Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program Prosument przez BOŚ

CzystyZYSK 24 Mar 2015 11:55 2049 25
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Wyszły wnioski i informacje... ogólnie takie obostrzenia, że na sam widok chce się wymiotować.

Dodatkowo do 1% w skali roku zbójnickie prowizje Banku:

Prowizja za udzielenie kredytu:
     3 % kwoty udzielonego kredytu – pobierana przed uruchomieniem kredytu z rachunku Kredytobiorcy w BOŚ S.A.,
     1 % kwoty kredytu pozostającej do spłaty - pobierana z rachunku Kredytobiorcy w BOŚ S.A. corocznie, wg salda kredytu pozostającego do spłaty na pierwszy dzień roboczy po każdym zakończonym okresie 12 miesięcznym liczonym od dnia uruchomienia kredytu.

3% z góry, i 1% co rok!!!!

Czyli kredyt już jest na 2% nie na 1, no i 3% trzeba położyć z własnej kasy.

Nie wspomnę już o jakiś chorych gwarancjach bankowych PRODUCENTA - przecież niemieckie firmy oleją taki temat, bo kto się będzie nad naszym rynkiem tak tasował z gwarancjami dla boś?

Gwarancja instalatora to jeszcze ok, bo to Polska firma... ale gdzie SMA, KACO czy Fronius będą się bawić w gwarancje bankowe?

Lektura:

https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/f...domu/kredyty/ekokredyt-prosument#dokumenty-t4
    GarrutoSan
    Level 29  
    Uważasz, że w BOŚ Bank pracują dzieci, które rzucają ofertę bez odpowiedniej analizy rynku?
    Nie wydaje mi się.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Nie. Wygląda na to, że pracują ludzie, którzy chcą wykosić większość instalatorów i dopuścić swoich znajomków ;-)

Przy tych prowizjach co mają, przez 15 lat z tych 1% uzbiera im się 7% wartości instalacji + 3% przygotowawczej = 10% wartości systemów brutto jako prowizja.

Przy wydanych 400 bańkach, 40 leci do kiejdy ;-)

piękny deal, a kasa idzie z NFOŚ, trzeba tylko "rozdać".
    GarrutoSan
    Level 29  
    Dzieje się tak dlatego, że Ci, którym zależy na efekcie końcowym, nie dbają o to, kto się przy tym "dorobi".

Większość ludzi patrzy na to jak na okazję.
    I sprawdza się tutaj stara zasada, że większy może więcej.

Nikt nie dba już o małe firmy.
    eclipse99
    Level 11  
    Najgorsze jest to, że drobni instalatorzy oraz małe firmy z branży PV są święcie przekonane, że program PROSUMENT będzie dostępny dla wszystkich przy podstawowych wymaganiach i szybkich akceptacjach wniosków...

Nic bardziej mylnego. Już od kilku dobrych miesięcy wiadomo, że jest to sprawa grubymi nićmi szyta i skorzysta z niej jedna wszystkim dobrze znana firma oraz dwie instytucje.

Pozostaje tylko nadzieja, że sami się w tym pogubią i z całego programu pozostaną tylko zgliszcza... chociaż będzie to sprawiedliwe :-)
    jorgas
    Level 10  
    Tylko że to nie jest PROSUMENT!
    GarrutoSan
    Level 29  
    Większe firmy - lepsze kontakty.
    Przy lepszych plecach ludzie mają większą szansę się załapać.
    Już firmy zainteresowane zarobkiem się o to postarają.

Nic nowego pod słońcem.
    eclipse99
    Level 11  
    Informacja z nieoficjalnych źródeł (wymagania programu PROSUMENT):

1 mln zł - gwarancja bankowa nakładana na Producenta lub Dystrybutora urządzeń PV.
    300tyś zł - gwarancja bankowa nakładana na firmę instalującą system PV.

Okres obowiązywania gwarancji bankowej - 15lat!

Jak widać powyżej, faworyzowane będą konkretne firmy(a). Mniejsi instalatorzy będę mieć poważny problem z uzyskaniem tak wysokich gwarancji bankowych lub będą zmuszeni podwyższyć ceny oferowanych usług o 15%.
    sikor
    Level 19  
    jakie nie oficjalne jak masz kwoty w papierach na stronie boś.

Skąd wziąłeś te 15% i z jakiego powodu?
    Też chciałem montować mikroinstalacje ale mniejsza firma tego nie uciągnie.
    Raz że kupując materiały od dystrybutorów ceny są jakie są a na kupno tira niestety mnie nie stać

Ten cały program jest stworzony pod firmę która ma inżynierów projektantów i sama importuje panele wtedy zarobek na takiej instalacji przykładowo 3Kw jest niezły.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Problemem nie jest aż takim dużym uzyskanie gwarancji bankowej przez Wykonawcę.

Ale jak ogromną korporację produkującą inwertery mam przekonać na bzdurną gwarancję bankową w Polsce?

skoro rynek jest na razie śmiesznie mały, inwertery planowałem stosować 2-3 firm w zależności od instalacji (różne moce, ilość trackerów MPP, preferencje użytkowników).

Powiem im, że obiecuję zamówić 15-20 sztuk jak załatwią gwarancję bankową w PL na 1 mln ?

ŚMIECH. Na całym świecie sprzedają tysiące i będą to mieć w dupie ;-)
    Lighter1
    Level 10  
    ta gwarancja ma obejmować tylko inwerter? czy panele też?
    eclipse99
    Level 11  
    Według zapisu gwarancji, które udało mi się ściągnąć ze strony BOŚ (kiedy jeszcze linki były aktywne) to gwarancje bankowe mają dotyczyć "urządzeń" instalacji PV.

Nie ma precyzyjnie określonych rodzajów tych właśnie urządzeń... mogą to być więc zarówno moduły oraz inwerter a nawet konektory czy przewody bo w końcu to też urządzenie użyty w instalacji fotowoltaicznej :-)

Według mojej rozmowy z jednym z krajowych producentów modułów, to chodzi raczej o gwarancję od jednego z producentów urządzeń podstawowych (moduł lub inwerter).

Myślę, że to doprecyzują. Jeśli faktycznie będzie to mógł być producent modułów to nie powinno być większego problemu (przy założeniu, że skorzystamy oczywiście z krajowego dostawcy. Problemem może być natomiast inny (zagraniczny) producent, który jak wspomniano wcześniej - nawet się nad tym nie pochyli.

Z nieoficjalnym źródeł wiem, że "faworyzowaną" firmą będzie Renesola... więc warto do nich zapukać (produkcja jest również zlokalizowana w Polsce.
    Lighter1
    Level 10  
    eclipse99 wrote:
    "faworyzowaną" firmą będzie Renesola
    możesz troszkę szerzej? Dlaczego nie np. Yingli Solar? Albo ktoś z naszych rodzimych producentów?
    eclipse99
    Level 11  
    Lighter1 wrote:
    Dlaczego nie np. Yingli Solar?
    informacje o faworyzowaniu marki Renesola dostałem od znajomego badającego szczegółowo już wcześniejsze niejasności związane z całym programem Prosument. Z tego co pamiętam to konsultanci polecali jakąś firmę z podkarpacia, która do instalacji właśnie preferowała tą markę - stąd zapewne właśnie te przypuszczenia co do Resesola.

Wiem, że krajowi producenci dopiero zaczynają procedury związane z gwarancjami bankowymi, ale na dzisiejszym spotkaniu w NFOŚiGW stwierdzono, że bank jednak uprości cały proces więc jeszcze nic nie wiadomo...
    Lighter1
    Level 10  
    @eclipse99 mógłbyś streścić co się tam podziało na tym spotkaniu? Bo czytałem na pewnej stronie że momentami było gorąco...
    sikor
    Level 19  
    Lighter1 wrote:
    ta gwarancja ma obejmować tylko inwerter? czy panele też?

program prosument to kompleksowa usługa z 5 letnią gwarancją

inwerter 5 lat
    panel 5 lat
    montaż 2 lata + 3 lata rękojmi
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Czyli gwarancja się skończy zanim 1/3 forsy się zwróci? Montaż z 5 letnią gwarancją - nie opłaca się stosować aluminium i stali nierdzewnej. Ocynk tyle wytrzyma.
    Po kilku latach prosument się skończy. Firmy zwiną działalność i powodzenia w dochodzeniu roszczeń z rękojmi. Tak było w RFN, Australii itp.
    sikor
    Level 19  
    Ten program to jakiś dziwny jest od początku do końca.
    Nie rozumie dlaczego dotacja jest powiązana z kredytem.
    Ja nie lubie kredytów i chciał bym kupić za gotówkę i dostać zwrot 40% faktury, nie kurcze trzeba się zadłużyć na x lat :)
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Możesz spłacić całość od razu bez kosztów. Ale bank musi zrobić na prowizji przygotowawczej swoje 3% ;-)

Wymogiem w prosumencie jest rękojmia na 3 lata, nie na 5.

Urządzenia mają mieć gwarancję - moduły i inwertery. Gwarancje producentów min 5 lat.
    sikor
    Level 19  
    Jane moge opłacać odrazu ale z kolei nie wezmę bez montażu i koło się zamyka.dobre komponenty dla instalacji (sharp+power one+okablowanie) 3Kw to 12 tyś zł max a od ciebie na amorfikach to już całkiem tanio.Za montaż chcą średnio 1500zł za 1Kw za 3h roboty
    Lighter1
    Level 10  
    mnie się rozchodzi o tą gwarancję bankową. czy mają ją mieć tylko panele czy inwerter też...
    eclipse99
    Level 11  
    Lighter1 wrote:
    o tą gwarancję bankową. czy mają ją mieć tylko panele czy inwerter też...
    jeszcze tego nie wiemy. Prawdopodobnie w poniedziałek pojawią się końcowe załączniki na stronie banku. Prawdopodobnie gwarancje bankowe w ogóle już nie będą wymagana a "wskazane" co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że każdy wniosek bez tych gwarancji zostanie od razu odrzucony :-)

Znalazłem coś takiego -->> http://www.sklep.asat.pl/pl/n/84
    GarrutoSan
    Level 29  
    Quote:

Przedstawiciele Banku poinformowali także, że żadne dokumenty wymagane do udzielenia kredytu nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone i wszelkie dotychczas pojawiające się wersje miały charakter roboczy. Pełny zakres dokumentów zostanie opublikowany na stronie Banku 27 lub 30 marca br.

Charakter roboczy..
    Podają takie info, aby zobaczyć co na to konsument powie i jakie mają szanse z takim podejściem. Nie ma chętnych (lub jest za duży jazgot) to trzeba wprowadzić zmiany. Oczywiście nikt nikogo nie chciał orżnąć, a wszelkie decyzje podejmowane przez bank mają charakter roboczy :P