ma w ogóle sens czy lepiej odpuścić i wykonać subwoofer w zwykłej obudowie albo się w to nie bawić?

Pozdrawiam Ebi ;) Dopasowanie subwoofera do pokoju

• #2 23 Mar 2015 20:53
    wariato
    Poziom 43  

Wg mnie 12'' w subwooferze zagubi się w tak małym pomieszczeniu. Wybierz lepiej sprawdzony GDN 22-140 SCX. Nawet są gotowe projekty obudów z tym głośnikiem, wystarczy tylko skopiować i będziesz miał pewność że to zagra. Do tego który wybrałeś trzeba będzie na nowo wyliczać obudowę.

• #3 23 Mar 2015 21:48
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Nie do końca chyba zrozumiałem jak może się zagubić ;) a z obudową to nie problem, jest WinISD a i producent podaje 50L w BR.

Edit: widzę że STX pozmieniał nazwy głośników, ten kiedyś nazywał się 12.2.500 FSMC

• #4 24 Mar 2015 19:00
    wariato
    Poziom 43  

Euzebiusz23091998 napisał:
    Nie do końca chyba zrozumiałem jak może się zagubić

Fale niskich częstotliwości rozchodzą się we wszystkich kierunkach na duże odległości, duża membrana wytwarza więcej "mięcha" ale to będzie łomot w takim pomieszczeniu, prawdziwy bas będzie gdzieś w przedpokoju, na korytarzu lub pokoju obok. Lepszy mniejszy sub ale za to szybszy i nie stracisz na jakości basu.

• #5 24 Mar 2015 19:04
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Rozumiem :) a jak wygląda sprawa z zastosowaniem np dwóch ale mniejszych głośników czy wtedy efekt będzie ten sam? Na szybkości można też zyskać robiąc obudowę zamkniętą dobrze myślę?

Jeszcze gruntowne pytanie: tak w rogu i trójkątnej obudowie to może być?

• #6 28 Mar 2015 16:59
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Ponawiam pytanie.

Dodam że porobiłem sobie symulacje w WinISD. Możliwe zestawy to:
    1 głośnik w BR 35l 38Hz
    2 głośniki w BR 70l 38Hz
    2 głośniki w obudowie zamkniętej 60l

obudowa zamknięta ma bardzo krótkie opóźnienia i to jest na + , ale znowu nie podoba mi się wczesny spadek w SPL. Dodam screenshota wykresu.

Edit: Lepsze SPL ma głośnik który podałem na początku. Ale pamiętam że stwierdzone było że za duża membrana na taki pokój więc raczej odpada. Swoją drogą z wykresu wynika że ma mniejsze opóźnienia niż jego mniejszy "kolega".

• #7 13 Kwi 2015 11:59
    harley999
    Poziom 6  

Może tak jak kolega wyżej pomyśl nad np 2 mniejszymi głośnikami np. Tonsila 20\80 lub stx 22.200. Obudowa będzie podobna wielkościowo, a nie stracisz na jakości basu.

• #8 13 Kwi 2015 16:01
    marian133
    Poziom 37  

harley999 napisał:
    Może tak jak kolega wyżej pomyśl nad np 2 mniejszymi głośnikami np. Tonsila 20\80 lub stx 22.200. Obudowa będzie podobna wielkościowo, a nie stracisz na jakości basu.

Jakość basu zależy od parametrów głośnika, a na drugim miejscu jest jego wielkość.
    Im lepsze parametry tym lepszy bas, tak samo jak wielkość głośnika, im większy tym wierniej odtwarza basy... ale wielkość głośnika powinno się dostosować do pomieszczenia, gdyż w małym pomieszczeniu duży głośnik nie zawsze znaczy lepszy.

Jeden większy o podobnej jakości (parametry) co mniejszy, zawsze zagra lepiej. Niestety dwa mniejsze i gorsze nigdy nie zagrają lepiej niż jeden większy, więc o "utrzymaniu" jakości nie ma mowy, chyba że ten większy jest po prostu za duży do pomieszczenia.

Zakręciłem?
    Ale chyba wszystko jasne :)

Proponuję kompromis: http://www.stx.pl/w-stx-10-2-400-8-f-s-mc-duplikat-1.html
    Zagra już w 40L i jest tańszy od dwóch 22-200.

Aha, daruj sobie te dywagacje o opóźnieniu itp., kupujesz najtańsze głośniki, nic w nich audiofilskiego. STX podaje objętość obudowy i strojenie.

• #9 13 Kwi 2015 17:18
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Cieszę się że temat w końcu ożył :D

Audiofilskiego dźwięku nie oczekuję, to będzie współpracować z zwykłą wieżą z czasem wymienioną na dwa monitory tego samego producenta (też Diy).

Wracając do kolumny, to nie ukrywam że przy wyborze głośnika chodzi też o walory estetyczne. Głośniczek 20 cm śmisznie wygląda na ściance o trzy razy większej szerokości.. Choć nie jest to też kwestia najważniejsza!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME