Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie kuchenne - halogeny, jeden obwód nie działa.

23 Mar 2015 21:38 6366 93
  • Poziom 12  
    Witam,

może zacznę od tego, jak wygląda oświetlenie, mam 6 halogenów, które tworzą dwie grupy po 3 halogeny. Każdą grupę włączam osobnym włącznikiem.

Z tego na ile jestem w stanie rozpoznać sprzęt elektryczny(bo ogólnie w temacie jestem zielony) to znajduję się tam jeden transformator podobny do tego : Transformator

I przy każdym włączniku jest jeszcze mały transformator(tzn tak mi się wydaje, że to transformator-zrobiłem zdjęcie) :
    Oświetlenie kuchenne - halogeny, jeden obwód nie działa. Oświetlenie kuchenne - halogeny, jeden obwód nie działa.

Jeszcze wczoraj nie świeciła żadna żarówka ale zauważyłem, że kostki w których połączone są kable były stopione, wiec je wymieniłem i jedna grupa halogenów zaczęła świecić. Natomiast żaden halogen z drugiej grupy nie świeci nadal i jak próbuje włączyć włącznikiem drugą grupę, to ten mały transformator zaczyna klekotać, tak jakby coś w nim stukało. Myślicie, że jego żywot dobiegł końca, czy to jakiś inny problem np. zwarcie ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    Ten mały transformator to przekaźnik. Albo padł albo ma zbyt niskie napięcie na cewce. Przekaźnik ma ruchomą kotwicę. Zewrzyj ją mechanicznie (dociśnij wkrętakiem) i sprawdź czy zaświeci druga grupa.
  • Poziom 12  
    Próbowałem docisnąć, dalej dalej stuka, poczekałem 10 sekund i poleciał lekki dymek, wyłączyłem, bo myślałem, że już uśmiercony do końca, ale włączyłem na moment i nic się nie zmieniło, dalej tylko stuka.

Jeśli to zimne luty, to będę musiał lutownice załatwić w takim razie, bo i do wymiany też będzie konieczna.

A mógłbyś mi napisać jakiego powinienem kupić(może być link), bo ten ma już swoje lata i zapewne nowe przekaźniki wyglądają inaczej.
  • Moderator Elektrotechnika
    kondi50 napisał:
    Próbowałem docisnąć, dalej dalej stuka, poczekałem 10 sekund i poleciał lekki dymek,

Zapewne ze styku , ktoś wpadł na pomysł by dać przekaźnik bo wyłącznik nie wytrzymywał tego obciążenia ,
    przekaźnik do wymiany zapewne dał kolega za duże moce tych żarników .
  • Poziom 12  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Zapewne ze styku , ktoś wpadł na pomysł by dać przekaźnik bo wyłącznik nie wytrzymywał tego obciążenia ,
    przekaźnik do wymiany zapewne dał kolega za duże moce tych żarników .

Wiec jaki przekaźnik powinienem kupić, możecie polecić coś taniego ? Bo wynajmuje mieszkanie i nie opłaca mi się w to inwestować, byle działało.
  • Poziom 31  
    Skoro wynajmujesz to nie powinieneś ingerować w tą instalację lecz powiadomić właściciela.
  • IGE-XAO
  • Admin Elektroenergetyka
    kondi50 napisał:

Wiec jaki przekaźnik powinienem kupić, możecie polecić coś taniego ? Bo wynajmuje mieszkanie i nie opłaca mi się w to inwestować, byle działało.

Skąd możemy wiedzieć jaki prąd płynie w obwodzie. Podaj łączną moc żarówek przypadających na przekaźnik.

jann111 napisał:
    Skoro wynajmujesz to nie powinieneś ingerować w tą instalację lecz powiadomić właściciela.

Dokładnie. Należy zgłosić awarie właścicielowi i niech on się martwi.
  • Poziom 12  
    jann111 napisał:

Tylko, że zanim on się za to weźmie to będę żył bez światła 3 miesiące, wiec zrobię sam i odliczę od czynszu.

Łukasz-O napisał:
    Skąd możemy wiedzieć jaki prąd płynie w obwodzie. Podaj łączną moc żarówek przypadających na przekaźnik.

Na jeden przekaźnik 3 oprawy halogenowe, każda po 10w.
  • Poziom 31  
    Ale przecież pisałeś, że
    kondi50 napisał:
    ogólnie w temacie jestem zielony
    więc sam niewiele zdziałasz. Tam przydał by się fachowiec bo ktoś trochę przekombinował.
  • Poziom 12  
    jann111 napisał:
    więc sam niewiele zdziałasz. Tam przydał by się fachowiec bo ktoś trochę przekombinował.

Jeśli będę wiedział co mam kupić, to podejrzewam, że uda mi się podłączyć 4 kabelki do przekaźnika.
  • Poziom 12  
    Z tego co skumałem to wygląda na to, że twoje przekaźniki/styczniki sterowane są napięciem sieci 230V a załączają obwód 12V /takie chyba są żarówki ale trzeba to sprawdzić/.

