Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Win98SE - rozdzielczość natywna FullHD

Gelip 24 Mar 2015 12:23 1980 4
    Gelip
    Level 33  
    Potrzebuję podłączyć komputer typu ThinClient IGEL 4210 Winestra do TV LG 42LF2510 przez wyjście DVI za pomocą kabla DVI-HDMI w Win98SE. W systemie WinXP SP2 bez problemu mogę ustawić dowolne rozdzielczości także natywną FullHD 1920x1080 60Hz na domyślnym sterowniku monitora -> Monitor Plug and Play. Niestety w systemie Win98SE nie da się tego zrobić na sterowniku domyślnym monitora. Byłem na stronie LG ale do tego modelu TV nie ma żadnych sterowników. Jeśli chodzi o sterowniki grafiki to mam raczej najlepsze jakie są dostępne dla systemu Win98SE czyli cn700_win9x_16-01-23-24.zip

Czy ktoś próbował podłączać TV FullHD do komputera z systemem Win98SE.
    GarrutoSan
    Level 29  
    Może najzwyczajniej w świecie sterownik sprzętu nie wspiera wysokich rozdzielczości?
    Bo i po co?
    Gelip
    Level 33  
    GarrutoSan wrote:
    Może najzwyczajniej w świecie sterownik sprzętu nie wspiera wysokich rozdzielczości?
    Bo i po co?

Nie pomagasz wcale swoją odpowiedzią. Nie ważne po co.
    Wiem że są monitory FullHD i do nich są sterowniki dla Win98SE np. PHILIPS 231T1SB
    http://www.philips.pl/c-p/231T1SB_00/58-cm-23-cale-panoramiczny-t-line-1920-x-1080-full-hd/pomoc
    Tyle to i ja zdążyłem się zorientować ponieważ mam też stary monitor CRT 15" z 1998 DAEWOO 518B i na domyślnym sterowniku monitora w Win98SE nie da się w ustawieniach ekranu wybrać odświeżania innego niż Domyślne czy Optymalne. Dopiero jak zainstalowałem sterownik 518B > Link < w ustawieniach ekranu na liście pojawiły się inne dodatkowe opcje takie jak 85Hz, 100Hz itp.

Sprawdziłem w WinXP identyfikator wystąpienia urządzenia:
    Code:
    DISPLAY\GSM0001\5&37F5EE4E&0&55667788&01&00

Kiedyś zrobiłem sobie plik wsadowy BAT który automatycznie wyszukuje plik .INF sterownika po wpisaniu części ciągu ID i wykazał mi iż sterownik monitora jest w pliku C:\WINDOWS\Inf\monitor.inf w sekcji [VESADDC.Install]

Długo się nie zastanawiając wpisałem w G....e VESADDC i znalazłem coś takiego:
    http://www.eizo.pl/faq/czy-konieczna-jest-instalacja-pliku-z-informacjami-o-monitorze-dostarczanego-wraz-z-urzadzeniem/

Skoro w WinXP sterownik działa za pomocą ustawień z sekcji VESADDC to znaczy że zarówno komputer (karta graficzna CN700) jak i monitor (TV LG LCD) są zgodne z VESADDC a z linku który podałem wynika iż VESADDC jest obsługiwane przez Win98SE.

EDIT
    Postanowiłem spróbować jeszcze raz. Zainstalowałem Win98SE, sterowniki Via4in1, dźwięk i graficzny ten co wtedy. Pobrałem 2 wersje PowerStrip - starszą 2.78 która wspiera starsze chipy graficzne, oraz nowszą 3.63 która wspiera nowsze chipy. Oba programy działają na Win98. Niestety w żadnym z nich nie udało mi się wymusić rozdzielczości FullHD.
    W wersji 3.63 po wybraniu opcji Read data directly from monitor pokazuje DDC error i info, że monitor nie wspiera tej funkcji (protokołu):
    W związku z tym mam kilka pytań:
    • Czy protokół DDC nie jest już używany w nowych monitorach i TV?
    • Czy to może chodzi o typ kabla i jakby podłączyć za pomocą VGA-VGA DSub15 to by było DDC obsługiwane?

W tym temacie Cannot display 1920 x 1080 wyczytałem, że przez kabel VGA Dsub nie pójdzie rozdzielczość FullHD - czy to prawda?
    Temat kończy się tym iż gość zmienia kabel HDMI na VGA i to rozwiązuje problem - ale nie wiem czy chodzi o kabel Dsub czy może DVI?

W starszej wersji PowerStrip udalo mi się tylko zmienić nazwę Monitora w rejestrze, którą chyba wykrył program:
    Próbowałem też zrobić sterownik .INF monitora za pomocą programu Monitor Asset Manager, niestety tworzy tylko sterownik do Win2k/XP a Win98 nie widzi sterownika. Co ciekawe program rozpoznaje poprawnie telewizor i jego możliwości po kablu DVI-HDMI:
    Win98SE - rozdzielczość natywna FullHD Win98SE - rozdzielczość natywna FullHD

Przypominam iż na WinXP ten sam sprzęt czyli karta graficzna i TV wyświetlają obraz poprawnie w FullHD 1920x1080, więc sprzęt potrafi a to tylko kwestia sterowników zapewne.

Scaliłem.
    RADU23
    witoj
    Level 30  
    Możliwe że brakuje sterowników do płyty głównej VIAHyperion ?
    Gelip
    Level 33  
    Klikałem, sprawdzałem, zmieniałem - już mi się powoli odechciewało ale ponieważ jestem uparty, dopiąłem swego i mam FullHD w Win98 SE :-)
    Win98SE - rozdzielczość natywna FullHD Win98SE - rozdzielczość natywna FullHD
    Wszystko dzięki Universal VESA/VBE Video Display Driver (for Windows 9x Architecture), najnowsza wersja z 2014 roku. Aby we właściwościach ekranu były dostępne rozdzielczości większe niż 1024x768 trzeba chyba wrzucić jakiś DirectX - najlepiej 7.0. Sterownik obsługuje DirectDraw ale nie ma wsparcia 3D więc nie ma mowy o żadnych grach, natomiast do programów które wymagają dużej przestrzeni roboczej ekranu jest jak znalazł np. sekwencer MIDI - fantastyczna sprawa :D

Oczywiście sprawdziłem z ciekawości co da się jeszcze odpalić w takim systemie. I tak np. emulatory 8-bit ZX Spectrum czy C64 działają OK:

Spectaculator 5.3, 6.01 (w okienku lub na pełnym ekranie)
    CCS64 V2.0 B (tylko pełny ekran)
    WinVice 2.2 x86 (najlepiej Double size, Fullscreen 1024x600)

Filmy DivX (DVDRip wielkości ok. 700MB) tylko w oknie bo na pełnym ekranie nie nadąży odświeżać ekranu i jest poklatkowo.

UWAGA! Z DirectX 9.0c są problemy i emulatory nie działają.

Dawno już słyszałem o tym sterowniku uniwersalnym VBEMP ale nigdy nie widziałem jego praktycznego zastosowania ani pożytku. Okazuje się iż w przypadku starszych systemów i nowszych ekranów jest jak znalazł.

Odnośnie Win98SE, podobno max ilość RAM jaką obsługuje to 512MB a przy większych trzeba konfigurować [vcache] w SYSTEM.INI. Dziwne, ale na tym Thin kliencie - Igel z CPU VIA C7 1GHz + RAM 1GB (960MB + 64MB dla karty graficznej) działa bez problemu, bez żadnego konfigurowania vcache.

Od siebie mogę dodać tyle iż FullHD tak, ale nie koniecznie na ekranie 42" bo aby dostrzec szczegóły trzeba być nie dalej niż 2m od TV ale wtedy trzeba kręcić głową lub co najmniej przewracać oczami z lewa na prawo aby objąć wzrokiem cały ekran. Wydaje mi się iż lepszy jest ekran FullHD ale 20 - 25 cali przy którym siedzimy blisko i obejmujemy wzrokiem praktycznie cały ekran.