Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?

23 Mar 2015 22:20 2856 27
 • Poziom 9  
  Witam Drodzy Forumowicze,
  piszę do Was w sprawie moich kolumn DIY ( jakiś czas temu chciałem nawet je sprzedać, ale poszedłem po rozum do głowy i je zostawiłem ).

  Problem w tym, ze właśnie zauważyłem ze jedna kopułka jest wepchnięta do środka ( da rade to naprawić? ) czy po prostu to wymienić ( głośniki to TONSIL GDWK 8/10 ).

  Dodatkowo, zastanawiałem się nad moja zwrotnicą w tych kolumnach ( została ona zrobiona przez Kolegę z forum, ale nie odzywa się na maila to nie wiem czy jest dalej aktywny;:) ), ponieważ z kolumn jest dość mało basu ( grały teraz pod HK 6300, zamierzam zmienić na PMA-500AE). Czy Waszym zdaniem zwrotnica jest dobra, czy w ogóle odpuścić te kolumny:)?  Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic? Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?


  Dzięki za pomoc i sugestie:)
 • IGE-XAO
 • Poziom 16  
  Sposób na wciśniętą kopułkę był gdzieś na Forum, średnio-nisko tonowe to Tesla ARN?
  Nic nie wiadomo na temat samych zwrotnic.
 • Poziom 9  
  Witam,
  W sensie co podać na temat zwrotnic?;) zrobił je kolega z forum, nie wiem co podać aby je lepiej zidentyfikować.

  Głośnik nisko-srednik to tonsil gdn 13/40/12.
  Obudowa to jak pamiętam około 11l.
 • Poziom 43  
  saided napisał:
  z kolumn jest dość mało basu
  saided napisał:
  Głośnik nisko-srednik to tonsil gdn 13/40/12.
  Podejrzewam,że żadne kombinacje ze zwrotnicą nic Ci nie poprawią w tym zakresie. Te głośniki tak mają. Praktycznie biorąc poniżej 100 Hz nie ma się czym zachwycać.
 • IGE-XAO
 • Poziom 9  
  No nic chłopaki, w takim razie to zakupie nowy wzmacniacz i najwyżej bas będę uzupełniał subem.:)

  Pozdro i dzięki za dobre słowo.
 • Poziom 32  
  Czy ja dobrze widzę że w zwrotnicy jest zwykły kondensator elektrolityczny 6,8µF 40V, nawet nie bipolarny lecz biegunowy? On nie nadaje się do tego celu: stwarza niebezpieczeństwo zniszczenia głośników wysokotonowych i przeciążenia wzmacniacza. Zastąp go foliowym, najlepiej MKP. Na wszelki jednak wypadek najpierw rozrysuj i zamieść na forum schemat zwrotnicy, bo w tej sytuacji można spodziewać się każdego babola.
  Nie licz jednak na to że najlepsza nawet zwrotnica poprawi bas. Rolą zwrotnicy jest rozdział sygnałów pomiędzy głośniki, w zależności od częstotliwości. W zespołach dwudrożnych częstotliwość podziału obiera się zwykle z przedziału 3kHz÷5kHz a nawet jeszcze wyżej, tak więc z basami nie ma to nic wspólnego. Niekiedy stosuje się w zespołach pasywne filtry tłumiące częstotliwości średnie i wyższe, co prowadzi do względnego uwydatnienia basu, oczywiście kosztem efektywności. Ale to nie jest zwrotnica lecz korektor.
 • Poziom 9  
  Kolego Tomku, jako że ze mnie w tym temacie jest laik, nie powiem Ci co w tej zwrotnicy siedzi. Nawet dokładnie rzecz ujmując, nie wiem o czym mówisz opisując kondensator elektrolityczny:).
  A dodatkowo, ja sam na pewno w tej zwrotnicy nic nie zmienię, bo nie mam zielonego pojęcia jak by to zrobić.:)

  Jak mam rozrysować schemat zwrotnicy?:) Jedyne co mogę zrobić to opisać każdą składową zwrotnicy ( narysowałem rysunek w paint ).

  Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?
 • Poziom 32  
  saided napisał:
  Kolego Tomku, jako że ze mnie w tym temacie jest laik, nie powiem Ci co w tej zwrotnicy siedzi. Nawet dokładnie rzecz ujmując, nie wiem o czym mówisz opisując kondensator elektrolityczny:). ]

  Typowy kondensator elektrolityczny ma kształt walca, zamkniętego z jednej strony aluminiowym denkiem, z drugiej zaś - gumką. Od strony gumki powinien znajdować się znak "+" albo od strony denka znak "-"; mogą też występować oba te znaki. Kondensator elektrolityczny bipolarny, stosowany w niskobudżetowych zespołach głośnikowych ma gumki z obu stron, a zamiast "+" i "-" widnieje napis BP.
  Cytat:
  A dodatkowo, ja sam na pewno w tej zwrotnicy nic nie zmienię, bo nie mam zielonego pojęcia jak by to zrobić.:)

  Przynajmniej można mieć nadzieję że nie trzeba będzie zmieniać obu cewek, oraz kondensatora monacor 3,3µF ±5% 250V MKP (o ile tylko zostały poprawnie obliczone). Do tego samego typu powinien należeć i drugi kondensator (kondensatory MKP produkują także inne firmy, np. Jantzen lub MANT), tylko jego pojemność powinna wynosić 6,8µF (znów o ile poprawnie go obliczono).
  Cytat:
  Jak mam rozrysować schemat zwrotnicy?:) Jedyne co mogę zrobić to opisać każdą składową zwrotnicy ( narysowałem rysunek w paint ).

  Rozrysowałeś na razie jedynie rozmieszczenie elementów, tymczasem nieporównanie ważniejsze są połączenia metaliczne między nimi. Ponieważ zwrotnica zmontowana jest na płytce drukowanej - musisz uwzględnić miedziane ścieżki od spodu, tak jakby to były zwykłe kable. Uzupełnij więc rysunek, to można będzie cokolwiek powiedzieć dalej.
 • Poziom 9  
  hmm zbytnio nie widać co z czym się łączy, może pokażę obraz zwrotnicy od spodu. Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?
 • Poziom 32  
  saided napisał:
  hmm zbytnio nie widać co z czym się łączy, może pokażę obraz zwrotnicy od spodu.

  Tutaj tym bardziej nie sposób wywnioskować czegokolwiek. Oczekujesz aby inni Ci pomogli, a samemu nie chcesz sobie zadać elementarnego trudu, choćby sporządziwszy dokładny rysunek płytki (ale niekoniecznie z podanymi wymiarami, a nawet zachowaniem proporcji) taki aby widać było "poprzez płytkę" od strony elementów (z doprowadzeniami!) nieskomplikowaną przecież mozaikę ścieżek, lub odwrotnie?
 • Poziom 9  
  Narazie próbuję wrzucić cokolwiek nie będąc fizycznie przy zwrotnicy, ponieważ jestem w pracy:).

  Spróbuję to dzisiaj zrobić po pracy, mając nadzieję, że rozszyfruję te ścieżki.

  I tak dzięki za zainteresowanie tematem.
  Do usłyszenia wieczorem.

  Czy to chodzi o cos takiego? Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?

  Jeśli to nie to, to musicie łopatologicznie wyjaśnić mi o jakie ścieżki chodzi, bp ciemna masa jednak ze mnie.
 • Poziom 32  
  Zaznacz jeszcze na które ścieżki wychodzą druty z obu cewek, bo tego brak. Już jednak obecnie widać że coś jest nie tak. Rezystor 5W: faktycznie włączony jest bezpośrednio między oba kable wejściowe (od wzmacniacza)? To nie tak powinno być: zwykle łączy się go w szereg z GDW. Może w ogóle źle włączyłeś zwrotnicę?
  EDIT: chyba jednak to ja się teraz pomyliłem. Nie raczyłeś nawet wyraźnie zaznaczyć na które miejsca wchodzą kable, poprzestawszy tylko na oznaczeniu stron, oraz wstawienia znaków "+" i "-" z kórych jeden leży w ogóle poza płytką. Ścieżki zlewają się z konturami elementów - stąd wrażenie jakby rezystor 1R 5W był włączony między kable wejściowe, podczas gdy włączony jest w szereg z wejściem filtru dla GDW, co można uznać za prawidłowe. Czy byłbyś usatysfakcjonowany odpowiedzią gdyby ktoś zamiast pisać na klawiaturze zeskanował kulfony pisane odręcznie na kolanie? Prośba o zaznaczenie połączeń obu cewek (kondensator 6,8µF także nie ma zaznaczonych doprowadzeni ale można się domyślić gdzie one są) pozostaje aktualna.
 • Poziom 9  
  Wersja poprawiona:

  Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?

  Nie ma po co się denerwować, ja po prostu nie wiem że każdy drut tutaj jest tak ważny, wystarczy na spokojnie wytłumaczyć.
  Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym 'gdzie wchodzą kable'? Przy każdym plusie opisałem jakiego głośnika dotyczy.
 • Poziom 32  
  Teraz wreszcie wiadomo o co chodzi. Ale na przyszłość wskazane byłoby się dokształcić, choćby na forum w dziale dla początkujących, w tak elementarnym zakresie jak rysowanie i odczytywanie schematów. Przykładowo, dla tej zwrotnicy schemat ideowy wygląda jak niżej:

  Kolumny DIY - wymiana wysokotonowych i zwrotnic?  Edytuj
  Jest to jak widać - podręcznikowy schemat zwrotnicy 12dB/okt z tym że w szereg z wejściem filtru gałęzi wysokotonowej włączono rezuystor 1Ω. O ile potrafię właściwie odczytać nominały cewek (Google nie znajdują nic sensownego w tych przydługich ciągach cyfrowych. czy nie na cewkach przypadkiem jakiego logo producenta tych elementów?) wynoszą one 160µH dla tej większej cewki, a 91µH dla mniejszej. Głośniki jak się domyślam - mają po 4Ω, tak? Przy 8Ω symulacja w programie PSPICE wykazuje mi bowiem wyraźne przepięcia na obu głośnikach. Ale i przy 4Ω występuje przepięcie na zaciskach GDN, jeśli jego indukcyjność wynosi choćby tylko 300µH lub więcej, co w tego typu głośnikach zaskakiwać nie powinno. Przepięcia tego rodzaju przekładają się na silny spadek impedancji zespołu w pobliżu częstotliwości podziału (elementarny pomiar by się przydał, ale do tego niezbędne jest przestrajane źródło sygnału sinusoidalnego), mogą być zatem niebezpieczne dla wzmacniacza. Jako że kondensator zaznaczony jako na schemacie jako C1 (6,8µF) zdecydowanie wygląda mi na elektrolityczny biegunowy (przydałaby się fotka obejmująca wszelkie znajdujące się na nim napisy, oraz potwierdzenie czy ma on gumki z obu końców, czy tylko z jednego) nie można wykluczyć że twórca tej zwrotnicy nie zdawał sobie do końca sprawy z tego co robi. Wyeliminować tego rodzaju przepięcie pozwoliłby szeregowy dwójnik RC przyłączony równolegle do zacisków GDN. Ale na razie jesteśmy w kropce, bez najprostszych choćby pomiarów nie posuniemy się dalej. Wiadomo natomiast, że kondensator 6,8µF, o ile tylko istotnie jest zwykłym kondensatorem elektrolitycznym - jest nie do przyjęcia.
 • Poziom 9  
  Ok, dziękuję bardzo za ten wywód.

  Znów piszę z pracy, więc wglądu bezpośrednio do zwrotnic nie mam, ale jak dobrze pamiętam na tych cewkach nic prócz tego ciągu cyfr nie było.

  Odnośnie głośnika to z danych technicznych wynika, że GDN to 12Ω, a GDWK to 8Ω.

  Ale jeśli dobrze zrozumiałem, zwrotnice raczej są do kosza i należałoby kupić nowe aniżeli taki laik jak ja ma coś jeszcze z nimi kombinować.

  Ps analizując Twój pro schemat, coś już się nauczyłem, więc dzięki za tą lekcję. Widzę, że te L to cewki, C to kondesatorki, a te R1 to jest ten 5W element ( ok, wyczytałem z tej strony że to rezystor )?

  Raz jeszcze dzięki za zaangażowanie i naukę przy okazji:).
 • Poziom 32  
  saided napisał:
  jak dobrze pamiętam na tych cewkach nic prócz tego ciągu cyfr nie było.