3x10W to żadna moc - szukasz czegoś co się nazywa stycznik/przekaźnik z cewką zasilaną 230V (tu podłączasz prąd/obwód z wyłącznika na ścianie). A przekaźnik podaje napięcie z transformatora na żarówki /12V/.

Takich ustrojstw jest DUŻO od miniaturowych na płytki drukowane do takich do zabudowy w rozdzielnicy.

Pogooglaj "przekaźnik 230V 12V" sprawdź tylko max moc styków ale większość będzie na min 10A prądu i da radę myślę.

Wybierz coś w ładnej bezpiecznej obudowie i tyle. Pamiętaj tylko ze cewka ma być sterowana 230V .... a najlepiej miernik w rękę i sprawdź co jest na zasilaniu obecnie.

Jak nie masz miernika to lepiej poproś o pomoc kogoś kto ma i umie użyć :)

np takie cudo będzie ok - jeśli zasilanie jest 230V:

http://zamel24.pl/przekazniki-elektromagnetyc...ik-elektromagnetyczny-pem-01-230-230v-ac.html

A ja bym wymienił oba ... stare jakieś są ...

Wersja 2:
    Wywalić te przekaźniki i transformator i zstąpić czymś co możesz wygoglac jako "transformator meblowy 230V 12V"

http://kash.pl/wp-content/uploads/2013/11/tre_led_15w_1.jpg

Z jednej strony zasilasz z sieci 230V z drugiej masz 12V do lampek - tylko sprawdź moc - ten akurat jest na 15W - za mało dla Cibie ... Na wyjściu ma też prąd stały 12VDC ale to chyba nie będzie przeszkadzać (ten stary toroidalny dawał na żarówki prąd zmienny)
  • Poziom 12  
    pqma napisał:
    Wybierz coś w ładnej bezpiecznej obudowie i tyle. Pamiętaj tylko ze cewka ma być sterowana 230V .... a najlepiej miernik w rękę i sprawdź co jest na zasilaniu obecnie.

Miernika niestety nie mam, ale nie odłączałem kabli jeszcze od starego przekaźnika więc będę mógł rozpoznać skąd wychodzi kabel i na jakie pole wchodzi i na tej zasadzie podłączyć nowy. Kupie przekaźnik i będę próbował, jeśli sam nie dam rady, mam nadzieję, że na podstawie zdjęć które zrobię, pomożecie.
  • Poziom 12  
    Żarniki zamień na oświetlenie LED , wyrzuć ten przekaźnik i połącz zgodnie ze schematem na zasilaczu . A zniknie problem przekaźnika .

Nie chce aż tak ingerować w oświetlenie, bo tak jak już wcześniej napisałem wynajmuje mieszkanie i chce tylko aby szybko to naprawić i jak najmniejszym kosztem, byle w kuchni światło było.

Dzisiaj zrobiłem jeszcze jedna rzecz, wymieniłem jeden włącznik(ten na nieświecącej grupie halogenów) i sytuacja się zmieniła, wszystkie halogeny zaczęły świecić z tym, że halogeny z tej grupy które nie świeciły, teraz świecą tylko delikatnie i co najdziwniejsze, kiedy włącznik jest na off. Gdy włącznik jest na on, dalej świecą delikatnie, jednak przekaźnik stuka jak wcześnniej.

Powiecie mi jak to możliwe, ze halogeny zaczęły świecic i włącza się je wszystkie, włącznikiem tej grupy, która wcześniej działała ?

W kablach napewno nic nie namieszałem, bo jak wymieniałem kostki, to robiłem to tak, że wykrecałem ze starej i wkręcałem odrazu w to samo miejsce w nowej.
  • Poziom 12  
    Bez miernika nie dasz rady , jest jakiś bałagan .... dzwoń po kumpla :)
  • Poziom 12  
    pqma napisał:
    Bez miernika nie dasz rady , jest jakiś bałagan .... dzwoń po kumpla

Wśród kumpli to raczej informatyków mam niż elektryków, wiec może być cieżko :)

Ale za bardzo nie wiem skąd ten bałagan, bo wczesniej wszystko działało, a kabli nie zamieniałem.

Ale mogę kupić, bo znalazłem na allegro całkiem nie drogie, może się przyda jeszcze kiedyś :)
  • Poziom 12  
    16PLN w sklepie obok wystarczy.

A co to za informatyk co nie ma miernika ja mam z 5 różnych :)

Kup miernik, włącz głowę, pomierz i wklej schemat co tam masz.
  • Warunkowo odblokowany
    Jednak sam namieszałeś. Odkręć ten przełącznik. Odłącz od niego przewody i sprawdź na którym masz napięcie,następnie popatrz na ten przełącznik "od spodu" i tam pisze. Co i gdzie podłączyć. Na przekaźniku także namieszałeś. Więc kombinuj i jeszcze raz kombinuj. Tylko przed wkładaniem łapek. Wyłącz zasilanie.
  • Poziom 12  
    zubel napisał:
    Na przekaźniku także namieszałeś.

Jeszcze o ile z przełącznikiem mogę się zgodzić, że coś namieszałem to przekaźnik ma przylutowane kable i tam na 100% jest tak jak było.

