Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PIROTEC SIM 201/1 Spawarka Inwerterowa Brak reakcji

Coolbit 23 Mar 2015 23:33 3819 11
    Coolbit
    Level 18  
    Witam.
    Uszkodziła mi się spawarka inwerterowa. (Pożyczyłem więc jak się uszkodziła dokładnie nie wiem).
    W prostowniku spalone są 2 termistory R4 to NTC-47D-15, R3 nie widać oznaczenia podejrzewam ,że taki sam jak R4.
    Są tam 3 elektrolity 400V 470uF jeden dotykał transformatora.
    Gdzie jeszcze szukać uszkodzeń, co najczęściej pada w takich spawarkach?
  • Helpful post
    waldek63
    Level 15  
    Witaj zrób fotkę w którym miejscu siedzą (termistory) ja podejrzewam że są to warystory zabezpieczające oryginalnego schematu nie posiadam pewnie jest to kolejny klon z tego co piszesz to jest płyta prostownika sprawdź czy nie sklejony jest styk przekaźnika czy sprawny jest mostek Greza oraz rezystor rozruchowy bocznikujący styk przekaźnika
    SQ5AZP
    Level 29  
    Jak włączone były spalone elementy?
    Szeregowo czy równolegle?
    Jeżeli szeregowo z zasilaniem - to są to termistory rozruchowe (kilka omów). Jeżeli równolegle pomiędzy zaciskami zasilania - warystory zabezpieczające przed przepięciem.
    Należy sprawdzić, czy na zaciskach kondensatorów 470 uF nie występuje zwarcie.
    Jeżeli tak - sprawdzić elementy wykonawcze falownika.
    Coolbit
    Level 18  
    Termistory były włączone szeregowo.
    Uszkodzony jest mostek 35A 1000V
    Już zamówiłem 50A

Przekaźnik reaguje.

Jak wlutuje mostek sprawdzę czy nie mam zwarcia na kondensatorach.
    Jeden wygląda podejrzanie.
    waldek63
    Level 15  
    Sprawdź tranzystory IGBT kolektor emiter (uwaga tranzystory mogą posiadać wewnętrzną diodę bocznikującą lub dioda zmontowana jest na płycie koło nich) czy nie są uszkodzone (napisz ile ich tam jest cztery czy osiem ) najlepiej zrób fotkę to dobiorę schemat i ci podeśle pewnie to klon z któreś ze spawarek a i jeszcze jedno jak od dzielisz tranzystory od radiatora nałóż koniecznie nową pastę termo przewodzącą bo szybko się uszkodzą
    Coolbit
    Level 18  
    Sprawdziłem na szybkiego czy nie ma zwarć na elementach przykręconych do radiatora.

Zdjęcia

Jestem ciekawy czego to klon.

3 raz się zepsuła, a spawane raz na miesiąc.
    SQ5AZP
    Level 29  
    To są to termistory rozruchowe Kilka do kilkunastu Ω. Trzeba wymienić na identyczne.
    Waldek 63 dobrze radzi.
    Mostek potrafi ,,pociągnąć" za sobą elementy IGBT.

Quote:
    3 raz się zepsuła, a spawane raz na miesiąc.

Być może sam sobie odpowiedziałeś z jakiego powodu. Jeżeli stoi w jakimś nieogrzewanym pomieszczeniu - to przyczyna jest oczywista.
    Coolbit
    Level 18  
    Tutaj chyba, mostek pociągną dwa termistory 47D-15

Zakupiłem 4 22D-11 bo większych nie było.

U mnie stałą w ciepłej piwnicy ,a potem to już gdzie popadło w stodole.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Te termistory - jedynie ładowanie filtra głównego i restart sterowania. Później są zwierane przekaźnikiem, ich moc nie pozwala na pracę przy obciążeniu 16-20A
    Dla modelu 47D-15 Imax.=3A.
    To jest Chinol. Marnie zabezpieczone płytki, a duża wilgotność w miejscu przechowywania - to wprost proszenie się o awarię.
    W takiej sytuacji wskazanym by było przyniesienie do ogrzewanego pomieszczenia co najmniej na dobę przed spawaniem. Po prostu - musi mieć szansę wyschnąć.
    Coolbit
    Level 18  
    Po wymianie termistora i mostka spawarka działa. Martwi mnie tylko fakt ,że przy pierwszym wyłączeniu gdzieś strzeliło i zaśmierdziało. Przyczyny nie znalazłem, spawarka działa jak nowa. Mam jeszcze pytanie czy można w niej zastosować pojemniejsze kondensatory lub jakoś poprawć jej wydajność tanim kosztem.
    SQ5AZP
    Level 29  
    Podmiana kondensatorów filtru głównego na większej pojemności - psu na budę.
    Przy niewielkiej (do +30-50%) efekty będą mało zauważalne, a przy większej - będzie roznosiło układ rozruchowy i prostowniczy.
    (A poza tym układ falownika ma nałożone ograniczenia maks. wydajności prądowej)
    ------------
    I tak na marginesie - gdyby to było tak proste to producent zrobił by to już dawno, bowiem niewielkim kosztem uzyskał by urządzenie, które można sprzedać drożej.
    Coolbit
    Level 18  
    Po naprawie rok czasu już działa. Temat rozwiązany. Dziękuję.