  Zatem całkowitą pewność co do tych cewek dałby znów tylko pomiar ich indukcyjności, nawet tylko przybliżony, przez pomiar częstotliwości rezonansu z kondensatorem o znanej pojemności, choćby i 3,3µF jaki znajduje się w każdej ze zwrotnic.
  Cytat:
  Odnośnie głośnika to z danych technicznych wynika, że GDN to 12Ω, a GDWK to 8Ω.

  Teraz jest jeszcze gorzej: symulacja wykazuje że dla częstotliwości w pobliżu 7kHz impedancja spada do... niespełna 2Ω. I to także przy założeniu że indukcyjność GDN jest do pominięcia. Jeśli tylko prawidłowo odczytuję nominały cewek - to filtr 160µH/6,8uF jest zdecydowanie nieodpowiedni dla głośnika 12Ω, pracowałby on w miarę prawidłowo przy obciążeniu głośnikiem 4Ω. Dla głośnika 12Ω i cewki 160µH właściwa pojemność wynosi nie 6,8µF lecz 0.56µF, oczywiście przy założeniu że indukcyjność GDN jest pomijalnie mała, lub została skompensowana dodatkowym rezystorem i kondensatorem, oraz zupełnie pomijając rzecz tak podstawową, jak częstotliwość odcięcia w torze niskotonowym, jaką się wówczas uzyska. Wychodzi zatem na to że 160uH - to o wiele za mała indukcyjność.
  Cytat:
  Ale jeśli dobrze zrozumiałem, zwrotnice raczej są do kosza

  Wcale niekoniecznie. Może dałoby się coś z nimi zrobić, np. wykorzystać choć jedną z istniejących cewek, kondensator 3,3µF, natomiast starannie dobrać ten drugi, oraz w razie potrzeby dołożyć jeszcze jeden kondensator i rezystor, nawet i przylutowane bezpośrednio do końcówek GDN gdyby na płytce nie chciały się zmieścić.
  Ale w ciemno, bez pomiarów przynajmniej impedancji zespołu się tego nie zrobi.
  Cytat:
  i należałoby kupić nowe aniżeli taki laik jak ja ma coś jeszcze z nimi kombinować.

  Kupując nowe. "uniwersalne" zwrotnice masz gwarancję jedynie na to że wydasz kasy niewiele mniej niż będziesz mógł wziąć za całe kolumny. A rezultat najpewniej wcale nie będzie dużo lepszy, chyba że trafisz akurat na producenta który wpadł na pomysł zbudowania kolumn na dokładnie tych samych głośnikach co Ty, i rzetelnie obliczył i pomierzył odpowiednie do nich zwrotnice. W Twoim wypadku nie widzę innego wyjścia jak liczyć na pomoc kogoś zamieszkałego w Poznaniu, dysponującego choćby podstawowym sprzętem pomiarowym. Chyba że ktoś już kiedyś tutaj budował kolumny z tymi głośnikami, i ma z nimi pozytywne doświadczenia, to będzie mógł podać właściwe nominały elementów zwrotnicy. A nie czujesz się upoważniony ujawnić czyje to dzieło?
  Cytat:
  R1 to jest ten 5W element ( ok, wyczytałem z tej strony że to rezystor )?

  Właśnie tak. I ma on oporność 1Ω, częstokroć zapisywaną (jak i w tym przypadku) jako 1R. Napis: 0R22 oznaczałby oporność 0,22Ω, 6R8 - 6,8Ω itp.
 • Poziom 9  
  Dzięki bardzo za tak dokładną odpowiedź.
  Na dzień dzisiejszy napisałem maila do kolegi, który mi pomagał przy tej zwrotnicy, a raczej sam ja wymierzył i skonstruował i dalej wysłał do mnie. Jeśli się nie odezwie, myślę, że nie będzie nic na przeszkodzie aby tutaj go ujawnić.

  Jeśli ktoś inny czyta ten wątek i byłby w stanie mi pomóc ze zwrotnicami ( oczywiście odpłatnie ), to byłbym wdzięczny jakby się odezwał na PW albo w temacie.