Kupie jutro miernik i postaram się narysować schemat tego co tam się dzieje :)
  • Poziom 12  
    W kwestii miernika to skup się tylko na wyborze zakresu bo taki za 16PLN to dużo błędów nie wytrzyma. Łapki daleko od kabli pod napięciem. No i nie na bosaka w kałuży wody.
  • Warunkowo odblokowany
    Sprawdź przewody w "przełączniku". Tu masz pomyłkę. Inaczej. Wymontuj ten "przełącznik i zewrzyj te trzy przewody razem. Jeżeli zaświecą wszystkie"sekcje" to chyba wiesz gdzie szukać błędu. (tak jak napisałem. Na przełączniku pisze gdzie podłączyć L.
  • Poziom 12  
    zubel napisał:
    Wymontuj ten "przełącznik i zewrzyj te trzy przewody razem. Jeżeli zaświecą wszystkie"sekcje" to chyba wiesz gdzie szukać błędu.

Zrobiłem tak już wcześniej, jednak nic się nie zmienia, świeci 6 halogenów(z czego 3 słabo) a do tego przekładnik stuka i wszystkie mrygają.

Nawet jak odłączę przełącznik i kabelki nie stykają się ze sobą, to dalej świeci 6 halogenów(z czego 3 sałabo) z tym, że przekładnik nie stuka. I trochę tego nie ogarniam, bo wcześniej działało a układu przewodów nie zmieniałem.
  • Poziom 12  
    A może kabelek któryś się ułamał ze starości przed stycznikiem (pod izolacją tak że nie widzisz). I tam sobie iskrzy a zjara się za tydzień więc teraz stycznik tylko stuka?
    Moderowany przez Łukasz-O:

Tam nie ma żadnych styczników.

Narysuj jak masz to połączone albo zrób więcej zdjęć ...
  • Moderator Elektrotechnika
    kondi50 napisał:
    z czego 3 słabo

Koledzy a może to tak miało świecić , proszę spojrzeć na zdjęcie .
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Narysuj jak masz to połączone albo zrób więcej zdjęć ...

Dwa żółte kabelki, które wchodzą do przekaźnika idą od strony transformatora, biały idzie bezpośrednio do przełącznika, drugi kabel do przełącznika idzie z najbliższej kostki.
  • Warunkowo odblokowany
    kondi50 napisał:
    z czego 3 słabo

Koledzy a może to tak miało świecić , proszę spojrzeć na zdjęcie .

Połowa napięcia?. Chyba nie. Być może przekaźnik na 230 V DC. Za mała dioda na (połowę napięcia). Mogła się uszkodzić i przekaźnik "stuka". Wygląda na to że ta dioda jest włączona w cewkę przekaźnika
  • Poziom 12  
    Prostuje napięcie podane na cewkę ??? Bo inaczej cewka by raz pchała raz ssała :)

Dodano po 6 [minuty]:

kondi50 napisał:

Dwa żółte kabelki, które wchodzą do przekaźnika idą od strony transformatora, biały idzie bezpośrednio do przełącznika, drugi kabel do przełącznika idzie z najbliższej kostki.

Czyli mamy 230V AC >> toroid >> 12 AC i stąd:

12 * Pi coś tam DC na cewkę (bo dioda), a ta jak zapnie stycznik to daje 12V AC na żarniki.

A jak w cewce jest zwarcie (bo stara) to nie ma siły zamknąć się stycznik /bo sprężyna/ i tryka.

Wniosek wymienić stycznik lub najlepiej użyć transformatora elektronicznego (meblowego) 230V /12V i za pomnieć.

https://www.google.com/search?q=transformator+elektroniczny+12v&ie=utf-8&oe=utf-8

Jest jedno ALE - sprawdź czy żarówki są na 12V :)

Moderowany przez Łukasz-O:

Przecież transformator jest sprawny. Tam nie ma styczników. 3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Poziom 12  
    pqma napisał:
    Jest jedno ALE - sprawdź czy żarówki są na 12V

Tak żarówki są na 12V.

pqma napisał:
    Wniosek wymienić stycznik lub najlepiej użyć transformatora elektronicznego (meblowego) 230V /12V i za pomnieć.

Ale będzie możliwość podłączenia transformatora(meblowego) w miejsce przekaźnika ?
    Czy będzie trzeba przerabiać całą instalacje i usuwać istniejący transformator ?
  • Poziom 12  
    230V >> wyłącznik >> transformator elektroniczny >> żarówki równolegle.

Znalezione gdzieś na tym forum:

Na czarnym kablu (po lewej oznaczony L = faza) daj wyłącznik.
  • Warunkowo odblokowany
    pqma napisał:
    230V >> wyłącznik >> transformator elektroniczny >> żarówki równolegle.

Znalezione gdzieś na tym forum:

Na czarnym kablu (po lewej oznaczony L = faza) daj wyłącznik.

Kolego. Po to są te przekaźniki i łącznik świecznikowy by można było załączać jeden obwód lub drugi. Ewentualnie dwa razem. To co proponujesz to jest potrzebne jak zającowi dzwonek. Transformator kolega już ma i jest dobry.