  A co do zwrotu "nowa zwrotnica" chodziło mi o zaprojektowanie przez kogoś kto się na tym zna nowych zwrotnic aniżeli kupno gotowca.:)

  Dzięki wielkie za pomoc
 • Poziom 43  
  Nadal myślę, że to para w gwizdek... Głośnik ma parametry jakie ma i ich nie poprawisz żadną zwrotnicą. Owszem można SUBIEKTYWNIE odczuć zmianę - jeśli np. wytnie się środek zwrotnicą - przesunie początek zakresu pracy wysokotonowego w stronę wyższych częstotliwości i w efekcie będzie WRAŻENIE zwiększenia się "mocy" basu. Ale czy chodzi o to by pozbawić się słuchania średnich częstotliwości?
  Jednak nawet to nie zmieni charakterystyki częstotliwościowej głośnika w zakresie niskich tonów - one (GDN 13/40/12) mają pasmo zaczynające się od 90Hz i tego nie przeskoczysz. A zresztą- czego się spodziewać po głośniku o średnicy 13 cm?? To co one potrafią to i tak całkiem niezły wynik jak na mid-bas o takiej średnicy.
  Ale - jak lubisz... ;)
  Ja bym się fajerwerków nie spodziewał.
 • Poziom 9  
  W sensie radzisz aby nawet nie podłączać je pod zwrotnicę tylko bezpośrednio pod wzmacniacz?
  To są małe monitorki, moja pierwsza próba stworzenia czegoś grającego, jednak już wiem, że ja tych zdolności nie mam. Jednakże głośniki już są, więc wolę żeby grały tak jak mogą najlepiej aniżeli średnio.

  Jak będzie budżet kiedyś większy to zakupię u kogoś z forum głośniki DIY albo gotowe ze sklepu.
 • Poziom 43  
  Jeśli powyższy post był skierowany do mnie, nie o to mi chodziło, żeby całkowicie zrezygnować ze zwrotnic. Chciałem jedynie wyrazić swoje zdanie, że żadne inne - dokładnie wyliczone i sprawdzone zwrotnice nie dodadzą basu, a o to Ci chyba chodziło?
  Każdy kiedyś zaczynał i każdy zapewne się na czymś sparzył. Niestety - człowiek jest tak skonstruowany, że uczy się na błędach - własnych błędach...
  Wydaje mi się, ze kolumny jakie masz (zakładam że ten, kto zwrotnice wykonał wiedział co robi, chociaż z tym kondensatorem elektrolitycznym się nie popisał - fakt) są jakie są, ale Ty od nich oczekujesz zbyt wiele. Nie wiem jak grają, nie wiem jakie są Twoje preferencje muzyczne, - to są wszystko rzeczy subiektywne i nie da się odpowiedzieć, że (np) kolumny są do bani, albo że są wspaniałe - każdy ma swoje upodobania i jednemu mogą się spodobać, a drugiemu nie.
  Są przecież zwolennicy ALTUSÓW i ich zagorzali przeciwnicy - zwolennicy mimo przedstawionych faktów nie zmienią swojej opinii, bo LUBIĄ buczydła ;) , a przeciwnicy dorośli już do tego, że szukają kolumn które wiernie przetwarzają dźwięk.
  Nie mówię, ze należysz do zwolenników "buczydeł" - może być tak, że kolumny (a te raczej służą do odsłuchu w tak zwanym "bliskim polu") nie podołają wyzwaniu jakim jest przykładowo; nagłośnienia większego pokoju z dużą głośnością.
  Jedno jest pozytywne - że słyszysz co gra i wiesz czego chcesz/oczekujesz. To już dużo.
  A wracając do ostatniego zdania z Twojego postu - Zawsze staraj się PRZED zakupem przesłuchać sprzęt. Na spokojnie, najlepiej na kawałku jaki znasz i wiesz jak brzmieć powinien.
 • Poziom 9  
  Dzięki bardzo za te rady, nawet powiem, że się zgadzam ze wszystkim co napisałeś.
  Dokładnie, chciałem troszeczkę więcej basu z nich wykrzesać, nie da się to i się z tym pogodzę, ale powracając do wcześniejszych wypowiedzi to te zwrotnice, które teraz posiadam są nawet zagrożeniem dla wzmacniacza, co za tym idzie, muszę coś z nimi zrobić.
  Jeśli muszę coś z nimi zrobić, to chciałbym już to zrobić tak aby to było dobrze, albo chociaż wyeliminować błędy, które tutaj zostały zaprezentowane.
  To teraz, zamiast wzmacniacza muszę kupić wzmacniacz i przerobić zwrotnice ( a raczej kogoś kto mi przerobi ). Never ending story:)
 • Poziom 43  
  A więc po kolei...
  Zwrotnice - na upartego można sprawdzić jakie wartości mają cewki w tych które masz i na podstawie tego wyliczyć teoretyczną częstotliwość podziału. Będzie niestety potrzebny miernik indukcyjności - można poszukać wśród znajomych - może akurat ktoś ma (były mierniki "uniwersalne" z taką funkcją - niezbyt może dokładne, ale do Twoich potrzeb z palcem w d... wystarczy).
  Mając indukcyjności cewek można też sprawdzić czy zwrotnice zrobione są prawidłowo ( mniej więcej wartości elementów powinny się pokrywać z wyliczonymi w programie ( http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html ) W przytoczonym linku masz możliwość również teoretycznego wyliczenia elementów zwrotnic dla danej częstotliwości podziału. Wynik faktyczny może się nieco różnić od wyliczonego, bo nie ma możliwości w takich "symulatorach" uwzględnienia faktycznych parametrów głośnika.
  Mając dostęp do miernika indukcyjności można też samodzielnie nawinąć wymagane cewki - teoretyczne wartości; wielkość karkasu i ilość zwoi można również obliczyć - wzory są dostępne - trzeba poszukać. Nie sugeruj się tylko nimi bezgranicznie - w praktyce (a kilka cewek nawijałem) wystarczy inaczej ułożyć nawoje drutu i indukcyjność się zmieni. Dlatego zawsze w takich wypadkach lepiej jest nawinąć nieco więcej zwoi niż to wynika z obliczeń i skorygować indukcyjność (odwijając kilka zwoi) po zmierzeniu miernikiem.
  Średnica drutu (pewnie wiesz, ale powtórzę) - im większa tym lepiej (większa sprawność filtru), ale to z kolei pociąga zbędne koszty (miedź jest droga) - drut można albo kupić, albo "wysępić (potrzeba kilka-kilkanaście metrów) w warsztacie przewijającym silniki elektryczne. Dla Twoich głośników myślę, ze nie potrzeba jakichś super grubych drutów nawojowych - myślę, ze wystarczy 0,8mm2 dla niskotonowej cewki a dla wysokotonowej może być nawet jeszcze mniej.
  Zasada jest taka, że oporność cewki nie powinna przekraczać kilku procent wartości oporności głośnika z nią współpracującego.
  Na pewno należy wymienić wspominany wyżej kondensator - to jest największe "zagrożenie".

  Resztę pewnie wyjaśni Ci szczegółowo (zauważyłem że lubi ;) ) Kol. Tomek.
 • Poziom 9  
  Koledzy,
  Natknął mnie taki pomysł, nie wiem czy dobry, jak słaby to wyprowadźcie mnie z niego, aby z tych głośników może złożyć większa kolumnę. Chodzi mi o to aby dołożyć dodatkowy większy głośnik ( kolumna 2,5 czy 3 drożna) wraz z nową do tego zwrotnicą.

  Co myślicie o tym pomyśle czy lepiej sobie odpuścić cokolwiek na tych głośnikach?:)

  Dzięki i sory, że tak męczę bułę.
 • Poziom 29  
  Prościej i chyba taniej wyjdzie Cię budowa\kupno suba aktywnego :D
 • Poziom 9  
  Suba też zbudowałem przy okazji kolumn, na tonsilu 20/100/3, tylko wzmacniacz dalem do elektryka w swoim mieście domowym i narazie nie mam jak go używać, dlatego chciałem poprawić kolumny.:)
 • Poziom 29  
  Bez mikrofonu i pomiarów oraz odrobiny wiedzy takie grzebanie niema sensu.
 • Poziom 9  
  Ok, wszystko jasne, ale tylko żeby było wszystko powiedziane, to czy jeśli podłącze kolumny z tą zwrotnicą do wzmacniacza nie uszkodzę go?

  Anyone?;) bo mam 'nowy' używany wzmacniacz i nie chcę go zniszczyć:)
 • Poziom 43  
  saided napisał:
  czy jeśli podłącze kolumny z tą zwrotnicą do wzmacniacza nie uszkodzę go?
  Nie - jeżeli podłączysz prawidłowo. Z tym, że nadal będzie to wielka niewiadoma co do jakości takiej kolumny - bądź co bądź nie-najgorsze głośniki i zwrotnica z kapelusza.